مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
همه چیز درباره کولر خودرو
آشنایی با گریدر
ابیراهی و انواع آن
نكات ایمنی لاستیک خودرو
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

زیانبارتر از آنچه می پنداریم
چندسال پیش، درباره دگرگونی جهانی آب و هوا، مقاله ای نوشتم. به هنگام پژوهش درباره آن، به این نتیجه ر...

ساخت آلیاژهای معلق در هوا در ایستگاه فضایی بین المللی
فضانوردان محترم آماده باشید؛ ایستگاه فضایی در حال ورود به امور صنعتی و بازار است. اگر مشتاقید بدانی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : علل تغییر آب و هوا
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   1360   بازدید   
تاریخ درج مطلب  17/7/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

علل تغییر آب و هوا

 علل تغییر آب و هوا واحد دانش و تکنولوژی تبیان زنجان

 

سطح بالای آلاینده‌های صنعتی و تعدادی از فرایندهای انسانی باعث تغییر آب و هوا شده‌اند. عوامل مختلف طبیعی و انسانی این فاجعه مسئول ایجاد تغییرات اساسی در میانگین آب و هوا، گرم شدن کره‌ی زمین و تغییراتی در تابش خورشیدی است.

سیاره‌ی ما توانایی منحصر به فردی در حفظ زندگی دارد. با این حال، با توجه محدودیتی که ما انسان‌ها در فهم واژه‌های تکامل و پیش رفت داریم، به تعدادی از تغییرات نا بود کننده در آب و هوا کمک کرده‌ایم. برخی از آنها عبارتند از:

افزایش انتشار دی اکسید کربن

افزایش سطح گازهای گل خانه‌ای

افزایش سطح آلودگی زمین، آب و هوا

تغییر شرایط اقلیمی به انحراف طولانی مدت الگوهای میانگین آب و هوا در یک منطقه‌ی خاص و در طول دوره‌ی قابل توجهی از زمان اشاره دارد. تغییرات غیر طبیعی تأثیرات بعدی را بر جو زمین و مناطق مهم مانند یخ‌های قطبی و زیستگاه‌های طبیعی موجودات زنده‌ی مختلف می‌گذارند.

 علل مختلف تغییر آب و هوا با کمک سیاست‌های زیست محیطی شناسایی و اندازه‌ گیری می‌شوند که مسیر دوره‌ای آسیب‌های زیست محیطی و تغییر در هر یک از فرایندهای پویای زمین را دنبال می‌کنند.

این محرک‌ها تماماً با فعالیت‌های انسانی و هم چنین عوامل خارجی ارتباط دارند، و در مجموع خسارات بسیاری را بر "شرایط آب و هوایی" وارد می‌کنند. در علم هوا شناسی، این علل به تغییر در تابش خالص مربوط شده و در ترو پوپوز (که منطقه‌ای مرزی میان ترو پوسفر و استرا توسفراست) محاسبه می‌شوند.

چه چیزی باعث تغییر آب و هوا می‌شود؟

تأثیرات تغییر آب وهوا بر کره‌ی زمین و موجودات زنده‌‌‌ای که بر روی آن زیست می‌کنند پس از یک دوره‌ی زمانی طولانی آشکار می شوند. تغییر پذیری داخلی به شکل پس ماند تشخیص داده می‌شود.

 در این مقیاس، توسعه‌ی ثبت شده با ورودی برنامه ‌ریزی شده مطابقت و ارتباط ندارد. با این حال، این تغییرات نه تنها باعث وخامت وضعیت محیط زیست ما می‌شوند، بلکه غیر قابل برگشت و مخرب نیز هستند. برخی از علل عمده‌ی تغییر آب و هوا عبارتند از:

تغییرات خورشیدی

در مطالعه‌‌ی انجام شده بر روی کلف خورشیدی (در مركز خورشید دما تقریبا به ۱۴میلیون سانتی گراد می رسد و بنا بر این بخش‌هایی از خورشید تیره‌تر به نظر می‌رسند که علت تیرگی آن درخشش كمتر گاز های سرد نسبت به گازهای گرم‌تر است كه به صورت تیرگی بر سطح خورشید ظاهر می شوند و این بخش تیره را لكه یا كلف می‌نامند) و ایزوتوپ‌های بریلیوم تغییراتی در فعالیت خورشیدی مشاهده شده‌ است.

خورشید انرژی گرمایی زمین را تأمین می‌کند که این انرژی بخش جدایی نا‌ پذیر آب و هوا است. تغییرات مربوط به خورشید باعث ایجاد پدیده‌ای به نام گرم شدن کره‌ی زمین می‌گردد.

تغییرات مداری

مسیر بیضی شکلی که زمین در هنگام گردش به دور خورشید طی می‌کند نقش مهمی را در توزیع و میزان نوری که از خورشید به سطح زمین می‌رسد ایفا می‌کند. چرخه‌های میلانکوویچ (به انگلیسی: Milankovitch cycles به آن دسته از حرکات زمین می‌گویند که بر روی اقلیم تأثیر می‌گذارند.

 نام این چرخه‌ها بر گرفته از نام مهندس عمران و ریاضی‌دان صرب به نام میلوتین میلانکویچ است) تأثیر مستقیم بر فعالیت‌های یخی دارند. خروج از مرکز، حرکت تقدیمی، و انحراف محوری زمین، همراه با مسیر بیضی شکل آن باعث ایجاد تغییر در فصول مختلف می‌شوند.

تکتو نیک صفحه‌ای

خشکی‌های سیاره‌ی ما از صفحات عظیمی تشکیل شده است که جا به جا شده، به یک دیگر ساییده و حتی از هم جدا می‌شوند. این عمل باعث تغییر موقعیت قاره‌ها، فرسایش کوه‌ها، ذخیره‌ کربن در مقیاس وسیع، و افزایش یخ بندان می‌شود.

فعالیت آتش فشانی

در جریان آتش فشان، در نتیجه‌ی گرما و فشار داخل زمین موادی از هسته و گوشته‌ به سطح آن پرتاب می‌شوند. پدیده‌هایی مانند فوران‌های آتش فشانی و آب فشان‌ها ذرات بسیار کوچکی را در جو زمین پراکنده می‌کنند که بر آب و هوا تأثیر می‌گذارند.

گردش ترمو هالین (شناوری)

تغییرات آب و هوا از رابطه‌ی جو – اقیانوس نیز ناشی می‌شوند. نوساناتی مانند النینو / نوسان جنوبی و نوسان قطب شمال به عنوان مخازن حرارت در درون اقیانوس‌ها عمل می‌کنند. گردش ترمو هالین (شناوری) با توزیع مجدد گرما از طریق جریانهای آرام و عمیق اقیانوس ارتباط دارد.

عوامل انسانی

تعدادی از عوامل انسانی مسئول ایجاد تغییر در سطح زمین هستند. بدون شک انسان تأثیر مستقیم بر آب و هوا دارد. افزایش سطح دی اکسید کربن ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی، انتشار ذرات معلق یا ریزکچه‌ها در هوا، استفاده‌ی گسترده از زمین و جنگل زدایی باعث ایجاد تغییرات شدید در آب و هوا شده است.

عواملی که با عنوان "باز خورد" شناخته می‌شوند باعث تقویت یا کاهش اثر تغییر آب و هوا بر زندگی انسان می‌شوند. باز خورد شامل تعدادی از فرایندهای به هم پیوسته است که باعث دگرگونی در تغییرات منتسب یا متعاقب در آب و هوای زمین می‌شود.

 از میان مهم‌ترین شاخص‌های تغییر آب و هوا می‌توان به یخچال‌های طبیعی، پوشش گیاهی، مناطق منجمده (لایه‌ی منجمد دائمی اعماق زمین)، پالینو مورف‌های فسیلی، و میانگین سطح دریا در جهان اشاره کرد.

منبع:راسخونگرد آوری: گروه دانش وتکنولوژی سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/science_technology.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : تغییرات آب و هوا , هواشناسی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

176754
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.