مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
اخلاق در روابط عمومی
ریا و باطل شدن اعمال
استرس چيست؟
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
مواظب کیف خودباشید!
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

وقار و متانت ، ازاصول اخلاق مديريتى
واژه هـاى وقـار، سكون ، سكينه و حلم تا حد زيادى شبيه يكديگرند و به معناى متانت و سنگينىبه كار مى رو...

كـار را بـايـد بـه كـاردان سـپرد
(كـار را بـايـد بـه كـاردان سـپرد) ضرب المثلى مشهور و حكيمانه اى است و هر كارى كه بهاهـلش سـپـرده ن...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : هشت فرمان مدیران مؤثر
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   348   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

هشت فرمان مدیران مؤثر

هشت فرمان مدیران مؤثر

مدیران مؤثر از این هشت فرمان ساده پیروی می کنند.

چکیده:

مدیر مؤثر لازم نیست به معنای جاری کلمه رهبر باشد. پیتر دراکر پدر مدیریت نوین می گوید مدیران عامل برخی از بهترین بنگاه های انتفاعی و غیرانتفاعی که وی طی 65 سال گذشته با آنان مشاوره داشته، به معنای رایج کلمه رهبر نبوده اند. در میان آن ها از اجتماعی بوده تا گوشه گیر، از سخت گیر تا آسان گیر، و از خشک دست تا گشاده دست. اما همه ی آنان با انجام این هشت فرمان اثرگذار بوده اند:

• پرداختن به چه باید کرد

• اندیشیدن به مصالح سازمان

• تهیه ی برنامه ی اجرایی

• تقسیم کار (و پذیرش مسئولیت نتایج)

• ارتباط با دیگران

• باریک شدن روی فرصت ها به جای دشواری ها

• برگزار کردن نشست های پربار

• نشاندن ما به جای من ، در گفتار و پندار

"مدیران با پیروی از دو فرمان نخست، آن چه را باید بدانند گرد می آورند و با انجام چهار فرمان بعدی آن ها را به کار مفید برمی گردانند (زیرا علمی که به عمل در نیاید بیهوده است) و با انجام دو فرمان پایانی یقین می کنند حس تعهد و مسئولیت به کل سازمان منتقل شده است. مدیران مؤثر می دانند اختیارات آنان تنها در گرو اطمینانی است که سازمان به آن ها دارد. یعنی آنان پیش از این که در فکر منافع خود باشند، در اندیشه ی برآوردن نیازهای سازمان و بهره برداری از فرصت ها به سود سازمان اند. نویسنده همچنین فرمان نهمی تعریف می کند که از بس مهم است آن را تا مرز قانون بالا می برد: نخست گوش دادن، وانگهی گفتار. نیاز بازار به مدیران مؤثر بسی بیش از آن است که چند رهبر مادرزاد پاسخ گوی آن باشند. اثرگذاری فن است و مانند هر فن دیگری آموختنی است و باید آموخته شود."

مدیر مؤثر لازم نیست به معنای جاری کلمه رهبر باشد. برای نمونه، هاری ترومن ذره ای به دل نمی نشست اما یکی از مؤثرترین مدیران تاریخ ایالات متحده به شمار می آید. نیز شماری از مدیران سازمان های انتفاعی و غیرانتفاعی که در 65 سال گذشته با آنان کار کرده ام رهبر به معنای رایج واژه نبوده اند. آنان از نظر رفتار، پندار، ارزش ها، و توانایی ها و کاستی ها در طیف گسترده ای قرار می گیرند: از اجتماعی گرفته تا گوشه گیر، از سخت گیر تا آسان گیر، از خشک دست تا گشاده دست. اما همه ی آنان با انجام این هشت فرمان اثرگذار شده اند. آنان:

• می پرسند چه باید کرد؟

• می اندیشند صلاح سازمان در چیست؟

• برنامه ی اجرایی درست می کنند

• تقسیم کار می کنند (و مسئولیت نتایج را می پذیرند)

• ارتباط برقرار می کنند

• به جای دشواری ها بر فرصت ها باریک می شوند

• نشست های پربار برگزار می کنند

• به جای من ، می گویند و می اندیشند ما

 

مدیران با پیروی از دو فرمان نخست، دانستنی هایی را که نیاز دارند فراهم می آورند و با انجام چهار فرمان بعدی، آن دانسته ها را به کار مفید برمی گردانند. آن ها سپس با اجرای دو فرمان پایانی یقین می کنند حس تعهد و مسئولیت به کل سازمان منتقل شده است.

گردآوری دانستنی های لازم

نخستین فرمان این است که ببینید چه باید کرد. دقت کنید، سخن از چه می خواهم بکنم در میان نیست. اندیشیدن به چه باید کرد (و جدی گرفتن آن) گامی سرنوشت ساز در پیروزی مدیر است. شکست در این گام، تواناترین مدیران را بی اثر جلوه می دهد. ترومن در سال 1945 که رئیس جمهور شد، خوب می دانست چه می خواهد بکند. می خواست اصلاحات اجتماعی- اقتصادی روزولت را که با جنگ جهانی دوم متوقف شده بود به سرانجام برساند. اما وقتی به چه باید کرد اندیشید، دید اولویت مطلق با امور خارجه است. از این رو، کار روزانه را با فراگرفتن دانستنی های سیاست خارجی از وزیران کشور و دفاع آغاز می کرد. چنین بود که در حوزه ی سیاست خارجی مؤثرترین رئیس جمهوری شد که تا کنون امریکا به خود دیده است. او کمونیسم را هم در اروپا و هم در آسیا مهار کرد و با برنامه ی کمک به کشورهای جنگ زده ی اروپا، نیرویی به چرخ اقتصاد جهان داد که تا پنجاه سال چرخید.

جک ولش وقتی سکان جنرال الکتریک را به دست گرفت می خواست دامنه ی کارهای آن بنگاه را تا فراسوی اقیانوس ها بگستراند اما دریافت آن چه باید بشود جز این است. دید واجب ترین کار این است که از شر چند شرکت آویخته به آن بنگاه بزرگ رها شود، چون به رغم سود کلانی که می آوردند نمی توانستند در رشته ی خود شماره ی یک یا دو باشند.

در واکنش به چه باید کرد مدیر کما بیش همواره با بیش از یک فوریت روبه رو می شود. اما مدیر مؤثر حواس خود را شقه نمی کند و تا آن جا که بتواند روی یک هدف باریک می شود. از طرفی هستند مدیرانی که می توانند در آنِ واحد به دو هدف بپردازند و اثرگذار هم باشند. اما هرگز ندیده ام مدیری هم زمان بیش از دو هدف را دنبال کند و بازدهی خوبی هم داشته باشد. پس از تعیین چه باید کرد، مدیر مؤثر اولویت ها را معین می کند و پی گیرانه به آن می چسبد. فوری ترین وظیفه ی مدیر عامل شاید بازنگری مأموریت سازمان، و برای سرپرست شعبه شاید بازبینی رابطه ی میان شعبه و سازمان مادر باشد. پس از تعیین واجب ترین وظیفه، کارهای دیگر (هر اندازه که مهم یا وسوسه انگیز باشند) در نوبت می مانند. مدیر مؤثر پس از رسیدن به نخستین هدف، اولویت ها را بازنگری می کند نه این که بی درنگ به هدف دوم بپردازد. او از خود می پرسد: حالا نوبت کدام هدف است؟ با این اقدام، معمولاً فهرستی تازه با اولویت های متفاوت پدید می آید.

برگردیم به نامدارترین مدیران امریکا: در زندگی نامه ی جک ولش آمده که او هر پنج سال یک بار از خودش می پرسیده حالا نوبت کدام هدف است؟ و هربار هم با اولویت تازه ای روبه رو می شده. اما ولش پیش از آن که تصمیم بگیرد در پنج سال بعدی بر کدام موضوع باریک شود به نکته ی دیگری هم توجه داشت. او از خود می پرسید شخصاً برای انجام کدام یک از دو سه کار بالای جدول شایسته است. آن گاه می چسبید به آن کار و مانده را به دیگران وامی گذاشت. مدیر مؤثر می کوشد بر کارهایی باریک شود که خودش بهتر از دیگران آن ها را انجام می دهد. او نیک می داند هرگاه مدیران ارشد کار کنند افراد هم کار می کنند، وگرنه همگان سست می شوند.

دومین فرمانی که مدیران مؤثر از آن پیروی می کنند (و اهمیت آن هیچ کم از فرمان یکم نیست) این است که می پرسند، صلاح سازمان چیست؟ آنان به صلاح مالکان، کارکنان، مدیران، یا بهای سهام کاری ندارند. البته نیک می دانند سهام داران، کارکنان، و مدیران ستون های مهمی اند که اگر پشتیبان تصمیم های او نباشند (یا دست کم بر آن ها گردن ننهند) آبی گرم نمی شود. می دانند بهای سهام، نه تنها برای سهام داران بلکه برای سازمان مهم است چرا که نسبت بهای سهام به سود است که بهای سرمایه را تعیین می کند. اما این را هم می دانند که اگر تصمیمی به صلاح سازمان نباشد در نهایت به صلاح سهام داران نیز نخواهد بود.

فرمان دوم به ویژه برای مدیران بنگاه هایی که به شکل خانوادگی، مالکیت یا اداره می شوند (بیش ترین بنگاه های هر کشور) مهم است، خاصه هنگامی که تصمیم آنان درباره ی کارکنان باشد. در بنگاه های خانوادگی کامیاب، تنها هنگامی یکی از خویشان به رده های بالاتر برده می شود که در قیاس با هم ردیفان غیر خویشاوند یک سرو گردن بالاتر باشد. برای نمونه، در سال های نخست تأسیس دوپانت که به شکل خانوادگی اداره می شد، همه ی مدیران بلندپایه (مگر وکیل و ممیز) خویشاوند بودند. کسانی که از تبار بنیان گذاران سازمان بودند حق داشتند در رده ی تازه وارد شغل بگیرند اما اختیار ارتقای آنان به شورایی مرکب از افراد غیر خویشاوند سپرده شده و شرط این بود که فرد از نظر کارکرد و توانایی آشکارا از هم ردیفانش سر باشد. همین قانون مدت یک قرن در بنگاه خانوادگی بسیار موفق جی لیونز اند کمپانی (که بر صنعت هتل داری و خدمات غذایی انگلستان چیره بود و اکنون جزیی از یک مجتمع کلان است) برقرار بود.

پرداختن به این پرسش که صلاح سازمان چیست؟ تضمینی برای رسیدن به تصمیمات درست نیست، زیرا کاردان ترین مدیر هم انسان است و شاید خطا کند یا تبعیض بگذارد. اما نپرداختن به آن بی گمان به تصمیم نادرست منجر می شود.

تدوین برنامه ی اجرایی

مدیران اهل عمل اند، اداره کننده اند. هر دانسته ای هنگامی به درد مدیر می خورد که به عمل درآید. اما پیش از پریدن به میدان عمل، مدیر باید برنامه بنویسد. باید دستاوردها، مرزبندی ها، بازبینی ها، و وارسی های عملیات را معین کند. مدیر نخست با پاسخ به سازمان در یکی دو سال آینده چه انتظاری از من دارد؟ تعهدات من کدام اند؟ سررسید هرکدام از آن ها کی است؟ خواسته ها را روشن می کند. آن گاه به شناسایی مرزها می پردازد: آیا انجام این کارها با عرف موجود سازگار است؟ آیا در درون سازمان پذیرفته است؟ آیا قانونی است؟ آیا با مأموریت، ارزش ها، و سیاست های سازمان همخوانی دارد؟

برنامه ی اجرایی بیش تر به معنای اعلام آمادگی است تا تعهد، پس نباید دست وپاگیر باشد. یعنی باید گاه و بی گاه بازبینی شود زیرا هر توفیقی فرصت های تازه فرامی آورد، و هر شکستی هم. از این گذشته، تغییراتی که در محیط کار و در بازار و به ویژه در افراد درون سازمان پدید می آید، حکم به بازبینی برنامه می کند. این نرمش باید در برنامه پیش بینی شود. افزون بر این، برنامه ی اجرایی باید در بردارنده ی سامانه ای برای سنجش دستاوردها با انتظارات باشد. مدیران مؤثر معمولاً دو ایستگاه وارسی در برنامه ی خود پیش بینی می کنند: یکی در میانه ی راه، مثلاً نه ماه پس از آغاز کار، و دیگری در انتهای برنامه و پیش از پرداختن به برنامه ی بعدی. سرانجام برنامه باید شاخصی برای مدیریت زمان دربر داشته باشد. زمان کمیاب ترین و گران ترین دست مایه ی مدیر به شمار می رود، و اتلاف وقت نیز در سرشت سازمان (اعم از دولتی، انتفاعی، یا غیرانتفاعی) است. بنابراین، برنامه ی اجرایی تا آن گاه که شیوه ی مصرف وقت مدیر را تعیین نکرده به درد نمی خورد.

از زبان ناپلئون می گویند هیچ نبرد پیروزمندانه ای هرگز طبق برنامه پیش نرفته است. اما برنامه هایی که همین ناپلئون برای یکایک جنگ هایش پیش بینی کرد بسی ریزبینانه تر از برنامه های سرداران پیش از وی بود. مدیر بی برنامه زندانی رویدادهاست. بدون وارسی هم مدیر نمی داند کدام رویداد را جدی بگیرد، کدام را نه. مدیران هنگام برگردان برنامه به عمل، باید به فرایندهای تقسیم کارها، ارتباطات، و برگزاری نشست ها توجه خاص داشته باشند و فقط روی فرصت ها باریک شوند، نه دشواری ها. یکایک این ها را شرح می دهم.

تصمیم گیری و تقسیم کارها

تصمیم گیری و تقسیم کار یعنی این که همه بدانند:

• چه کسی مسئول انجام کدام کار است؟

• سررسید هر کار چه وقت است؟

• چه کسانی مستقیماً درگیرند؟ (کسانی که باید از تصمیم آگاه شوند، بفهمند، تأیید کنند، یا دست کم چندان ایستادگی نکنند)

• چه کسانی غیرمستقیم درگیرند؟ (کسانی که باید آگاه باشند)

بسا تصمیم های سازمانی که به دلیل بی توجهی به همین نکات، به دست انداز می افتند. سی سال پیش یکی از مشتریان من پیشگامی اش را در بازار شتابان ژاپن از دست داد، زیرا پس از تصمیم به مشارکت با شریک ژاپنی، معلوم نکرده بود چه کسی باید نمایندگان فروش را آگاه سازد که شریک مربوطه مشخصات کالاها را بر حسب متر و کیلوگرم تعیین کرده نه فوت و پوند (و هیچ کس هم آن اطلاعات را مخابره نکرده بود).

اهمیت بازنگری تصمیم ها در مقاطع از پیش تعیین شده کمتر از اهمیت گرفتن تصمیم درست در آغاز راه نیست. با این کار می توان تصمیم ضعیف را پیش از واردآوردن خسارات سنگین، به راه راست آورد. بازنگری باید سراسرِ فرایند تصمیم گیری را در بر گیرد: از فرضیات تا نتایج بازنگری به ویژه در دشوارترین تصمیم ها و حیاتی ترین آن ها یعنی استخدام و ارتقای افراد لازم است. پژوهش های انجام شده نشان می دهد تنها یک سوم تصمیم هایی که درباره ی افراد گرفته می شوند واقعاً موفق از آب درمی آیند؛ یک سوم به شکست می انجامند؛ یک سوم هم در میانه اند؛ به همین سادگی. مدیران مؤثر این را می دانند و (پس از شش تا نه ماه) تصمیم هایی را که درباره ی افراد گرفته اند بازنگری می کنند. اگر دیدند نتیجه خوب نبوده کاسه کوزه را سر فرد نمی شکنند بلکه به خود می آیند. در سازمان هایی که خوب مدیریت می شوند باور همگانی این است که فردی که در جایگاه جدیدش (به ویژه پس از ارتقا) موفق نیست گناهی ندارد.

مدیران همچنین در برابر سازمان و همکاران خود متعهدند افراد ناکارآمد را از پست های مهم کنار بگذارند. البته شاید آن ها گناهی نداشته باشند اما لازم است جایشان عوض شود. اما باید این حق به آنان داده شود که بار دیگر در سمتی هم ردیف و هم درآمد با سمت پیشین خود سرگرم کار شوند. البته کم تر چنین می شود فرد (دست کم در بنگاه های ایالات متحده) داوطلبانه سازمان را ترک می کند. اما نفس وجود چنین گزینه ای برای کارکنان، آنان را برمی انگیزد به این که از خوش نشینی دست بردارند و سمت های پر ریسک بپذیرند. کارایی سازمان در گرو تمایل کارکنان به روی آوردن به چنین گزینه هایی است.

بازبینی منظم تصمیم ها ابزار نیرومندی برای رشد سازمان است. مقایسه ی نتایج تصمیم با نتایج مورد انتظار، نابسامانی ها را آشکار می سازد. نشان می دهد کجا اطلاعات کم بوده و کجا تبعیض شده؛ و بسا اوقات می نمایاند که دلیل شکست، سپردن کار به افراد ناکاردان بوده است. گماردن کاردان ترین افراد در سمت های مهم، تصمیمی است سرنوشت ساز و دشوار که بیش تر مدیران آن را سرسری می گیرند، شاید تا حدی به این دلیل که کاردان ترین افراد سخت گرفتارند. بازبینی منظم تصمیم ها ناتوانی های خود مدیر را نیز آشکار می سازد. مدیر خردمند کسی است که در زمینه ای که کم دارد تصمیمی نگیرد و گامی بر ندارد بلکه کار را به زیردستان واگذارد. هر مدیری چنین کمبودهایی دارد. مدیر نابغه ی همه کاره از مادر نزاده است.

در بیش تر جاها فرض بر این است که تصمیم گیری کار مدیران ارشد است یا این که تنها تصمیمات مدیران ارشد مهم است. این اشتباهی است خطرناک. تصمیم گیری از کارشناسان و سرپرستان آغاز می شود و در تمام رده های سازمان انجام می گیرد. در سازمان های دانش مدار تصمیم هایی که در این رده های به ظاهر پایین گرفته می شود اثر به سزایی دارد. تصمیم گیری خوب مهارتی سرنوشت ساز برای تمام رده های سازمان است و یکایک افراد سازمان های دانش مدار باید آن را بیاموزند.

ارتباطات

مدیر مؤثر یقین می کند دیگران برنامه ی اجرایی او را فهمیده اند و به نیازهای اطلاعاتی او آگاه اند. منظور این است که او برنامه ی اجرایی خود را با تمام همکاران (فرادستان، فرودستان، همردیفان) در میان می گذارد و خواستار آرای آنان می شود و ضمن آن، نیازهای اطلاعاتی خود را به آنان یادآوری می کند. نباید تنها به گردش اطلاعات در میان فرودستان بسنده شود بلکه باید نیازهای فرادستان و همردیفان نیز برآورده گردد. درود بر چستر بارنارد که در کتاب کلاسیک وظایف مدیر خود در سال 1938 به همه ی ما یاد داد سازمان ها را گردش اطلاعات سر پا نگاه می دارد نه مالکیت یا فرمان فرمایی. با وجود این، هنوز بسیاری از مدیران گمان دارند تهیه ی اطلاعات وظیفه ی کارشناس مربوطه (مثلاً حسابدار) است. در نتیجه انبوهی از اطلاعات دریافت می کنند که نه نیاز دارند و نه می توانند به کار گیرند اما همان اندک اطلاعاتی را که به راستی لازم دارند دریافت نمی کنند. بهترین راه برای چیرگی بر این دشواری آن است که هر مدیری اطلاعاتی را نیاز دارد شناسایی و آن قدر پافشاری کند تا آن را به دست آورد.

باریک شدن بر فرصت ها

مدیر مؤثر بر فرصت ها باریک می شود نه گره ها. البته گره ها باید گشوده شوند اما گره گشایی، هر اندازه هم لازم باشد، پیامدی جز جلوگیری از زیان ندارد. بهره برداری از فرصت هاست که ثمرآفرین است. از همه بالاتر، مدیر مؤثر، تغییر را فرصت می بیند نه تهدید. او با نگاهی ساختارمند به تغییراتی که در درون و بیرون سازمان روی می دهد پیوسته می اندیشد: ما چگونه می توانیم از این دگرگونی ها به سود سازمان خود بهره مند شویم؟ مدیر مؤثر به ویژه به این هفت نکته توجه دارد:

• وقوع یک پیروزی یا شکست ناگهانی در سازمان خودش، سازمان های رقیب، یا صنعت مربوطه

• شکاف میان آن چه هست، و آن چه می تواند باشد در بازار، در فرایندها، در کالاها، یا در خدمات (مثلاً در قرن نوزدهم صنعت کاغذ تنها به آن ده درصدی از درخت که به خمیر کاغذ تبدیل می شد کار داشت و فرصت های موجود در 90 درصد دیگر را که هدر می رفت پاک از یاد برده بود)

• نوآوری در فرایندها، کالاها، یا خدمات، چه در درون سازمان و صنعت مربوطه و چه در بیرون آن

• تحول در ساختار صنعت و بازار

• جمعیت شناسی

• تحول در نگرش ها، ارزش ها، باورها، پندارها، معناها

• دانش یا فناوری تازه

مدیر مؤثر همچنین یقین می کند فرصت ها در میان گره ها گم نمی شوند. در بیش تر بنگاه ها جدول دشواری ها در صفحه ی نخست گزارش های ماهانه ی مدیریتی می آید. بسی هوشمندانه است اگر جدول فرصت ها در این صفحه بیاید و جدول دشواری ها در صفحه ی دوم. در جلسات مدیران، تا یکایک فرصت ها واکاوی و تکلیف آن ها به درستی معین نشده نشاید سخنی از گره ها به میان آید مگر این که به راستی فاجعه ای روی داده باشد.

یکی دیگر از جنبه های باریک شدن بر فرصت ها سازماندهی است. مدیر مؤثر بهترین افراد خود را به بهره برداری از فرصت ها می گمارد تا گشودن گره ها. یک راه برای گسیل افراد به این وظیفه آن است که تیم مدیریت هر شش ماه دو جدول تهیه کند، یکی از فرصت ها و دیگری از نام افرادی که در سراسر سازمان بهترین کارکرد را داشته اند. از تکمیل و درآمیختن آن ها دو جدول کلی به دست می آید و بهترین افراد مأمور بهره برداری از بهترین فرصت ها می شوند. این کار در بنگاه های بزرگ و ادارات دولتی ژاپن یکی از وظایف مهم منابع انسانی و یکی از نقاط قوت کلیدی کسب و کار در آن کشور به شمار می آید.

برگزاری جلسات پربار

برجسته ترین، نیرومندترین، و شاید مؤثرترین مدیر غیر دولتی امریکا در جنگ جهانی دوم و پس از آن، از قبیله ی کسب و کار نیست. فرانسیس کاردینال اسپلمن، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک رومی نیویورک، مشاور چندین رئیس جمهوری امریکا بود. هنگامی که اسپلمن به این سمت گمارده شد، کلیساهای قلمرو او ورشکسته و از نظر روانی فروریخته بودند. اسپلمن گاه می گفت روزانه فقط دوبار تنها می شده و هر بار 25 دقیقه: نخست بامدادان پس از برگزاری آیین عشای ربانی در نیایشگاه خصوصی خودش؛ و بار دوم پیش از رفتن به بستر حین ذکر شبانه. دیگر اوقات او به جلسه با افراد می گذشت؛ یعنی روز را با جلسه ای سر میز صبحانه با یک سازمان کاتولیک آغاز می کرد و با جلسه ای سر میز شام با سازمان دیگر، به پایان می برد.

مدیران ارشد بنگاه ها به اندازه ی اسقف اعظم یک سازمان گسترده ی کاتولیک زندانی نیستند اما یکایک پژوهش ها نشان می دهد نیمی از روز مدیران فروپایه و کارشناسان نیز (در جلسات ریز و درشت) با دیگران می گذرد. تنها استثنای این قاعده شاید مشتی پژوهشگر ارشد باشند. حتی گفت و شنود با یک تن دیگر جلسه به شمار می رود. بنابراین، اگر قرار است مؤثر باشد باید پربار برگزار شود. به سخن دیگر، مدیر باید جلسه را برشی از کارش ببیند نه زمانی برای گپ زدن. کلید برگزاری نشست پربار این است که چگونگی جلسه از پیش روشن باشد. هر نشستی به شکل خاص خودش برگزار می شود و نتایج خاص خود را به بار می آورد:

• نشستی که برای تهیه ی بیانیه، اعلامیه، یا مطلبی برای درج در رسانه ها برگزار می شود وقتی پربار خواهد بود که یکی از اعضا پیشاپیش متنی تهیه کرده باشد و در پایان نشست فردی که از پیش تعیین شده مسئولیت نهایی کردن متن را برعهده گیرد.

• همایشی که برای آگاه ساختن افراد از موضوعی برگزار می شود باید به خواندن بیانیه و بحثی درباره ی آن موضوع محدود گردد.

• در نشستی که کسی گزارش می دهد، درباره ی هیچ چیز دیگر جز گزارش وی نباید بحث شود.

• در نشستی که کسی گزارش می دهد، یا باید بحث به کلی موقوف باشد یا تنها به پاسخ دادن به پرسش هایی محدود شود که برای روشن شدن مطلب پیش می آید؛ یا این که در پایان هر گزارش وقت کوتاهی برای پرسش و پاسخ در نظر گرفته شود. متن گزارش ها باید (مدت کافی) پیش از برگزاری جلسه در میان اعضا پخش گردد. برای هر گزارش نیز باید زمان معینی اختصاص یابد.

• در نشستی که برای گزارش دادن به مدیر برگزار می شود مدیر باید گوش دهد و بپرسد؛ آن گاه جمع بندی کند نه سخنرانی.

• نشستی را که هدفش تنها حضور افراد در پیشگاه مدیر باشد هیچ جور نمی توان پربار ساخت. این وقت گذرانی تاوانی است که افراد برای رده ی شغلی خود می پردازند. جلسات صبحانه و شام کاردینال اسپلمن از این دست بود. مدیران ارشد به میزانی که از برگزاری چنین نشست هایی خودداری کنند مؤثر خواهند بود. اسپلمن بیش تر به این دلیل مؤثر بود که چنین جلساتی را تنها به صبحانه و شام محدود و بقیه ی روز خود را از آن پاک کرده بود.

پربار کردن جلسه انضباط شخصی زیادی می برد. مدیر باید شیوه ی فراخور اداره ی جلسه را تعیین و به دقت آن را دنبال کند. نیز باید جلسه را بی درنگ پس از رسیدن به هدف هایش تعطیل کرد. مدیران مؤثر بدون طرح موضوعی تازه، بحث اصلی را جمع بندی می کنند و جلسه را پایان می دهند.

اهمیت پی گیری موضوع جلسه کم از برگزاری آن نیست. آلفرد اسلوان (مؤثرترین مدیری که به عمرم شناخته ام) استاد بزرگ پی گیری بود. او که از دهه ی 1920 تا دهه ی 1950 مدیرعامل جنرال موتورز بود، بخش اعظم شش روز هفته را جلسه داشت: سه روز جلسات رسمی با افراد مشخص و سه روز جلسات اقتضایی با مدیران گوناگون سازمان. وی در آغاز جلسات رسمی هدف جلسه را بیان می کرد و آن گاه به گوش دادن می نشست. هرگز یادداشت برنمی داشت و جز پرسش درباره ی مطالب گنگ، به ندرت سخنی می گفت. در پایان نیز پس از جمع بندی و سپاسگزاری از حاضران، جلسه را ترک می کرد. آن گاه بی درنگ برای یکی از حاضران یادداشت کوتاهی حاوی جمع بندی بحث ها و نتایج و اقدامات بعدی (از جمله زمان جلسه ی آینده برای دنبال کردن همان مطلب یا مطلبی دیگر) می فرستاد و مسئول و سر رسید هر تصمیم را هم معین می کرد و رونوشتی از یادداشت را برای یکایک حاضران در جلسه می فرستاد. با همین یادداشت ها بود که اسلوان در جرگه ی برجسته ترین مدیران مؤثر قرار گرفت، یادداشت هایی که هریک برای خود خرده شاهکاری اند. مدیران مؤثر می دانند جلسه ای که پربار نباشد اتلاف وقتی تمام عیار است.

ما به جای من

هشتمین فرمان این است که به جای گفتن من و اندیشیدن به من باید گفت و اندیشید ما . مدیران مؤثر می دانند مسئولیت نهایی با آنان است، یعنی نه می توانند کسی را در آن شریک کنند نه آن را به کسی واگذارند. اما هر اختیاری که به مدیر داده می شود صرفاً به دلیل اعتمادی است که سازمان به او دارد. این بدان معناست که مدیر مؤثر، رفع نیازها و بهره برداری از فرصت ها را نخست برای سازمان می خواهد دوم برای خودش. شاید به نظر ساده آید اما این جور نیست.

تا این جا هشت فرمان مدیران مؤثر را مرور کردیم. اما می خواهم یک فرمان آخر هم بگویم که از بس اهمیت دارد آن را در حکم قانون می دانم: اول، شنیدن؛ آخر، گفتن. مدیران مؤثر از نظر شخصیت، توانمندی ها، ناتوانی ها، ارزش ها، و باورها تفاوت بسیار دارند. وجه مشترک همه ی آنان این است که کار درست را به سرانجام می رسانند. برخی مؤثر به دنیا آمده اند. اما نیاز بازار بسی بیش از آن است که با چندی افراد فراعادی برآورده شود. اثرگذاری یک انضباط است؛ و مانند هر انضباط دیگری می توان آن را آموخت؛ و باید آموخت.

منبع مقاله:

دراکر، پیتر؛ (1390)، جستارهایی در مدیریت، ترجمه: محمدرضا ابراهیم محجوب، تهران: نشر نی، چاپ دوم.

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : مدیریت , مدیر موفق , هشت فرمان ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184468
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.