مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دیدگاه اسلام به زن
بهترین زمان برای ورزش کردن
اخبار روز ورزشی
گرم کردن بدن آمادگی برای ورزش
آموزش ورزش هاي آبي
تاثیرمعجزه آسای شنا برسلامت جسمی
چندحرکت ساده برای آنهایی که زیاد پشت رایانه می نشینند
۸ درد عضلانی بدن که نباید از آن غافل شوید
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

ورزش های ساده برای شما که سرتون شلوغه
ورزش های ساده شامل ورزشهایی می شوند که از شدت گوناگونی برخوردارند. به طور کلی 4 تیپ اصلی ورزش وجود ...

فوايد ورزش صبحگاهي
ورزش مجموعه فعاليتهاي بدني وامور جسماني است كه باعث سلامتي و نشاط مي‌شود. عمده‌ترين ثمره پرداختن به...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : تمرینات ورزشی برای افراد مسن
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   881   بازدید   
تاریخ درج مطلب  29/5/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

تمرینات ورزشی برای افراد مسن

تمرینات ورزشی برای افراد مسن واحد ورزش تبیان زنجان-

 

انجام مرتب ورزش برای افراد مسن به منظور حفظ تناسب در وضعیت فیزیکی و جهت تقویت عضلات بدن اهمیت دارد. مقاله زیر برخی از تمرینات کششی ساده برای افراد مسن را مورد بررسی قرار داده است.

تمریناتی که برای افراد مسن وجود دارد از تنوع فراوانی برخوردارند. بسیاری از این افراد به دلیل ترس از صدمه دیدن و یا تحمل درد، از انجام ورزش خودداری می کنند. با این حال، واقعیت این است چنانچه یک برنامه ورزشی را به طور منظم ادامه دهند، نه تنها به آنها در رهایی از مشکلات سلامتی مرتبط با سن کمک می کند، بلکه انعطاف پذیری بدن آنها را نیز افزایش خواهد داد.

چندین تمرین تعادلی وجود دارند که هماهنگی و تعادل بدن را بهبود می بخشند. یکی از این تمرینات ساده بدین صورت است که فرد مسن هنگامی که می خواهد از صندلی یا زمین بلند شده و بایستد، سعی کند از هیچ تکیه گاهی کمک نگیرد و همچنین در این کار بدن خود را به منظور یافتن تکیه گاه به هیچ طرفی خم نکند.

تمام تمریناتی که در این بخش مورد بحث قرار گرفته اند را می توان با نشستن بر روی صندلی یا نیمکت پارک انجام داد.

تمرینات فیزیکی بر روی صندلی

تمرینات فیزیکی بر روی صندلی آندسته از تمریناتی هستند که می توانند با نشستن بر روی یک صندلی ساده با پشتی صاف انجام شوند. این تمرینات به خصوص برای کسانی که حرکت دادن بدن برایشان دشوارست، مفید می باشد. همچنین برای افراد مسنی که هنوز هم حرکات بدنی فعالی دارند، مناسب است.

تمرینات آرام

• این تمرینات شامل حرکات ساده و سبک دست ها، پاها، انگشتان دست و پا، و غیره می شود. اجازه دهید با تمرینات مربوط به دست شروع کنیم. دستها را راحت و با بیشترین سرعت ممکن باز و بسته کنید. در حالی که آنها را باز می کنید، سعی کنید انگشتان دست را تا آنجایی که می توانید بکشید و هنگامی که آنها را می بندید، مشت خود را بسیار محکم نگاه دارید.

باز و بسته کردن دستان را حدوداً 10 مرتبه انجام دهید. پس از آن، عضلات مچ دست کمی سفت و محکم می شوند. بنابراین، بایستی آنها را با تکان دادن هر دو دست خود، شل کنید. آنها را به گونه ای تکان دهید که گویی می خواهید دستان خیس خود را خشک کنید.

تمرینات ورزشی برای افراد مسن

• پس از آن، به حالت نشسته چند حرکت مربوط به پا را انجام دهید. هر دو پای خود را به اندازه ی چند اینچ از زمین بلند کنید، و سپس انگشتان پا را در جهت های راندوم حرکت دهید. بمحض اینکه از نگاه داشتن پاهای خود در هوا احساس ناراحتی کردید، آنها را به حالت اولیه برگردانید.

• دیگر حرکت ورزشی برای پا این است تا آنجا که می توانید هر دو پای خود را بلند کنید. بمحض اینکه احساس کردید مفاصل زانویتان قفل شده، پاهای خود را به حالت اولیه برگردانده و آنها را پایین بیاورید. این روند را حدوداً 5 تا 6 مرتبه تکرار کنید. بیش از حد به خود فشار نیاورید. لحظه ای که احساس ناراحتی کردید، تمرین را متوقف سازید.

تمرینات پویا یا جنبشی

• کمی پاهای خود را از سطح زمین بالا برده و آنها را به جلو دراز کنید و سپس سعی کنید ابتدا به انگشتان پا که در جهت جلو قرار گرفته اند، اشاره کنید. این حالت را به مدت چند ثانیه نگه داشته تا زمانی که بتوانید این موقعیت را به راحتی حفظ کنید. آنگاه، همانطور که پاهایتان هنوز بالا آمده است، به انگشتان پا که در جهت بالا قرار داده اید، اشاره کنید.

این حالت را به مدت چند ثانیه حفظ کنید. سپس پاهای خود را به روی زمین گذاشته و آنها را شل کنید. این تمرینات، باعث کشش بسیار خوب عضلات پاها می شوند. فشار دادن زانو، در حالی که آنها را با هم نگه داشته اید، به کشش عضلات ران کمک خواهد کرد.

• کف دستان خود را به یکدیگر متصل کرده و آنها نزدیک قفسه سینه بیاورد. به تدریج، آرنج خود را بلند کرده و تا می توانید دستان را فشار دهید و این حالت را حدوداً 10 ثانیه حفظ کنید. احساس فشار را در عضلات بازو، شانه و سینه حس خواهید کرد. این نوع تمرین در کشش تمام قسمت بالاتنه مفید می باشد.

تمرینات مربوط به پشت بدن

ستون فقرات منطقه بسیار ظریفی از بدن بوده، بنابراین، به هنگام انجام هرگونه تمرین در قسمت پشت بدن بایستی مراقب باشید. این تمرینات عمدتاً شامل سر و گردن می شود. تمام حرکات را به شیوه ای بسیار آهسته و ملایم انجام دهید. حرکاتی را انجام ندهید که انجامش برایتان مشکل باشد.

به حالت راست بر روی صندلی بنشینید و به آرامی سر خود را به سمت جلو خم کنید به طوریکه چانه تان قفسه سینه را لمس کند. در این حالت سر خود را به مدت چند ثانیه نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید. به طور مشابه، سعی کنید سر خود را به سمت عقب خم کنید و این حالت را به مدت چند ثانیه حفظ کنید. سپس، مجدداً به تدریج به حالت اولیه بازگردید. این حرکات به افزایش انعطاف پذیری در ناحیه ی میان گردن و ستون فقرات کمک می کند.

شنا را افرادی می توانند انجام دهند که به لحاظ فیزیکی متناسب و از وضعیت سلامت کامل برخوردار باشند. تمرینات ارائه شده در این بخش می توانند به عنوان تمرینات قدرتی برای سالمندان نامگذاری شوند. این تمرینات بسیار سبک بوده به طوریکه به راحتی می توانند توسط هر فردی انجام شوند.

با این حال، قبل از انجام آنها باید با دکتر خود مشورت نمایید، به این دلیل که ایشان در جایگاهی هستند که می توانند بسته به سابقه ی پزشکی شما در مورد تمرینات آمادگی جسمانی چندین نکته و راهنمایی به شما ارائه دهند. این کار برایتان بسیار مفید خواهد بود، به این دلیل که به جلوگیری از هرگونه آسیب پیش بینی نشده کمک می کند.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه ی آموزشی داشته و همواره پیش از انجام هرگونه برنامه ی تمرینی آمادگی جسمانی با یک پزشک مشورت نموده تا احتمال ایجاد آسیب کاهش یابد.

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع: راسخون


گردآوری:گروه ورزش سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/sport.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : تمرینات ورزشی , افراد مسن ,
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

179431
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.