مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

شاخصه های دولت اسلامی
شایسته است همه مدیران نظام اسلامی در سطوح مختلف خصوصاً مسئولین سطح بالا این دستورالعمل جامع را هموا...

دیدگاه امام علی علیه السلام درباره فیش های حقوقی!
حضرت علی علیه السلام با نظارت و مواظبت بر عملکرد کارگزاران خود، و ارائه دستورالعمل های مدیریتی و اخ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : شاخصه های دولت اسلامی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   453   بازدید   
تاریخ درج مطلب  25/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

شاخصه های دولت اسلامی

شاخصه های دولت اسلامی

شایسته است همه مدیران نظام اسلامی در سطوح مختلف خصوصاً مسئولین سطح بالا این دستورالعمل جامع را همواره الگوی کارها و در دستور مطالعاتشان قرار دهند.

به گزارش تبیان به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، مهدی شریعتی تبار مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در گفتگو با خبرنگار گوهرشادنیوز، در خصوص شاخصه های دولت اسلامی با اشاره به جمله ای از امام علی علیه السلام در نامه 53 نهج البلاغه، تصریح کرد: نامه 53 همان عهدنامه معروف امام علیه السلام با مالک اشتر نخعی است که یک دستور العمل حکومتی و مدیریتی جامع برای دولت اسلامی را معین کرده است.

شریعتی تبار با بیان اینکه شاخصه های دولت اسلامی در این نامه به زیبایی منژس شده است،اظهار داشت: شایسته است همه مدیران نظام اسلامی در سطوح مختلف خصوصاً مسئولین سطح بالا این دستورالعمل جامع را همواره الگوی کارها و در دستور مطالعاتشان قرار دهند.

طبق تعبیر امام علی علیه السلام دولت و حکومت اسلامی نمی تواند در برابر تعلیم، تربیت، اخلاق، فرهنگ، اقتصاد و امنیت جامعه بی تفاوت باشد.

مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به این مطلب که امام چهار وظیفه و شاخصه کلی و اساسی را برای دولت و حکومت اسلامی مشخص نمودند، توضیح داد: ایجاد نظام و سیستم اقتصادی سالم و عادلانه ای که همه جامعه اسلامی از برکات این سیستم عادلانه اقتصادی برخوردار و بهره مند باشند، اولین شاخصه دولت اسلامی است.

وی ایجاد فضای فرهنگی سالم را دومین وظیفه دولت و حکومت اسلامی برشمرد، افزود: ایجاد یک فضای فرهنگی سالم فقط با مدیریت قوی و برنامه ریزی دقیق دولت اسلامی امکان پذیر است تا همه افراد جامعه در مسیر فلاح و رشد فرهنگی، اخلاقی و انسانی گام بردارند تا اخلاق، فرهنگ و اندیشه های جامعه از سلامت و رشد کافی برخوردار شود.

شریعتی تبار با اشاره به بخش دیگر این نامه ایجاد توانمندی دفاعی و نظامی را سومین وظیفه دولت اسلامی دانست، ابراز کرد: برخوداری از قدرت دفاعی و نظامی به منظور دفاع از مرزهای جامعه اسلامی، دفاع از امنیت جامعه و بازدارندگی دشمن از ضربه زدن و آسیب رساندن به استقلال، تمامیت ارضی، امنیت ملت و کشور است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی چهارمین شاخصه دولت اسلامی و علوی را ایجاد عمران و آبادانی در شهر های بلاد اسلامی دانست، اظهار کرد: دولت باید در بخش های مختلف جاده، راه، صنعت، سازندگی، عمران و آبادانی شایسته ایجاد کند تا در قسمت های مختلف جامعه ایجاد اشتغال شده و گشایش معیشتی مردم را به دنبال داشته باشد.

ایجاد نظام و سیستم اقتصادی سالم و عادلانه ای که همه جامعه اسلامی از برکات این سیستم عادلانه اقتصادی برخوردار و بهره مند باشند، اولین شاخصه دولت اسلامی است.

وی اجرایی شدن این چهار سر فصل کلی را از مظاهر تمدن اسلامی دانست، بیان کرد: طبق تعبیر امام علی علیه السلام دولت و حکومت اسلامی نمی تواند در برابر تعلیم، تربیت، اخلاق، فرهنگ، اقتصاد و امنیت جامعه بی تفاوت باشد.

شریعتی تبار با بیان این مطلب که شخصیت هایی مثل شهید رجایی با همه وجود دنبال به ثمر رساندن دولت اسلامی بودند، گفت: شهید رجایی با ساده زیستی، زندگی مردمی، توجه به درد محرومین و مستضعفین جامعه، تلاش برای خدمت به آنها و خدمت به بندگان خدا سعی در اداره کشور داشت.

مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به این مطلب که باید مسئولین خدمتگزاری را افتخار دانسته و خودشان را خدمتگزار و خادم ملت بدانند، ادامه داد: شاخصه های دولت اسلامی در حد اعلایش در وجود امیر المومنین علیه السلام و دولت مردان منصوب از قبل حضرت، متجلی بود.

وی شخصیت هایی مثل شهید رجایی و شهید باهنر را در سطح دیگری بعد از امیر المومنین علیه السلام دارای شاخصه های دولتمرد اسلامی دانست، خاطر نشان شد: دولت مردان ما باید به این سمت و سو حرکت کرده و این فیش های حقوقی نجومی زیبنده و شایسته مسئولین و دولت مردان جمهوری اسلامی نیست.

منبع: شبکه اطلاع رسانی دانا

 


منبع: وب سایت www.tebyan.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : نهج البلاغه , حکومت , رهبر , دولت اسلامی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184602
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.