مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
همه چیز درباره کولر خودرو
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
نكات ایمنی لاستیک خودرو
آشنایی با گریدر
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
پرورش ماهی اسکار
ابیراهی و انواع آن
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

واژگونی‌ها در زمین-مغناطیس
پدیده واژگونی قطبیت مغناطیسی، به دنبال این نظر كه اورانوس ممكن است هم‌اكنون در گذار چنین رویدادی با...

زمین مغناطیس و جهت‌یابی زنبورها و پرندگان
معلوم شده است كه گونه‌های متعددی از جانوران (مارمولك‌ها، مارهای آبی، كرم‌ها، و جز اینها) در مقابل م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : زمین – دریا شناسی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   180   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

زمین – دریا شناسی

زمین – دریا شناسی

دو سوم سطح زمین بر سیستم گسترده ای از كافت های آتش فشانی زیر دریایی به نام پشته میان – اقیانوسی بنا شده است. زمین دریا شناسان طی دهه اخیر با برخورداری از پیشرفت های فنی در زمینه های دریانوردی، تجهیزات، و نقشه برداری از بستر دریاها، در شناخت فرایندهای پیچیده و به هم پیوسته آتش فشانی، زمین ساختی و هیدروگرمایی در شكل گیری پوسته جدید اقیانوسی موفقیت های چشم گیری داشته اند. از جمله معروف ترین دستاوردهای این بررسی ها كشف سیستم های آب گردانی هیدروگرمایی بستر دریا با اجتماعات زیستی منحصر به فرد آن ها و نهشت های كانی سولفیدی وابسته بوده است. این فعالیت های هیدروگرمایی ناشی از وجود سنگ های داغ مذاب در ترازهای نسبتاً كم عمق پوسته در مخازنی به نام اتاقك های ماگما است. با اینكه در اهمیت این اتاقك های ماگمای پوسته ای در شكل گیری پوسته اقیانوسی جدید توافق كلی وجود دارد، ولی شكل، دوام، و تنوع این اتاقك ها در امتداد محورخیز هنوز در جامعه زمین شناسان مسئله ای است بحث انگیز.

در طی چند سال گذشته، با استفاده از مشاهدات مربوط به تغییرات عمق در طول ستیغ خیز و نیز آزمون های تجربی روی شاره های همرفتی، یك مدل كلی برای فرایندهای آتش فشانی در پشته های میان – اقیانوسی ارائه شده است. اساس این مدل، كه اولین بار توسط هان شوتن و همكارانش از مؤسسه اقیانوس شناسی وودزهول پیشنهاد شد، این است كه سنگ های ذوب شده، كه در جبه شكل می گیرند، به صورت قطعات جدا از هم در سرتاسر پشته بالا می آیند و نه به صورت یك برگه پیوسته. این نفوذ به سمت بالا، مواد مذاب را به اتاقك ماگمایی پوسته تزریق می كند، و سپس مواد مذاب در طول پشته به طور جانبی شارش می یابد و فوران های كافتی نظیر آنچه كه در ایسلند دیده می شود – ایجاد می كند. مركزهای تزریق وابسته به برآمدگی های توپوگرافیك با طول موج بلند به فاصله های 50 تا 100 كیلومتر است. این مدل جالب اخیراً با دو آزمایش مهم محك زده شده است.

ویژگی های اتاقك های ماگما در مراكز گسترش اقیانوس را می توان به طور غیر مستقیم از تركیب گدازه هایی كه از بستر دریا فوران می كنند استنباط كرد. اگر این مدل درست باشد، دمای فوران كدازه ها باید با دور شدن از فرازه ژرفا سنجشی كه در آن مواد مذاب در آغاز به اتاقك ماگما تزریق می شوند. به طور منظم كاهش یابد. سال پیش گروهی از پژوهشگران زیر نظر چارلز لانگمو بر از آزمایشگاه زمین شناسی لاموند – دوهرتی به بررسی گسترش سریع (cm6 در سال) تیغه شرقی اقیانوس آرام، نزدیك به سواحل غربی مكزیكو پرداختند تا این فرضیه را آزمایش كنند. آن ها به طور منظم تقریباً km1000 از ستیغ پشته را لایروبی كردند. این نوع نمونه برداری با این فاصله های نزدیك به هم تا آن زمان صورت نگرفته بود. آن ها متوجه شدند كه گدازه ها از نظر ژئوشیمیایی تنوع شگفت انگیزی دارند و به صورت واحدهای فورانی متمایزی در مقیاسی ده بار كوچك تر از طول موج بلند تغییرات تو پو گرافیك در طول محور پشته وجود دارند. نتایج بررسی های آن ها نشان می دهد كه این پدیده یا باید از مناطق چند گانه زیر پوسته ناشی شده باشد و یا از اتاقك ماگمایی كه از نظر فیزیكی در مقیاسی به مراتب كوچك تر از آنچه تصور می شد ناپیوسته است.

فرضیه دوم را پژوهشگران از لامونت، موسسه اقیانوس شناسی اسكریپس، دانشگاه ردایلند و سازمان زمین شناسی ایالات متحده با دو كشتی و با استفاده از روش لرزه ای چند كانالی در طول همان پشته آزمایش كردند. در این آزمایش معلوم شد كه سرعت موج های صوتی در درون گدازه مذاب در اتاقك ماگمای پوسته ای به مراتب كمتر از سرعت موج های عبور از سنگ های همجوار آن است. نتیجه اینكه سقف اتاقك به صورت یك بازتابنده قوی انرژی لرزه ای عمل می كند. با استفاده از همین روش ها كه در صنعت برای نگاشت ساختارهای زمین ساختی زیر سطحی واقع در لگن های ته نشستی توسعه یافته است، این پژوهشگران توانستند نگاشتی از بازتاب های سقف یك اتاقك ماگمای پوسته ای واقع در 1 تا 2 كیلومتری زیر بستر دریا را در امتداد پشته اقیانوس آرام شرقی به دست آوردند. آن ها متوجه شدند كه این اتاقك ماگما به طور شگفت انگیزی باریك (با پهنای كمتر از 3 تا 4 كیلومتر) است، ولی از لحاظ فیزیكی به صورت پیوسته ای در طول محور پشته حداقل 40 تا 50 كیلومتر (حتی در موردی تا 90 كیلومتر) ادامه دارد. ناسازگاری این اندازه گیری ها با گونه گونی ژئوشیمیایی گدازه های فورانی حاكی از آن است كه مواد مذاب درون اتاقك باید بیش از آنچه قبلاً تصور می شد ناهمگن و از نظر آمیختگی ناقص باشد.

نتایج حاصل از این دو آزمایش منجر به بررسی مجدد مدل های فعلی ژئوفیزیكی و زمین شناختی پشته های میان – اقیانوسی شده است. پژوهش های متنوع و دراز مدتی نیز در بخش های دیگر سیستم پشته میان – اقیانوسی در جریان است؛ یكی در مركز اقیانوس اطلس شمالی نزدیك به زن شكستگی كن در طول پشته یوآن دوفوكا در حاشیه غربی آمریكای شمالی، و دیگری در بخش پشته اقیانوس آرام شرقی در شمال جزیره ایستر (كه این پشته اخیر گسترش سریعی هم دارد). این پژوهش ها نوید می دهد كه تا چند سال آینده شناخت ما از فرایندهای زمین شناختی در شكل گیری پوسته اقیانوسی به طور عمده ای افزایش یابد. 


 

منبع: وب سایت rasekhoon.net

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184437
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.