مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
پرورش ماهی اسکار
همه چیز درباره کولر خودرو
نكات ایمنی لاستیک خودرو
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
آشنایی با گریدر
ابیراهی و انواع آن
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

بررسی ماهیت ِ ماده ، فضا و زمان
در جهان هستی واقعیت های زیادی وجود دارد که در مورد چیستی و ماهیت وجود آنها پاسخ روشن و قانع کننده ا...

شبیه سازی دوتایی‌های ستاره‌ نوترونی مغناطیسی
در دهه‌ی اخیر شبیه‌سازی‌های عددی نسبیت عام یکی از جذاب‌ترین زمینه‌های علم نجوم بوده است. دنیای نجوم...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : اثیر
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   254   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

اثیر

اثیر

ما در واقع حق انتخابی نداریم. ما برآن بودیم تا با این فرض که دستگاه ها در حرکت خود اثیر را به همراه می برند اصل نسبیت گالیله ای را نجات دهیم، اما این به تناقضی با آزمایش انجامید. تنها راه چاره رها کردن اصل نسبیت گالیله ای و آزمودن این فرض است که همة اجسام در دریای آرام اثیر حرکت می کنند.

گام بعدی این است که برخی از نتایج ناقض اصل نسبیت گالیله ای و موید حرکت در اثیر را در نظر گیریم و آن ها را توسط یک آزمایش بیازماییم. به تصوّر در آوردن این گونه آزمایش ها به قدر کافی آسان، اما به اجرا در آوردن آن ها بسیار دشوار است. از آن جا که ما در این جا تنها با اندیشه ها سر و کار داریم، لزومی ندارد نگران دشواری های فنی باشیم.

دوباره به اتاق متحرک خویش با دو ناظر درونی و بیرونی باز می گردیم. ناظر بیرونی نمایانگر د.م. استاندارد خواهد بود که توسط دریای اثیر مشخص می گردد. این دستگاه د.م. متمایزی است که در آن سرعت نور همواره مقدار استاندارد یکسانی را دارد. همة چشمه های نور چه در دریای آرام اثیر حرکت کنند و چه ساکن باشند، نور را با سرعت یکسانی گسیل می کنند. اتاق وناظر درون آن از میان اثیرحرکت می کنند. تصور کنید که چراغی در مرکز اتاق روشن و خاموش می شود و دیوار های اتاق شفافند، به طوری که هر دو ناظر درونی و بیرونی می توانند سرعت نور را اندازه گیری کنند. هرگاه از دو ناظر بپرسیم که انتظار دستیابی به چه نتایجی را دارند، پاسخ آن ها چیزی شبیه این خواهد بود:

ناظر بیرونی: دستگاه مختصات من توسط دریای اثیر مشخص شده است. نور در دم من همواره مقدار استاندارد را دارا است. لزومی ندارد مراقب این امر باشیم که آیا چشمة نور یا اجسام دیگر در حال حرکتند یا نه، زیرا آن ها هرگز دریای اثیر مرا همراه نمی برند. د.م. من از همة دسنپتگاه های دیگر متمایز شده است و صورت نور در این د.م. باید مستقل از جهت تابة نور یا حرکت چشمة آن، مقدار استاندارد خود را دارا باشد.

ناظر درونی: اتاق من در دریای اثیر حرکت می کند. یکی از دیوارها از نور دور می شود و دیوار دیگر بدان نزدیک می گردد. اگر اتاق من نسبت به دریای اثیر با سرعت نور حرکت می کرد، در آن صورت نور تابش شده از مرکز اتاق هرگز به دیواری که با سرعت نور دور می شود نمی رسید. اگر اتاق با سرعتی کمتر از سرعت نور حرکت می کرد، در آن صورت یک موج فرستاده شده از مرکز اتاق به یکی از دیوارها زودتر می رسید. دیواری که به سمت موج نور حرکت می کرد زودتر از دیواری که از موج نوری دور می شود نور را دریافت می کرد. بنابراین با اینکه چشمة نوربه طور صلب به د.م. من متصل است، سرعت نور در همة جهت ها یکسان نخواهد بود. بلکه در جهت حرکت نسبت به دریای اثیر که دیوار دارد دور می شود کمتر است، و در جهت مخالف که دیوار به سمت موج نور حرکت می کند و می خواهد زودتر بدان برسد بیشتر است.

بدین سان تنها در دستگاه مختصاتی که توسط اثیر متمایز شده است، سرعت نور در همة جهت ها برابر است. سرعت نور برای د.م.های دیگر که نسبت به دریای اثیر حرکت می کنند، به جهت اندازه گیری ما بستگی دارد.

آزمایش تعیین شده فوق ما را قادر می سازد تا نظریة حرکت در دریای اثیر را بیازماییم. در واقع طبیعت دستگاهی را به ما عرضه می دارد که با سرعتی نسبتاً زیاد حرکت می کند، و آن کرة زمین در حرکت سالانه اش به دور خورشید است. هرگاه فرض ما درست باشد، سرعت نور درجهت حرکت زمین باید با سرعت نور در جهت مخالف متفاوت باشد. می توان تفاوت ها را محاسبه کرد و آزمون تجربی مناسبی را ترتیب داد. به واسطه تفاوت های زمانی کوچک ناشی از این نظریه، باید تدابیر آزمایشی مبتکرانه ای اندیشید. این امر در آزمایش مشهور مایکلسن ـ مورلی انجام شد. نتیجة حاصل حکم مرگ نظریة دریای اثیر، که هر ماده ای در آن حرکت می کند، بود. یافتن هر گونه بستگی نور به جهت، ناممکن بود. هرگاه نظریة دریای اثیر پذیرفته می شد، نه تنها سرعت نور بلکه سایر پدیده های میدانی نیز وابستگی به جهت را در د.م. متحرک نشان می دادند. هر آزمایشی نتیجه ای منفی همچون نتیجة حاصل از آزمایش مایکلسن ـ مورلی را به دست داده است، و هیچ گونه بستگی ای به جهت حرکت زمین را نشان نداده است.

پیوسته وضع خطیرتر می شود. دو فرض مورد بررسی قرار گرفته اند. نخست این که اجسام متحرک اثیر را با خود انتقال می دهند. این واقعیت که سرعت نور به حرکت چشمه بستگی ندارد ناقض این فرض است. دوم اینکه یک د.م. متمایز وجود دارد و اجسام متحرک اثیر را با خود انتقال نمی دهند بلکه در یک دریای اثیری هماره آرام حرکت می کنند. اگر چنین باشد اصل نسبیت گالیله ای معتبر نیست و سرعت نور نمی تواند در همة د.م.ها یکسان باشد. باز هم به تناقض با آزمایش می رسیم.

نظریه های ساختگی تری با این فرض مورد آزمون قرار گرفته اند که حقیقت در جایی بین این دو حالت حدّی است؛ بدین معنی که اثیر تنها به طور جزئی توسط اجسام متحرک انتقال می یابد اما همة این نظریه ها با شکست رو به رو شده اند! هر کوششی برای توضیح پدیده های الکترومغناطیسی در د.م. متحرک به کمک حرکت اثیر یا حرکت در اثیر با هر دوی این حرکت ها ناموفق بوده است.

بدین سان یکی از هیجان انگیز ترین موفقیت ها در تاریخ علم رخ داد. هیچ یک از فرض های مربوط به اثیر راه به جایی نبرد! حکم تجربی همواره منفی بود. هر گاه به تکامل علم فیزیک در گذشته بنگریم می بینیم که اثیر، اندکی پس از تولد خویش به صورت کودک پر درد سر خانوادة مفاهیم فیزیکی در آمد. نخست اینکه معلوم شد ایجاد یک تصوّر مکانیکی ساده از اثیر ناممکن است و این کار رها شد. این امر تا اندازة زیادی به شکست دیدگاه مکانیکی انجامید. دوّم اینکه ناچار شدیم این امید را رها کنیم که با حضور دریای اثیر یک د.م. متمایز خواهد شد و به پذیرش نه تنها حرکت نسبی بلکه حرکت مطلق خواهد انجامید. گذشته از حمل امواج این تنها طریقی بوده که اثیر می توانسته است وجود خود را نشان دهد و توجیه کند. همة کوشش های ما در جهت واقعی کردن اثیر با شکست رو به رو شدند. اثیر نه ساخت مکانیکی خود را آشکار ساخت ونه حرکت مطلق را. ازهمة خواص اثیر جز آن خاصیتی که به خاطر آن ابداع شده بود، یعنی قابلیت انتقال امواج الکترومغناطیسی، چیزی بر جای نماند. کوشش های ما برای کشف خواص اثیر به اشکال ها وتناقض ها انجامید. پس از این همه تجربه های ناگوار اینک زمان آن فرا رسیده است که اسیر را کاملاً به فراموشی سپاریم و سعی کنیم نام آن را هرگز به زبان نیاوریم. از این پس خواهیم گفت فضای ما دارای خاصیت فیزیکی انتقال امواج است و بدین سان از کاربرد واژه ای که تصمیم گرفته ایم ازآن دوری گزینیم دست می کشم.

البته حذف یک واژه از فرهنگ واژگان مان راه چاره نیست. گرفتاری های ما در واقع دشوار تر از آنند که بدین طریق بر طرف شوند.

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : اثیر , نسبیت , حرکت پیرامونی بسکتبال ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184420
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.