مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
اخلاق در روابط عمومی
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
می‌خواهم کارآفرین شوم
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
ریا و باطل شدن اعمال
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
مواظب کیف خودباشید!
استرس چيست؟
دقت کردید ؟؟
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

چگونه همه را مجذوب خود کنیم؟
در سخنرانی برای اینکه مخاطب مجذوب شما شود، باید نکاتی را رعایت کنید. در این میان مواردی هست که هیچ ...

اصول معاشرت صحیح
انسان به عنوان موجودی ذی شعور وقتی که در بین همنوعان خود زندگی می کند ناچار است که قوانینی را رعایت...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : چگونه همه را مجذوب خود کنیم؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1085   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/6/1393
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

چگونه همه را مجذوب خود کنیم؟

 چگونه همه را مجذوب خود کنیم؟ واحد جامعه تبیان زنجان-

 

در سخنرانی برای اینکه مخاطب مجذوب شما شود، باید نکاتی را رعایت کنید. در این میان مواردی هست که هیچ گاه نباید به زبان بیاورید زیرا موجب می شود مخاطبان از سخنرانی شما خسته شوند و به کارهای دیگری بپردازند. با ما همراه باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

اغلب افراد وقتی برای ارائه بر روی صحنه حاضر می شوند، دچار استرس، خطاهای مشابه و بهانه تراشی می شوند که همه این موارد موجب از بین رفتن تمرکز و کنترل و در نتیجه آن اشتباهات پی در پی بیشتری صورت می گیرد. انجام خطا در دقیقه اول ارائه، ساده ترین راه برای از دست دادن مخاطب است و دقیقا اکثر اشتباهات در این زمان رخ می دهد.

در اینجا به ۱۰ تا از مواردی که نباید در طول ارائه به زبان بیاورید، اشاره شده است.

۱. هرگز نگویید که احساس خستگی می کنید

مشخص نیست که چرا بعضی از افراد در ابتدای ارائه خود شروع به بهانه آوردن و ابراز خستگی کردن می کنند به گونه ای که در هر کنفرانس از هر ۵ ارائه، یک نفر به گفتن این حرف ها می پردازد. برای مثال عده ای می گویند: «من دیروز به کنفرانس دعوت شده ام و از مسافرت طولانی خود احساس خستگی می کنم» یا بهانه های دیگری که هیچ یک از مخاطبان میلی به شنیدن آنها ندارند. مخاطبان انتظار دارند که شما بهترین ارائه خودتان را انجام دهید. پس اگر احساس خوبی ندارید و نمی توانید بهترین کار خودتان را ارائه دهید، شاید بهتر باشد که آن را لغو کنید.

۱۰ نکته مهم که باید برای یک ارائه خوب و جذاب رعایت کنید

۲. هرگز مخاطب را برای توضیح دادن یک موضوع درانتظار نگذارید

اگر از شما سوالی پرسیده شد که در اسلایدهای بعد جواب آن وجود دارد، پاسخ دادن آن را به تعویق نیندازید و فورا به آن مساله بپردازید. اگر کسی به اندازه ای باهوش بود که برای سوال پرسیدن دست خود را بالا آورد باید از او تمجید کنید و از دیگر مخاطبان بخواهید که این کار را تکرار کنند. به یاد داشته باشید که هیچ چیز را به تاخیر نیاندازید.

۳. هیچ گاه برای چک کردن میکروفون، از مخاطب سوال نکنید

بسیاری از مردم ارائه خود را اینگونه آغاز می کنند. ۳ بار بر روی میکروفون ضربه می زنند، فریاد می زنند «آیا همه صدای من را می شنوند» و زمانی که مشخص شد لبخند شرمندگی می زنند و می گویند «بله همه صدای من را می شنوند ولی هیچکس دست خود را بالا نمی برد». این کار تنها موجب می شود که حرف های شما بی ارزش به نظر بیاید!

به یاد داشته باشید که چک کردن صدا وظیفه شما نیست زیرا عده ای هستند که این کار را انجام دهند. از طریق میکروفون شروع به حرف زدن کنید ولی اگر میکروفون کار نکرد، سعی کنید آرام باشید، تا ۳ بشمارید و دوباره آغاز کنید.

اگر برای بار دوم صدای شما به مخاطبان تان نمی رسید به آرامی به کناره صحنه بروید و با احتیاط از مدیریت آنجا درخواست کنید که صدا را برای شما تنظیم کند. به مخاطبان خود با اعتماد به نفس لبخند بزنید. فرض کنید تمامی این کارها نتیجه می دهد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، درنتیجه با آرامش منتظر تعمیر بمانید.

۴. هرگز از روشنایی بیش از حد صحنه شکایت نکنید

بله درست است. وقتی شما روی صحنه هستید چراغ ها بسیار روشن هستند و برای شما سخت خواهد بود که مخاطبان خود را نگاه کنید. اما نیاز نیست که مخاطبان تان تمامی این موارد را بدانند، پس تنها کاری که لازم است انجام دهید، خیره شدن به تاریکی است. لبخند بزنید و به گونه ای با آرامش برخورد کنید که احساس کنید در خانه خودتان هستید.

 اگر مایل هستید از نزدیک مخاطبان تان را مشاهده کنید، در میان آنها قدم بزنید. به هیچ وجه برای دیدن مردم، چشم خود را نپوشانید. اما اگر برنامه ای برای پرسیدن سوال از مخاطبان تان دارید و یا می خواهید تعداد نفراتی که دست خود را بالا می آورند را بشمارید، مودبانه درخواست کنید که چراغ های سالن را روشن کنند.

۵. از مخاطبان درخواست خواندن متنی را نکنید

اندازه فونت به کار رفته در اسلاید های شما باید دوبرابر میانگین سن مخاطبان تان باشد. بله درست متوجه شدید، یعنی اگر میانگین سن مخاطبان خود را ۴۰ تخمین می زنید، پس باید اندازه فونت شما ۸۰ باشد. با این اندازه شما قادر نخواهید بود که مطالب زیادی را در اسلاید بگنجانید که البته این دقیقا چیزی است که در مورد بعدی به آن شاره خواهد شد.

۱۰ نکته مهم که باید برای یک ارائه خوب و جذاب رعایت کنید

۶. هرگز متنی را برای مخاطب خود نخوانید

به هیچ وجه در یک اسلاید، متن طولانی قرار ندهید که مردم وقتشان را صرف خواندن آن کنند. اگر این کار را انجام دادید، حداقل توجه داشته باشید که آن را برای مخاطبان نخوانید. بهترین راه برای منحرف کردن توجه مخاطب، اضافه کردن متن به اسلاید است. اگر شما در یک اسلاید، بیشتر از ۴ کلمه استفاده کنید، مردم شروع به خواندن آنها خواهند کرد. چه اتفاقی می افتد وقتی مخاطبان شما مشغول به خواندن هستند؟ بله درست حدس زدید، آنها دیگر به شما گوش نخواهند داد.

در اجراهای خود تنها از عناوین کوتاه استفاده کنید و متنی را که می خواهید مخاطبان تان بخوانند را حفظ کنید. یا اگر مجبور شدید چند جمله مهم را در یک اسلاید قرار دهید، به مخاطبان اعلام کنید که آنها را بخوانند و تنها کار مثبتی که شما می توانید در آن لحظه انجام دهید، سکوت کردن به مدت ۶ ثانیه است.

۷. هرگز از مخاطبان نخواهید که تلفن، لپ تاپ یا تبلت خود را خاموش کنند

روزی شما می توانستید از مخاطبان خود درخواست کنید که تلفن همراه شان را خاموش کنند. اما زمان زیادی از آن دوران گذشته است. امروزه مردم سخنان شما را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک می گذارند یا از مطالب شما در آیپد خود نکته برداری می کنند یا حتی مشغول بازی یا چک کردن فیس بوک شان هستند. به یاد داشته باشید که زمان در حال گذر است. تنها شما می توانید از مردم درخواست کنید که تلفن همراه خود را در حالت سکوت قرار دهند.

 گذشته از این ها شما باید مطمئن باشید که سخنان شما چنان جذاب و الهام بخش است که مردم برای از دست ندادن لحظه ای از آن، لپ تاپ های خود را خواهند بست و بدانید که به اجبار نمی توان توجه کسی را به خود جلب کرد.

۸. نیازی به گفتن جملاتی همچون «نکته برداری نکنید، ارائه به صورت آنلاین در اختیار شما خواهد بود» نیست

خیلی نکته مهمی است که ارائه شما بعد از مدتی آپلود شود و در اختیار مخاطبان قرار گیرد. اما ارائه ای خوب است، که از کلمات زیادی تشکیل نشده باشد. پس در این صورت کمتر از ویدیو آپلود شده شما استفاده خواهد شد. نکته برداری یکی از شیوه هایی است که بسیاری از مردم برای به خاطر سپردن جملات شما از آن استفاده می کنند.

 همچنین ممکن است برای آنها الهام بخش باشد و سخنان شما تاثیر زیادی بر روی آنها بگذارد و حتی موجب تغییر دادن کسب و کار آنها شود. پس به مردم اجازه دهید تا کاری که به آن علاقه دارند را در طول ارائه شما انجام دهند.

۹. سعی کنید قبل از پاسخ دادن به مخاطب، اندکی بیاندیشید

البته پاسخ دادن به سوال مخاطبان ضروری و مهم است، اما قبل از انجام این کار لازم است کاری را اول انجام دهید. امکان دارد سوالی که توسط یکی از مخاطبان مطرح می شود برای شما واضح باشد اما دیگر مخاطبان متوجه آن نشده باشند. پس در جواب بگویید «من ابتدا سوال را مطرح می کنم سپس به آن پاسخ خواهم داد، پس همه توجه کنید» تکرار کردن سوال مخاطبان را به یک عادت برای خود تبدیل کنید زیرا این کار موجب می شود تا وقت بیشتری را صرف فکر کردن به جواب مخاطب در اختیار داشته باشید.

۱۰ نکته مهم که باید برای یک ارائه خوب و جذاب رعایت کنید

۱۰. هرگز به مخاطب نگویید که ارائه شما به زودی تمام می شود

وعده ای که هیچ کس به آن عمل نمی کند ولی در بسیاری از موارد مشاهده می شود که عده ای سخنان خود را اینگونه آغاز می کنند. برای مخاطب فرقی ندارد که شما صحبت های خود را کوتاه می کنید یا نه. بلکه آنها وقت خود را صرف ارائه شما کرده اند تا به گونه ای سخنان شما برای آنها مفید و الهام بخش باشد و بتوانند از آن در زندگی خود استفاده کنند.

به مخاطبان خود بگویید «صحبت های من در طول ارائه موجب تغییراتی در زندگی شما می شود» یا «این ارائه برای مدت زمان ۳۰ دقیقه برنامه ریزی شده بود، اما من تمامی مطالب را در طول ۲۵ دقیقه مطرح می کنم تا شما بتوانید زودتر از موعود خارج شوید و برای استراحت قهوه بنوشید» حال تنها کاری که لازم است انجام دهید، عمل کردن به وعده تان است.

آیا وقت تان به اتمام رسیده است ولی اسلایدهای باقی مانده دیگری دارید؟

اگر آمادگی کامل نداشته باشید و به بیش از وقت تعیین شده نیاز داشته باشید، ممکن است به درستی نتوانید ارائه خود را به اتمام برسانید. باید تمرین کنید و در زمانی که به شما اختصاص یافته است، ارائه خود را پایان دهید. حتی می توانید کار خود را ۵ دقیقه زودتر انجام دهید و از مخاطبان بپرسید که اگر کسی سوالی دارد، بپرسد.

در غیر این صورت آنها را به نوشیدن قهوه دعوت کنید. دادن ۵ دقیقه وقت اضافه به مخاطب، باعث احترام و قدردانی متقابل آنها می شود.

نتیجه گیری: خود را آماده کنید، خودتان باشید و حرفه ای برخود کنید. مخاطبان شما را برای داشتن صداقت، جدی بودن و تلف نکردن وقت، دوست خواهند داشت.

منبع:برترین ها


 

گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : اخلاق اجتماعی , سخنرانی کوتاه ,
  
نوشته شده توسط آمنه  اله دادی در تاریخ 94/7/6 ساعت 12:15

خوب بود.

  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :4.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

174477
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.