مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

ریشه‌های علوم قرآن در روایات اهل بیت (ع)
برای شناخت قرآن و ویژگی‌های آن، یافتن راهکار تفسیر صحیح و متقن و دستیابی به معارف آن، علوم و اطلاعا...

الفاظ قرآن را چه کسی آورده است؟
وحی و وحیانی بودن، حقیقتی پیچیده و فوق درک عمومی بشر است؛ این مقوله از دیرباز مورد توجه، بحث و بررس...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : اطمینان پیامبران به وحی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   311   بازدید   
تاریخ درج مطلب  10/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

اطمینان پیامبران به وحی

اطمینان پیامبران به وحی

اطمینان پیامبران به وحیانی بودن پیام دریافتی، موضوعی بسیار مهم است. شک کردن در وحیانی بودن پیام دریافتی، ارزش آن را ساقط می کند. این بحث می تواند به وحیانی بودن الفاظ قرآن کمک کند.

خدای حکیم برای آنکه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) شایستگی دریافت وحی الهی و پیام رسانی را پیدا کند و به چنان کمالی برسد که هرگز دچار شک و شبهه نشود، از کودکی از او مراقبت کرد؛ ... و لقد قرن الله به (صلی الله علیه و آله و سلم) من لدن کان فطیما أعظم ملک مِن الملائکة یسلک به طریق المکارم و محاسن أخلاق العالم لیله و نهاره ... : (1) و خداوند با عظمت ترین فرشته از فرشتگانش را از وقتی که پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از شیر گرفته شده بود، همنشین آن حضرت کرد تا شب و روز او را در مسیر کرامت ها و نیکوترین اخلاق جهانیان بگرداند [تا مکارم و محاسن اخلاق سلوک او شود].

این مراقبت ها و عنایت ها تداوم داشته؛ چنان که امام صادق (علیه السلام) درباره ی کیفیت تعلّم پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان (علیهم السلام) به آیه ی وَكَذَلِكَ أَوْحَیْنَا إِلَیْكَ رُوحًا مِّنْ أَمْرِنَا مَا كُنتَ تَدْرِی مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِیمَانُ (2) استناد کرده و در توضیح فرموده اند: قدکان فی حال لا یدری ما الکتاب و لا الایمان حتی بعث الله عزّوجلّ الروح التی ذکر فی الکتاب، فلما أوحاها الیه علم بها العلم و الفهم و هی الروح التی یعطیها الله عزّوجلّ من شاء، فاذا أعطاها عبدا علمه الفهم : (3) پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در یک حالتی نمی دانست کتاب و ایمان چیست؛ تا آنکه خداوند به روحی که در کتاب (قرآن) ذکر کرده، مأموریت داد؛ پس آن گاه که به او وحی کرد و بدین وسیله به علم و فهم دست یافت و آن همان روحی است که به هر کس بخواهد عنایت می کند و از زمانی که به بنده ای عنایت کند فهم را به او می آموزد.

بر اثر این عنایت ها رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) چنان رشد کرد که عقل او از عقل همه ی امت برتر و قوی تر شد؛ چنان که خود حضرت فرموده اند: ... و لا بعث الله نبیاً و لا رسولاً حتی یستکمل العقل، و یکون عقله أفضل من جمیع عقول أمته ... : (4) خدا نبی و رسولی مبعوث نکرد تا به کمال عقل برسد (کمال عقل پیدا کند) و عقل او از عقل همه ی امتش برتر باشد.

چنین انسانی که به کمال عقل رسیده، به عنایت ربوبی چشم حقیقت بین می یابد و تفاوت پیام الهی از القائات دیگر را به خوبی تشخیص می دهد. شخصی از امام صادق (علیه السلام) پرسید: کیف علمت الرسل آنها رسل؟ حضرت در پاسخ فرمود: کشف عنهم الغطاء . (5) یعنی حقایق بدون پرده برای انبیا مکشوف اند و آنها حقیقت امور را شهود می کنند؛ پس چگونه ممکن است که نفهمند وحی کدام است و القای شیطان کدام؟!

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) با این عقل کامل و شهود حقیقت چگونه در حقانیت آنچه دریافت می کند، شک کند؟! او بر اثر همین قدرت روحانی و سعه ی وجودی، چنان توانی در خود حس می کرد که فرمود: من هر چه خدای عزوجل فرمود، به طور کامل دریافت و در قلب خود حفظ می کردم: و قد وعیت ما قال ... فأعی ما یقول . (6)

بر این مبنا پاسخ امام صادق (علیه السلام) به زراره که پرسید: چگونه رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) نمی ترسید آنچه که [به نظر او] از جانب خدا آمده از القائات شیطان باشد (ینزغ به الشیطان)، همین است که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) عین حقیقت را می بیند و مطلب چنان برایش روشن است که جای هیچ شکی باقی نمی ماند: إن الله إذا اتخذ عبدا رسولا أنزل علیه السکینة و الوقار، فکان یأتیه من قبل الله عزوجل مثل الذی یراه بعینه : (7) خدا آن گاه که بنده ای را به رسالت برمی گزیند، آرامش و وقار بر او نازل می کند و در پی آن، آنچه که از جانب خدا برایش می آید [و نازل می شود] مانند چیزی است که به عیان [و با چشم] می بیند.

نتیجه ی این سکینه و وقار که در ادامه ی حدیث بیان شده اطمینان به دریافت شده در حد مشاهده ی عینی آن است؛ یعنی خدا چنان نفس قدرتمند و آرامش قلبی به پیامبرش عنایت کرده که هیچ تزلزل و مشکلی برای دریافت ندارد و نگران درستی دریافت شده نیست. (8) نکته ی در خور دقت دیگر در برخی احادیث، مقابله ی قرآن در هر سال بین جبرئیل و پیامبر

(صلی الله علیه و آله و سلم) است. این عمل می تواند عنایتی الهی برای آرامش بخشی کامل به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از باب لِیَطمَئِنَّ قَلبی (9) و رعایت کامل امانت در حفظ آن باشد.

از فاطمه (علیهاالسلام) نقل شده که رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) در روزهای پایانی عمرش به او فرمود: إن جبرئیل کان یأتینی یعارضنی بالقرآن فی کل سنة مرة، و إنه قد عارضنی به فی هذه السنة مرتین و لا أرانی و قد حضر أجلی... : (10) همیشه جبرئیل سالی یک بار قرآن را با من مقابله می کرد؛ ولی امسال دوبار مقابله کرد و این [رفتار] چیزی جز فرا رسیدن اجلم را به من نشان نمی دهد ... .

ممکن است با توجه به یعارضنی (11) که مفید طرفینی بودن عمل است دریافت که نوعی مقابله و بازخوانی آیات نازل شده صورت می گرفته تا اطمینان قلبی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به دریافت شده ها کامل شود و بداند که آنچه باقی می گذارد به یقین و با تأیید فرشته ی وحی، همان قرآن مورد نظر خداوند است. علت این مقابله ها نیز این است که حضرت همواره نگران انجام وظیفه ی خود مطابق مرضیّ خدا بوده؛ چنان که از وَلَا تَعْجَلْ بِالْقُرْآنِ مِن قَبْلِ أَن یُقْضَى إِلَیْكَ وَحْیُهُ (12) و لَا تُحَرِّكْ بِهِ لِسَانَكَ لِتَعْجَلَ بِهِ

* إِنَّ عَلَیْنَا جَمْعَهُ وَقُرْآنَهُ

(13) استفاده می شود.

پس با نزول سکینه که سبب آرامش روحانی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) خواهد بود و وقار که سکون قلبی و نداشتن شک ذهنی و قلبی را در پی خواهد داشت و با مقابله ی متن وحی با جبرئیل، اطمینان قلبی حاصل می شود.

شایان ذکر است که این احادیث بر وحیانی بودن الفاظ و عبارات قرآن نیز دلالت دارند.

پی نوشت ها:

1. ابن شهر آشوب؛ مناقب آل ابی طالب؛ ج2، ص 28.

2. شوری: 52.

3. حویزی؛ تفسیر نورالثقلین؛ ج 4، ص 590، ح 141.

4. محمد کلینی؛ الکافی؛ ج 1، ص 12-13، ح 11.

5. برقی؛ المحاسن؛ ج 2، ص 328، ح 85.

6. مالک؛ کتاب الموطأ؛ ج 1، ص 202-203، ح 7. محمدباقر مجلسی؛ بحارالانوار؛ ج 18، ص 261.

7. محمدباقر مجلسی؛ بحارالانوار؛ ج 18، ص 262، 16.

8. ر.ک: مولی محمدصالح المازندرانی؛ شرح أصول الکافی؛ ج 6، ص 364.

9. بقره: 260.

10. صدوق؛ الامالی؛ ص 692، ح 948 (2).

11. و عارض الشیء بالشیء معارضة: قابله، و عارضت کتابی بکتابه ای قابلته ... و فی الحدیث: إنّ جبرئیل (علیه السلام) کان یعارضه القرآن ... قال ابن اثیر: ای کان یُدارسُه جمیع ما نزّل من القرآن؛ من المعارضة: المقابلة (ابن منظور؛ لسان العرب؛ ج 9، ص 138).

12. طه: 114.

13. قیامت: 16 و 17. 

منبع مقاله :

میرعرب، فرج الله؛ (1394)، علوم قرآن در احادیث اهل بیت (ع)، قم: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چاپ اول

 


منبع: rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : قرآن , جبرئیل , وحی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184221
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.