مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
مواظب کیف خودباشید!
كسب و كار الكترونيك
می‌خواهم کارآفرین شوم
اخلاق در روابط عمومی
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
ریا و باطل شدن اعمال
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

هشدارهاى كارآگاه كوچولو
اگر نمى‌دانيد توصيه‌هاى كارآگاه كوچولو را دقيق بخوانيد و به خاطر بسپاريد.در مورد اين كه چگونه و چه ...

برخی از فعالیت‏های نیروی انتظامی
تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم‏ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی ا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : برخی از فعالیت‏های نیروی انتظامی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1005   بازدید   
تاریخ درج مطلب  11/7/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

برخی از فعالیت‏های نیروی انتظامی

برخی از فعالیت‏های نیروی انتظامی واحد جامعه تبیان زنجان-

 

اشاره

تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم‏ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی است. در کشور ما، بخش عمده این وظیفه، بر عهده نیروی انتظامی است. با نگرش کلی بر وظایف نیروی انتظامی، از گستردگی فعالیت‏های آن آگاه شد. این تنوع و تعدد وظایف، در هیچ‏یک از نیروهای نظامی و سازمان‏های غیرنظامی جمهوری اسلامی ایران دیده نمی‏شود. در این مقاله، به برخی از فعالیت‏های گوناگون نیروی انتظامی می‏پردازیم.

پلیس ایران

هر حکومتی، نیازمند نظم و امنیت است. کشور ما نیز انواع نظام‏های نظم و امنیت را در طول تاریخ آزمایش کرده است. البته نظام نوین نظم و امنیت داخلی؛ یعنی سازمان پلیس ایران، به حدود یکصد سال پیش برمی‏گردد؛ زمانی که ناصرالدین شاه با مشاهده پلیس نوین اروپا و استخدام یک مستشار بلژیکی به نام کنت دوبینو، نخستین نظام پلیسی جدید ایران را پایه‏ گذاری کرد.

پلیس ایران، مدت‏های طولانی از دو بخش پلیس شهری و ژاندارمری تشکیل شده بود. در سال 1370، نیروهای گوناگون پلیس با تصمیم مجلس شورای اسلامی با یکدیگر ادغام شد و پلیس واحد به نام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به وجود آمد. نیروی انتظامی از سه بخش تقریبا مستقل فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقیدتی ـ سیاسی تشکیل شده است. 

نگهبان محله

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، به منظور جلب مشارکت مردمی در گسترش امنیت عمومی جامعه، طرح نگهبان محله را پیشنهاد کرد.

نگهبانی از مکان‏های مسکونی، تجاری و خودروهای پارک شده به منظور جلوگیری از دزدی، معرفی افراد مظنون به کلانتری یا پاسگاه محل، گشت‏زنی در محدوده مأموریتی به منظور پیش‏گیری از دزدی، همکاری با معتمدان محل هنگام بروز حوادث پیش‏بینی‏ نشده، زیر نظر قرار دادن افراد ناشناس و هماهنگی با عوامل انتظامی محل برای جلوگیری از شرارت مزاحمان نوامیس و افراد شرور، از جمله وظایف نگهبان محله است.

110

مرکز پلیس 110، برای تحقق شعار پلیس پاسخ‏گو و با هدف تحکیم امنیت عمومی و تلاش برای پایداری آن، در سال 1379 راه‏اندازی شد. این مرکز بر آن است تا با افزایش تحرک و سرعت عمل، به نیازهای فوری مردم پاسخ دهد تا با حضور به موقع در صحنه‏ها و ناامن کردن کشور برای مجرمان، رضایت عمومی جامعه را فراهم آورد.

از اهداف ایجاد مرکز فوریت‏های پلیسی 110 می‏توان به سرعت بخشیدن در برقراری ارتباط مردم با پلیس و کاهش چرخه‏کاری آنان در مراجعه به کلانتری‏ها و هنگام ضرورت اشاره کرد. 110، خدمات‏رسانی مشاوره‏ای و پاسخ‏گویی به پرسش‏های پلیسی مردم را نیز از وظایف خود می‏داند.

197

تلفن گویا، آسان‏ترین راه ارتباطی مردم با دفتر نظارت همگانی در خبررسانی است. نیروی انتظامی در گامی جدید و در راستای تکمیل طرح مرکز فوریت‏های پلیسی 110 و اجرای وظیفه قانونی خود، دفتر نظارت همگانی را تأسیس کرد. این دفتر که با هدف جامعه‏محوری و اعتمادسازی عمومی راه‏اندازی شده است، در حال حاضر با شماره تلفن 197 در تمامی اوقات به دو صورت اپراتور زنده و تلفن گویا، آماده دریافت دیدگاه‏های مردم در قالب انتقاد، پیشنهاد، شکایت و قدردانی از عملکرد کارکنان واحدهای گوناگون نیروهای انتظامی است.

از اهداف مهم راه‏اندازی این مرکز، می‏توان به پیش‏گیری از جرایم و تخلفات کارکنان در سطح جامعه و ناجا، دست‏یابی به افکار عمومی برای کنترل بازخوردهای اجتماعی مأموریت‏های ناجا و ایجاد جوّ روانی بر ضد کارکنان متخلف و مجرم در درون سازمان اشاره کرد. ایرانیان داخل و خارج کشور می‏توانند از راه پست الکترونیکی police 197 @ police.ir نیز با این دفتر ارتباط برقرار کنند.

مشاوره

مراکز مشاوره در معاونت اجتماعی ناجا، در راستای نگرش جامعه‏محوری پلیس و لزوم افزایش ارتباط صمیمانه و هم‏دلی پلیس و مردم، برای پیش‏گیری از بروز ناهنجاری‏های اجتماعی و شناسایی ریشه‏ها و زمینه‏های رفتارهای ناهنجار در سال 1379 راه‏اندازی شد. آگاه‏سازی جامعه برای افزایش توان مقابله با مشکلات اجتماعی و پیش‏گیری از آنها و ایجاد فرهنگ مشاوره در بحران‏های زندگی، از اهداف مهم این مراکز به شمار می‏ آید.

فعالیت بخش مشاوره روان‏شناختی این مرکز در زمینه روان‏درمانی، خانواده‏درمانی، مشاوره فردی و... است. بخش مشاوره انتظامی این مرکز نیز مجموعه‏ای از خدمات مربوط به مشاوره نظام وظیفه عمومی، امور حقوقی، صدور گذرنامه و دیگر امور انتظامی را در اختیار مراجعان می‏گذارد.

منبع:ماهنامه گلبرگ


گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

180569
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.