مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
نكات ایمنی لاستیک خودرو
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
آشنایی با گریدر
پرورش ماهی اسکار
همه چیز درباره کولر خودرو
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

واژگونی‌ها در زمین-مغناطیس
پدیده واژگونی قطبیت مغناطیسی، به دنبال این نظر كه اورانوس ممكن است هم‌اكنون در گذار چنین رویدادی با...

زمین مغناطیس و جهت‌یابی زنبورها و پرندگان
معلوم شده است كه گونه‌های متعددی از جانوران (مارمولك‌ها، مارهای آبی، كرم‌ها، و جز اینها) در مقابل م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : زمین مغناطیس و جهت‌یابی زنبورها و پرندگان
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   170   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

زمین مغناطیس و جهت‌یابی زنبورها و پرندگان

زمین مغناطیس و جهت‌یابی زنبورها و پرندگان

معلوم شده است كه گونه های متعددی از جانوران (مارمولك ها، مارهای آبی، كرم ها، و جز اینها) در مقابل میدان مغناطیسی از خود واكنش نشان می دهند، ولی رفتار پرنده ها و زنبورها بیش از همه بررسی شده است. اینكه پرنده ها در پروازهای خود از میدان مغناطیسی زمین استفاده می كنند فرضیه تازه ای نیست و اولین بار در سال 1882 مطرح شده است. اولین آزمون های علمی این فرضیه را بگلی در سال های 1947 و 1951 انجام داد. آزمایش های او روی كبوترهای خانگی مؤید آن است كه این پرنده ها می توانند عرض جغرافیایی، و همچنین (به قول خود او) عرض مغناطیسی را حس كنند و تشخیص بدهند. خطوط هم ارز این پارامترها تشكیل یك شبكه مختصات می دهند كه اگر این پرنده ها بتوانند هر دو پارامتر را بسنجند قادر خواهند بود هر نقطه ای را روی این شبكه تعیین كنند. یگلی در یكی از آزمایش هایش آهنرباهای كوچكی به بال های بعضی از كبوترها بست و مشاهده كرد كه آن ها یا راه بازگشت را به كلی گم می كنند و یا با تأخیری نسبت به كبوترهای دیگری كه قطعه ای مس هم وزن همان آهن رباها به بال هایشان بسته شده است به خانه می رسند. این آزمایش را محققان دیگری هم مكرراً انجام داده اند، كه نتیجه بعضی از آن ها مثبت و بعضی دیگر منفی بوده است. در آزمایش دیگر، یگلی كبوترها را طوری دست آموز كرد كه به خانه ای در پائولی در پنسیلوانیا برگردند. وقتی آن ها را به نبراسكا برد و نزدیك به نقطه ای كه عرض جغرافیایی و عرض مغناطیسی آن برابر با مقادیر مربوط به پائولی بود رها كرد، كبوترها به جای رفتن به پائولی به نقطه نظیر آن در نبراسكا پرواز كردند. كارتی ظاهراً باید در تفسیر نتایج این آزمایش ها دچار اشتباه شده باشد.

اولین سازوكاری كه یگلی در مورد این مشاهدات پیشنهاد كرده این است كه كبوتران با تماشای مناظر زمین به سرعت خود را بر آورد می كنند (در روزهای مه آلود نمی توانند به خانه برگردند) و دیگر اینكه می توانند نیروی كور یولیس را احساس كنند. نیروی كوریولیس بستگی به سرعت و عرض جغرافیایی دارد و بنابراین، تعیین عرض جغرافیایی بر مبنای این اطلاعات علی الاصول امكان پذیر است. سازوكار دیگر این است كه كبوتران با ولتاژی كه در اثر حركت در میدان در آن ها القا می شود، به مؤلفه قائم میدان مغناطیسی (كه با عرض مغناطیسی فرق دارد) پی می برند. اما ایرادهای زیادی در مورد این پیشنهاد دوم مطرح شده است.

وال كت و همكارانش در سال 1979 متوجه شدند كه در جمجمه كبوترها مگنتیت وجود دارد، كه وسیله بسیار آسان تری برای دریافت میدان مغناطیسی است. مگنتیت در دولفین ها هم پیدا شده است. پرستی و پتی گریو سازوكار دیگری برای دریافت میدان مغناطیسی پیشنهاد كرده اند. احتمال دارد آن چیزی از میدان مغناطیسی كه دریافت می شود زاویه میل باشد، كه فقط مستلزم دانستن راستای میدان و راستای قائم است. اگر پرنده بتواند جهت میدان را تشخیص بدهد، یك راستای مرجع در اختیار خواهد داشت. آزمایش هایی كه اشمیت – كوئینگ گزارش كرده است نشان می دهند كه سینه سرخ ها با احساس جهت شیب میدان مغناطیسی، بدون توجه به قطبیت، جهت قطب را تشخیص می دهند. آلن نشان داده است كه بسیاری از پرنده ها در مسیرهای مهاجرت خود تمایل به انتخاب راستاهای مغناطیسی ثابتی دارند. یگلی مدعی است امواج رادار و فرستنده های رادیویی جهت یابی كبوترها را مختل می كند، اگرچه هندرسون، كلارك، پك، و هولندر، اورگل و اسمیت گزارش كرده اند كه پرنده ها به میدان های خیلی شدید مغناطیسی هم واكنش نشان نمی دهند.

البته پرنده ها در پروازهای خود از پدیده های ژئوفیزیكی طبیعی دیگری نظیر مكان خورشید و ستاره ها، و قطبش نور آسمان نیز استفاده می كنند.

واكنش های زنبورها در مقابل میدان مغناطیسی زمین پیچیده تر است. به نظر می رسد كه زنبورها وقتی مرجع اولیه خود، یعنی راستای قائم را گم می كنند، از میدان مغناطیسی به عنوان راستای مرجع ثانوی استفاده می كنند. از طرف دیگر این میدان گاهی موجب سر درگمی زنبورها در پیدا كردن چشمه های شهد هم می شود. با خنثی كردن میدان مغناطیسی زمین، این سردرگمی تا حدود زیادی كاهش می یابد.

گولد، كریشوینك، دفینز سازوكار دریافت میدان مغناطیسی زمین را در زنبورها مطالعه كرده اند. آن ها متوجه شدند كه در شكم زنبورهای زنده مكنتیت به صورت دانه های تك حوزه ای وجود دارد.

این حوزه ها در عرض بدن زنبور واقع شده اند و میدان بزرگی در خارج بدن تولید می كنند كه گاهی به سمت چپ و گاهی به سمت راست است. این مغناطیدگی در مرحله شفیره كه زنبور ساكن است و نسبت به میدان مغناطیسی زمین در جهت معینی قرار دارد، ایجاد می شود، و پس از مرگ حشره كه وضعیت دانه های مگنتیت به هم می خورد و انرژی مغناطیسی مجموعه آن ها كم می شود مغناطیدگی هم از بین می رود.

بنابر پژوهش های بلك مور بعضی گونه های باكتری ناژك دار به كمك میدان مغناطیسی زمین جهت یابی می كنند. این باكتری ها كه ناهوازی اند و در بستر آب های كم عمق به سر می برند، در نیمكره شمالی در جهت میدان مغناطیسی زمین و در نیمكره جنوبی در خلاف این جهت شنا می كنند. فرانكل و همكارانش در محل های كشت این باكتری ها بلورهای مگنتیت پیدا كرده اند.

بعضی انواع حلزون ها نیز قدرت جهت یابی در میدان مغناطیسی را دارند، ولی به نظر می رسد ارتباط این جهت یابی با زمان محلی پیچیده باشد.

آهن رباها و میدان مغناطیسی زمین نقش عمده ای در پژوهش های فیزیكی ریچانباخ در اواسط قرن گذشته داشته اند. بنابر ادعای ریچانباخ بعضی افراد – كه او آن ها را حساس نام گذاشته است – می توانند میدان های مغناطیسی را با بدن خود احساس كنند، وجهت قرار گرفتن آن ها نسبت به میدان در آرامش آن ها مؤثر است. این افراد قادرند نوری را كه از میدان های مغناطیسی گسیل می شود (كه شفق قطبی هم تجلی همین پدیده است). ببینند. البته برای تأیید آزمایش های ریچانباخ جز در مواردی معدود كوششی نشده، شاید هم به این دلیل كه مشاهدات كاملاً عینی در این مورد امكان نداشته است.

حتی در مورد آب یا بها هم گفته شده است كه آن ها ذخایر آب های زیر زمینی را با استفاده از احساس تغییرات میدان مغناطیسی پیدا می كنند. كه این گرادیان مربوط به جریان های الكترو پالایشی در آب جاری است. اگر این ادعا درست بود و این سازوكار صحت داشت، آن وقت باید این غیب گوها بیشتر به خاطر كشف ذخایر آهن شهرت پیدا می كردند نه به خاطر كشف آب.

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : میدان مغناطیسی , آهن ربا , زنبور , قطبش ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184438
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.