مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

شاخصه های دولت اسلامی
شایسته است همه مدیران نظام اسلامی در سطوح مختلف خصوصاً مسئولین سطح بالا این دستورالعمل جامع را هموا...

دیدگاه امام علی علیه السلام درباره فیش های حقوقی!
حضرت علی علیه السلام با نظارت و مواظبت بر عملکرد کارگزاران خود، و ارائه دستورالعمل های مدیریتی و اخ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : بیا با خدا نجنگیم !
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   235   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

بیا با خدا نجنگیم !

بیا با خدا نجنگیم !

انصاف با خود داشتن به معنای ظلم نکردن به خود است. انسان هم چون امانتی از سوی خدا در دستان خویش است، و هرگونه تصرفات خارج از عقل و شرع در جسم و جانش، تصرف ظالمانه است.

هرگاه تعصب آمد انصاف مى رود!

انصاف از مکارم اخلاقی و به تعبیر قرآنی و روائی از مصادیق برترین ها و بهترین های هر چیزی است. رعایت انصاف یعنی رعایت حقوق دیگران و ادای آن ها که بسترساز جامعه آرمانی اسلام است. انصاف گاهى تحت تاثیر تعصبى است كه انسان به خود یا به وابستگان و دوستان خود دارد، اما منصف كسى است كه در رفتار و قضاوت هایش بى طرف باشد و جانب خود یا كس دیگرى را نگیرد. در روایات انصاف را از لشكریان عقل و تعصب را دشمن آن دانسته اند؛ یعنى هرگاه تعصب آمد انصاف و عدالت از میان مى رود و نمى توان حق را آنگونه که باید، ادا كرد.

با خدا منصف باش!

افضل فضایل اخلاقی یعنی انصاف در حق خداوند، وقتی انسان به خود می نگرد در می یابد که همه هستی او از آن خداست و ملک و ملکوتش از او سرچشمه می گیرد و در دستان خداوند غنی حمید است.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله: با مردم منصفانه رفتار کن و نسبت به آنان خیرخواه و مهربان باش، زیرا اگر چنین بودی و خداوند بر مردم شهر و مکانی که تو در آن به سر می بری خشم گرفت و خواست بر آنان عذاب فرو فرستد، به تو نگاه می کند و به خاطر تو به آن مردم رحم می کند.

جابر از اباجعفر علیه السلام نقل مى كند كه ایشان از امیرمومنان نقل كرده اند كه در صفین امام علیه السلام خطبه اى ایراد نمودند و فرمودند: اى مردم بیایید به یارى هم اطاعت خدا كنیم، عدالتش را بپا داریم به عهدش وفا كنیم و درباره او در تمام حقوقش انصاف داشته باشیم چرا كه بندگان خدا به چیزى به اندازه تناصح در این امور محتاج نیستند.

خود را انصاف ده!

انصاف با خود داشتن به معنای ظلم نکردن به خود است. انسان هم چون امانتی از سوی خدا در دستان خویش است و هرگونه تصرفات خارج از عقل و شرع در جسم و جانش، تصرف ظالمانه است. امام على علیه السلام مى فرماید: نهایت (بالاترین مرتبه) انصاف آن است كه مرد خود را انصاف دهد.

با مردم انصاف نکنی با خدا در جنگی!

امیرالمومنین علی علیه السلام، در نامه ای به مالک اشتر می فرماید: نسبت به خدا و بندگانش انصاف را از دست مده و نسبت به اطرافیان و خانواده و زیر دستانت انصاف داشته باش که اگر انصاف، پیشه خود نسازی ستم کرده ای و کسی که به بندگان خدا ستم کند خدا دشمن اوست و کسی که خدا دشمن او باشد دلیلش را باطل می سازد و عذرش را نمی پذیرد و چنین شخصی با خدا در جنگ است مگر آنکه دست از ستم بردارد و توبه کند. اثر انصاف با مردم در اصل به خود شخص برمی گردد؛ زیرا از برکات و آثار انصاف در حق دیگران آن است که مردم برای او ارزش و اعتبار قائل شده و داوری او را می پذیرند.

انصاف حکیمانه را بشناس!

این نوع انصاف نشانه خرد و حکمت است چنانکه امام على علیه السلام می فرماید: اطاعت از بالادست، بزرگداشت هم طبقه و رعایت انصاف براى زیردستان از موارد حكمت است.

انصافت را برای دشمنت بکار گیر

انصاف در حق دیگری بویژه درباره دشمن سخت تر است. امیرمومنان علی علیه السلام، می فرماید: خودت و خانواده ات و نزدیکانت و کسانی که به آنان علاقه داری، با مردم منصفانه رفتار کنید و با دوست و دشمن به عدالت رفتار نمائید.

امام علی علیه السلام در جایی دیگر در این باره توضیح داده و می فرماید: گشاده رویی و دوستی ات را برای عموم مردم و عدالت و انصافت را برای دشمنت بکار گیر.

منصف باش تا به همه رحم شود

اگر انسان اهل انصاف باشد هم خود و هم جامعه را از عذاب الهی در امان نگه می دارد. رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: با مردم منصفانه رفتار کن و نسبت به آنان خیرخواه و مهربان باش، زیرا اگر چنین بودی و خداوند بر مردم شهر و مکانی که تو در آن به سر می بری خشم گرفت و خواست بر آنان عذاب فرو فرستد، به تو نگاه می کند و به خاطر تو به آن مردم رحم می کند.

اى مردم بیایید به یارى هم اطاعت خدا كنیم، عدالتش را بپا داریم به عهدش وفا كنیم و درباره او در تمام حقوقش انصاف داشته باشیم چرا كه بندگان خدا به چیزى به اندازه تناصح در این امور محتاج نیستند.

خدای متعال می فرماید پروردگار تو (هرگز) بر آن نبوده است که شهرهایی را که مردمش درستکارند، به ستمی هلاک کند.

کلام آخر

به طور کلی انصاف یعنی هر چه برای خود دوست داری برای دیگری نیز دوست بدار. کسی که چنین رویه ای در زندگی و رفتار خود داشته باشد رعایت انصاف را کرده و به بالاترین درجات مکارم اخلاقی دست یافته است. ابومنذر می گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم كه فرمود: سرور اعمال سه چیز است؛ اول این كه از خودت در برابر خلق انصاف داشته باشى تا جایى كه از هیچ چیز راضى نشوى مگر آن كه براى مردم هم مثل آن را بخواهى.

منابع:

- نهج البلاغه، نامه 53.

- غررالحكم و دررالکلم، ص59، علائم الحكیم؛ ج 2، ص 210، ح 2403.

- خصال، ص 147، ح 178.

- مکارم الاخلاق، ص 457.

- الكافی، ج2، ص144، باب الانصاف والعدل؛ ج8، ص352.

 


منبع: وب سایت www.tebyan.net

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : نهج البلاغه , حکومت , رهبر , انصاف ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184599
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.