مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
ابیراهی و انواع آن
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
نكات ایمنی لاستیک خودرو
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
همه چیز درباره کولر خودرو
پرورش ماهی اسکار
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

پراكندگی‌های تنگ و هندسه فراکتال
اگرچه مواد نامنظم در طبیعت بسیار یافت می‌شوند، فیزیك‌دان‌ها در امر تشخیص و مدل‌سازی چنین ساختارهایی...

هندسه نااقلیدسی-قسمت دوم
اصل پنجم اقليدس كه ايجاز ساير اصول را نداشت، به هيچوجه واجد صفت بديهي نبود. در واقع اين اصل بيشتر ب...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : پراكندگی‌های تنگ و هندسه فراکتال
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   228   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

پراكندگی‌های تنگ و هندسه فراکتال

پراكندگی‌های تنگ و هندسه فراکتال

اگرچه مواد نامنظم در طبیعت بسیار یافت می شوند، فیزیك دان ها در امر تشخیص و مدل سازی چنین ساختارهایی برای چندین دهه دچار اشتباه بوده اند. اما كار بست اخیر هندسه فراكتال ها برای تفسیر داده های پراكندگی این وضعیت را اساساً تغییر داده است.

هندسه فراكتال ها برای سیستم های نامنظم اهمیت دارد زیرا بیشتر مدل های ساده رشد كتره ای به اجسام خود مانند یا فراكتال، ختم می شوند. چنین اجسامی در درجات مختلف بزرگ نمایی یكسان به نظر می رسند و همبستگی مكانی آن ها از نوع قانون توانی است. معمولاً، D بعد فراكتال از روی شیب قانون توانی نمایه پراكندگی اندازه گیری می شود. اخیراً در آزمایش های پراكندگی در بسپارهای شاخه دار انبوهه های كلوئیدی، مواد متخلخل و ذرات كلوئیدی زبر، رفتار فراكتالی مشاهده شده است.

ساختارهای فراكتالی نوعاً در مقیاس های طولی بیش از A10 مشاهده می شود، بنابراین پراكندگی پرتوایكس با زوایای كوچك و پراكندگی نوترون ها و نیز پراكندگی نور روش های مطلوب برای تشخیص فراكتال ها هستند. در واقع اشتیاق یك گروه از كمپانی اكسان به مطالعه مواد فراكتالی منجر به ساختن اسبابی مبتنی بر سنكروترون شده كه قادر است ساختارهایی بین 10 تا A10000 را از هم تفكیك كند.

چند سال قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای در شناخت منشأ ساختارهای كتره ای از طریق فرایندهای رشد فیزیكی و شیمیایی حاصل شد. یك نمونه اش بسپار كردن سیلیكا است كه بسته به شرایط كاتالیزوری می توان از آن بسپارهای شاخه ای ذرات كلوئیدی نرم با زبر تهیه كرد. بر اساس قواعدی ساده می توان بسپار كردن سیلیكا را بر روی مدل های رشد فراكتالی كه با كامپیوتر شبیه سازی شده است طرح ریزی كرد. شرایط كاتالیزوری تعیین می كند كه آیا رشد با افزایش تكپاری حاصل می شود یا به صورت خوشه – خوشه ای است، و عمل رشد را كنترل می كند.

برای انبوهه های كلوئیدی معلق، عوامل اساسی كنترل كننده رشد وضوح كمتری دارند. چندین گروه ساختارهایی یافته اند كه سازگار با رشد خوشه خوشه ای و محدود به واكنش اند. اما در مورد انبوهش محدود به پخش، سرعت فوق العاده انبوهش همراه با تشكیل مجدد ساختار از انجام آزمایش های تعیین كننده جلوگیری می كند.

انبوهه های فراكتالی را می توان در فاز گازی نیز رشد داد. سیلیكای همجوشیده و كربن كلوئیدی دو نمونه تجارتی مهم از این دست هستند. مطالعه پودرهای تجارتی عموماً Dهایی را عیان می كند كه بین گستره های محدود به پخش و محدود به واكنش واقع اند. از سوی در جای خود در شعله، Dهای بسیار كوچكی را نشان می دهد و نمایانگر آن است كه رشد توسط برهم كنش های الكتروستاتیكی تغییر می یابد.

ساختارهای فراكتالی در بسیاری از مواد متخلخل، هم طبیعی و هم مصنوعی یافت شده اند. در مورد سیلیكات های متخلخل مصنوعی، این عوامل كاتالیزوری (كه در بالا به عنوان رشد محلولی توصیف شد) هستند كه مالا ساختار ماده متخلخل خشك را تعیین می كنند. اما منشأ تخلخل فراكتالی در مواد طبیعی هنوز شناخته نشده است.

هندسه فراكتالی برای تفسیر همه منحنی های پراكندگی با قانون توانی یك مفهوم ضروری نیست. به عنوان مثال، تابع دبی نمایانگر یك عامل ساختاری كامل برای یك بسپار خطی ایده آل است. این واقعیت كه این نوع بسپارها فراكتال هایی با 2D= هستند، نشان دهنده اطلاعات تازه ای نیست.

ارزش واقعی مفاهیم فراكتالی در توانایی این مفاهیم در مشخص كردن ساختارهای پیچیده ای است كه از روی آن ها بنیادهای فیزیكی و شیمیایی كنترل كننده ساختار روشن می شود. فیزیك غالباً بر مبنای مفاهیم وحدت یافته ساده ای پیش می رود. این همه فعالیت در زمینه ساختار مواد نامنظم كه انجام شده است نشان می دهد كه هندسه فراكتالی هم در مقوله این مفاهیم قرار می گیرد.


 

منبع: وب سایت rasekhoon.net

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184425
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.