مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
کوهستان الوند از جاذبه های دیدنی همدان
منارجنبان اصفهان
گردشگري ماجراجويانه در ایران
نگاهی بر صنعت هتل داری
گردشگری جنگ چیست؟
نقشه زنجان
نکات ضروری هنگام سفربا قطار
آیا تا کنون به مالزی سفر کرده اید؟
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

کشف قدیمی ترین مجسمه جهان
باستان‌شناسان از کشف قدیمی‌ترین مجسمه سنگی جهان در آلمان خبر دادند که به اندازه انگشت شصت و به شکل ...

کشف قدیمی‌ ترین تقویم جیبی جهان
محققان موفق به کشف قدیمی‌ترین تقویم جیبی جهان در صربستان شدند.باستان‌شناسان قدمت این تقویم را حدود ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ره‌باغ؛ خیابان ـ‌ آرامستانی در مشهد
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1490   بازدید   
تاریخ درج مطلب  12/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ره‌باغ؛ خیابان ـ‌ آرامستانی در مشهد

ره‌باغ؛ خیابان ـ‌ آرامستانی در مشهد واحد گردشگری تبیان زنجان-

 

اخیرا لایحه ای در شورای شهر مشهد با عنوان لایحه توسعه فضاهای فرهنگی و ایجاد آرامستان در قالب ره باغ در محدوده حرم مطهر رضوی به تصویب رسیده که شرایط دفن اموات را ( با گنجایش 50 هزار نفر ) در مرکز شهر مشهد و در ره باغ های اطراف حرم مطهر رضوی فراهم می کند.

گرچه برخی اعضای شورای شهر معتقدند این لایحه هیچ مشکل قانونی ندارد و اجرای آن بزودی آغاز می شود، اما از آنجا که تصویب این لایحه با واکنش کارشناسان حوزه های مختلف مواجه شده، ضروری است که پیش از اجرا بررسی های جامع و کامل تری روی آن صورت گیرد.

لایحه توسعه فضاهای فرهنگی ـ معنوی و خدمات زائر در محدوده حرم مطهر رضوی، با تمرکز بر ره باغ ها در نود و هفتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد و با وجود مخالفت برخی اعضا در نهایت به تصویب رسید. بر اساس این لایحه قرار است تعداد هشت خیابان با کاربری پیاده راه، فضاهای فرهنگی و آرامستان و به عنوان ره باغ در خیابان های اطراف حرم ایجاد شود.

البته فضاهای فرهنگی و آرامستان در زیر سطح زمین و در سه طبقه ایجاد خواهد شد، به گونه ای که دو طبقه به فضاهای فرهنگی اختصاص خواهد یافت و طبقه منهای سه، مخصوص دفن مردگان خواهد بود که خود از سه طبقه تشکیل خواهد شد.

همچنین براساس این تصمیم مقررشده است شهرداری برای تأمین بخشی از هزینه های ساخت این ره باغ 2000 میلیارد تومان اوراق وقف منتشر کند و به ازای خرید این اوراق پنج ساله به آنها فضای تدفین در آرامستان های ایجادشده پاداش دهد. اما این طرح هم گرچه در نهایت در شورای شهر مشهد به تصویب رسید، ولی مانند هر طرح دیگری موافقان و مخالفان خود را داشت.

ایجاد ره باغ به سود شهر و شهروندان نیست

سید جلال فیاضی، یکی از اعضای شورای شهر مشهد از مخالفان اجرای این طرح است که در این خصوص به مهر می گوید: بنده به عنوان یکی از اعضای شورای شهر مشهد با احداث آرامستان در مرکز شهر مخالف بودم و معتقدم ایجاد آرامستان در فضای شهری از نظر اجتماعی و مقررات زیست محیطی و ترافیکی نمی تواند توجیه داشته باشد و به مصلحت شهر نیست.

وی می افزاید: اما از آنجا که بیشتر اعضای شورای شهر به این طرح رأی مثبت دادند و این طرح تصویب شد، من نیز به عنوان عضوی از شورا به این مصوبه احترام می گذارم.

فیاضی که حاضر نیست بیش از این در مورد طرح صحبت کند، اما بر این نکته تاکید دارد که شهرداری باید مجوزهای لازم را از دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت و کمیسیون ماده ۵ شورا به عنوان یکی از تبصره های این مصوبه دریافت کند و شهرداری مشهد بدون دریافت مجوزهای لازم نمی تواند اقدام عملیاتی داشته باشد.

این عضو شورای شهر مشهد درآمدزایی را یکی از دلایل موافقان اجرای طرح دانسته و می گوید: یکی دیگر از دلایل موافقان طرح ره باغ استناد به دفن اموات در زیر صحن های حرم مطهر رضوی بود که البته به نظر من فضای درونی حرم مطهر قابل مقایسه با پروژه های شهری نیست.

این طرح به نفع مردم است

خلیل موحدی یکی دیگر از اعضای شورای شهر و از موافقان اجرای این طرح است. وی در گفت وگو با جام جم می گوید: این طرح درواقع یک طرح فرهنگی است و آرامستان در حاشیه قرار دارد و رسانه ها آن را پررنگ کرده اند

وی با اشاره به این که اصل این طرح در شورای دوره قبل مطرح و پیشنهاده شده و شورای فعلی آن را پروراند و پس از مطالعات کارشناسی لازم به تصویب رسانده است، می افزاید: اجرای طرح در پنج ره باغ و دو مسیر بسته واقع شده در سه مسیر از چهار مسیر خروجی حرم بجز مسیر خیابان تهران، صورت خواهد گرفت و از آنجا که کلا در سه طبقه زیرزمین و ورودی های آن نیز از داخل حرم مطهر است، هیچ مشکل شهری و ترافیکی را برای شهر و شهروندان مشهدی ایجاد نخواهد کرد.

موحدی با تاکید بر این که اجرای این طرح صد درصد به نفع شهروندان مشهدی است، می گوید: اولین و مهم ترین نفع این طرح بار فرهنگی و معنوی آن است، زیرا خود این طرح باعث تردد زیاد افراد به حرم مطهر رضوی و استفاده از معنویت حرم امام رضا(ع) به نوعی تزریق معنویت خواهد شد. دومین عامل این که در روایاتی اشاره شده که هر صبح و شام برای یاد مرگ به قبرستان ها بروید که این طرح شرایط این امر را فراهم می کند، درصورتی که اکنون باوجود دوری قبرستان های مشهد از شهر، این دسترسی به سختی میسر می شود و سومین دلیل هم بحث درآمدزایی است که متاسفانه در اخبار منتشره به عنوان اولین عامل مطرح شده است.

بدون مجوز، اجرای طرح امکان پذیر نیست

این طرح بجز برخی اعضای شورای شهر مخالفانی هم در خارج از این شورا دارد که فرماندار مشهد یکی از آنان است.

رضا منصوری می گوید: مصوبه شورای شهر در کمیته انطباق مصوبات شورای شهر در فرمانداری مشهد تائید نشده و فرمانداری مخالفت خود را با این مصوبه اعلام کرده است.

به گفته وی، از آنجا که طرح پیرامونی حرم مطهر رضوی در حال بازنگری در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور است، تا این بازنگری به تائید نهایی نرسد، هرگونه تغییر جدیدی خلاف قانون است.

فرماندار مشهد با اشاره به این که قبل از تصویب این طرح باید نسبت به دریافت مجوزهای لازم از مراکز و مراجع ذی صلاح فرادستی اقدام می شد، می گوید: چون این مجوزها اخذ نشده، قابلیت اجرایی شدن را ندارد، از همین رو تا دریافت مجوزهای قانونی از کمیسیون ماده ۵ و تصویب نهایی در شورای عالی معماری و شهرسازی که روندی زمانبر است، اتفاق نیفتد، با این لایحه به دلیل مغایرت با مفاد قانونی مخالف هستیم.

مجوزها اخذ شده

فرماندار مشهد درحالی اعلام می کند که اجرای طرح ره باغ تا زمان آماده شدن طرح جدید معماری پیرامون حرم مطهر غیرقانونی است، که موحدی، عضو شورای شهر مشهد معتقد است از آنجا که این طرح در زیرزمین به اجرا درخواهد آمد و مربوط به ساخت و سازهای روی زمین نیست، نیازی به تطبیق با طرح معماری پیرامونی حرم مطهر رضوی ندارد و نمی تواند مانعی بر سر راه اجرای طرح ره باغ شورای شهر ایجاد کند.

به گفته وی اولا از آنجا که طرح ره باغ دارای مصوبه است، وزارت راه و شهرسازی نمی تواند با اجرای آن مخالفت کند و ثانیا حتی اگر مسئولان وزارت راه و شهرسازی اجرای طرح ره باغ را مغایر با طرح بازنگری پیرامون حرم رضوی اعلام کنند، باز مجوز مخالفت با اجرای آن را ندارند، زیرا طرح ره باغ وارد فاز اجرایی شده و درخصوص طرح هایی که به مرحله اجرایی رسیده است دیگر نمی توان اعمال نظر کرد ضمن این که این طرح، مجوز کمیسیون ماده 5 را نیز اخذ کرده و دیگر مجوزها نظیر مجوزهای محیط زیست، بهداشت و ... را نیز مشاور طرح دریافت کرده است و زمان اجرا تائید رسمی خواهد شد.

احتمال آلودگی منابع آب زیرزمینی مشهد

احمد قندهاری، مدیر مطالعات پایه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی به جام جم می گوید: اکنون حدود 80 درصد از آب شرب مردم مشهد پس از استفاده و به دلیل نبود سیستم اگو، بویژه در نقاط مرکزی شهر، جذب زمین شده که همین امر باعث بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی مشهد شده است. از آنجا که اجرای طرح ره باغ در سه طبقه زیر زمین صورت می گیرد و به حدود 15 متر زیر زمین می رسد، با توجه به بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی، احتمال نفوذ این آب ها به درون قبرها وجود دارد که می تواند به آلودگی گسترده و شدید این آب ها و به خطر افتادن سلامت شهروندان منجر شود.

فاطمه مرادزاده

جام جم


گرد آوری: گروه گردشگری سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/turism.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : ره‌باغ , مشهد , مرمت میراث فرهنگی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183232
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.