مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
سیاره 51
از مختار نامه بیشتر بدانیم
فیلم هيچ
فعالترین مردان سینمای ایران
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

مادر خوب، نسلی بی‌پایان از آدم‌های خوب تربیت می‌کند
تعدادی از به‌یادماندنی‌ترین نقش‌های تلویزیونی را به نام خود ثبت کرده که از میان آنها می‌توان به نقش...

بدرقه ولی الله مومنی به سوی سرای باقی
مراسم تشییع پیکر ولی الله مومنی بازیگر سینما و تلویزیون صبح امروز برگزار شد.این مراسم با حضور جمع ز...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   4631   بازدید   
تاریخ درج مطلب  19/7/1389
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است

گفتگو با مريم واعظ‌پور، گوينده راديو پيام
مريم واعظ‌پور متولد سال 1336 و 13 سال است كه گوينده بخش عصرگاهي دوشنبه راديو پيام است.
واعظ‌پور قبل از راديو پيام گوينده مركز كنترل ترافيك تهران بود و از آن طريق با راديو پيام آشنا شد. حدود 3 الي 4 سال در آنجا كار مي‌كرد و بعد از آن از مركز كنترل ترافيك همكاري خود را قطع كرد و در شبكه جوان كارش را ادامه داد و بعد از آن همكاري خود را با راديو پيام شروع كرد.

از چه زماني متوجه شديد صداي شما مناسب گويندگي است؟

من هنوز هم قبول ندارم صدايم مناسب گويندگي است. به من پيشنهاد دادند كه به راديو بروم و تست گويندگي بدهم و هيچ وقت هم‌چنين چيزي را فكر نمي‌كردم ولي به راديو رفتم و تست دادم و قبول شدم. حدود 6 ماه با استاد جواد ماني در كلاسي كه براي من تشكيل مي‌دادند حضور داشتم و بعد از آن شروع به كار كردم و اولين كار من در شبكه سراسري بود به اسم صداي هنر.

زماني كه براي اولين بار صداي خودتان را از راديو شنيديد چه احساسي داشتيد؟

خيلي بدم آمد. عموما اين اتفاق مي‌افتد كه خيلي از گوينده‌ها صداي خودشان را دوست ندارند. اين اتفاق را من زياد ديده‌ام كه مي‌افتد و خيلي از همكاران و دوستان مي‌گويند كه ما صداي خود را دوست نداريم و از شنيدن صداي خودمان هيچ لذتي نمي‌بريم.

چقدر توانسته‌­ايد با مخاطبان خود ارتباط برقرار نماييد؟

بدون اين كه شايد خودمان متوجه بشويم يك ارتباط صميمانه‌اي بين ما و شنونده ايجاد شده و از پشت اين ميكروفن پشت آن شيشه‌هاي اتاق فرمان ما شنونده خود را نمي‌بينيم آنها صداي ما را مي‌شنوند، ولي من خودم شخصا خيلي از شنونده‌هايم را احساس مي‌كنم حضورشان را حس مي‌كنم و گاهي اوقات به خاطر آنها مي‌آيم و برنامه اجرا مي‌كنم چون واقعا احساسشان مي‌كنم.

راديو به عنوان يك عضو رسانه ملي تا چه حدي در فرهنگ و زندگي مردم نقش دارد و چقدر توانسته نقش خودش را خوب ايفا كند؟

من فكر مي‌كنم كه هنوز براي رسيدن به ايده‌آل خيلي راه است. تصورم اين است كه ايده‌آل به طور مطلق وجود ندارد، اما براي بهتر شدن هنوز خيلي راه داريم همان‌قدر كه راديو تلاش مي‌كند كه بهتر باشد.

با توجه به اين‌كه راديو پيام داراي 6 بخش مي‌باشد بيشتر شما در بخش عصرگاهي فعاليت داريد، چرا؟

به هر حال اين تشخيص كارشناسان است. من در مورد بخش‌هاي ديگر زياد نمي‌توانم صحبت كنم، ولي مي‌دانم صدايم صبحگاهي نيست شايد آن طراوت و شادابي را كه خودم احساس مي‌كنم ندارد. اما بخش عصر گاهي به نظر من وزين است و من سعي كردم خودم را با بخش عصرگاهي بيشتر وفق بدهم.

قشنگ‌ترين خاطره‌اي كه در راديو پيام داريد چيست؟

تقريبا مي‌شود گفت همه روزهايي كه در پيام كار مي‌كنم يا همه روزهايي كه در سازمان هستم برايم خاطره است. اين شغل پر از خاطره است، اما فكر مي‌كنم قشنگ‌ترين خاطرات من بخش‌هاي عصرگاهي بوده كه با‌ آقاي ماني همكاري مي‌كردم. آقاي ماني حق استادي به گردن من دارند و من هنوز احساس شاگردي نسبت به ايشان دارم و تشويق‌هاي ايشان براي من خيلي ارزشمند است و ايرادهايي كه از كار من مي‌گرفتند خيلي برايم مهم بودكه دقت كنم و آن را برطرف نمايم. شاگردي آقاي ماني بودن و استفاده از كلاس درس ايشان براي من يك خاطره شيرين است.

به نظر شما مهم‌ترين عامل جذابيت پيام چيست كه اينقدر شنونده جذب كرده؟

تصور من اين است كه چون از موسيقي بيشتر استفاده مي‌شود و كلام كمتر و كلام هم مختصر و مفيد است باعث مي‌شود بيشتر جاذبه داشته باشد. فرض كنيد مشغول رانندگي هستيد از كلام ممكن است خسته شويد ولي از موسيقي خسته نمي‌شويد. در منزل و در فروشگاه هم كه ديده مي‌شود راديو پيام پخش مي‌شود زماني كه موسيقي پخش مي‌شود لذت بخش‌تر است. مردم گاهي اوقات از كلام خسته مي‌شوند.

راديو پيام به نظر من يك مونس بسيار خوب براي شنونده‌ها است چون من واقعا ديده‌ام كساني كه راديويي هستند و بخصوص راديو پيام را گوش مي‌‌دهند راديو پيام براي آنها مونس است و براي آنها همراه است

راديو پيام را در يك جمله تعريف كنيد؟

راديو پيام به نظر من يك مونس بسيار خوب براي شنونده‌ها است چون من واقعا ديده‌ام كساني كه راديويي هستند و بخصوص راديو پيام را گوش مي‌‌دهند راديو پيام براي آنها مونس است و براي آنها همراه است. راديو پيام احساس تنهايي را از آنها دور مي‌كند و راديو پيام ساعت‌هاي تنهاي خيلي‌ها را پر مي‌كند و راديو پيام در يك جمله؛ يك مونس، يك همدم.

با توجه به تجربه‌تان آينده پيام را چگونه مي‌بينيد؟

به نظر من راديو پيام در سال‌هاي اخير سعي كرده از تجربيات گذشته بيشتر درس بگيرد. ما مي‌بينيم هر چند سال يك بار تمام عوامل و مديران در واقع تغيير مي‌كنند و ديده مي‌شود كه تجربيات خودشان را مي‌خواهند استفاده كنند، اما من در چند سال اخير احساس مي‌كنم كه اين اتفاق دارد مي‌افتد يعني از تجربيات مديران قبلي دارند استفاده مي‌كنند و آن راه را پيش مي‌گيرند، حالا با تجربيات خودشان اينها را كنار هم مي‌گذارند و در واقع از تجربيات ديگران براي هر چه بهتر شدن استفاده مي‌شود. و يك تركيب قشنگ و شكل و فرم بسيار خوبي دارد پيش گرفته مي‌شود، من فكر مي‌كنم كه در چند سال آينده شاهد پيشرفت‌هاي خوبي در راديو پيام باشيم.

شما براي شنوندگان راديو پيام چه صحبتي داريد؟

فقط مي‌گويم كه خيلي دوستشان دارم. من شنونده‌هايم را خيلي دوست دارم فقط دلم مي‌خواهد بدانند كه من به عشق آنها مي‌آيم و برنامه‌هايم را اجرا مي‌كنم.

به نظر شما يك گوينده خوب چه ويژگيهايي دارد؟

به نظر من در درجه اول متانت و تربيت يك گوينده مهم است نه صدا، صدا در مراحل بعد مهم است. يك گوينده بايد بتواند اول ارتباط برقرار بكند بعد گويندگي بكند. يك گوينده بايد اگر متني را مي‌خواند اول بايد آن را بفهمد و بعد بفهماند و بايد متانت در كلامش و رفتارش باشد.

بايد شنونده‌هايش را دوست داشته باشد چون اگر علاقه‌اي نباشد فقط مي‌شود كار، كار ما، كار نيست. كار ما عشق است، در كار ما اگر عشق نباشد يك جايي ساكن مي‌ماند. يعني ديگر هيچ وقت پيشرفتي نيست و باز چيز ديگري كه يك گوينده بايد رعايت كند. اين كه به طور مرتب بايد مطالعه داشته باشد. به نظر من اگر يك گوينده روزي احساس كند كه گوينده است آن روز، روز مرگ كارش است چون تا زماني كه ما داريم كار مي‌كنيم بايد براي بهتر دانستن و بيشتر دانستن تلاش كنيم. يك گوينده اگر به خودش غره شد جور ديگري به اين ميكروفن نگاه مي‌كند. به نظر من بايد هميشه از اين ميكروفن ترسيد. هر كلامي را نبايد گفت. به نظر من وقتي حافظ مي‌خوانيم بايد مراقب بود. وقتي مولانا مي‌خوانيم بايد مراقب بود. يك گوينده اگر اينها را رعايت بكند به نظر من مي‌تواند موفق باشد.

براي كساني كه مي‌خواهند حرفه شما را پيش بگيرند چه پيشنهادي داريد؟

عشق و علاقه شرط اول است، صدا هم در يك مرحله مهم است و سواد نيز مهم‌تر مي‌باشد. به نظر من بيشتر به جنبه عشق به كار و معنوياتش نگاه كنند نه بحث مادي آن. اين كار، كار تجاري نيست اگر غير از اين باشد، نمي‌توانند به اين كار ادامه دهند. من به عنوان كسي كه به هر حال چند سالي است دارم كار مي‌كنم توصيه مي‌كنم به جوانان اگر اين حرفه را انتخاب كرديد و پذيرفته شديد به عنوان يك گوينده كار زنده را ديرتر شروع كنيد و اجازه بدهيد به قول ما قديمي‌ها «خاك توليد را بخوريد» و يك مدت زماني كار توليدي انجام بدهيد، بعد كار زنده.

سحر غفاري
گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.htm

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  
نوشته شده توسط عیسی هانی اصل حیزانی در تاریخ 91/1/8 ساعت 17:48

خدا قوت

  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

5769
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.