مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
اخلاق در روابط عمومی
مواظب کیف خودباشید!
ریا و باطل شدن اعمال
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
كسب و كار الكترونيك
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

مناسب ترین رفتار با افراد تحقیر کننده چیست؟
سال ها پیش در جمعی که به همراه دوستم در آن شرکت داشتیم، شخصی از من پرسید که چه شغلی دارم. من در پاس...

درباره هوش اجتماعی چه می دانید؟
به نظر شما منظور از همدلی چیست؟ چرا بعضی ها خیلی راحت می توانند با دیگران همدلی کنند اما برخی دیگر ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : موفقیت در روابط : از «قاتلان ارتباط» پرهیز کنید
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   585   بازدید   
تاریخ درج مطلب  29/4/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

موفقیت در روابط : از «قاتلان ارتباط» پرهیز کنید

موفقیت در روابط : از «قاتلان ارتباط» پرهیز کنید واحد جامعه تبیان زنجان-

 

در زندگی شخصی و حرفه ای مان زمان هایی وجود دارد که با دیگران ارتباط برقرار می کنیم و وارد گفت وگو می شویم و آن ها را از ارتباط با خودمان خشنود می کنیم. در چنین مواقعی، گاهی سخنان و اطلاعاتی رد و بدل می شود که به هر دو طرف گفت وگو احساس مثبتی می بخشد. البته زمان هایی هم وجود دارد که موانعی پیش می آید و مانع می شود ارتباط و گفت وگویی مؤثر شکل بگیرد و باعث می شود گفت وگو را با برداشت ساده و معمولی یا برداشت منفی نسبت به آنچه رخ داده است ترک کنیم.

موفقیت شما به عنوان فردی خوش بیان، تا حد زیادی نتیجه ی سیاست های خاصی است که چه به طور خودآگاه چه ناخودآگاه و بدون اندیشه اتخاذ می کند.

زمانی که با کسی گفت وگو می کنید، بسیاری چیزها در معرض خطر است. اگر خواهان روابط شخصی مثبت یا ازدواجی موفق هستید، تأثیری که نحوه ی برقراری ارتباط شما دارد تعیین خواهد کرد که چه نوع شخصی را جذب می کنید و به چه میزان از خشنودی و رضایت دست می یابید.

در محیط کار نیز همه به کسانی که بیان خوش و مؤثری دارند احترام می گذارند و ایشان هستند که به منصب های مدیریتی ارتقا پیدا می کنند. در معامله، اشخاص خوش بیان پذیراتر هستند، رابطه ی دوستانه ایجاد می کنند و بیشتر از آن هایی که مهارت های اندکی در رابطه برقرار کردن دارند فروش می کنند.

برای اینکه در برقراری ارتباط مؤثر و اثربخش باشید باید در گفت وگوهایتان سیاست های خاصی اتخاذ کنید. البته حتی ماهرترین افراد در برقراری ارتباط نیز گاهی موجب می شوند حال شخص مقابل گرفته شود و ناراحت شود. چندین مورد وجود دارد به نام قاتلان ارتباط که برای اینکه چنین مسئله ای برای شما پیش نیاید، باید مراقب آن ها باشید. اگر از این تله ها اجتناب کنیم می توانیم رابطه ای دوستانه با دیگران اتخاذ کنیم، تأثیر مثبتی در دیگران بگذاریم و ارتباط و گفت وگوی خود را به تجربه ای ارزشمند تبدیل کنیم.

۱-تلاش برای اثبات این که طرف مقابل در اشتباه است

بسیاری از مردم گمان می کنند گفت وگو نوعی جر و بحث است که تنها هدفش این است که ثابت شود حق با آن هاست و طرف مقابل در اشتباه است. توجه داشته باشید که طرف مقابل همیشه از تلاش شما برای اثبات این که او در اشتباه است عصبانی می شود. کمی در این باره فکر کنید : آیا خوشتان می آید کسی بکوشد ثابت کند شما در اشتباه هستید؟ شرط می بندم وقتی یکی از همکاران یا اعضای خانواده تان با شما چنین معامله ای کند، ناراحت شوید.

در برخی اوقات، زمانی که حتی هیچ درست و غلطی وجود ندارد باز هم پا فشاری می کنیم که حق با ماست. نکته این است که حتی اگر دلیل و مدرک بیاورید که حق با شماست و شخص مقابل در اشتباه است و اشتباه او را اثبات نیز بکنید، باز چیزی به دست نخواهید آورد. البته زمان هایی وجود دارد که متذکر شدن خطای طرف مقابل اهمیت دارد. برای مثال شخصی اصرار می ورزد که قرار ملاقات روز دوشنبه است و شما می دانید که نه سه شنبه است. چنین مواردی استثناست ولی باز هم باید چنین نکاتی را بدون این که بازنده و برنده ای در میان باشد متذکر شوید.

۲-بیش از حد صحبت کردن در مورد خودتان

کم و بیش هر کسی در این تله گرفتار می شود. شما وارد گفت وگو با کسی می شوید و در حالی که فرصت اندکی برای حرف زدن به طرف مقابل می دهید، رشته ی کلام را تنها با صحبت کردن درباره ی خودتان به دست می گیرید. زمانی که شما به طرف مقابل اجازه ی صحبت ندهید و تنها راجع به خودتان صحبت کنید، پیامی که می دهید این است که طرف مقابل برایتان بی اهمیت است. این کار موجب می شود او از شما برنجد و در آینده دیگر به دنبال این نخواهد بود که با شما وارد گفت وگو و ارتباط شود. از طرف دیگر، وقتی به طرف مقابل گوش فرا می دهید، احساس می کند دارای اعتبار و اهمیت است.

از امروز به بعد در گفت وگوها و ارتباط هایتان با دیگران به این توجه کنید که چند درصد زمان را، به جای این که گوش فرا دهید، صرف صحبت کردن می کنید. این مثال را به خاطر داشته باشید : ما با دو گوش و یک دهان متولد می شویم و باید تلاش کنیم با همین تناسب از آن ها استفاده کنیم. زمانی که گوش دادنمان دو برابر صحبت کردنمان باشد، طرف مقابل برداشت مثبتی از ما خواهد داشت و احساس خواهد کرد با این که کمتر صحبت کرده ایم، فردی خوش بیان و جذاب هستیم.

۳-پریدن وسط حرف دیگران

این یکی از رایج ترین اشتباهات بزرگ در ارتباط و گفت وگوهاست. ما شروع می کنیم به گوش سپردن به صحبت های طرف مقابل و در حین صحبت های او، راجع به این فکر می کنیم که بعد از صحبت های او چه بگوییم و آنچه را به ذهنمان می رسد دسته بندی می کنیم و وقتی افکارمان را سازمان دهی کردیم و آماده شدیدم که آن را عرضه کنیم، ناگهان صحبت طرف مقابل را قطع می کنیم و خود شروع به صحبت می کنیم. این برای طرف مقابل توهین آمیز است که شما اجازه ندهید او صحبت هایش را به اتمام برساند. خودتان را عادت دهید به این که بگذارید دیگران، بدون این که وسط حرفشان بپرید، بیان افکارشان را به پایان برسانند.

۴-تغییر ناگهانی موضوع در یک بحث گروهی

این همان پریدن وسط حرف دیگران است، اما به گونه ای دیگر. شما در جمعی در حال صحبت هستید و دارید راجع به تعطیلاتی می گویید که این اواخر با چندین دوست گذرانده اید که ناگهان شخصی صحبت شما را قطع می کند و می گوید : مسابقه ی بیسبال دیشب را تماشا کردید؟ این کار چه احساسی در شما به وجود می آورد؟ دلیل این که چنین اتفاقی رخ می دهد این است که در بیشتر موارد آن شخص دوست دارد موضوع بحث را به مقوله ای بکشاند که در آن صاحب نظر است تا با این کار بتواند یک بار دیگر بر بحث و گفت وگو غالب شود. گاهی هم آن شخص به دلیل این که گستره ی توجه و تمرکز محدودی دارد، نیاز دارد مدام موضوع بحث را تغییر دهد. به هر حال جدا از هر انگیزه ای که ممکن است داشته باشد، چنین کاری به دور از ادب است.

۵-بیش از حد صحبت کردن در مورد چیزهای منفی

مردم هر روزه از طریق جراید در معرض اخبار منفی قرار دارند. تروریسم، جرائم وحشیانه و بلایای طبیعی تنها چند قلم از موضوعات بی شماری هستند که هر روزه ساعت های بی شماری از جراید و رسانه ها را به خود اختصاص می دهد. با وجود این همه مسائل مصیبت بار، جنبه هایی منفی هم در زندگی شخصی تان وجود دارد – روابط ناامیدکننده و دلسرد کننده ای که در زندگی دارید، شغلی که رضایت بخش نیست، بیماری هایی که ممکن است داشته باشید و مانند این ها. با این که طرح این گونه مسائل نزد دیگران، به ویژه دوستان و همکارانتان طبیعی است، نیازی نیست همه جزئیات را بازگو کنید.

چه چیزی باعث می شود خیال کنید دیگران دوست دارند چیزی درباره ی خانواده ی به هم ریخته تان یا این که کسی در محیط کار قدرتان را نمی داند بشنوند؟ لازم نیست مردم شرح غم و غصه های شما را بشنوند چرا که خود به اندازه کافی مشکلات دارند. گفت وگوهای خود با دیگران را نشاط بخش کنید، با این کار خواهید دید دیگران به دنبال آن اند که با شما صحبت کنند.

۶-پرداختن به فناوری، به طوری که انگار مهم تر از کسی است که با او در حال گفت وگو هستید

این مشکلی است که به راستی دشوار بتوان مهارش کرد. مردم احساس می کنند که باید با جهان در ارتباط باشند. این گونه افراد برده ی تلفن همراه و لپ تاپ خود شده اند، به طوری که در هر موقعیتی، اگر گوشی هوشمند آن ها زنگ بزند یا پیامکی از راه برسد، به سرعت توجهشان را از شما برمی دارند و به گوشی هوشمندشان می دهند، این کار را هم در همه جا انجام می دهند و برایشان فرقی ندارد در میانه ی گفت وگو با آن ها هستید یا نه.

پیامی که آن ها با این کار می فرستند این است که گفت وگوی تلفنی یا جواب دادن به پیامک دریافتی از هم کلام شدن با شما مهم تر است. همیشه هنگامی که با دیگران ملاقات دارید تلفن همراهتان را خاموش کنید، مگر آن که منتظر پیغامی اضطراری و فوری باشید (که چنین مواقعی نادر است). شما بعد از پایان گفت وگو، به اندازه کافی برای بررسی پیامک هایتان وقت دارید.

۷-به دنبال افراد مهم تر گشتن

این اتفاق به طور معمول در ملاقات های گروهی می افتد. شما در حال صحبت با کسی هستید و سپس از گوشه ی چشم متوجه شخصی دیگر می شوید که او را مهم تر از کسی می دانید که با او هم کلام شده اید. چشمانتان به دنبال آن شخص مهم خیز برمی دارد و تنها چیزی که دوست دارید این است که از بحث موجود خلاصی یابید و به آن کسی که ارزشمند انگاشته می شود نزدیک شوید. این کار برای کسی که با او در حال صحبت هستید توهین آمیز است.

اگر احساس می کنید باید گفت وگو با طرف مقابل را قطع کنید تا از این فرصت استفاده کنید و با شخص دیگر صحبت کنید، ابتدا موقعیت را برای کسی که با شما طرف گفت وگو بوده توضیح دهید و به او قول دهید که بر خواهید گشت تا گفت وگوهایتان را با او ادامه دهید و به واقع هم پس از آنکه گفت وگوهایتان با شخص دوم به پایان رسید به سراغ آن شخص اولی باز گردید.

احتمال دارد بگویید افراد موفق زیادی را می شناسید که مرتکب اشتباهاتی که در این مقاله برایتان برشمردم می شوند. من هم با شما موافقم، اما این افراد با بی ادبی شان، بی دلیل برای خود دشمن و مخالف می سازند. اگر آنان سیاست های خود در گفت وگو و برقراری ارتباط را بازبینی کنند، بیش از پیش احترام خواهند دید و از موفقیت بیشتری لذت خواهند برد.

فهرست قاتلان ارتباط را که در این مقاله برایتان آوردم، طی روزها، هفته ها و ماه های آتی در کیف پول با جایی که بتوانید همیشه آن ها را ببینید نگه دارید. این نکات، عادت های ساده ای نیستند که بتوانید به راحتی از شر آن ها خلاص شوید. باید نسبت به آن ها هشیار و بیدار باشید. سعی کنید به فرد خوش بیان مؤثرتری تبدیل شوید، بعد ببینید که مردم چگونه بیشتر به شما احترام می گذارند و کمکتان می کنند آنچه را که می خواهید به دست آورید.

این مقاله برگرفته از کتاب موفقیت شما اینجاست اثر جف کلر است.

برای فردا


گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : روابط اجتماعی , ارتباط اجتماعی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

178597
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.