مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
اخلاق در روابط عمومی
مواظب کیف خودباشید!
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
استرس چيست؟
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
كسب و كار الكترونيك
می‌خواهم کارآفرین شوم
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

چگونه یک مدیر نفرت انگیز نباشم؟
نشانه‌های خیلی ریز و درشتی وجود دارد که کارمندان‌تان شما را دوست ندارند. اگر متوجه شده‌اید به هر قی...

یک رئیس خوب، این ویژگی‌ها را دارد
در ذهن تان یک فهرست بسازید از همه کسانی که زیر دست شان کار کرده اید. روزهای کاری تان را مرور کنید. ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : مزایا و معایب محول کردن قدرت
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1488   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

مزایا و معایب محول کردن قدرت

مزایا و معایب محول کردن قدرت

محول کردن قدرت، منسوب به انتقال قدرت است. با این که برخی از مدیران در این مورد بسیار محتاط هستند اما این کار فواید خودش را دارد. در اینجا ما مزایا و معایب محول کردن قدرت را برای شما آورده ایم.

"اطراف خود را با آدم های بزرگ پر کنید؛ قدرت را به آنها محول کنید؛ کار را انجام شده تحویل بگیرید." رونالد ریگان

محول کردن قدرت، کار آسانی نیست و ریسک دارد. محول کردن قدرت ممکن است نیاز موقتی در زمان غیبت و یا در دسترس نبودن مدیر باشد و یا به هنگام توسعه ی تجارت لازم شود. محول کردن برای رشد سازمانی، لازم است چون به رشد مدیران آینده کمک می کند. اما فقط وقتی صحیح است که قدرت به افراد درست و به روش درست محول شود.

محول کردن شامل ارزیابی خطرات و یا انتقال قدرت به افراد دیگر تیم، دادن فرصت به آنها برای بر عهده گرفتن مسئولیت های اضافی و عمل کردن از طرف مدیر است. این کار منجر به توزیع بهتر کار می شود و به رشد رهبری کمک می کند. اما اگر قدرت به افراد مناسب محول نشود خطر دادن امتیاز بی مورد و اضافی به آنها وجود دارد. ثانیاً اگر افرادی که قدرت به آنها محول می شود فاقد آگاهی و آموزش لازم باشند احتمال شکست وجود دارد. حتی کمبود حمایت و انگیزه از جانب مدیر می تواند بر عملکرد نمایندگان تأثیر بگذارد. در اینجا ما در مورد مزایا و معایب محول کردن قدرت، بیشتر به شما می گوییم.

مزایا :

اعتماد و درک ایجاد می کند :

محول کردن قدرت شامل اطمینان کردن به توانایی های افراد و اعتماد کردن به آنها است. این کار به ایجاد حس درک و اعتماد متقابل کمک می کند و به مدیران فرصت درک نزدیکی کارمندان به کارشان را می دهد.

به کارمندان انگیزه می دهد :

واگذار کردن مسئولیت های اضافی به کارمندان، به عنوان یک انگیزه ی عالی در محل کار عمل می کند. کارمند احساس می کند که مورد اعتماد واقع شده؛ برای مثال وقتی می داند که مدیران ارشد به او اطمینان کرده و به توانایی های او اعتماد کرده اند با کارآیی بیشتری کار می کند. محول کردن قدرت باعث می شود او احساس مهم بودن و مسئولیت پذیری بکند.

مهارت های کارمندان را امتحان می کند :

بر عهده گرفتن قدرت، مسئولیت را بیشتر می کند و کار آسانی نیست. این کار به فردی نیاز دارد که با تمرکز و کارآیی بیشتر کار کند و قدم های اولیه را بردارد، آگاه و هوشیار باشد، خلاقانه فکر کند، شرایط را آنالیز کند و تصمیم بگیرد. ارزیابی این که چگونه نمایندگان، خوب کار می کنند می تواند به مدیر کمک کند مهارت آنها را برآورد کند و در مورد ترفیع آنها تصمیم بگیرد.

آموزش را فراهم می کند :

محول کردن قدرت، به کارمندان تجربه ی کار واقعی را می دهد در نتیجه آموزش عملی کار را برای آنان فراهم می کند. محول کردن قدرت شامل به اشتراک گذاشتن و انتقال دانش و آگاهی است در نتیجه آگاهی عمومی نمایندگان و اطلاع آنها از کار را افزایش می دهد. مهارت ها و دانش های کسب شده، به هنگام کار تست می شوند در نتیجه برای کارمندان فرصتی فراهم می شود تا خودی نشان دهند.

به توزیع کار دست می یابند :

این می تواند یک فایده ی مهم از محول کردن قدرت در نظر گرفته شود چون بار کاری مدیر را کاهش می دهد، به افراد زیادی شانس به اشتراک گذاشتن مسئولیت را می دهد و در نتیجه منجر به توزیع منصفانه کار می شود. محول کردن قدرت برای یک پروژه و یا کار ویژه می تواند به مدیر کمک کند تا بر روی کارهای مهم دیگر تمرکز کند. انتقال مسئولیت های کوچک تر می تواند بر عهده گرفتن مسئولیت های بزرگ تر و مهم تر سازمان را برای مدیر، آسان بسازد.

آزادی عمل برای ابتکار می دهد :

برای انجام ایده های جدید در سازمان، فرد باید قدرت های مشخص و آزادی مناسبی داشته باشد. چارچوب سخت و کمبود قدرت می تواند فرد را از فکر کردن متفاوت محروم کند. اگر به افراد شایسته قدرت های مناسب داده شود آنها می توانند ابتکار و نوآوری کنند. محول کردن قدرت می تواند ایده های سرکوب شده را بیدار کند و تغییرات مثبتی در سازمان ایجاد کند.

روحیه ی تیمی را تقویت می کند :

محول کردن قدرت به گروهی از افراد، ارتباط و درک متقابل آنها را افزایش می دهد. آنها فرصت پیدا می کنند تا در جهت یک هدف مشترک با هم دیگر کار کنند در نتیجه روحیه ی تیمی را تقویت می کند.

معایب :

سوء استفاده از قدرت :

در محول کردن قدرت، خطر سوء استفاده از قدرت توسط نماینده برای منافع شخصی اش وجود دارد. او ممکن است به اطلاعات محرمانه ای دسترسی پیدا کند که این اطلاعات را به رقیبان فاش کند و یا در فعالیت های کلاه بردارانه شرکت کند. این احتمالات، راستی و درستی کارمندان را زیر سوال می برند که در این مورد انتخاب چنین فردی به عنوان نماینده، تصمیم اشتباهی خواهد بود.

شکست در انجام کارها :

ممکن است نماینده از دستور العمل های مدیر به خوبی پیروی نکند و یا ممکن است در پیروی از آنها خیلی دقیق نباشد. این می تواند ناشی از عدم تمایل و یا عدم صلاحیت نماینده باشد.

تأخیر :

ممکن است خیلی طول بکشد تا نماینده با مسئولیت های جدید خودش آشنا شود. چون او در رأس امور است کارهای به تأخیر افتاده ی او ممکن است به عملکرد تیم ضربه بزند. تأخیر در برنامه ریزی و یا تصمیم گیری ممکن است برای سازمان قابل جبران نباشد. در نتیجه در مواقعی که زمان کم است توصیه نمی شود قدرت محول شود.

تأثیر بر کیفیت کار :

این احتمال وجود دارد که کیفیت کار به سادگی تأثیر بپذیرد چون کار برای کارمندان تازه است و با آن خیلی آشنا نیستند. ممکن است نماینده فاقد آن تجربه و آگاهی باشد که مدیر دارد. او ممکن است دچار اشتباه شود. روش انجام کار او ممکن است متفاوت باشد. این موضوع می تواند بر کیفیت کلی کار تأثیر بگذارد. در نتیجه مهم است که مدیر درک کند مسئولیت هایش بعد از محول کردن کار، خاتمه نمی یابند.

محول کردن قدرت باید برنامه ریزی شده و با مراقبت اجرا شود. تنها باید به فرد شایسته و با لیاقت مسئولیت های اضافی داده شوند. مدیر باید دستور العمل های شفاف و روشنی بدهد و آموزش کافی را برای نماینده فراهم کند. بعد از محول کردن قدرت، بازرسی مکرر در مرحله ی ابتدایی لازم است.

مدیران در مورد محول کردن قدرت بی میل هستند؛ این موضوع گاهی اوقات به خاطر ترس از این است که نماینده زرنگی بیشتری به کار ببرد و گاهی به خاطر شک در مورد قابلیت اطمینان کردن به نماینده است. اما اگر مدیران دید وسیع تری داشته باشند و اگر بتوانند افراد مناسبی را برای محول کردن قدرت انتخاب بکنند این کار می تواند در جهت رشد و موفقیت سازمان پیش رود.

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : محول کردن , مدیر , نماینده , اعتماد ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184475
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.