مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
می‌خواهم کارآفرین شوم
اخلاق در روابط عمومی
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
ریا و باطل شدن اعمال
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
مواظب کیف خودباشید!
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

چگونه همه را مجذوب خود کنیم؟
در سخنرانی برای اینکه مخاطب مجذوب شما شود، باید نکاتی را رعایت کنید. در این میان مواردی هست که هیچ ...

اصول معاشرت صحیح
انسان به عنوان موجودی ذی شعور وقتی که در بین همنوعان خود زندگی می کند ناچار است که قوانینی را رعایت...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : دورویی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1235   بازدید   
تاریخ درج مطلب  30/1/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

دورویی

دورویی واحد جامعه تبیان زنجان-

 

شاید بسیاری از ما صبح که بیدار می شویم، یک نقاب بر چهره می زنیم و از خانه بیرون می رویم؛ یکی نقاب یک آدم مهربان، یکی نقاب آدم منصف، یکی نقاب آدم مرفه و یکی نقاب آدم راستگو.

به راستی شما چه نقابی به صورت می زنید و چقدر آن نقاب به چهره واقعی شما نزدیک است؟ و گاه صد نقاب برای یک چهره. انسان ها برحسب انسان بودن، دارای دو رو هستند؛ یک رو ظاهر افراد و روی دیگر باطن انسان هاست. دورویی، بیانگر این نکته است که ارتباطات در جامعه به شکل موثر صورت نمی پذیرد.

وقتی ظاهر و باطن افراد با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و هر کدام به شیوه خودشان عمل کنند، دورویی به وجود می آید. در این مطلب، به کمک سیدعلی دربانی، کارشناس ارشد مشاوره خانواده، به زبان بدن افراد دورو می پردازیم.

ریا نوعی حیله است

دورویی، تظاهر فرد به داشتن ارزش هایی است که به آن ها باور ندارد و در رفتارهایش انعکاس نمی یابد. ریا نوعی حیله است و ما با حیله، از خود شکلی غیر از آنچه هستیم نشان می دهیم. فرد ریاکار معمولا دارای یک ترس درونی نیز هست که خود را به شکل و صورتی نمایان می کند که آنچه در حقیقت است پنهان بماند؛

 مثلا وقتی ما از امری احساس خطر می کنیم، خود را پنهان می کنیم، می توانیم بگوییم ریا و دورویی هم نوعی پنهان شدن هست یا پنهان کردن حقیقت به دلیل ترس و وحشت، البته همیشه هم به دلیل ترس نیست، گاهی هم برای فریفتن دیگران برای سودجویی نیز هست، پس می بینیم که ریا ریشه در عواملی چون سودجویی، ترس و خلاصه عدم ایمان و اعتماد دارد.دورویی، از والدین به کودکان به صورت ناخودآگاه آموزش داده می شود.

حسد، به عنوان یکی از مسائل مهم و تاثیرگذار بر دورویی است. حسد یکی از ریشه های دورویی است که باعث می شود ارتباطات به شکل مفید و مۆثری صورت نپذیرد.

 کسانی که دو روی متفاوت دارند و صادق نیستند، به جای عقل ارتباطی، عقل ابزاری دارند. شخصی که دارای عقلانیت ابزاری است، رفتارهایی انجام می دهد که نیت او متوجه هدف های سودجویانه اوست و باتوجه به اینکه هدف، وسیله را توجیه می کند و برای رسیدن به هدف می توان از هر ابزار و وسیله ای استفاده کرد، این نوع رفتار مخصوص افراد دورو است.

دوگانگی رفتار و گفتار، ناهماهنگی شناختی را ایجاد می کند که همان دورویی است. دورویی، اثرات سوئی بر خانواده به عنوان کوچک ترین واحد اجتماع و به تبع آن، در کل جامعه دارد. دورویی بر بی اعتمادی دامن می زند و این مسئله در خانواده، بلای خانمان سوزی است که باعث جدایی می شود. در چنین خانواده هایی، دروغگویی و نفاق ایجاد می شود و سپس به والدین، به فرزندان و به تبع آن، به جامعه تسری می یابد و در عاقبت پایه بسیاری از بحران ها و ناملایمات اجتماعی می شود.

دوروها، خطرناکند

فرد ریاکاری که دستش برای همگان رو شده، می تواند آدم خطرناکی باشد. او ممکن است برای بازسازی روابط از دست رفته اش، دوباره به رفتارهای ریاکارانه رو بیاورد، اما دیگر نباید گول حرف ها و رفتارهای او را خورد، چون یک فرد ریاکار، همیشه ریاکار است. حضرت علی (ع) در روایتی می فرماید: با آدم های دورو، حریص و بخیل مشورت نکنید؛

 این افراد نه تنها راه صحیح را به شما نشان نمی دهند، بلکه شما را نیز از مسیر درست گمراه می کنند. کسانی که از دورویی برای پیمودن پله های ترقی استفاده می کنند، موجب می شوند کارایی و بهره وری پایین آمده و در جامعه کارشکنی زیاد شود که این مسئله مانعی برای رسیدن به اهداف است.

انواع دوروها

علم روانشناسی، ریاکارها را به چهار دسته تقسیم می کند که وضعیت شان آنقدر پیچیده است که گنجاندن مصداق ها در این چهار قالب، تمرکز زیادی می خواهد.

دسته اول، آن هایی هستند که نام شان را کنار گذاشته اند؛ «دوروهای صادق ظاهری»، همان آدم هایی که ادعاهای شان با رفتار و اعمال شان در تضاد است، یعنی وقتی در میان مردم هستند، یک چیز می گویند و در عمل، بر خلاف آن رفتار می کنند؛ اما اینها در عین حال صادق نیز هستند، چون اگرچه عمل شان با آنچه می گویند در تضاد است، اما به آنچه انجام می دهند ایمان دارند.

دسته دوم «دوروهای صادق باطنی» هستند که مثل گروه قبل، باورهای شان با رفتارشان در تضاد است با این تفاوت که این گروه با خود صادق اند و می دانند در باطن چه جور آدمی هستند.

دسته سوم و چهارم ریاکارها البته پیچیده تر از دو گروه دیگرند و روانشناسان آن ها را دو روی متقلب می دانند که حتما کنار آمدن با آن ها، سخت تر از دو دسته قبل است؛ «دوروهای متقلب ظاهری» نه فقط ادعای شان با رفتارشان متضاد است، بلکه ادعای این افراد نیز با باورهای شان یکی نیست. درواقع، این گروه از آدم ها ادعا می کنند به مسائلی باور دارند، در حالی که در درون، هیچ اعتقادی به آن مسائل ندارند؛

مثلا اینها نه تنها راستگو نیستند و دروغ می گویند، بلکه اساسا به راستگویی نیز باور ندارند. ریاکارانی که لقب «صادق ظاهری» می گیرند، اگر به رفتارهای ریاکارانه خود ادامه دهند، تبدیل به ریاکاران متقلب ظاهری می شوند، یعنی کسانی که رفتارشان با گفتارشان هماهنگ نیست و در باطن به آنچه در میان مردم می گویند نیز اعتقاد ندارند.

اما پیچیده ترین گروه ریاکاران، دسته چهارم هستند که به آنچه می گویند عمل می کنند، اما به آنچه می گویند باور ندارند، این گروه ریاکاران این چنین عمل می کنند چون سعی دارند همیشه دیگران را از خود راضی نگه دارند، حتی اگر قرار باشد دست به کارهایی بزنند که به آن اعتقاد ندارند.

زبان بدن افراد دورو

از طریق ارتباطات غیرکلامی می توان افراد دورو را شناسایی کرد. ارتباطات غیرکلامی، دنیایی از کلام را به مخاطب می رساند. «بن بست دو سویه» مبحثی در علم ارتباطات است که به خوبی روشن کننده این مسئله است. نظریه بن بست دوسویه می گوید: اگر کسی در کلام، مطلبی را عنوان می کند، ولی رفتار و سکناتش چیز دیگری می گوید، شما به رفتار و سکناتش توجه داشته باشید.

نکته جالب آن است که اگر در جایی ارتباطات کلامی و غیرکلامی گرد هم آیند، شما با ۹۰ درصد اطمینان به ارتباطات غیرکلامی توجه کنید. در مورد افراد دورو، مشخصات رفتارهای غیرکلامی این چنین است که مردمک چشم های افراد دورو باز است و رنگ صورت آن ها از حالت عادی تغییر می کند یا به سفیدی می گراید یا قرمز و گلگون می شوند.

روباه خطرناک تر است یا گرگ؟

افراد دورو در برخی اوقات نیز دارای تزلزل گفتاری هستند، آنان ثبات رأی و شخصیت نیز ندارند و گاهی چنان صحنه پردازی می کنند که مخاطب می انگارد که حقیقت محض است. به راستی روباه خطرناک تر است یا گرگ؟ گرگی که مستقیم به چشم های مان نگاه می کند و بی درنگ حمله می کند یا روباهی که لبخند می زند و با ظاهری دلفریبانه فریب مان می دهد.

حرکات دست

معمولا افراد دورو شدت صدای بلندتری دارند و با حرکات دست بیشتری صحبت می کنند. گاهی نیز هنگام صحبت، دست ها را پشت کمر مخفی می کنند. شخصی که به این افراد دورو از همان ابتدا اعتماد ندارد اغلب هنگام دست دادن، بسیار محافظه کارانه، فقط نوک انگشتان او را می گیرد.

 افراد دورو هنگام نشستن روی صندلی کمی به راست یا چپ متمایل می شوند و گاه کمی به جلو برای ارتباطی صمیمانه خم می شوند و غالبا لبخند بر لب دارند. افراد دورو علاوه بر این رفتارها مهارت خاصی در دروغگویی نیز دارند و به دلیل همین خصلت، فراموشکارند.

منبع: مجله زندگی ایده آل


گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : تظاهر شخصیت , انسان دورو ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

173104
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.