مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
نكات ایمنی لاستیک خودرو
آشنایی با گریدر
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
پرورش ماهی اسکار
همه چیز درباره کولر خودرو
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
ابیراهی و انواع آن
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

راجع به چرخش فلکهای آسمانی
نیکولائوس کوپرنیک نخستین دانشمند عصر نوزایی بود که نظریة خفتة خورشید مرکزی آریستار خوس را، که خورشی...

ناحیه‌ای تهی در صورت فلکی عوا
بررسی جامعی که از توزیع کهکشان¬های دوردست در آسمان نیمکرۀ شمالی به عمل آمده، حاکی از وجود ناحیۀ تهی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : از سیاره تیر تا پلوتون، آشوبی گریبانگیر منظومه شمسی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   198   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

از سیاره تیر تا پلوتون، آشوبی گریبانگیر منظومه شمسی

از سیاره تیر تا پلوتون، آشوبی گریبانگیر منظومه شمسی

نیوتون کاملاً اشتباه نکرده بود که منظومه شمسی مانند ساعت کار می کند. سازمان فضا و هوا نوردی امریکا (NASA) هنوز می تواند یک سفینه فضایی را به طرف مشتری بفرستد و انتظار داشته باشد این سفینه به همان جایی برسد که، طبق پیش بینی، سیاره باید در آن جا باشد. اما اخیراً مسلّم شده است که پیش بینی مکان سیارات در آینده دور آن قدرها قابل اطمینان نیست. چندی پیش محققان مؤسسه تکنولوؤی ماساچوست (MIT)، جرالد ساسمن (که طراح کامپیوتر است) و جک ویزدام (که حرکات اجسام منظومه شمسی را با آن کامپیوترها محاسبه می کند) در مجله ساینس گزارش کردند که شبیه سازیهای صد میلیون ساله مدار سیارات نشان می دهد که هر نه سیاره آشوبناکند. کوپکترین تغییر در شرایط اولیه مکان یا سرعت یک سیاره، حرکات آن را در میلیونها سال بعد کاملا! غیر قابل پیش بینی می سازد.

این نتیجه نقطه آخر جستجوی آشوب در دنیای سیاره ای بود که نخستین قرائن آن را در سال 1988 ساسمن و ویلسون در مدار آشوبناک پلوتون یافتند. این کشف اولیه با محاسبات ژاک لاسکر (از اداره جغرافیایی پاریس) وسعت بیشتری پیدا کرد و مشخص شد که بقیه منظومه شمسی هم آشوبناک است. اما چون لاسکر در محاسباتش از راه میانبری استفاده کرده بود که مسلم نبود قابل اعتماد باشد جای تردید همچنان وجود داشت.

اما حالا دیگر شکی باقی نمانده است. ساسمن و ویزدام با محاسبه حرکات نه سیاره بدون استفاده از راه میانبر، این عدم اطمینان را از میان برداشته اند. حالا محققان می توانند سؤالهای بعدی را مطرح کنند: چه چیز باعث آشوبناکی منظومه شمسی می شود؟ با همه قرائنی که برای آشوب وجود دارد چرا سیارات از مدارهای پایدارشان خارج نشده اند؟

اسکات تریمن از دانشگاه تورنتو بیان داشت که صرف اثبات وجود آشوبی همه جا گیر دستاورد علمی برجسته ای است. تنها راه این اثبات محاسبه بر هم کنشهای پیچیده گرانشی منظومه شمسی برای میلیونها مدار است. محققان وضعیت اولیه یک سیاره را به اندازه یک میلی متر تغییر می دهند و پی آمدهای کاملاً متفاوت را که از انتگرال گیریهای پی در پی به دست می آید می آزمایند و به این طریق به جستجوی آشوب می پردازند.

این کار شاید به نظر ساده باشد اما مستلزم مقدار عظیمی کار با کامپیوتر است. کامپیوترهای معمولی برای انجام محاسبات سیاره ای در دوره های طولانی بسیار کند هستند. به همین دلیل ساسمن و ویزدام از ماشینی با طراحی مخصوص استفاده کردند که یک اَبَر کامپیوتر مخصوص محاسبه حرکات سیاره ای بود. فقط یکی از هشت پردازشگر موازی آن می توانست چنین محاسباتی را به سرعت یک ابر کامپیوتر کری 1 انجام دهد. علاوه بر این تکنیک ریاضی ای که ویزام ابداع کرد این محاسبات را چندین برابر سریعتر کرد. با وجود اینها برای هر دوره صد میلیون ساله که کسر کوچکی از عمر پنج میلیارد ساله منظومه شمسی است اما برای پدیدار شدن آشوب کفایت می کند – یک ماه کامل زمان کامپیوتر لازم است.

پی بردن به آشوب به این معنی نیست که عامل اغتشاش در نظم ماشین سماوی را می شناسیم، با وجود این لاسکر تصور می کند که منبع اصلی آشوب را دست کم در قسمت داخلی منظومه شمسی پیدا کرده است، و این چیزی نیست مگر یک بر هم کنش پیچیده گرانشی زمین و مریخ. این قبیل تشدیدها آشوب سیاره ای را بر می انگیزد، درست به همان نمحوی که هل دادن تاب، آن را به تشدید وا می دارد. همان تشدیدی (میان زمین و مریخ) که لاسکر متوجهش شده بود. از انتگرال گیریهای حرکات سیاره ای، در یک دوره شش میلیون ساله، که توسط توماس کوئین (از دانشگاه آکسفورد)، ترمین و مارتین انکان (از دانشگاه کوئین در کینگستون) انجام می شد، سر در آورده است. اما ویزدام و ساسمن مطمدن نبودند که رقص زمین و مریخ عامل آشوب باشد. ویزدام گفت اگر چه ما همان عددهای لاکسر را به دست آوردیم ولی قرائنی وجود دارد که حاکی از نادرست بودن توضیح لاکسر است.

سوای تشخیص عامل آشوب، سؤال ظریفانه تر متخصصان مکانیک سماوی این است که چه چیزی این حرکت آشوبی را مهار می کند. رد آشوب، در جمع اجرام کوچکتر منظومه شمسی هم دیده شده است. در این جاست که آشوب، آشوب بر پا می کند: سیارکها را از حلقه سیارکی بیرون می اندازد و سبب می شود که هپیریون، قمر زحل، افتان و خیزان این سو و آن سو برود. اما ظاهراً آشوب در حرکت خود سیاره ها فاجعه آمیز نیست بلکه به نوعی محدود است. هم در محاسبات کامپیوتری و هم در جهان واقعی سیارات ممکن است کمی جا به جا شوند ولی از مدارهایشان بیرون نمی افتند.

کلید معما را شاید بتوان از مثال ساده تری که آندره آمیلانی و آنانوبیلی (از دانشگاه پیزای ایتالیا) تجزیه و تحلیل کردند حدس زد. آنها نشان دادند که حرکت سیارک هیلگا گر چه به علت تشدید با مشتری آشوبناک است و بعد از هفت هزار سال غیر قابل پیش بینی می شود ولی مدار آن در طول هفت میلیون سالی که محاسبه شده است پایدار باقی می ماند. میلانی و نوبیلی تصور می کنند که مشتری، هم منبع آشوب است و هم عامل مقید ماندن حرکت. دو تشدید دیگر بین مشتری و هیلگا وجود دارد که آشوب را مقید می کند و نمی گذارد فاصله آن قدر کم شود که مشتری بتواند هیلگا را از مدارش خارج کند. به عقیده میلانی این یک مورد استثنایی نیست بلکه بهترین مثال است. جرالد کوئین لند از دانشگاه تورنتو که منظومه شمسی ساده شده ای متشکل از چهار سیاره مشتری گونه را در مدارهای مختلف مطالعه کرده متوجه شده است که امکان وقوع آشوب مقید و محدود خیلی بیشتر از آشوب فاجعه آمیز است.

معرفت بیشتر نسبت به آینده آشوب و پایداری منظومه شمسی ممکن است از طریق انتگرال گیری حرکات سیاره در طول پنج میلیارد سال عمر منظومه شمسی حاصل شود. به نظر اسکات ترمین بعد از کار بزرگ ساسمن و ویزدام احتمال آن هست که چیز واقعاً تازه ای پیدا نشود.

 


 منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : منظومه شمسی , آشوب , مدارخاص ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184451
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.