مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
پرورش ماهی اسکار
ابیراهی و انواع آن
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
آشنایی با گریدر
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
همه چیز درباره کولر خودرو
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

واژگونی‌ها در زمین-مغناطیس
پدیده واژگونی قطبیت مغناطیسی، به دنبال این نظر كه اورانوس ممكن است هم‌اكنون در گذار چنین رویدادی با...

زمین مغناطیس و جهت‌یابی زنبورها و پرندگان
معلوم شده است كه گونه‌های متعددی از جانوران (مارمولك‌ها، مارهای آبی، كرم‌ها، و جز اینها) در مقابل م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : زمین مغناطیس و بیولوژی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   252   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

زمین مغناطیس و بیولوژی

زمین مغناطیس و بیولوژی

و.د.پاركینسون

آثار زیست شناختی میدان های مغناطیسی بسیار ضعیف اند. انسان میدان های هزاران بار قوی تر از میدان مغناطیسی زمین را هم احساس نمی كند، و این عجیب نیست زیرا كالبد ماتهی از مواد مغناطیسی است، و جریان های موجود در بافت های زنده هم بسیار ضعیف اند. اما این جریان ها مرتبط با سلسله اعصاب اند كه كوچكترین بی نظمی در آن ممكن است پیامدهای خطرناكی داشته باشد.

درباره تأثیر میدان های مغناطیسی شدید بر جانوران و گیاهان آزمایش های فراوانی انجام گرفته كه نتیجه بسیاری از آن ها منفی بوده است. اما بارنوتی موارد متعددی از تأثیر میدان های شدید بر جانوران گزارش كرده كه مرگ موش در میدانی با گرادیان 1-Tm50 یكی از آن هاست. طبق گزارش بایشر موش ها در میدان هایی تا T14 هم زنده مانده اند.

در هر صورت، آثار ناشی از بسامدهای زیاد یا میدان های شدید مستقیماً به موضوع بحث این مقاله مربوط نمی شود؛ ما می خواهیم آثار زیست شناختی مربوط به میدان مغناطیسی زمین را بررسی كنیم.

می دانیم كه میدان مغناطیسی بر ذرات باردار متحرك اثر می گذارد. بنابراین میدان مغناطیسی زمین بعضی از پرتوهای كیهانی اولیه را (كه می بایست به زمین برخورد می كردند) منحرف می كند. در نتیجه، شدت پرتوهای كیهانی در مناطقی كه بالاتر از عرض های جغرافیایی حدود ⃘ 50 واقع شده اند بیشتر است تا در عرض های پایین تر.

یوفن اولین كسی بود كه عقیده داشت نبودن این اثر حفاظی میدان مغناطیسی زمین می تواند تأثیر شدیدی بر حیات بگذارد. او می گفت كه پیش از شكل گیری هسته زمین، به صورتی كه بتواند میدان مغناطیسی ایجاد كند، حیات در زمین ناممكن بوده است؛ یعنی آثار حیات از وقتی در زمین پدید آمد كه حفاظ كافی در مقابل پرتوهای كیهانی مرگ آور فراهم شد. می دانیم كه در حین واژگونی میدان مغناطیسی زمین، یا میدانی وجود نداشته، و یا اگر وجود داشته شدتش بسیار كم بوده است، و این یعنی كه اثر منحرف كننده این میدان به مدت هزاران سال بسیار ضعیف بوده است. بنابراین طبق نظریه یوفن می توان انتظار داشت كه ردی از این آثار در فسیل های مربوط به دوران واژگونی به صورت میزان غیر عادی نابودی گونه ها مشاهده شود. اپدایك و همكارانش و همچنین واتكینز و گودل در سال 1967 چنین شواهدی دال بر تقارن واژگونی های میدان مغناطیسی زمین با انقراض بعض گونه های جانوران پیدا كردند. هر دوی این پژوهش ها فقط در مورد شعاعیان در آب های جنوبگان انجام گرفته بود. عموماً نظر بر این است كه هرچه شار پرتوهای كیهانی زیاد تر باشد موجب جهش های بیشتری خواهد شد، ولی در مورد وجود ارتباط میان جهش ها و نابودی گونه ها تردیدهای زیادی وجود دارد. فعلاً نظری كه كلاً بر آن توافق شده این است كه جو زمین حفاظ خوبی است، به طوری كه حتی اگر كل زمین هم تحت تأثیر همان شاری از پرتوهای كیهانی قرار می گرفت كه به عرض های بالا می تابد، اثر زیست شناختی قابل توجهی به بار نمی آمد.

مورد دیگر، تأثیر احتمالاً شدید تری است كه پرتوهای كیهانی بر ازن كره می گذارند. ازن كره نام لایه ای است از جو در ارتفاع 10 تا 50 كیلومتر، كه چگالی مولكول های ازن (3O) در آن بیشینه است.

اهمیت ازن برای زیست كره در این است كه ازن نوار جذب (نوارهارتلی ) شدیدی در ناحیه فرابنفش نزدیك، و طول موج قطع تیزی در nm300 دارد. هر كاهش قابل توجهی در چگالی ازن، امكان می دهد تا تابش فرابنفش بیشتری از جو عبور كند. چنین فرایندی می تواند اثر عمیقی بر زیست گره بگذارد، و حتی ممكن است منجر به نابودی و انقراض گونه هایی از جانوران شود.

ازن از تركیب اكسیژن تك اتمی (حاصل از جذب نور خورشید در ناحیه 176 تا nm244، یا ناحیه شومان) با اكسیژن دو اتمی تشكیل می شود.

O3 + M M+ O + O2→

(M نماینده مولكول دیگری است كه لازم است در واكنش باشد تا انرژی اضافی را به صورت انرژی جنبشی جذب كند). ازن در اثر واكنش با اكسید ازت (NO)، كه در حكم كاتالیزور است، تجزیه می شود. یعنی

O3 + NO →NO2 + O2

O + NO2→NO + O2

نیكوله نشان داده است كه واكنش ازت اتمی با 2O مهمترین منبع NO در ازن كره است. ازت اتمی از یونش تفكیكی 2N حاصل می شود، و بنابراین تابش كیهانی نقش تعیین كننده ای در توزیع NO دارد. میزان تولید NO در عرض های جغرافیایی مختلف نشان می دهد كه میدان مغناطیسی زمین به طور مستقیم بر چگالی NO، و در نتیجه بر چگالی ازن اثر می گذارد.

گزارش های متعددی در دست است مبنی بر این كه میان پدیده های مختلف ژئو فیزیكی و سلامت انسان رابطه ظریفی وجود دارد. ولی نشان دادن همبستگی های معین با یك عامل به خصوص مثلاً تعداد لكه های خورشید – مشكل است. به نظر می رسد كه این همبستگی ها به دلیل دخالت عوامل دیگر بازمان تغییر می كنند.

طبق این گزارش ها، از پدیده های كیهانی چیزی كه بیشترین اثر را بر سلامت انسان می گذارد، مؤلفه شعاعی میدان مغناطیسی میان سیاره ای (IMF) است. در منطقه مدار زمین این اثر را باد خورشیدی، كه حامل این میدان است، تنظیم می كند. جهت مؤلفه شعاعی (IMF) می تواند به طرف خارج از خورشید (منفی) یا به طرف خورشید (مثبت) باشد. این مؤلفه پس از 2 تا 10 روز كه بخش های متفاوت باد خورشیدی از زمین می گذرند، تغییر می كند. قطبیت را می توان با مشاهده رفتار میدان مغناطیسی زمین در عرض های بالا (در كلاهك قطبی) تعیین كرد.

نیكلایف و همكارانش در سال 1976 فهرستی از عوارض روان – آسیب شناختی در مورد یك گروه 85 نفری (شامل 75 نفر بیمار و 10 نفر سالم) فراهم آوردند و نتایج حاصل را با تغییرات قطبیت باد خورشیدی و فعالیت مغناطیسی (شاخص Ap) مقایسه كردند. معلوم شد كه شاخص گروه مورد مطالعه، برای INP مثبت بالاتر است (یعنی تعداد موارد عارضه بیشتر است) تا برای IMF منفی، و به خصوص یكی دو روز پس از تغییر قطبیت از منفی به مثبت این شاخص خیلی بالا می رود. مؤلفان این گزارش در توضیح سازوكار تأثیر فعالیت های IMF بر انسان اظهار كرده اند كه IMF تپش های میدان مغناطیسی را متوقف می كند. به نظر آن ها تحریك به وسیله میدان های مغناطیسی خارجی كم بسامد برای درمان بعضی از این بیماران ضروری است، و مغناطو درمانی احتمالاً در آینده به كار گرفته خواهد شد.

این نوع بررسی ها حاكی از آن است كه احتمالاً بین ژئومغناطیس و سلامت انسان رابطه ای وجود دارد، ولی رسیدن به یك نتیجه قطعی مستلزم مشاهدات خیلی بیشتری است؛ نتایج این مشاهدات باید از لحاظ آماری با معنی باشند و تداخل عوامل دیگر در آن ها به دقت در نظر گرفته شده باشد.

 


 

منبع: وب سایت rasekhoon.net

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : میدان مغناطیسی , زیست , پرتو كیهانی , قطبی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184439
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.