مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
ابیراهی و انواع آن
نكات ایمنی لاستیک خودرو
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
همه چیز درباره کولر خودرو
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
آشنایی با گریدر
پرورش ماهی اسکار
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

شناخت تفاوت بین جریان متناوب و مستقیم
امروزه، اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید، می‌بینید که واقعاً هر چیزی به نوعی از الکتریسیته و برق، نی...

این ژنراتور برق بر روی آب شور قابل اجرا است
به انتهای یک رود خانه، جایی که آب شور و آب شیرین به هم می‌پیوندند توجه کنید. ممکن است از نظر شما به...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : معماری باروک
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات / باستان شناسى / علم شيمى / زمين شناسى / ریاضیات / شبکه های اجتماعی / کشاورزی,دامداری و شیلات / رباتیک / زبان های خارجی / صنعت ساختمان / معماری وشهرسازی / صنعت دریایی و دریانوردی / انرژی و تکنولوژی / تکنولوژی نساجی / فیزیک / جانور شناسی / متالورژی و فلزشناسی / صنعت خودرو / ژئو فیزیک و هواشناسی / تکنولوژی و الکترونیک / رایانه و کامپیوتر / نجوم و ستاره شناسی /
بازدید ها :   416   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

معماری باروک

معماری باروک

معماری باروک همان طور که از اسمش پیداست، سبک ساختمانی دوران باروک است که در سال 1600 در رم آغاز شد. آن هم چنین در قرون هفدهم و هیجدهم به مناطق دیگر اروپا گسترش یافت.

سبک هنر، معماری و موسیقی باروک در دوره ی 1600 تا 1750 پیشرفت کرد. این معماری از معماری رنسانس در دهه ی 1600 در ایتالیا ظهور کرد که در آن زمان معماران از سبک هایی که از حدود 200 سال پیش استفاده می شد، خسته شده بودند. به طور ساده، عبارت باروک هر چیز بی قاعده، عجیب و غریب و یا انحرافی از قوانین و نسبت های ثابت شده را توصیف می کند. در این دوران معماران به ایجاد نماهای خمیده شروع کردند و از خم دوبل در ساختمان های مختلف زیادی استفاده کردند.

مرمر، مطلا و برنز موادی بودند که توسط معماران این دوران به کار رفتند. شکل بیضی عمدتاً به هنگام ساخت ساختمان ها استفاده شد. گیان لورنزو برنینی و فرانسیسکو بورومینی دو معمار مهم این دوران بودند. چون رشته ی اول برنینی مجسمه سازی بود به همین دلیل او دوست داشت که از آنها در ساختمان های خود استفاده کند. فرانسیسکو بورومینی نیز مجسمه ساز و سنگ تراش بود که از شکل های زیاد و فرم های مختلف در طراحی های خود استفاده می کرد.

ویژگی ها :

برخی از ویژگی های معماری باروک در زیر لیست شده است :

 نقاشی های روی گچ خشک نشده سقف در مقیاس انبوه

 استفاده ی دراماتیک و یا یکنواخت از نور

 طرح مرکزی دراماتیک روی نماهای خارجی

 استفاده ی فراوان از تزئیناتی نظیر ضماد، گچ، مرمر و یا پرداخت کاری های مصنوعی

 استفاده از درونی هایی شبیه پوسته برای نقاشی و مجسمه سازی (به ویژه در اواخر دوران باروک)

 استفاده از ستون ها، گنبدها، برج ها و پنجره های بیضی

رم و ایتالیای جنوبی :

شروع معماری باروک در نمونه های ایتالیایی بازیلیک با گنبدهای متقاطع و صحن های کلیسا بود. کلیسای سانتا سوزانا اولین سازه ی رومی بود که با قراردادهای اصولی که نمونه اش در ژسو آورده شده بود، شکسته شد. آن کاربرد ستون های دینامیکی و ستون های چهارگوش، توده های مرکزی همانند برجستگی ها و انقباض دکوراسیون مرکزی بود که به پیچیدگی سازه می افزودند.

میدان سنت پیتر به عنوان شاهکار تئاتری باروک تحسین شده است. این میدان با دو ردیف ستون که توسط گیان لورنزو برنینی در مقیاسی بی سابقه طراحی شده بود، شکل گرفت تا مناسب فضا باشد و احساس بهت و شگفتی را فراهم کند. کلیسای رنگارنگ بیضی شکل سانت ادریا کورینال یکی از طراحی های مورد دلخواه برنینی بود.

فرانسیسکو بورومینی رقیب رئیسی برنینی در کلیسای پاپی بود. بورومینی روش شبه انسانی را در قرن شانزدهم محکوم کرد و انتخاب کرد که پایه ی طراحی های خود را بر اساس شکل های پیچیده ی هندسی قرار دهد. کلیسای سان کارلو اله کواترو فونتان که با طرح بیضی موجدار و ریتم های محدب معقر مجتمع مشخص می شود شاهکار نمادین بورومینی است. سانت لوو ساپینزا، یکی از آخرین کارهای او نیز همان ناسازگاری سطح صاف و ابتکار بازیگوشانه را نشان می دهد که با گنبد فانوسی چوب پنبه ای متمرکز شده است.

آن کارلو فونتانا بود که بعد از مرگ برنینی تأثیر گذارترین معمار در رم بود. فونتانا از طریق تألیفات بسیار خود و هم چنین از طریق تعداد معمارانی که آموزش داد، تأثیر اساسی بر معماری اعمال کرد. قرن هیجدهم بود که پایتخت معماری اروپا با روکوکو ایتالیایی از رم به فرانسه منتقل شد که از دهه ی 1720 در رم رشد یافته بود و از ایده های بورومینی به طور زیادی تأثیر پذیرفته بود.

ایتالیای شمالی :

در شمال ایتالیا بود که پادشاهان عضو خانه ی ساووی، پذیرای سبک جدید شدند. گواریون گوارینی، فیلیپو جووارا و برناردو ویتون معمارانی بودند که توسط آنها استخدام شدند تا جاه طلبی سیاسی پر آب و تاب آنها و مقام سلطنتی جدید حاصل شده توسط خاندان آنها را نشان دهند.

گوارینی که یک راهب پیرو فلسفه ارسطو بود، رسوم زیادی را ترکیب کرد تا سازه های بی قاعده ای را خلق کند که برای نماهای غیر سنتی و ستون های بیضی خود مشهور و برجسته هستند. یکی از پر زرق و برق دارترین کاربردهای سبک معماری باروک، پلازو کاریگنانو اثر گوارینی است که یک ساختمان تاریخی در ایتالیا است.

معماری جووارا بود که با جزئیات کم وزن، شکل های سیال و روان و مناظر باروح، بر هنر روکوکو پیشی گرفت. برناردو ویتون به طور زیادی از درخشندگی و تنوع جووارا و گوارینی تأثیر پذیرفت. برناردو ویتون به خاطر کلیساهای پر زرق و برق دار روکوکو که طرح های چهار گوش و جزئیات ظریف دارند، ماندگار شده است. طراحی های او شامل ویژگی هایی از جمله قبه های چند گانه، سازه درون سازه و گنبد درون گنبد است.

انگلستان :

کریستوفر رن 53 کلیسا را در انگلستان بعد از آتش سوزی بزرگ لندن بازسازی کرد. هر کلیسا که توسط رن ساخته شد، زیبایی شناسی باروک را در سازه ی متحرک خود و مناظر تغییر پذیر چند گانه نمایش داد. بلند همت ترین پروژه ی رن، کلیسای جامع سنت پائول بود که شباهت های زیادی با درخشنده ترین کلیساهای گنبد دار ایتالیا و فرانسه داشت.

با وجود این واقعیت که رن در معماری دنیوی نیز فعال بود، ولی اولین خانه ی کشور حقیقتاً باروکی توسط ویلیام تالمن در چتس ورس طراحی و ساخته شد. این شکل معماری با سِر جان وربورگ و نیکولاس هاوکسمور که در تاندم کار می کردند، به اوج رسید. باارزش ترین کار آنها قلعه ی هوارد و کاخ بلنهیم بود. سالن سیتان دلاوال که عمارت نسبتاً ساده ای بود آخرین کار ون بروگ بود. در این کاخ بود که ون بروگ که نمایش نامه نویس ماهری بود، به اوج درامای اصلاحی خود رسید و بار دیگر موازات بین تئاتر و معماری باروک هم عصر را پر رنگ تر کرد. ون بروگ تلاش کرد تا این معماری را بخشی از امپراطوری انگلستان بسازد؛ اما متأسفانه آن هرگز با طعم انگلیسی صادقانه نبود.

آمریکای اسپانیایی :

معماری باروک در آمریکا به عنوان سبک دکوراسیون گچ بری با باروک آمریکایی کاملاً نوپا که تنها در سال 1664 ظاهر شد، گسترش یافت؛ زمانی که معبد یسوعیون در پلازا دس آراماس در کوسکو ساخته شد. حتی بعد از این سازه، سبک جدید به ندرت بر سازه های کلیساها تأثیر گذاشت.

صومعه سان فرانسیسکو در لیما نمونه ای از معماری باروک پرویی است. کلیسای "دوشیزه ی ما" در لا مرسد در لیما نمونه ای از آخرین نوع باروک نمای پرویی است. در مکزیک، برخی معماری های گزاف عجیب و غریب و پر حرارت بصری وجود دارند که به عنوان چوریگورسک مکزیکی شناخته می شوند. ساگراریو متروپولیتانو در شهر مکزیک شاهکاری از لورنزو رودریگرز است. نمونه ی دیگر کلیسای جامع باروک یعنی سانکچوری در اوکتالان است که سطح آن با کاشی های قرمز روشن پوشانده شده که به طور مطبوعی با انبوهی از عناصر تزیینی متراکم که به ورودی اصلی و گلهای پهلویی باریک که در بیرون و داخل هستند اعمال شده، کنتراست دارد.

پیوبلا پایتخت حقیقی باروک مکزیکی است. در آنجا تأمین فوری سرامیک های رنگ آمیزی شده با دست و سنگهای خاکستری بومی منجر به ظهور بعدی آن به صورت شکل هنر شخصی و شدیداً محلی می شود که یک طعم هندی دارد. در پیوبلا شما مطمئناً می توانید در حدود 60 کلیسا پیدا کنید که نماها و گنبدهای آنها کاشی های لعابی از رنگ های مختلف را نشان می دهند. داخل چنین کلیساهایی به طور غلیظ با زیور آلات و زرورق های طلایی اشباع شده است. در قرن هیجدهم بود که صنعتگران محلی برند مشخصی از دکوراسیون گچ بری سفید رنگ را گسترش دادند. این دکوراسیون بعد از این که شیرینی پیوبلان از شکر و سفیده ی تخم مرغ ساخته شد، آلفنیک نام گذاری شد.

 


 منبع: وب سایت rasekhoon.net

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : باروک , معماری , سبک ساختمانی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184460
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.