مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
همه چیز درباره کولر خودرو
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
نكات ایمنی لاستیک خودرو
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
ابیراهی و انواع آن
آشنایی با گریدر
پرورش ماهی اسکار
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

چرا حتی دو دانه برف شبیه نیستند؟
درحدود 2500 کیلومتر مکعب برف نیمکرة شمالی زمین را پوشانده است و در هر متر مکعب آن در حدود 700 میلی...

موجها و تأثیر از جغرافیای بستر دریا
شیب کف دریا بر مشخصات «شکسته موجها» اثر می‌گذارد. وقتی مرده موج بزرگی در اثر یک سربالایی تند و ناگه...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : تسونامیها
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   179   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

تسونامیها

تسونامیها

امواجی که قدرت ویرانگری آنها حتی از امواج ناشی از توفان بیشتر است آنهایی هستند که از تکانهای ناگهانی مانند زمین لرزه در اعماق آب، زمین لغزه، یا آتش فشان پدید می آیند. ن.ع دیگر لرزه ناگهانی که انسان موجد آن است انفجار بمبهای هسته ای در سطح دریا است، که در سالیان گذشته تعداد آنها چنان زیاد شده است که می توان آنها را از عوامل ممکن ویرانگر به شمار آورد.

عامه مردم چنین امواجی را کشندی می دانند هر چند این امواج هیچ ربطی به کشند (جزر و مد) ندارند و این تسمیه از دیر باز اقیانوس شناسان را خوش نیامده و آنها را خشمگین کرده است. پیشنهاد شد که می‎توان با پذیرفتن واژه ژاپنی تسونامی این مشکل را حل کرد. چندی بعد معلوم شد که اقیانوس شناسان ژاپنی هم به همان اندازه از این واژه دلخور هستند، زیرا در ترجمه تحت اللفظی، تسونامی هم به معنی موج کشندی است! به هر حال فعلاً کار برد واژه تسونامی برای امواج لرزه ای دریایی کم و بیش جا افتاده است.

حرکت سریع یا فرو نشینی قسمتی از کف دریا، مثل پیستونی در یک گذرگاه موج، می تواند قطاری از امواج در حال حرکت پدید آورد. این امواج به محض شروع حرکت فواصل زیادی را با سرعت زیاد و اتلاف انرژی کم می پیمایند. اگر چه ارتفاع آنها در آب عمیق کمتر از یکی دو متر است اما در هنگام وارد شدن به آب کم عمق می توانند تا ارتفاعهای زیادی بالا بروند و نواحی ساحلی را به زیر خود فرو ببرند. ارتفاع آنها تقریباً به طور کامل به شکل خط کناره و خطوط پربند زیر آبهای نزدیک ساحل بستگی دارد. دوره تناوب تسونامیها بیش از پانزده دقیقه و طول موجشان چندین صد کیلو متر است. از آن جا که عمق آب خیلی کمتر از نصف طول موج است، این امواج را حتی در عمق متوسط چهار کیلو متری اقیانوس بیکران، جزو امواج بلند یا امواج آب سطحی به حساب می آورند؛ سرعت آنها را عمق آب به چیزی در حدود 720 کیلو متر در ساعت محدود می کند.

این امواج سریع با استعداد تخریبی عظیم، هیچ هشدار قبلی ای نمی دهند جز آن که اغتشاشی را که موجد آنهاست می توان به وسیله لرزه نگار ثبت کرد. گارد ساحلی ایالات متحده شبکه هشدار دهنده ای برای تسونامی در اقیانوس آرام به کار می گیرد به این ترتیب که تمامی زمین لرزه ها را دنبال می کند، و وقتی مثلث بندی وقوع لرزه ای را در دریا نشان بدهد، سیستم هشدار دهنده ی آن به کار می افتد. این شبکه هم چنین حاوی تجهیزاتی است که تغییرات دوره تناوب موج را که می توانند حاکی از گذشتن امواج لرزه ای باشند ثبت می کند. اشکال این جاست که ممکن است تأثیر این سیستم کاملاً هم مفید نباشد. یک بار وقتی هشداری در هونولولو پخش شد هزاران نفر از مردم آن جا برای تماشا به ساحل هجوم بردند ولی خوش بختانه معلوم شد که این هشدار به خاطر موج خیلی کوچکی بوده است.

بعضی از سواحل در نزدیکی مناطق نا آرام پوسته زمین خیلی مستعد رویارویی با این امواج ویرانگر هستند به ویژه سواحل مدیترانه، دریای کارائیب و سواحل باختری آسیا. وقوع این امواج در کل کره زمین فراوانتر از آن است که معمولاً تصور می شود: تقریباً هر سال یک بار.

یکی از امواج لرزه ای – دریایی مشهور، که مدارک آن توسط انجمن سلطنتی لندن به طور کامل جمع آوری شده است، ناشی از فورانهای کوه آتش فشان کراکاتوا در ایندیز شرقی بود که در بیست و هفتم اوت سال 1883 میلادی اتفاق افتاد. مشخص نیست که آیا این امواج ناشی از انفجار زیر دریایی، حرکتهای شدید کف دریا، جاری شدن آب به داخل حفره عظیم بوده است یا نتیجه فرو افتادن صخره ای به حجم تقریباً چهار کیلو متر مکعب به درون آب، اما عظمت این امواج شگفت آور بود. دوره تناوب آنها در نزدیکی مرکز اغتشاش دو ساعت، و در فواصل خیلی دور در حدود یک ساعت بود. امواجی با ارتفاع دست کم سی متر شهر مراک را در پنجاه و سه کیلو متری آتش فشان، کاملاً روفت و با خود برد؛ در ساحل مقابل، موج مجسمه برو، مرد جنگ ، را تا مسافت سه کیلو متر به خشکی برد و آن را در ارتفاعی در حدود ده متر بالاتر از سطح دریا باقی گذاشت. در مدت چند ساعت در حدود 36380 نفر در اثر این امواج کشته شدند. اندازه گیریهای کشند در افریقای جنوبی (در 7500 کیلو متری کراکاتو)، کیپ عورن (حدود 12500 کیلو متری) و پاناما (حدود 18300 کیلو متری) پیشرفت قطاری از تقریباً یک دو جین موج را به وضوح ثبت کرد و نشان داد که سرعت این امواج هنگام گذشتن از اقیانوس هند بین 560 کیلو متر در ساعت و 720 کیلو متر در ساعت بوده است.

در اول آوریل 1946، یک تسونامی ناشی از زمین لغزه ای در گودال زیر دریایی آلویتان اثرات مشابهی (خوش بختانه در سواحل کم جمعیتتر) به وجود آورد. این تسونامی به شدت به جزایر هاوایی برخورد کرد، چند صد نفر را به هلاکت رساند و میلیونها دلار خسارت به بار آورد. در جزیره هیلو در هاوایی این تسونامی ثابت کرد که در واقع چنین موجهایی در دریا غیر قابل رؤیت هستند. ناخدایی که کشتی اش دور از ساحل متوقف بود و داشت به ساحل نگاه می کرد بسیار شگفت زده شد که می دید امواجی که به هنگام عبور از زیر کشتی اش حتی متوجه آنها هم نشده است بندر و قسمت عمده شهر را ویران کرده اند. همین امواج در سرتاسر جزایر اقیانوسیه (6400 کیلو متری مرکز سطحی زمین لرزه) و در سواحل امریکای جنوبی خسارات چشم گیری به بار آورد، اما این خسارات در اسکاچ کپ در آلاسکا از همه جا شدیدتر بود. در آن جا فانوس دریایی بتن آرمه دو طبقه ای وجود داشت که نشانه کانال میان جزایر آلویتان بود. در اثر هجوم موجی به ارتفاع بیش از سی متر، از این ساختمان که پی آن ده متر از سطح دریا ارتفاع داشت و از دکل فرستنده رادیویی با ارتفاع سی متر از سطح دریا جز پی هایشان چیزی باقی نماند.

در آینده، اختلالهای زمین شناختی غیر قابل کنترل، امواج دریایی لرزه ای بسیار زیادتری را به وجود خواهند آورد، و از آن جا که جمعیت ساحل نشین جهان همواره رو به افزایش است هنوز هم فاجعه های بزرگتری در راه است. می توان انتظار داشت که در جایی موجی به وجود آید که دست کم به بلندی موجی باشد که در سال 1876 خلیج بنگال را در هم کوبید و دویست هزار کشته بر جای گذاشت.

 


 منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : سونامی , زمین لرزه ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184421
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.