مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
نكات ایمنی لاستیک خودرو
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
آشنایی با گریدر
ابیراهی و انواع آن
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
پرورش ماهی اسکار
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

چرا حتی دو دانه برف شبیه نیستند؟
درحدود 2500 کیلومتر مکعب برف نیمکرة شمالی زمین را پوشانده است و در هر متر مکعب آن در حدود 700 میلی...

موجها و تأثیر از جغرافیای بستر دریا
شیب کف دریا بر مشخصات «شکسته موجها» اثر می‌گذارد. وقتی مرده موج بزرگی در اثر یک سربالایی تند و ناگه...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : موجها و تأثیر از جغرافیای بستر دریا
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   214   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

موجها و تأثیر از جغرافیای بستر دریا

موجها و تأثیر از جغرافیای بستر دریا

شیب کف دریا بر مشخصات شکسته موجها اثر می گذارد. وقتی مرده موج بزرگی در اثر یک سربالایی تند و ناگهانی در کف دریا ناگزیر انرژی خود را به سرعت از دست بدهد شکسته موجهای متلاطمی را تشکیل می دهد. این امواج خیلی به دور خود می پیچند و ستیغ خود را به داخل فرو رفتگی جلوی موج پرتاب می کنند. گاهی، هوایی که در جریان فرو ریزش موج به دام افتاده است متراکم می شود و با غرش عظیمی فواره وار می ترکد. اما اگر شیب کف دریا ملایم و طولانی باشد، مانند شیب کف دریا در وایکی کی در هاوایی، ستیغ به یک شکسته موج سر ریز تبدیل می شود: خطی از آب کف آلود که در همان حال که به سوی کرانه پیش می رود جبهه موج را که تا حدودی در هم شکسته است فرو می ریزد.

از آن جا که امواج عوامل کارایی برای انتقال انرژی به کرانه هستند، در تخریب و آسیب رساندن نیز مؤثرند. سروان گیلارد، جمعیِ یگان مهندسی ارتش امریکا که حرفه خود را وقف مطالعه اثر نیروی امواج روی سازه های مهندسی کرده بود، در سال 1904 نمونه های قابل ملاحظه ای از نیروی ویرانگر آنها را گزارش کرد. در شربورگ فرانسه، موج شکنی بود از صخره های عظیم که دیواری به ارتفاع شش متر روی آنها قرار داشت. امواج توفان سنگهای سه تنی را از روی این دیوار پرتاب کردند و بلوکهای سیمانی شصت و پنج تنی را ت هجده متر انتقال دادند. در تیلاموک راک لایت در دریای نزدیک ساحل اورگون که توفانهای سهمناک متداول است فانوس دریایی که چهل متر از سطح دریا (هنگام پایین بودن آب) ارتفاع دارد اکنون با یک شبکه فولادی ضخیم محافظت می شود. این شبکه از آن جا ضرورت پیدا کرده است که سنگهایی که امواج دریا پرتاب کرده اند قبلاً چندین بار این چراغ دریایی را در هم شکسته اند. یک بار سنگی به وزن شصت کیلو گرم به ارتفاعی بالاتر از خانه مسئول فانوس دریایی پرتاب شد (کف این خانه در حدود بیست و هشت متر بالاتر از سطح آب واقع است)، روی بام فرود آمد، و خانه را خراب کرد.

در ساحل ویک در اسکاتلند، در بالای صخره موج شکن دیواری با یک بلوک هشت صد تنی ساخته بودند و آن را با میله های آهنی به قطر 75ر8 ساتی متر به پایه محکم کرده بودند. در جریان یک توفان عظیم در سال 1872، خود طراح این موج شکن هم از فراز پرتگاهی در همان نزدیکی نظاره کرد که چگونه بلوک بتنی و پایه، که جمعاً 1350 تن وزن داشت، به صورت یک واحد حرکت داده شد و به درون همان آبی فرو ریخت که بنا بود موج شکن آن را محافظت کند. او این ساختمان را دو باره ساخت و دیوار بزرگتری به وزن 2600 تن را به آن اضافه کرد، اما چند سال بعد توفان دیگری آن را هم به سرنوشت مشابهی دچار کرد (اطلاعی در دست نیست که آیا این طراح شغلش را از دست داد یا باز هم کار خود ورا تکرار کرد). محاسبات گیلارد نشان می دهد که فشار وارد از موج باید چیزی حدود سی صد هزار نیوتون بر متر مربع بوده باشد.

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : فیزیک , عدم قطعیت , امنیت , کوانتوم ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184417
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.