مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
ریا و باطل شدن اعمال
كسب و كار الكترونيك
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
استرس چيست؟
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
مواظب کیف خودباشید!
می‌خواهم کارآفرین شوم
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

هشدارهاى كارآگاه كوچولو
اگر نمى‌دانيد توصيه‌هاى كارآگاه كوچولو را دقيق بخوانيد و به خاطر بسپاريد.در مورد اين كه چگونه و چه ...

برخی از فعالیت‏های نیروی انتظامی
تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم‏ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی ا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : معرفی پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات) نیروی انتظامی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1178   بازدید   
تاریخ درج مطلب  11/7/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

معرفی پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات) نیروی انتظامی

معرفی پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات) نیروی انتظامی واحد جامعه تبیان زنجان-

 

در گذر زمان، با افزایش شناخت، آگاهی و دانش انسان در خصوص پدیده ها، نیازها و شیوه ی پاسخگویی به آن ها، رفته رفته علم و فنّاوری به وجود آمد و مدام در حلقه ی پیشرفت قرار گرفت. تا جایی که امروزه این فنّاوری است که بسیاری از شؤون و جنبه های زندگی انسان را بازتعریف می کند و اگر چه مزایای فراوانی نیز برای او فراهم آورده است، گاه انسان را در پی خود کشیده، تا جایی که ساخته ها و پرداخته های دست بشر، انسان سرگشته ی عصر انفجار اطّلاعات را اسیر خود ساخته و به هر سو که اراده کند، می کشد.

نیمه ی پایانی قرن بیستم و پس از جنگ جهانی دوّم، دوره ی طلایی دانش و فنّاوری بشر و دوره ی انتقال از عصر صنعت و ماشین به عصر فنّاوری اطّلاعات است. توسعه ی شبکه ها با کارکردهای نظامی در ابتدا و توسعه ی آن ها و تعریف کارکردهای جدید و ایجاد امکان اتّصال مراکز دانشگاهی، پژوهشی، علمی و تبادل اطّلاعات با یکدیگر در این نیمه اتّفاق افتاده است.

تجاری سازی فنّاوری اطّلاعات و ارتباطات و به تبع آن کاهش هزینه های رایج و امکان استفاده ی عموم از این فنّاوری، اینترنت را به معنای امروز آن در دهه ی پایانی قرن بیستم به مردم معرّفی نمود و امروزه این فنّاوری عظیم با میلیاردها رایانه، میلیون ها خدمات دهنده و صدها هزار شاه راه ارتباطی اصلی در برابر بشر قرار دارد تا از مواهب و مزایای بی بدیل آن استفاده کند یا خود را با پلیدی ها و آسیب های آن به نابودی کشد.

رایانه، اینترنت و تمامی ابزارهای مبتنی بر فنّاوری اطّلاعات و ارتباطات، در ابتدا و در ذهن و تصمیم مبدعان و مخترعان آن، صرفاً با هدف خدمت به نوع بشر و ساده سازی و افزایش کیفیت زندگی انسان، طرّاحی و تولید شدند. امّا در عمل تبدیل به چاقوی دولبه ی گشتند که سعادت و شقاوت را هم زمان با هم به ارمغان می آورند و شهروند امروز دهکده ی دیجیتالی جهانی را در برابر یک انتخاب و یک سؤال بزرگ قرار داده است که آیا انسان نیازمند بازتعریف نیازها، خواسته ها، منافع و مضارّ خود در فضای به اصطلاح جدید مجازی است؟

فنّاوری اطّلاعات و ارتباطات ضمن تأثیرگذاری بر تمامی جنبه ها و شؤون زندگی اجتماعی بشر، بر جرایم، تهدیدها و آسیب ها نیز تأثیر گذاشته است. بسیاری از جرایم قدیمی با استفاده از ابزارهای رایانه ای با سهولت، اثرگذاری و منافع بیشتر برای مجرمین از سوی آنان صورت می گیرند و حتّی دسته ی دیگری از جرایم که کاملاً جدید بوده و صرفاً اختصاص به فضای مجازی دارند نیز شکل گرفته و در قاموس مجرمین از منظر ارتکاب و در قاموس پلیس از منظر پی جویی و مقابله وارد شده اند.

جرایم رایانه ای

همزمان با توسعه و کاربردپذیری رایانه و سیستم های رایانه ای، جرایم رایانه ای هم به وجود آمده اند. اگرچه دامنه و حوزه ی وقوع جرم در هر حوزه با توجّه به ویژگی ها و وسعت کاربرد و استفاده متفاوت بوده است. از سال 1960 میلادی تا کنون سه نسل از جرایم رایانه ای برشماری شده اند.

نسل اوّل که مقارن سال های دهه ی هشتاد، هفتاد و اوایل دهه ی هشتاد میلادی است و چون استفاده از اینترنت در آن زمان شیوع نداشت، عمده ی جرایم مرتبط با رایانه ها بود و از این رو این دسته از جرایم صرفاً به جرایم رایانه ای یاد می شوند.

نسل دوّم جرایم رایانه ای از اوایل دهه ی هشتاد تا اوایل دهه ی نود به وقوع پیوستند که به جرایم علیه داده ها تعبیر می شوند. در این نسل، داده صرف نظر از این که در رایانه قرار داشته باشد، در واسط ها و ابزارهای انتقال مورد توجّه قرار گرفت و دیگر تأکیدی بر رایانه نبود. نسل سوّم رایانه ای نیز هم زمان با فراگیر شدن اینترنت از اوایل دهه ی 1990 میلادی به وجود آمدند. این جرایم که با گسترش کاربرد شبکه و اینترنت به وجود آمدند نام جرایم سایبری را به خود گرفتند.

مبارزه با جرایم رایانه ای

گسترش جرایم رایانه ای در دنیا، خصوصاً در کشورهایی که بیشترین استفاده کنندگان رایانه و اینترنت در دنیا محسوب می شوند، باعث شد تا حکومت ها به فکر ایجاد سازوکار قانونی و حقوقی رسیدگی و مبارزه با این گونه جرایم بیافتند.

کنوانسیون های بین المللی نیز برای تشریک مساعی در روند شناسایی جرم و مجرمین، همکاری در پی جویی و تعقیب قضایی و پلیسی مجرمان و تبادل دانش و اطّلاعات پلیسی در شناخت و کشف علمی جرایم سایبری نیز تشکیل شدند که از مهم ترین آن ها می توان به کنوانسیون بوداپست در سال 2001 اشاره کرد. از کشورهای فعّال پیش رو در پی جویی و مبارزه با جرایم رایانه ای می توان به ایالات متّحده ی امریکا، روسیه، چین، کره جنوبی، انگلستان، هند، فرانسه و آلمان اشاره کرد.

ضرورت تشکیل پلیس فتا در کشور

توسعه ی روزافزون زیرساخت های فنّاوری اطّلاعات و ارتباطات در کشور و افزایش کاربران و استفاده کنندگان از اینترنت و سایر فنّاوری های اطّلاعاتی، ارتباطی و مخابراتی نظیر خطوط تلفن های ثابت و همراه، شبکه های دیتای کشوری و محلّی، ارتباطات ماهواره ای از جمله ی دلایلی است که لزوم ایجاد و توسعه ی سازوکاری برای برقراری امنیت در فضای تولید و تبادل اطّلاعات جمهوری اسلامی ایران را توجیه می کند.

همچنین توسعه ی خدمات الکترونیک در کشور نظیر دولت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک و سایر خدمات از این دست، نیز لزوم ایجاد پلیسی تخصّصی در مجموعه ی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را برای تأمین امنیت و مقابله با جرایمی که در این فضا به وقوع می پیوندند را آشکار می کند.

از سوی دیگر، رشد قارچ گونه ی جرایم در حوزه ی فضای تولید و تبادل اطّلاعات کشور (فتا) مثل کلاهبرداری های اینترنتی، جعل داده ها و عناوین، سرقت اطّلاعات، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه ها، هک و نفوذ به سامانه های رایانه ای و اینترنتی، هرزه نگاری و جرایم اخلاقی و برخی جرایم سازمان یافته ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایجاب می کند که پلیس تخصّصی که توان پی جویی و رسیدگی به جرایم سطح بالای فنّاورانه داشته باشد، به وجود آید.

از سوی دیگر با توجّه به تصویب قانون جرایم رایانه ای در مجلس شورای اسلامی و لزوم تعیین ضابط قضایی برای این قانون و نیز مصوّبات کمیسیون افتای دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات، این پلیس در بهمن ماه سال 1389 به دستور سردار فرماندهی محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، تشکیل گردید.

اهداف تشکیل پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات

تأمین امنیت فضای تولید و تبادل اطّلاعات کشور، صیانت از هویّت دینی، ملّی و ارزش های انسانی جامعه در فتا، حفظ حریم خصوصی و آزادی های مشروع، صیانت از منافع، اسرار و اقتدار ملّی در فضای تولید و تبادل اطّلاعات، حفظ زیرساخت های حیاتی کشور در مقابل حملات الکترونیک و اعتماد و آسودگی خاطر آحاد شهروندان جامعه برای انجام تمامی امور قانونی از جمله فعّالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به منظور صیانت از حاکمیت و اقتدار ملّی از جمله اهداف تشکیل پلیس فتاست.

ماهیت پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات

ماهیت اصلی پلیس فتا، عملیاتی است به این معنا که به صورت کاملاً تخصّصی و از طریق تجهیز به منابع ارزشمند نیروی انسانی، دانشی و تجهیزاتی با توان عملیاتی خوب، نسبت به تأمین امنیت فضای تولید و تبادل اطّلاعات با رویکرد مقابله با جرایم از طریق پیش بینی، پیش گیری و کشف جرم اقدام می نماید.

وظایف و مأموریت های فضای تولید و تبادل اطّلاعات

ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعّالیّت های علمی، اقتصادی، اجتماعی در جامعه ی اطّلاعاتی، حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملّی، مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطّلاعات برای پیش گیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام هماهنگی ها و عملیات برای انجام و تحقّق فعّالیّت های غیرقانونی و ممانعت از تعرّض به ارزش ها و هنجارهای جامعه در فتا از جمله ی وظایف و مأموریت های پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات ناجاست.

ویژگی های پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات

پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات ناجا دارای ویژگی های ممتاز و برجسته ای به شرح ذیل است. ویژگی هایی که نویدبخش امنیت و آرامش برای مردم در فضای مجازی جمهوری اسلامی ایران است.

چشم انداز پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات ناجا

تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطّلاعات کشور با سازمانی فعّال، نوآورانه و به سوی پیشرفت، کارآمد، پویا، پاسخ گو و قانون مند در راستای فراهم نمودن اعتماد و آسودگی خاطر آحاد شهروندان جامعه و صیانت از حاکمیت و اقتدار ملّی و ارزش های اسلامی در افق ایران 1404 چشم انداز پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات ناجاست.

منبع: cyberpolice.ir


گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

180574
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.