مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
ابیراهی و انواع آن
همه چیز درباره کولر خودرو
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
نكات ایمنی لاستیک خودرو
آشنایی با گریدر
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

راجع به چرخش فلکهای آسمانی
نیکولائوس کوپرنیک نخستین دانشمند عصر نوزایی بود که نظریة خفتة خورشید مرکزی آریستار خوس را، که خورشی...

ناحیه‌ای تهی در صورت فلکی عوا
بررسی جامعی که از توزیع کهکشان¬های دوردست در آسمان نیمکرۀ شمالی به عمل آمده، حاکی از وجود ناحیۀ تهی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : نقشة ستارگان
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   171   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

نقشة ستارگان

نقشة ستارگان

دانشمندان در "انستیتوی علم تلسکوپ فضایی" در بالتیمور به سال 1989 ،بزرگ ترین نقشه ستارگان را تهیه کرده اند. این نقشه نه فقط تلسکوپ فضایی را راهنمایی خواهد کرد ، بلکه برای اختر شناسان زمینی نیز سودمند خواهد بود.

نقشه ستارگان سرگذشتی طولانی دارد .

نخستین نقشة مهم از ستارگان را اختر شناس یونان باستان به نام هیپار خوس به سال 130 قبل از میلاد تهیه کرد. او ستارة جدیدی را در آسمان موقعیت یابی کرده بود (چیزی که امروز نواختر می نامیم)، و می خواست مطمئن شود که آیا سایر پدیده های مشابه را نیز می توان سریعا تشخیص داد. به این منظور، 850 ستاره درخشان تر را فهرست کرد و موقعیت آن ها را با تقسیم بندی صفخه آسمانی به خطوط عرضی و طولی تعیین نمود. هر ستاره ای که در این فهرست مشخص شده بود، ستاره جدیدی محسوب می شد.

در حدود سال 150 بعد از میلاد، اختر شناس دیگری به نام بطلمیوس داده های هیپارخوس را در کتابش در این باب گنجانید و 170 ستاره دیگر را بر آن افزود. نقشه بطلمیوس به مدت چهارده سده مورد استفاده قرار گرفت. ولی در دهه 1580، تیکوبراهه، اختر شناس دانمارکی، نخستین نقشه نوین ستارگان را تهیه کرد. وی از ابزارهایی که خودش ساخته بود با دقتی بیشتر از پیشینیان برای موقعیت یابی ستارگان بهره گرفت. نقشه او شامل 788 ستاره می شد که محل آن ها دقیقا تعیین شده بود.

یک قرن بعد، در سال 1661، اختر شناس تیز بین آلمانیف یوهانس هه ولیوس، نقشه ای مشتمل بر 1564 ستاره تهیه کرد که بهتر از نقشة براهه بود. ولی براهه کارش را قبل از اختراع تلسکوپ انجام داده بود، و هه ولیوس از به کار بردن تلسکوپ امتناع می ورزید.

پس از روزگار هه ولیوس، ستارگان را فقط با تلسکوپ نقشه نگاری می کردند. تلسکوپ، یافتن ستارگان را با دقت بیش تر امکان پذیر ساخت. هم چنین با استفاده از تلسکوپ می شد ستارگان بسیار غیر قابل رویت با چشم غیر مسلح را مشاهده و موقعیت یابی کرد.

نخستین نقشة شایان اهمیت توسط یک اختر شناس انگلیسی به نام جان فلمستید تهیه شد. این نقشه در سال 1725، شش سال پس از مرگ فلمستید، انتشار یافت و حاوی فهرست 3000 ستاره بود.

بین سال های 1859 و 1862، اختر شناس آلمانی، فردریک آرگلاندر با بهره گیری از تلسکوپ های به مراتب بهتر و بزرگ تر و با صرف تمام اوقات خود برای این کار، نقشه ی عظیمی از ستارگان را تهیه کرد همراه با فهرستی مرکب از 457848 ستاره در چهار جلد کتاب قطور که برای هرستاره خطوط عرضی و طولی به دقت ذکر شده بود.

در آن زمان هیچ کس گمان نمی کرد که ساختن نقشه ای بزرگ تر و بهتر ممکن باشد، ولی ارگلاندر کارش را بدون بهره گیری از عکس برداری انجام داده بود زیرا عکاسی چندان پیشرفت نکرده بود که بتواند نور ستاره را ثبت کند.

به محض این که عکس برداری از آسمان تاریک از طریق تلسکوپ های بزرگ میسر شد، دیگر تعیین موقعیت هر ستاره برای مشاهده ضرورت نداشت. می شد صرفا عکس هایی گرفت و سپس موقعیت ستارگان گوناگون را سر فرصت ثبت کرد. در اوایل دهة 1900 نقشه کشی از میلیون ها ستاره امکان پذیر شد.

نقشة 1989 که توسط انستیتوی علم تلسکوپ فضایی تهیه شده است، فهرستی از موقعیت و روشنایی 18،829،291 ستاره را به دست می دهد.

از این میان در خدود 15 میلیون ستاره در کهکشان ما وجود دارند. 3 تا 4 میلیون بقیه نیز در سایر کهکشان ها قرار گرفته اند.

انسان با قدرت بینایی خوب، می تواند فقط 6000 ستاره را با چشم غیر مسلح ببیند. این ستارگان از لحاظ قدر روشنایی در مرتبة ششم قرار دارند( هر چه قدر روشنایی بیشتر باشد، ستاره کم سوتر به نظر می آید) . نقشة 1989 شامل تمام ستارگان و اشیای دیگری است که تا قدر پانزدهم می رسند. ولی تلسکوپ های امروزی می توانند اشیای با قدر روشنایی 21 را نیز تشخیص دهند. بنابراین نقشة جدید ستارگان به هیچ وجه هر شیء قابل رویت را شامل نمی شود.

این نقشة جدید، به تلسکوپ فضایی و اختر شناسان امکان خواهد دادتا تابش های نامعمول امواج رادیویی، نور فروسرخ، و پرتوهای ایکس را مطالعه کنند و از طریق مقایسة موقعیت آن چه می بینند با موقعیت اشیای شناخته شده در آن محل، آن ها را با اشیای رویت پذیر ربط دهند. هم چنین می توانند اشیایی را که روشنایی شان را تغییر می دهند مطالعه کنند. حتی نواختر های نسبتا کم سو و هم چنین ستارگان کهکشان هایی( حتی کوازارهای دور دست ) را که گسیل نورشان تغییر می کند و با گذشت زمان خفیف تر یا روشن تر می شوند، می توان به سهولت تشخیص داد.

شاید گمان رود که چنین نقشة بزرگ و دقیقی از ستارگان، عاری از هر گونه کاستی است، اما در واقع همة ستارگان حرکت می کنند. ستارگان در امتداد مدارهای عظیمی که آن ها را تا نزدیک مرکز کهکشان می برد، می گردند. برخی در مدارهای دایره ای شکل و بعضی در مدار های بیضوی. البته خورشید ما نیز حرکت می کند.

نتیجه این که همة ستارگان هم چون گروه زنبوران عسل، به نحوی در صفحة آسمان حرکت می کنند. این حرکت به کندی انجام می گیرد، ولی نمایان گر تغییر مکان ستارگان است که ولو جزییی، تلسکوپ فضایی را مطمینا سردرگم خواهد ساخت. اخترشناسان تخمین می زنند که فقط در عرض پنج سال، ده درصد ستارگان به اندازه ای تغییر مکان خواهند داد که تلسکوپ فضایی قادر به تشخیص آن نخواهد بود.

بنابراین، اکنون اختر شناسان این حرکات ظاهری را محاسبه می کنند تا بلکه بتوانند این اطلاعات به دست آمده را نیز در نقشة ستارگان بگنجانند.

 


فضایی-ستارگان-تلسکوپ-نقشه

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : فضایی , ستارگان , تلسکوپ , نقشه ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184449
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.