مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
آموزش ورزش هاي آبي
اخبار روز ورزشی
دیدگاه اسلام به زن
بهترین زمان برای ورزش کردن
ژيمناستیک زنان
۸ درد عضلانی بدن که نباید از آن غافل شوید
چندحرکت ساده برای آنهایی که زیاد پشت رایانه می نشینند
تاثیرمعجزه آسای شنا برسلامت جسمی
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

الهه تیراندازی ایران
اگر تمام تاریخچه ورزش ایران را جستجو کنید هیچ رشته‌ای را پیدا نمی‌کنید که در آن یک زن بتواند برترین...

مدال المپیک رویای من است
نخستین بار در اینچئون بود که دریافتیم ستاره‌ای تازه در کاراته ظهور کرده است. برای ورزش ایران که پیش...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : مصائب بانوی یخی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1020   بازدید   
تاریخ درج مطلب  6/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

مصائب بانوی یخی

مصائب بانوی یخی واحد ورزش تبیان زنجان-

 

با زهره عبداله خانی؛ نخستین مدال آور تاریخ یخ نوردی ایران در آسیا

نفر دهم یخ نوردی دنیاست اما عجیب که حتی به اندازه یک بازیکن معمولی فوتبال هم شناخته شده نیست.

زهره عبداله خانی را می گوییم. او یکی از ده ها دختر افتخارآفرین سرزمین من است که بی توجه به همه کم توجهی ها و کاستی های موجود، از دیواره موفقیت بالا می رود. دیواره موفقیت برای زهره دیواره یخی است و او هم نخستین بانوی مدال آور تاریخ یخ نوردی ایران در آسیا.

برای دختری که کوهی از مشکلات و کاستی ها را پیش روی خود دارد و صد البته حامیان مالی قابل اعتنایی هم در کنار خود نمی بیند، خانواده بزرگ ترین کانون دلگرمی است. خودش می گوید اگر پدر و مادرش نبودند او الان در چنین جایگاهی قرار نداشت.

این را می گوید اما بغض گلویش را می فشارد. او پدرش را همین چند ماه پیش از دست داد. با این حال زندگی در جریان است. زهره این روزها برای حضور در مسابقات جهانی 2016 آماده می شود؛ مسابقاتی که از 25 دی ماه در شهر چیونگ سانگ کره جنوبی برگزار می شود. آنچه در ادامه می آید ماحصل گفت و گوی ما با دختر یخی ورزش ایران است؛ دختری که گرمای کلامش کوه یخ را هم آب می کند.

اولین دیواره یخی

زهره عبداله خانی ورزش را از همان کودکی با پدر و مادرش شناخت. زمانی که دست آنها را می گرفت تا اکثر آخر هفته هایش به کوهپیمایی بگذرد. علاقه به سنگنوردی از همان روزها در دل زهره جوانه زد و سرانجام در 18 سالگی بود که ورزش حرفه ای را با سنگنوردی آغاز کرد. اما چگونه شد که دختر سنگی ورزش ایران عاشق یخ نوردی شد؟

بهار 89 خیلی اتفاقی با جادوی یخ نوردی آشنا شدم. در یکی از کلاس های آموزشی یخ وبرف یک آیتم صعود یخ وجود داشت و آنجا بود که برای اولین بار تبر یخ نوردی را در دستانم گرفتم. دقیقا یادم هست اولین ضربه ای را که با تبر به یخ زدم احساس کردم این همان رشته مورد علاقه من است.

صعود از یخ آن قدر برایم هیجان انگیز بود که آن روز چندین بار از آن دیواره بالا رفتم. از هیجان زیاد فکر می کردم 10 یا 20 متر ارتفاع دارد اما سال بعد که دوباره به منطقه حسن در در فشم رفتیم متوجه شدم آن دیواره فقط پنج متر ارتفاع داشت.

اولین قهرمانی

درهای موفقیت در یخ نوردی بروی زهره عبداله خانی خیلی زودتر از آنچه که فکرش را می کرد باز شد: آن قدر به یخ نوردی علاقه داشتم که بهمن همان سال اول حضورم در این رشته (سال 89) در مسابقات یخ نوردی قهرمانی کشور نایب قهرمان شدم. البته تجربیات 9 سال سنگنوردی هم به من کمک کرد تا چند پله اول ترقی را با یک گام بردارم.

بدن من به ارتفاع و صعود کردن عادت داشت و آن ترس ناشی از سقوط دیگر در من وجود نداشت. اعتماد به نفسم در حرکات عمودی هم بالا بود و همه این اتفاق ها در 9 سالی که سنگنوردی می کردم برایم افتاده بود. وقتی آمدم به یخ نوردی بدنی داشتم که آماده صعود در ارتفاع بود. هیجان یخ نوردی هم به آن اضافه شد تا تلاش بیشتری از خودم بروز دهم.

جالب آن که از سال 89 که زهره عبداله خانی برای اولین بار در مسابقات یخ نوردی قهرمانی کشور شرکت کرد و نایب قهرمان شد دیگر هیچ گاه مسابقاتی با عنوان یخ نوردی در کشور برگزار نشد. با این حال او دست از تلاش نکشید و ضمن کسب مدال برنز قهرمانی آسیا تا کسب عنوان دهمی جهان هم پیش رفت.

اما راز این موفقیت در چیست؟ زهره اینچنین پاسخ می دهد: یک بخش این موفقیت را مدیون هیجان خوشایندی هستم که ورزش یخ نوردی به من می دهم. هیجانی که فکر می کنم هیچ جایگزینی برایش وجود ندارد. به همین خاطر هم من اسم این ورزش را گذاشته ام جادوی یخ نوردی. جادویی که باعث شده همه محدودیت ها و کمبودها به چشمم کوچک بیاید. محدودیت هایی که البته آزاردهنده است.

ما در ایران دیواره استاندار سرعت نداریم. یعنی دیواره ای به ارتفاع 15 متر در کشور وجود ندارد که ما بتوانیم روی آن تمرین و رکوردگیری داشته باشیم. به همین دلیل مجبورم با تمرینات درایتولینگ خودم را برای مسابقات یخ نوردی آماده کنم. در درایتولیگ ما با همان لوازم یخ نوردی از دیواره چوبی بالا می رویم و من سه سال متوالی است که عنوان قهرمانی ایران را در اختیار دارم.

از تجربه تلخ 2013 تا عنوان دهمی جهان

مسابقات جهانی یخ نوردی در دو بخش سرعت و سختی مسیر برگزار می شود که زهره عبداله خانی در هر دو بخش فعالیت می کند. با این حال او بهترین عنوان جهانی اش را در بخش سرعت به دست آورد جایی که در مسابقات جهانی کره جنوبی دهم شد.

او از تجربیات سه سال حضور در مسابقات جهانی خود اینچنین می گوید: من از سال 2013 در مسابقات جهانی حضور دارم. اولین باری که به این مسابقات اعزام شدم را هیچ گاه فراموش نمی کنم. من در ایران در دیواره کوتاه سه متری تمرین می کردم اما وقتی به مسابقات جهانی کره جنوبی اعزام شدم یک دیواره 30 متری جلوی من بود. از خودم پرسیدم زهره تو اینجا چیکار می کنی؟ با این امکانات و با این وضعیت به دنبال چه چیزی هستی؟

واقعا به لحاظ روحی خرد شدم و احساس کردم در یک جنگ نابرابر حضور دارم. آن سال در مسابقات جهانی سی و چهارم شدم و تا یک هفته پس از بازگشت از مسابقات به این فکر می کردم که شاید مسیری که برای ورزش حرفه ای خودم انتخاب کردم از ابتدا اشتباه بوده است.

با این حال دست از تلاش نکشیدم. آن سال در مسابقات روسیه هم شرکت کردم و توانستم بیستم شوم. همه رقبای من تعجب کرده بودند که چطور من در فاصله دو ماه توانستم 14 رتبه ارتقا داشته باشم. خودم هم احساس کردم وقتی با یک تجربه مسابقه اینچنین می توانم خودم را مدیریت کنم پس می توانم رتبه های بهتری را هم به دست بیاورم. در ادامه این مسیر پیشرفت در مسابقات بعدی ابتدا هجدم شدم، بعد دوازدهم و در نهایت هم دهم. این عنوان ارزشمند همراه با کسب مدال برنز قهرمانی آسیا 2 سال پیش و در رقابت های کره جنوبی برای من به دست آمد.

بهای قهرمانی

بدون شک سختی های زیادی وجود دارد برای دختری که در رشته دشوار یخ نوردی فعالیت می کند. از فشارهای روحی ـ روانی گرفته تا آسیب های جسمی. البته خود زهره معتقد است این آسیب ها همان بهایی است که او باید برای افتخارآفرینی و قهرمانی بپردازد: اگر قرار است جایی بروید که تا به حال نرفته اید باید کاری بکنید که تا به حال نکرده اید. در بحث قهرمانی هم این جمله کاملا صادق است.

وقتی شما به دنبال قهرمانی هستید باید فشارهایی را به بدنتان تحمیل کنید که تا به حال نکرده اید. در این شرایط آسیب دیدگی هم اجتناب ناپذیر است، مخصوصا برای منی که بدون مربی کار می کنم. اما این انتخابی است که من کرده ام و پای آن هم می ایستم، چون می خواهم به آن هدفی که برای خودم ترسیم کرده ام برسم.

400 ایمیل، بدون حتی یک پاسخ مثبت

نبود اسپانسر شاید بزرگ ترین معضل ورزش کشور باشد؛ معضلی که ورزشکاران بانو آن را بهتر از مردان لمس می کنند. فقط کافیست پای درد دل زهره عبداله خانی بنشینید تا به عمق فاجعه پی ببرید: هیچ جای دنیا یک ورزشکار فقط با اتکا به فدراسیون ملی کشورش نمی تواند به موفقیت برسد و این اسپانسرها هستند که حرف اول را می زنند.

در همین مسابقات یخ نوردی، رقبای جهانی من هر کدام با چند اسپانسر در مسابقات شرکت می کنند، اما متاسفانه ما از این حمایت بی بهره ایم. شرکت های خارجی معمولا تمایل کمتری برای حمایت از ورزشکاران با حجاب دارند. اما نکته تاسف بار اینجاست که من در کشور خودم هم مورد حمایت قرار نمی گیرم.

به همین دلیل هم در همه این سال ها وجود اسپانسر را خیلی کم در کنار خودم احساس کردم و فقط دو یا سه بار بوده که حمایت های نصفه نیمه ای از من شده است؛ آن هم در شرایطی که در هر 2-3 مورد نزدیک به شش ماه پیگیری مستمر داشتم. تازه همان حمایت ها هم این طور بوده که یک هفته قبل از مسابقه به من پول داده اند که برای اعزام مشکلی نداشته باشم. یعنی در کل سال با هزینه شخصی، بدون مربی خوب و بدون جای مناسب تمرین کرده ام.

همین امسال تقریبا به 400 شرکت داخلی ایمیل زدم. به زبان ساده است این که شما سراغ تمامی بانک ها و شرکت های معتبری که نامشان را در تبلیغات رسانه ای می بینی بروی اما حتی یک نهاد حاضر نشود آمادگی خود را برای حمایت از یک ورزشکار ملی اعلام کند.

سال اول به من گفتند تو خودت پیگیر نبودی و به همین دلیل اسپانسر نداشتی. به همین دلیل امسال من فهرستی از تمامی شرکت ها، موسسات و بانک ها تهیه کردم و به تک تک آنها ایمیل زدم. شاید اگر پول آن همه پرینت رنگی رزومه ام را نگه می داشتم الان وضعم بهتر بود!

وقتی بدانید که اگر یک ماه در اردو باشید رکوردتان عوض می شود و شاید هزینه همین اردوها به اندازه یک تبلیغ چند ثانیه ای در تلویزیون یا چند کادر آگهی شرکت ها در روزنامه ها نباشد از خودتان می پرسید چرا باید این حمایت از ما دریغ شود که نتوانیم بیشتر از اینها برای کشورمان افتخارآفرینی کنیم. براستی حلقه گمشده موضوع کجاست که ما در بن بست اسپانسری گیر کرده ایم و فقط مجبوریم حسرت آن را بخوریم؟

هزینه های کمرشکن یخ نوردی

نبود اسپانسر در کنار هزینه های کمرشکن رشته ای چون یخ نوردی، ارزش کار زهره عبداله خانی را بیشتر نمایان می کند. وقتی از او درباره هزینه های این رشته سوال می کنیم با این اعداد و ارقام مواجه می شویم:

شما اگر بخواهید وارد رشته یخ نوردی بشوید قبل از هر چیز به تبر نیاز دارید که قیمت آن حدود چهار میلیون تومان است. البته همین تبر هم تیغه هایش هر دو ماه یک بار کند می شود که هزینه تعویض آنها 700 هزار تومان است. یک جفت کفش یخ نوردی هم کم وبیش دو میلیون تومان قیمت دارد که تیغه های آن نیز مرتب باید عوض شود.

قیمت کلاه مخصوص یخ نوردی هم حدودا 500 هزار تومان است و برای خرید طناب و گیرده های آن نیز باید چیزی در حدود یک میلیون تومان هزینه کنید. که البته این تجهیزات هم استهلاک زیادی دارد. یک ورزشکار شاید در بهترین حالت ممکن بتواند هر سال چنین هزینه هایی را تامین کند اما با هزینه های کمرشکن جذب مربی، تشکیل اردو و اعزام به مسابقات چگونه باید کنار آمد؟ من قهرمان ملی کشوری هستم که فقط اسم ملی را یدک می کشم و خودم یک نفری باید بر تمامی مشکلات فائق بیایم. من و خانواده ام به تنهایی.

شاگردانی برای ساختن آینده

زهره عبداله خانی این روزها اگرچه رویای ایستادن روی سکوی جهانی را در سر می پروراند، اما این تنها هدفش نیست. او شاگردان زیادی دارد و همه روزه مشغول انتقال تجربیات خود به آنهاست تا در کنار اهداف شخصی اش آینده یخ نوردی کشور را هم بسازد: هم در رده نونهالان چهار تا شش سال و هم در رده های نوجوانان و جوانان من شاگردان زیادی دارم و نتیجه سال ها تمرین و آزمون و خطا را به آنها انتقال می دهم.

اما واقعیت این است که هر ورزشکاری در هر سطحی از توانایی نیاز به مربی دارد. من چون از دانش و تجربه بیشتری در مقایسه با شاگردانم برخوردار هستم می توانم به آنها کمک کنم. اما قطعا خود من هم نیاز به یک مربی با تجربه تر و با دانش تر دارم تا ایراداتم را به من گوشزد کند. حتی از قهرمان المپیک هم انتظار نمی رود که خودش برای خودش طراحی و برنامه ریزی تمرینی داشته باشد.

یعنی حتی یک قهرمان المپیک هم برای موفقیت نیاز به کسی دارد که از خودش با تجربه تر است. البته من در سال های گذشته در تجربیات آقای مسعود زینالی که خودشان نایب قهرمان یخ نوردی آسیا هستند استفاده کردم و ایشان خیلی موثر بودند در نتایجی که من کسب کردم.

رضا پورعالی / هفته نامه جام بانوان

جام جم


گردآوری:گروه ورزش سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/sport.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183127
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.