مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
همه چیز درباره کولر خودرو
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
آشنایی با گریدر
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
ابیراهی و انواع آن
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
نكات ایمنی لاستیک خودرو
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

راجع به چرخش فلکهای آسمانی
نیکولائوس کوپرنیک نخستین دانشمند عصر نوزایی بود که نظریة خفتة خورشید مرکزی آریستار خوس را، که خورشی...

ناحیه‌ای تهی در صورت فلکی عوا
بررسی جامعی که از توزیع کهکشان¬های دوردست در آسمان نیمکرۀ شمالی به عمل آمده، حاکی از وجود ناحیۀ تهی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ناحیه‌ای تهی در صورت فلکی عوا
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   182   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ناحیه‌ای تهی در صورت فلکی عوا

ناحیه‌ای تهی در صورت فلکی عوا

بررسی جامعی که از توزیع کهکشان¬های دوردست در آسمان نیمکرۀ شمالی به عمل آمده، حاکی از وجود ناحیۀ تهی بسیار بزرگی در فضای میان کهکشانی به قطر 350 میلیون سال نوری است که درآن هیچ کهکشانی یافت نمی شود. این بررسی جدید توسط رابرت کیرشنر از دانشگاه میشیگان، آگوستوس اولمر از دانشگاه ییل، و پاؤل شکتر و استیفن شکتمان از رصدخانه های مونت ویلسن ولاس کامپانیانس انجام شده است و شامل اندازه گیری فاصلۀ 231 کهکشان در آسمان شمالی، که در امتداد صورت فلکی عوا پراکنده اند، می شود. این چهار پژوهشگر، در ضمن تحقیقات قبلی خود (1982) حدس زده بودند که ناحیۀ عوا در گسترۀ عمقی وسیعی دچار کمبود کهکشان است (کیرشنر و دیگر1981) مساحی جدید، این ناحیه را با ترسیم سه بعدی مواضع کهکشانها در282 ناحیۀ کوچک به تفصیل بیشتر مورد تحقیق قرار می دهد. این ناحیه های کوچک منطقه ای از آسمان را شامل می شوند که گمان می رفت ناحیۀ تهی عوا در آن واقع باشد.

رصدهای جدید نشان می دهند که این ناحیۀ تهی در همان امتداد و فاصله و به همان اندازه ای است که از پژوهش محدودتر قبلی به دست آمده بود. کهکشانهای نزدیک دیده می شوند، کهکشانهای دور نیز دیده می شوند؛ اما در ناحیۀ تهی وسط چیزی دیده نمی شود.

علاقۀ منجمان به توزیع کهکشانها در بزرگترین مقیاس رصدپذیر از آن رو است که چنین توزیعی ممکن است مفتاحی در مسئلۀ پیدایش کهکشانها و خوشه های کهکشانی به دست دهد. انتظار می رود که کهکشانها و خوشه ها از طریق جاذبۀ گرانشی از بطن افت وخیزهایی تکوین یافته باشند که در گذشتۀ دور، اندک زمانی پس از انفجار بزرگ وجودداشته اند. منجمان با مشاهدۀ شکل کنونی خوشه های کهکشانی امید دارند که اطلاعات بیشتری دربارۀ شرایط فیزیکی آن دوران اولیه به دست آورند.

این کار تا اندازه ای شبیه نگاه کردن به سنگواره هاست. منجمان چیزهایی را رصد می کنند که در گذشته دور ساخته شده اند. ناحیۀ تهی در عوا شبیه ناحیه های تهی دیگری است که در مساحیهای دیگر مواضع کهکشانی مشاهده شده است، منتهی بسیار بزرگتر از آن هاست.

قطر این ناحیۀ تهی، که به فاصله ای درحدود یک میلیارد سال نوری از ما قرار دارد، بالغ بر 350 میلیون سال نوری می شود و به اندازه ای است که می تواند یکصد میلیون کهکشان به بزرگی کهکشان ما را در خود جای بدهد. البته کهکشانها به طورعادی به فواصل قابل ملاحظه ای از یکدیگر قرار دارند. اگر چگالی عددی کهکشانها در این ناحیۀ تهی به همان میزان عادی بود، این ناحیه درحدود 10000 از این منظومه های عظیم ستاره ای را شامل می شد. اندازۀ بزرگ این ناحیۀ تهی، آن را ازنظر مقایسه با پیش بینی های نظری مربوط به خوشه های کهکشانی شایستۀ توجه می سازد.

مساحی این ناحیۀ تهی در رصدخانۀملی کیت پیک، رصدخانۀ پالومار، رصدخانۀ لاس کامپانیاس، و تلسکوپ چند آینه ای ، و رصدخانۀ مک گروهیل انجام شد(کیرشنر1983). چهار منجم نامبرده، روشنایی ظاهری و سرعت فرار هریک از کهکشانها را اندازه گرفته اند. آنها در ترسیم مکان هر کهکشان ازنظر عمق، انتقال به سرخ به دست آمده را به عنوان معیار فاصله به کار بردند. اندازه گیری 231 انتقال به سرخ، وجود کهکشانهای نزدیک و کهکشانهای دور را آشکار کرد ولی در ناحیۀ تهی عوا کهکشانی دیده نشد.

ناحیۀ تهی مشاهده شده در اینجا آنقدر بزرگ نیست که اطمینان ما به تصویر کلی یک جهان همگن را درهم بشکند، زیرا اندازۀ این ناحیۀ تهی فقط چند درصد شعاع عالم است. ازسوی دیگر این بزرگترین ساختار ممکنی است که این مساحی قادر به آشکار کردن آن بوده است. اینکه آیا مساحیهایی که در عمق بیشتر جهان، ساختارهایی به مقیاسهای باز هم بزرگتر را آشکار کنند نظری است درخورتوجه.


 

منبع: وب سایت rasekhoon.net

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : صورت فلکی , عوا , کهکشان , منجمان ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184448
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.