مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
ریا و باطل شدن اعمال
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
كسب و كار الكترونيك
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
استرس چيست؟
اخلاق در روابط عمومی
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

چگونه همه را مجذوب خود کنیم؟
در سخنرانی برای اینکه مخاطب مجذوب شما شود، باید نکاتی را رعایت کنید. در این میان مواردی هست که هیچ ...

اصول معاشرت صحیح
انسان به عنوان موجودی ذی شعور وقتی که در بین همنوعان خود زندگی می کند ناچار است که قوانینی را رعایت...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : نقش اخلاق در کسب وکارهای امروزی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   667   بازدید   
تاریخ درج مطلب  27/1/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

نقش اخلاق در کسب وکارهای امروزی

نقش اخلاق در کسب وکارهای امروزی واحد جامعه تبیان زنجان-

 

رسوایی های اخلاقی مهمی در فضای کسب وکار از اواخر سال ۲۰۰۱ آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است. ابتدا رسوایی انرون۱ رخ داد و برملا شد که این شرکت اسناد جعلی ای مبنی بر ورشکستگی خود تدوین کرده است. اما سرانجام میزان کلاهبرداری این شرکت از سرمایه گذاران، کارکنان و سایرین برای عموم مردم نمایان شد. بسیاری از صاحب منصبان ارشد بانک ها، سهامداران و تعاونی های اعتباری، وکلا، تحلیلگران بورس و بسیاری دیگر هم تحت تاثیر آن قرار گرفتند.

در سال ۲۰۰۷ سی کشور در بررسی خسارات حاصل از این کلاهبرداری حسابداری (حساب سازی) متاثر شده بودند. گفته می شد که بانک های سرمایه گذاری را باید در این کلاهبرداری شریک دانست.

ویران کننده ترین اتهام علیه شرکت حسابداری آرتور اندرسن۲ مطرح شد. این شرکت سرانجام به خاطر کلاهبرداری و همدستی با انرون ورشکسته شد. کم کم رسوایی شرکت هایی همچون ورلدکام، گلوبال کراسینگ، تیکو و آدلفیا هم تا سال ۲۰۰۲ برملا شد. تحلیلگران تا به امروز نتوانسته اند که چگونگی و چرایی این رخداد را بفهمند. فروپاشی انرون یک سونامی اخلاقی بود که روابط کسب وکار با جهان را از نو تعریف کرد.

پس از این رسوایی، سایر شرکت های بزرگ هم در خبرهای مربوط به آسیب زدن به اعتماد عمومی و بروز مسائلی در ارتباط با اخلاق شرکتی۳ مطرح شدند: مارتا استوارت۴، رایت اید۵، ایمکلون۶، هلث سوث۷ و بوئینگ۸ نمونه هایی از آن هستند. به تعبیر یکی از مقالات هفته نامه بیزنس ویک، «بالا و پایین رفتن مدیران از پله های دادگاه به یک ورزش پرطرفدار تبدیل شده بود و تماشاگران زیادی داشت.»

چالش اخلاق در کسب وکار واقعا یک چالش جدی است و پیشرفت در آن برای کسب وکار حیاتی است. به طوری که جایگاهی به نام «مدیر اخلاق» به تازگی در شرکت های بزرگ تعریف شده است. یکی از مدیران اخلاق در یکی از شرکت های بزرگ می گوید: «سازمان ها بر سه گونه اند: سازمان هایی که مشکلات اخلاقی داشته اند، سازمان هایی که مشکلات اخلاقی دارند و سازمان هایی که مشکل اخلاقی خواهند داشت. موضوعات اخلاقی در همه سطوح مدیریت و در همه اندازه های سازمانی (سازمان های کوچک، متوسط، بزرگ) وجود دارد.»

مطالعه ای که بر ویژگی های مطلوب رهبری مدیران به وسیله مشاور و نویسنده سازمانی، لی الیس۹، انجام گرفت نشان داد که ثبات اخلاقی ویژگی ای است که بیشتر از سایر ویژگی ها در رهبران جست وجو شده است. اما چگونه یک فرد به یکپارچگی شخصی دست می یابد؟ و شما به عنوان یک مدیر چگونه آن را در سازمان خود تزریق می کنید تا یک جو اخلاقی به وجود آید؟ اینها چالش های بزرگی هستند.

به عنوان مثال، شما چگونه اخلاق شخصی خود را به گونه ای متمرکز نگه می دارید که رفتارهای غیراخلاقی و خلاف اخلاق از شما سر نزند؟ چه اصول، مفاهیم یا خطوط راهنمایی در دسترس شما هستند تا به شما در اخلاقی بودن کمک کنند؟ چه استراتژی ها، رویکردها و بهترین تجارب خاصی باید مورد تاکید قرار گیرند تا یک فرهنگ اخلاقی را در شرکت یا سازمان شما به بار آورند؟

سطوحی که امکان پرداختن به اخلاق در آنها وجود دارد

هریک از ما به عنوان یک فرد یا یک مدیر در شرایط مختلف فشارها و مسائل بغرنج اخلاقی ای را تجربه می کنیم. این فشارها یا مسائل بغرنج در سطوح مختلفی رخ می نمایند. سطح صنعت، سطح جامعه و سطح جهانی. این سطوح از سطوح فردی گسترش می یابد و به سطح جهانی می رسد. ب

رخی بر این باورند که «اخلاق اخلاق است»؛ چه در سطح سازمان به کار رود چه در سطح شخصی. اما برای فهم انواع وضعیت های اخلاقی ای که در سطوح مختلف با آنها روبه رو می شویم مهم است که آنها را با توجه به انواع موضوعاتی درنظر بگیریم که در شرایط مختلف رخ می دهند.

سطح شخصی

همه ما با چالش های اخلاقی در سطح شخصی روبه رو می شویم. این چالش ها شامل وضعیت هایی هستند که در زندگی شخصی خود با آنها روبه رو می شویم و بیرون از محدوده کاری ما هستند. پرسش ها یا مسائلی که ممکن است در سطح شخصی با آن روبه رو شویم عبارت است از:

• آیا با غلو در ارائه صورت های مالی مربوط به کمک های خود به امور خیریه، مالیات بر درآمد خود را کاهش دهم؟

• آیا باید به استاد بگویم که اگر این درس را بگیرم در این نیمسال فارغ التحصیل می شوم (درحالی که با اخذ آن درس هم فارغ التحصیل نخواهم شد)؟

• آیا آهنگ مورد علاقه خود را از اینترنت دریافت کنم؛ درحالی که می دانم جزو حقوق معنوی خالقان آن است (و باید آنها را خریداری کنم)؟

وندا جانسون۱۰ یکی از ساکنان ساوانا در ایالت جورجیا پس از پیدا کردن مقدار زیادی پول با یک تعارض اخلاقی روبه رو شد. وی وقتی کیف پولی را با ۱۲۰ هزار دلار پول پیدا کرد، یک مادر تنها بود و پنج فرزند داشت. وی در یک بیمارستان محلی کار می کرد و ساعتی ۸۸/۷ دلار دستمزد می گرفت. وی بدهی های زیادی داشت و به تازگی تلویزیون خود را برای پرداخت بدهی هایش گرو گذاشته بود. کسی وی را هنگام پیدا کردن کیف ندیده بود. وندا باید چه می کرد؟

وندا می دانست باید کیف را تحویل دهد. وی پس از مشورت با مرجع مذهبی خود، کیف را به اداره پلیس تحویل داد. وی بیان داشت که تربیت مذهبی اش به وی می گوید که چه کاری باید انجام دهد. وندا جانسون برای این کار پاداشی ۵۰۰۰ دلاری از بانک سان تراست دریافت کرد و شرکت خودروسازی EM نیز پاداشی به مبلغ دلخواه به وی اعطا کرد. آیا همه افراد در وضعیتی که وندا در آن قرار گرفت همین کار را می کنند؟

سطح سازمانی

مردم در سطح سازمانی نیز در نقش خود به عنوان کارمند یا مدیر با موضوعات اخلاقی روبه رو می شوند. قطعا بسیاری از این موضوعات مشابه آنهایی هستند که ما در سطح فردی با آن روبه رو می شویم، اما این موضوعات ممکن است برای وجهه سازمان و موفقیت آن در جامعه پیامدهایی داشته باشد و تاثیراتی نیز بر محیط اخلاقی یا فرهنگی که به صورت روزانه در دفتر کار حکمفرماست داشته باشد. افزون بر این، چگونگی رسیدگی به موضوع می تواند پیامدهای سازمانی جدی ای داشته باشد. برخی از این موضوعاتی که در سطح سازمانی مطرح شده اند عبارت است از:

• آیا باید اهداف تولیدی بالایی برای تیم خود تعیین کنم تا به شرکت سود برسانند؛ درحالی که می دانم ممکن است آنها برای دستیابی به این اهداف کارها را ناقص انجام دهند؟

• آیا باید زمانی غیرواقعی را به عنوان زمانی که برای انجام پروژه صرف کرده ام گزارش کنم تا پول بیشتری به دست آورم؟

• آیا باید از خطاهای همکاران و زیردستان خود چشم پوشی کنم تا انسجام کارکنان در سازمان خدشه دار نشود؟

• آیا باید به زیردست خود اجازه دهم که برای انعقاد معامله قوانین شرکت را زیر پا بگذارد تا هردو در پایان ماه مزد بستن قرار دارد را دریافت کنیم؟

• آیا باید این فرآورده را ایمن تر از آنچه در قانون مشخص شده است بسازم چون می دانم استاندارد مشخص شده در قانون کافی نیست؟

• آیا باید زمان ضمانت را بیشتر از عمر فرآورده خود بر آن درج کنم تا فروش بیشتری داشته باشد؟

در آگوست آشکار شد که از ماه ها پیش افراد زیادی در سراسر آمریکا جان خود را به خاطر مصرف سوسیس های مسموم شرکت سارا لی۱۱ از دست داده اند. این یک مساله غامض اخلاقی در سطح سازمان بود. بعدها مشخص شد که برخی کارکنان و مدیران کارخانه بیل مار۱۲ از آلودگی گوشت های به کاررفته آگاه بوده و از ارائه آنها جلوگیری نکرده اند. طبق یک گزارش، یکی از کارکنان

شرکت USDA به یکی از کارکنان بیل مار گفته بود که در صورت ارسال خوراکی های آلوده به دردسر می افتند، اما با این پاسخ روبه رو شده بود که «آنها نمی فهمند که بیماری به خاطر آلودگی گوشت های ما بوده است؛ زیرا بیماری حاصل از آن یک هفته دوره نهفته دارد.» پیش از آشکار شدن این داستان، شرکت در دادگاه گناهکار شناخته و به پرداخت ۲۰۰ هزار دلار غرامت محکوم شده و ۳ میلیون دلار به دانشگاه ایالت میشیگان برای تحقیقات خوراک پرداخت کرده بود.

هنگام تفکر درباره سطح سازمانی اخلاق، بودن یا نبودن کارهای غیراخلاقی نشان دهنده میزان رعایت اخلاق در درون آن سازمان است. برای شرح انواع فعالیت های غیراخلاقی ای که ممکن است در سازمان ها مشاهده شوند، نتایج یک پیمایش تازه که به وسیله مرکز منابع اخلاقی انجام گرفت نشان داد که مدیریت و کارکنان اختلاف زیادی با هم دارند. در این پیمایش درباره کارکنان، برخی از تخلفات انجام شده در سازمان ها همراه با دفعاتی که ذکر شده اند (به درصد) به صورت زیر است:

• رفتار سوء استفاده گرانه و تهدیدآمیز با کارکنان (۲۳ درصد)

• گزارش دروغ درباره ساعات کار (۲۰ درصد)

• دروغگویی به کارکنان، مشتریان، فروشندگان و مردم (۱۹ درصد)

• دریغ کردن اطلاعات مورد نیاز از کارکنان، مشتریان، فروشندگان و مردم (۱۸ درصد)

• تبعیض نژادی، جنسیتی، سنی و مانند اینها (۱۳ درصد)

• دزدی های خرد و کلان و کلاهبرداری (۱۲ درصد)

• آزار جنسی (۱۱ درصد)

• گزارش غلط سوابق مالی (۵ درصد)

• رشوه دادن یا پذیرفتن رشوه یا هدایای نامناسب (۴ درصد)

هریک از این گروه ها نشان دهنده انواع کارهای سوال برانگیز است که کارکنان امروزه در زندگی کاری خود با آنها روبه رو می شوند.

سطح صنعت

سومین سطحی که مدیران و سازمان ها می توانند بر اخلاق کسب وکار تاثیر بگذارند سطح صنعت است. صنعت می تواند کارگزاری بورس، املاک، بیمه، خدمات مالی، بازاریابی ازراه دور، خودروسازی و بسیاری صنایع دیگر باشد. صنفی که یک فرد عضو آن است نیز می تواند با صنعت مرتبط باشد (مانند صنف حسابداران، مهندسان، داروسازان، حقوقدانان). پرسش هایی که ممکن است مسائل غامضی را در سطح صنعت به وجود آورند مواردی همچون موارد زیر را دربر می گیرد:

• آیا شیوه تعامل ما به عنوان کارگزار بورس با مشتریانمان تا کنون واقعا منصفانه بوده و منافع آنان را به بهترین وجه تامین کرده است؟

• آیا این استانداردهای ایمنی ای ما به عنوان مهندسان برق می تواند واقعا ایمنی مصرف کنندگان را تامین کند؟

در زمانی نه چندان دور، ۱۴ شرکت از مجموعه وال استریت مجموعه ای از روش های اخلاقی را برای این صنعت تدوین کردند که نواحی گسترده ای همچون جبران خدمات تحلیلگران بازار، مالکیت شخصی تحلیلگران بر سهام و بی طرفی گزارش ها را دربر می گرفت. این کار در پاسخ به اعتقاد بسیاری از سرمایه گذاران مبنی بر سوگیری، گیج کنندگی و بی ارزش بودن تحقیقات وال استریت انجام گرفت. این جنبش برای ارتقای استانداردهای مربوط به تحلیلگران سرمایه گذاری و دیگر کارکنان طراحی شد. این نمونه نمایانگر یک مشکل در سطح صنعت است که چند شرکت پیشرو در این صنعت به آن پرداختند.

یکی دیگر از نمونه های موضوعات اخلاقی میزان تبلیغات شرکت های تولیدکننده مواد خوراکی درباره خوراکی های پرشکر برای کودکان است. به عنوان مثال، یازده شرکت بزرگ مواد خوراکی در طرحی برای متقاعدسازی منتقدان به اینکه این صنعت نیاز به مقررات دولتی ندارد توافق کردند که از تبلیغات برای خوراکی های پایین تر از استانداردهایی مشخص برای کودکان زیر ۱۲ سال خودداری کنند.

سطح جامعه و سطح جهانی

در سطح جامعه و سطح جهانی، تاثیرگذاری مستقیم بر اخلاق کسب وکار برای یک مدیر بسیار دشوار می شود؛ اما مدیران با هماهنگی یکدیگر در چارچوب انجمن های تجاری و حرفه ای قطعا می توانند استانداردهای متعالی را به وجود آورند و تغییرات سازنده ای را موجب شوند.

از آنجا که سطح صنعت، جامعه و جهان نقش چندانی در فعالیت های روزانه مدیران ندارند، یکی از موضوعات عمده ای که سازمان ها امروزه با آن روبه رو هستند و تاثیرات اخلاقی زیادی در سطح صنعت، جامعه و جهان دارد موضوع انتقال مشاغل به کشورهای دیگر است؛ یعنی برون سپاری کارها به مناطقی از جهان (مانند هند و چین) که نیروی کاری در آنها ارزان تر است.

در چند سال اخیر، برون سپاری افزون بر مشاغل تولیدی مشاغل حرفه ای و فنی را نیز دربر گرفته است. در مقاله ای از مجله نیوزویک که در سال ۲۰۰۷ با نام «هزینه واقعی برون سپاری» به چاپ رسید، تاثیر این پدیده بر نیروی کاری درون آمریکا به عنوان یک موضوع اخلاقی مستند شد.» یکی دیگر از موضوعاتی که تاثیرات گسترده ای داشته است پشتیبانی کسب وکار از به کارگیری مهاجران غیرقانونی است.

مفهوم اخلاق کسب وکار

دیدگاه مدیریتی تلاش دارد که نگاهی کاربردی به موضوعات اجتماعی و انتظاراتی بیفکند که کسب وکار با آنها مواجهمی شود.

اخلاق اساسا با مفاهیمی همچون درست، غلط، انصاف و عدالت سروکار دارد؛ درحالی که اخلاق کسب وکار به موضوعات اخلاقی ای می پردازد که در عرصه تجارت رخ می دهند. عوامل اخلاقی در سراسر بحث های ما موج می زنند؛ زیرا مسائل مربوط به درست و غلط و انصاف و عدالت (صرف نظر از اینکه چقدر پرداختن به آنها دشوار است) در تمامی فعالیت های مربوط به تعامل موفق با گروه های عمده ذی نفعان (یعنی کارکنان، مشتریان، مالکان، دولت، و جوامع محلی و جهانی) در کسب وکار جریان دارند. به لطف رسوایی های اخلاقی سال های اخیر، مفهوم اخلاق به عنوان یکی از مهم ترین ابعاد رابطه بین کسب وکار و جامعه طنین انداز شده است.

وظیفه اصلی مدیریت نه تنها تعامل اخلاق مدار با گروه های مختلف ذی نفعان بلکه حل وفصل تعارضاتی است که میان منافع سازمان و منافع گروه های مختلف ذی نفعان رخ می دهد. این تعارض متضمن بعد اخلاقی است؛ بعدی که همواره در همه تصمیم گیری های کاربردی درباره مسائل مربوط به ذی نفعان حضور دارد. علاوه بر چالشِ برخورد منصفانه با گروه هایی که کسب وکار با آنها تعامل دارد، مدیریت یک وظیفه مهم دیگر دارد که عبارت است از ایجاد یک جو سازمانی که در آن همه کارکنان تصمیم گیری ها را با درنظر گرفتن توام منافع عامه مردم و منافع سازمان انجام برسانند.

ترجمه و تدوین: محمدجعفر نظری

منبع:»آفتاب


 

گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html

 

منبع:

کتاب کسب‌وکار و جامعه: اخلاق و مدیریت ذی‌نفعان، نوشته آرچی کرول و آن. کی. بوشولت (Business and Society: ethics and stakeholder management)

پاورقی:

۱- Enron

۲- Arthur Andersen

۳- corporate ethics

۴- Martha Stewart

۵- Rite Aid

۶- ImClone

۷- HealthSouth

۸- Boeing

۹- Lee Ellis

۱۰- Wanda Johnson

۱۱- Sara Lee

۱۲- Bil Mar

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : اخلاق اجتماعی , فضای کسب وکار ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

172740
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.