مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
فیلم هيچ
سیاره 51
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
فعالترین مردان سینمای ایران
از مختار نامه بیشتر بدانیم
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

شبستان در رادیو معارف بررسی می کند
حجت الاسلام و المسلمین محمد صدوقی در این برنامه با تبیین مفهوم وقف به عنوان صدقه جاریه و احسان ماند...

پخش برنامه «خونه زندگی» از رادیو سلامت
برنامه «خونه زندگی» که کاری از گروه خانواده شبکه رادیویی سلامت است، روز دوشنبه با حضور دکتر محمدرضا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : در هفته به هفته چه میگذرد؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1350   بازدید   
تاریخ درج مطلب  1/11/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

در هفته به هفته چه میگذرد؟

در هفته به هفته چه میگذرد؟ واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 «هفته به هفته» عنوان برنامه‌اي است كه در قالب جنگي مفرح براي ساعات نيمروزي مخاطبان شبكه يك سيما تدارك ديده مي‌شود. اين برنامه پس از گذشت يك سال از پخش خود، توانسته مخاطباني را از طيف‌هاي مختلف جذب كند و با وجود ساختاري كه عمدتا بر پايه موسيقي استوار است، آخر هفته‌اي پرنشاط را براي خانواده‌هاي ايراني رقم بزند.

شروع صبحي متفاوت

استوديوي صبا روز شلوغي در پيش دارد. عوامل در تلاشند دكور برنامه را در اين دقايق باقيمانده آماده كنند. پروژكتورهاي سقفي روشن و دوربين‌ها در محل‌هاي مورد نظر كاشته مي‌شوند.

مسعود روشن‌پژوه كنار حميد يزداني ابيانه گرم صحبت است. كمي آن طرف‌تر شهرام نيكيار مشغول تنظيم كيبورد خود و مرور اشعاري است كه براي اجرا در برنامه امروز همراه خود آورده است.

هفته به هفته بيشتر به يك جمع دوستانه و خودماني شبيه است تا يك برنامه تلويزيوني. اين ويژگي ميان عوامل پشت صحنه نيز بخوبي ديده مي‌شود.

ماندگارترين خاطره‌اي كه از اجراي مسعود روشن‌پژوه در ذهن هر يك از ما شكل مي‌گيرد، مسابقه محله و اجراي او در اين برنامه شاد و مفرح است؛ برنامه‌اي كه بيش از ديگر كارهاي او، مخاطباني از گروه‌هاي سني مختلف، بخصوص بزرگسالان را جذب كرد. اما اين ارتباط صميمي يك‌بار ديگر و حالا پس از چند دهه اجرا براي طيف مخاطبان كودك و نوجوان در يك جنگ نيمروزي رقم خورده است.

روشن‌پژوه درباره حضور در هفته به هفته مي‌گويد: پيش از اين نيز در عرصه برنامه تركيبي براي مخاطب بزرگسال فعاليت داشتم؛ برنامه‌هايي چون بام روشنايي، جمعه‌ها با شبكه دو، چرتكه و... تا رسيديم به هفته به هفته. برنامه‌اي كه تلاش مي‌كند فارغ از هرگونه توصيه‌هاي معمول تلويزيوني با موسيقي، سرود و ترانه فضاي نسبتا متفاوتي رقم بزند.

وجه موسيقايي و تعدد ترانه‌هاي پخش شده در اين برنامه، تداعي‌كننده تعدادي از برنامه‌هاي راديويي است كه عمدتا ريتم تند صبحگاهي را با بهره‌گيري از موسيقي‌هاي پي در پي حفظ مي‌كنند. روشن‌پژوه در اين‌باره معتقد است: 2 مديوم صدا و تصوير به لحاظ نوع كار و ساختار برنامه‌سازي تفاوت‌هاي بسياري دارند، اما به دليل برخي محدوديت‌هاي تصويري در زمينه خوانندگي، شايد بخش‌هاي مربوط به موسيقي تداعي‌كننده بعضي ويژگي‌هاي صرفا شنيداري راديو باشد. اما تلاش بر اين است با پخش آيتم‌هاي ويژه توليدي، وجه تصويري را كنار موسيقي حفظ كنيم.

وي همچنين با اشاره به پيشينه برنامه‌هاي صبحگاهي سيما مي‌گويد: برنامه‌هاي صبحگاهي از حدود سيزده چهارده سال پيش و با يك برنامه تركيبي شكل گرفت كه قرابت بسياري با سلام صبح بخير راديو داشت و ويژگي عمده‌اي كه آن برنامه پيدا كرد، حضور و مشاركت شهرستان‌ها در تلويزيون بود. اما در حال حاضر با توجه به راه اندازي شبكه‌هاي استاني، طيف برنامه‌هاي صبحگاهي افزايش يافته و هر شبكه‌اي برنامه‌هاي ويژه‌اي براي ساعات اوليه آنتن خود تهيه و توليد مي‌كند و هفته به هفته در اين ميان تلاش مي‌كند بار تفريح و سرگرمي بيشتري براي بيننده داشته باشد.

به مجريان اعتماد كرده‌ايم

اميرعباس حدسني پس از حضور محمدرضا شهيدي‌فرد و مردم ايران سلام، به عنوان تهيه‌كننده روز از نو تجربه ديگري را در برنامه صبحگاهي شبكه 2 رقم زد و پس از مدتي با ورود به صبح بخير ايران مقدمات تهيه هفته به هفته را فراهم آورد.

وي مي‌گويد: پس از تغييرات عمده‌اي كه در برنامه صبحگاهي روزهاي پنجشنبه شبكه يك سيما به وجود آمد، هفته به هفته جاي خود را ميان كنداكتور نيمروزي پنجشنبه‌ها باز كرد. هفته‌هاي آغازين اين برنامه، شرايط سختي را پشت سر گذاشتيم؛ اما هفته به هفته بسرعت جاي خود را ميان مخاطبان شبكه يك باز كرد و يكي از اتفاقات جالب، حضور مجري بود كه مردم او را عمدتا با ژانر كودك و نوجوان مي‌شناسند و مسعود روشن پژوه در اين برنامه نشان‌ داد كه از پتانسيل بالايي در اجرا برخوردار است. از سوي ديگر، اين برنامه خيلي زود توانست با رويكردي ساده و صميمي به خانه‌هاي مردم وارد شود.

تهيه كننده اين برنامه نوع نگاه هفته به هفته به مقوله موسيقي را نسبت به ديگر توليدات تركيبي سيما متفاوت مي‌داند و مي‌گويد: در برنامه‌هاي معمول صداوسيما رسم بر اين است كه تعداد انگشت‌شماري از خوانندگان كشور دعوت شوند و براي مخاطب برنامه اجرا كنند، اما هفته به هفته تلاش مي‌كند با گسترش اين نگاه، طيف وسيعي از خوانندگان جوان را در عرصه موسيقي صداوسيما به مردم شناسانده و سطح سليقه مخاطب را نيز افزايش دهد. همچنين در مناسبت‌هاي تقويمي و اعياد مذهبي نيز محتواي برنامه همسو با چنين مناسبت‌هايي جهتگيري مي‌شود و در اين خصوص ويژه برنامه‌هايي را در ساير روزهاي هفته روانه آنتن مي‌كنيم.

حدسني همچنين با اشاره به شمار بالاي پيامك مخاطبان، نظرات مردم را در پيشبرد اهداف برنامه موثر مي‌داند و مي‌گويد: اين برنامه در روند روبه‌رشدي كه در پيش دارد، بزودي شاهد تغييرات محتوايي و ساختاري است كه بر اساس نظر مخاطبان در برنامه اعمال خواهد شد. اگر يك مجري با توجه به توانايي و پتانسيل‌هاي فردي‌اش انتخاب مي‌شود، بايد در فضاي زنده برنامه نيز به او اعتماد كرد و مجريان ما به اين اعتماد بخوبي جواب داده‌اند و عوامل با احساس امنيت كامل كنار مجريان بخش‌هاي مختلف برنامه را آماده مي‌كنند. در ضمن شيوه اجراي اين برنامه براي مخاطب نيز جذاب بوده است. البته در پيامك‌ها نيز تذكراتي از سوي بيننده‌ها داده مي‌شود كه همواره مورد توجه ما قرار مي‌گيرد.

اطلاع‌رساني در برنامه صبح

حميد يزداني ابيانه، مجري ديگر اين برنامه است كه از سال 69 با ورود به واحد نمايش راديو در اين مركز فعاليت دارد و با حضور در مجموعه‌هايي به كارگرداني مجتبي ياسيني به عرصه توليدات نمايشي سيما وارد شده است.

يزداني در اجراي اين برنامه توانسته است مكمل خوبي براي روشن پژوه باشد. وي معتقد است: مسعود روشن پژوه به دليل بهره‌گيري از خلاقيت بسيار بالايش، همواره كارهاي متفاوتي توليد مي‌كند. از سويي، گروه بسيار صميمي‌اي در اين برنامه همكاري دارند و وقتي با موافقت تهيه‌كننده، اجراي اين برنامه به بنده پيشنهاد شد، احساس كردم هفته به هفته برنامه‌اي است كه همه نيازهاي يك برنامه شاد صبحگاهي را تامين مي‌كند.

وجه موسيقايي و تعدد ترانه‌هاي پخش شده در اين برنامه، تداعي‌كننده تعدادي از برنامه‌هاي راديويي است كه عمدتا ريتم تند صبحگاهي را با بهره‌گيري از موسيقي‌هاي پي‌درپي حفظ مي‌كنند

يزداني كه در بخش تحقيقاتي برنامه با رصد اطلاعات روز و جريانات علمي، تازه ترين اخبار را در اختيار مخاطب قرار مي‌دهد، با اشاره به وجه اطلاع رساني برنامه‌هاي صبح مي‌گويد: اين بخش نيز همچون فضاي كلي برنامه بسادگي نكاتي را به مخاطب مي‌آموزد. مثلا در حوزه سلامت به مردم گوشزد مي‌كنيم دنبال داروهاي شيميايي نباشند و با آنچه به طور طبيعي در اختيارمان است، خود و خانواده را سلامت نگه داريم و فكر مي‌كنم بزرگ‌ترين ويژگي هفته به هفته اين است كه به تمام موضوعات مورد نياز مخاطب مي‌پردازد؛ در حالي كه در يك گونه خاص موضوعي محدود نمي‌شود. مردم ما حتي براي لحظاتي مي‌خواهند خارج از تمام كليشه‌ها و قاب‌هاي رايج رها و شاد باشند.

پخش موسيقي زنده

دقايقي تا شروع برنامه باقي است و در استوديوي هفته به هفته همه عوامل در تلاشند پس از آخرين بخش اخبار بامدادي، برنامه را روانه آنتن كنند. شهرام نيكيار مشغول تمرين نهايي قطعات انتخابي امروز است.

هفته به هفته ازجمله معدود برنامه‌هايي است كه موسيقي زنده همراه با ساز جايگاه ويژه‌اي در آن دارد. نيكيار در اين خصوص مي‌گويد: پيش از آغاز برنامه با همفكري آقاي روشن پژوه و طي جلساتي كه با مركز نظارت موسيقي داشتيم، به برآيندي رسيديم كه منجر شد يك جلسه از برنامه را به صورت آزمايشي از ساز و موسيقي زنده استفاده كنيم و خداراشكر بعد از اين يك جلسه نظر دوستان در مركز نظارت برآورده شد و اين روند ادامه يافت. مخاطبان نيز اين شيوه را مي‌پسندند و با اين بخش ارتباط برقرار مي‌كنند.

در حال حاضر مركز نظارت با رويكردي پرنشاط‌تر از گذشته پيش مي‌رود. در اين برنامه نيز كارها به صورت زنده انجام مي‌شود. به همين دليل سعي مي‌كنيم مضامين اشعار مورد توجه مردم و مسوولان قرار گيرد و همه اينها دست به دست هم داد تا طيف‌هاي مختلفي از مخاطبان برنامه رضايتمندي خود را از اجراي اين بخش ابراز كنند.

مخاطبان قديمي راديو با بحر طويل‌هاي صبح جمعه با شما بخوبي آشنايي دارند. سبك و سياق شعري كه در تلويزيون نيز مرسوم بود و بتازگي شاهد اجرا و ورود دوباره آن به چند برنامه صبحگاهي تلويزيون بوديم. با اشاره به اين كه شعرخواني در برنامه هفته به هفته تداعي‌كننده سبك مدرني از بحر طويل‌هاي قديمي است، مي‌گويد: در انتخاب اشعار بيشتر سعي مي‌كنيم به مضامين اجتماعي بپردازيم و در اين حوزه با شاعراني همكاري داريم كه هر يك در حوزه موسيقي و ترانه شناخته شده هستند؛ افرادي چون ساغر مختاري، شايا تجلي، مرجان زنگنه و... طي جلسات هفتگي كه با حضور آقاي روشن‌پژوه برگزار مي‌شود، به نتيجه مي‌رسيم براي هر برنامه درخصوص چه مسائل و مضاميني صحبت شود و طبيعتا اشعار انتخابي نيز در همان حوزه خواهد بود.

وي كه موسيقي برنامه‌هايي چون فيتيله جمعه تعطيله، شادونه در سرزمين دونه‌ها، مسابقه محله، آفتابگردان، چرتكه، مسابقه تب و تاب و نيز خونه‌به‌خونه، بوم سفيد، دوستان (شبكه جام‌جم) را ساخته است، ادامه مي‌دهد: بخشي از كار ما براساس بداهه است. گاه در برنامه زنده مسائلي پيش‌بيني نشده‌اي اتفاق مي‌افتد و اين آمادگي را هميشه داريم تا قطعاتي را به صورت في‌البداهه اجرا كنيم.

بخش اعظمي از پلي بك‌هاي هفته به هفته با تلاش گروه‌هاي برنامه‌سازي تهيه مي‌شود كه هر يك در طول هفته در تلاشند آيتم‌هاي توليدي را براي پخش آماده كنند. اين برنامه همچنين با توجه به رويكرد ملي شبكه يك سيما، بخش ويژه‌اي را براي مراكز استان در نظر گرفته است تا مخاطبان شهرهاي ديگر نيز در قالب مسابقه‌اي مهيج و با ريتمي تند و شاد، با اين برنامه در ارتباط باشند. از ديگر بخش‌هاي توليدي اين جنگ هفتگي آيتمي است با عنوان خداقوت كه موردپسند مخاطبان سراسري اين برنامه قرار گرفته است.

مهدي مينايي كه تهيه و كارگرداني اين بخش را عهده‌دار است، مي‌گويد: تهيه اين آيتم از روزهاي ابتدايي هفته آغاز مي‌شود تا براي پخش در روزهاي پنجشنبه آماده شود. دوربين ما هر هفته به يكي از شهرهاي ايران مي‌رود و درخصوص يكي از مشاغل سنتي معروف آن شهر گزارش تهيه مي‌كند. مجري ـ بازيگر ما با پوشيدن لباس خاصي كه براي آن شغل در نظر گرفته شده است، توانايي خود را محك مي‌زند و در نهايت نيز موفق نمي‌شود. در اين بخش سعي داريم نشان دهيم هر شغل و حرفه‌اي نيازمند بهره‌گيري از توانايي‌هاي خاصي است و فوت و فن مخصوصي مي‌طلبد كه از عهده همگان خارج است.

مينايي علاوه بر اين، كارگرداني تلويزيوني هفته به هفته را نيز عهده‌دار است. وي كه در برنامه‌هايي چون عموپورنگ، پارك ملت، نگاه يك و... حضور داشته است، درخصوص كارگرداني برنامه‌هاي صبح و عصر مي‌گويد: به لحاظ زماني شاهد تغييرات ساختاري در سوئيچ كردن چنين برنامه‌هايي نيستيم، اما بيشتر محتوا و تركيب برنامه مورد توجه است. مثلا برنامه پارك ملت ساختار خاصي در حوزه گفت و گو دارد و در هفته به هفته به دليل محتواي شاد و مفرح و نيز حضور مهمان‌هاي متعدد از بازيگران، خوانندگان، ورزشكاران و... بايد از شات‌هاي غيرمتعارف و شاد استفاده كنيم. لذا در بخش‌هاي گفت‌وگويي مي‌بينيم كه از كات و شات‌هاي استاندارد برنامه‌هاي گفت‌وگومحور بهره نمي‌گيريم.


جام جم /گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
2 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

49541
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.