مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
ابیراهی و انواع آن
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
همه چیز درباره کولر خودرو
آشنایی با گریدر
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
نكات ایمنی لاستیک خودرو
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

واژگونی‌ها در زمین-مغناطیس
پدیده واژگونی قطبیت مغناطیسی، به دنبال این نظر كه اورانوس ممكن است هم‌اكنون در گذار چنین رویدادی با...

زمین مغناطیس و جهت‌یابی زنبورها و پرندگان
معلوم شده است كه گونه‌های متعددی از جانوران (مارمولك‌ها، مارهای آبی، كرم‌ها، و جز اینها) در مقابل م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : واژگونی‌ها در زمین-مغناطیس
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   131   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

واژگونی‌ها در زمین-مغناطیس

واژگونی‌ها در زمین-مغناطیس

پدیده واژگونی قطبیت مغناطیسی، به دنبال این نظر كه اورانوس ممكن است هم اكنون در گذار چنین رویدادی باشد مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. اندازه گیری های دیرین مغناطیسی در سنگ های روی زمین نشان می دهد كه در طی دوران زمین شناسی، تغییراتی در قطبیت زمین روی داده است. اینكه دیناموی هسته سیال بیرونی زمین چگونه دچار این واژگونی می شود فعلاً به صورت مسئله پژوهشی مهیجی در ژئوفیزیك درآمده، و اخیراً با استفاده از آثار دقیق دیرین مغناطیسی كه در طی زمان رویدادهای واقعی ثبت شده اند، شناخت جدید و قابل ملاحظه ای در این زمینه به دست آمده است.

این بررسی ها منجر به تصویر مشخص تری از فرایند هسته شده و معلوم كرده است كه این فرایند نه ساده است و نه پیوسته، با این حال گهگاه به صورت شگفت انگیزی تكرار می شود، مثلاً تازه ترین گزارش در این زمینه، بررسی مشروح گاه شماری عكس های فوری میدان گذاری نگاشته شده در گدازه هاست، كه نشان می دهد ساز و كار واژگونی به شدت گاه گداری و همراه با دوره های متناوبی است كه در آن گاه تغییرهای راستایی شدید است و گاه دینامو نسبتاً غیر فعال است. در اینجا پیشنهاد این است كه واژگونی احتمالاً در طول یك رشته رویدادهای لرزان رخ می دهد كه همراه است با حمل شار مغناطیسی، كه اساساً در درون شار رسانای هسته، كه در شارش همرفتش تحت دگرسانی های شدید قرار می گیرد منجمد است.

چیز دیگری كه در این نگاشت ها، دیده می شود تلاش اولیه ناموفق دینامو در برقراری قطبیت معكوس است كه در طول این زمان میدان در راستای بینابین دو قطبیت پیش از گذار كامل، وازده می شود. در همین زمینه داده های به دست آمده از نیم كره جنوبی نیز نشان می دهد كه دیناموی زمین پیش از یك گذار موفق، احتمالاً تلاش های پی در پی داشته است. جالب اینكه به نظر می آید در همه تلاش ها حالت میانی یكسانی از شكل هندسی میدان دخیل است. كه همچون پلی میان دو حالت قطبیت است. در مورد تكرار پذیری دراز دوره واژگونی، ته نشست های كرت نشان می دهد كه ویژگی های فضایی فرایند واژگونی می تواند طی تعدادی دوره های قطبیت، عملاً ناوردا باقی بماند. چنین به نظر می رسد كه در طول این دوره، سازوكار مغناطو هیدرودینامیك در هسته، نمی تواند علامت اولیه (قطبیت) میدان در حال واژگونی را دریافت كند.

شواهد دیرین مغناطیسی همواره مؤید این فریضه است كه شكل هندسی میدان گذاری پیچیده تر از آن است كه فقط یك دو قطبی ساده در نظر گرفته شود. این مشاهدات همراه با بررسی هایی كه در بالا اشاره شد، حاكی از آن است كه در هر زمان معین احتمالاً تنها بخشی از هسته می تواند واژگون شود، و مدت یك چنین واژگونی منطقه ای بسیار كوتاه تر از زمان فرایند كامل واژگونی است. نتایج یك بررسی آماری بدیع از رفتار دراز دوره، آهنگ واژگونی میدان، احتمالاً مؤید همین نظر است. تحلیل های انجام شده به طور مشخص نشان می دهند كه واژگونی ها را در واقع یك پدیده فیزیكی در هسته راه می اندازد، پدیده ای كه لزوماً وابسته به یك چشمه انرژی مستقل از چشمه ای است كه به دینامو توان می دهد. در مدل مورد نظر این پژوهشگران، فرض می شود كه دیناموی زمین را همرفت شیمیایی ناشی از انجماد بستر هسته شاری به كار می اندازد. چشمه ای كه واژگونی ها را راه می اندازد قطعات سردی است كه در بیرونی ترین مرز هسته در اثر اتلاف گرما به جبه تولید می شود. این قطعات در حالی كه به درون هسته فرو می روند، ممكن است موجب ناپایداری نقش همرفت موضعی، و در نتیجه شروع تلاش در جهت ایجاد یك واژگونی شوند. بنابراین تعداد این تلاش ها و احتمال كام یابی آن ها ممكن است به ویژگی های فیزیكی این قطعات، نظر اندازه، تعداد، و سرعت سقوط آزاد آن ها بستگی داشته باشد. 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : قطبیت , ژئومغناطیس , دینامو , گذار , واژگونی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184440
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.