مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
از مختار نامه بیشتر بدانیم
فیلم هيچ
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
فعالترین مردان سینمای ایران
سیاره 51
دقت کردید ؟؟
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

شبستان در رادیو معارف بررسی می کند
حجت الاسلام و المسلمین محمد صدوقی در این برنامه با تبیین مفهوم وقف به عنوان صدقه جاریه و احسان ماند...

پخش برنامه «خونه زندگی» از رادیو سلامت
برنامه «خونه زندگی» که کاری از گروه خانواده شبکه رادیویی سلامت است، روز دوشنبه با حضور دکتر محمدرضا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : بفرمایید «عصرانه» با داریوش کاردان!
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   650   بازدید   
تاریخ درج مطلب  23/9/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

بفرمایید «عصرانه» با داریوش کاردان!

بفرمایید «عصرانه» با داریوش کاردان! واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

از سال ۱۳۶۸ برنامه عصرانه به صورت زنده از رادیو پخش می شد. داوود جمشیدی از قدیمی های رادیو تهیه کنندگی این برنامه را به عهده داشت. در این برنامه شخصیت معروف رادیویی استاد خرناس متولد شد، شاعری که بهلول وار منتقد دوران خودش بود. این برنامه در همان سال های پخش با اجرای داریوش کاردان و ژاله صادقیان توانست شنوندگان بسیاری را عصرهای پنجشنبه پای رادیو بنشاند تا به این برنامه متنوع که شامل بخش های متفاوتی بود، گوش دهند.

رگه های انتقادی

برنامه عصرانه، هم فضای شادی داشت و هم متکی به نمایش بود. از سوی دیگر رگه های انتقادی هم در آن گنجانده شده بود و همین به محبوبیتش در میان شنوندگان رادیو منجر شد، زیرا در آن زمان برنامه ترکیبی با این ساختار که نیمی از آن آیتم باشد و نیمی دیگر هم نمایش، وجود نداشت.

در واقع برنامه سازان این برنامه با چیره دستی کامل بخش های مختلف این برنامه را طراحی و کنار هم مثل قطعات یک پازل چیده بودند. این چینش صحیح باعث شد نه تنها در زمان پخش جزو برنامه های پرشنونده رادیو شود، بلکه بعد از گذشت این همه سال هنوز فضای آن در خاطر و یاد نسل دیروز باشد.

برنامه عصرانه با این که یک روز ثابت برای پخش داشت، اما در مواردی با عناوینی چون آدینه و آیینه نیز پخش می شد. در واقع به صلاحدید مدیران در زمان های مختلف به اشکال و عناوین مختلف پخش می شد. به این ترتیب که برنامه آیینه صبح های پنجشنبه و برنامه آدینه صبح روزهای جمعه به جای صبح جمعه با شما پخش می شد.

ولی به هر حال اسم عصرانه هم بر همین اساس انتخاب شده بود و آن چیزی که به عنوان عصرانه می شناسیم آن برنامه ای است که عصر پنجشنبه ها پخش می شد. زنده یاد مهرداد خسروی طرح کلی برنامه را ارائه داد و داوود جمشیدی و داریوش کاردان هم مسئولیت نگارش و اجرا را برعهده داشتند.

گویندگان متغیر

در این میان گویندگان خانم برنامه نیز متفاوت بودند؛ از ثریا قاسمی گرفته تا مهین فردنوا و در نهایت ژاله صادقیان که بعدها به جمع این گروه اضافه شد. دلیل این که برنامه عصرانه گوینده زن دائمی نداشت، این بود که باید کسی پیدا می شد که گوینده بازیگر باشد، زیرا دیگر برای آیتم های مختلف از بازیگران استفاده نمی شد.

در نتیجه باید این مجریان به عنوان بازیگر ایفای نقش می کردند و همین انتخاب را دشوار می کرد، زیرا همه گویندگان این ویژگی را ندارند که در کنار گویندگی به بازیگری هم اشراف داشته باشند تا در آیتم های نمایشی هم بتوانند بازی کنند؛ اما در این میان تیم کاردان و صادقیان خیلی گل کرد و آن دو بده و بستان های خیلی خوبی با هم داشتند که مورد توجه شنوندگان رادیو قرار گرفت.

این نوع اجرا جزو اجراهای سخت رادیویی محسوب می شود و اگر دو گوینده مکمل های خوبی برای هم باشند، مسلما برنامه به اوج می رسد و در غیر این صورت روز به روز از تعداد مخاطبان آن کاسته می شود، اما کاردان و صادقیان نشان دادند در این امر موفق هستند.

یکی دیگر از ویژگی های عصرانه این بود که در ایام مناسبتی همچون دهه فجر گرایش انقلابی و ملی میهنی پیدا می کرد. در واقع عوامل این برنامه تلاش می کردند متناسب با ایام دست روی موضوعات متنوع هم بگذارند. ضمن این که گروه تلاش می کرد از ساختارهای مختلف در برنامه استفاده کند تا برنامه برای شنوندگان به روزمرگی نیفتد.

سوگند آرامی

جام جمگرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

182139
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.