مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
فعالترین مردان سینمای ایران
سیاره 51
از مختار نامه بیشتر بدانیم
فیلم هيچ
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

شبستان در رادیو معارف بررسی می کند
حجت الاسلام و المسلمین محمد صدوقی در این برنامه با تبیین مفهوم وقف به عنوان صدقه جاریه و احسان ماند...

پخش برنامه «خونه زندگی» از رادیو سلامت
برنامه «خونه زندگی» که کاری از گروه خانواده شبکه رادیویی سلامت است، روز دوشنبه با حضور دکتر محمدرضا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : یک روز همراه «خونه زندگی» شبکه سلامت
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1990   بازدید   
تاریخ درج مطلب  6/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

یک روز همراه «خونه زندگی» شبکه سلامت

یک روز همراه «خونه زندگی» شبکه سلامت واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

روایت روابط خانوادگی با طعم سلامت

شنیدن یک برنامه زنده رادیویی در قالب نمایش آن هم ساعت 10 و 30 دقیقه صبح از رادیو سلامت می تواند از آن جهت جذاب باشد که شنوندگان مباحث مربوط به خانواده را در میان نمایش رادیویی و روابط یک خانواده دنبال می کنند.

خونه زندگی در قالب نمایش هر روز یکی از دغدغه های خانوادگی را موضوع قرار داده و از ابعاد مختلف به آن می پردازد.

استودیوی رادیو سلامت هر روز صبح میزبان خانواده سعید، مریم و همسایه هایی هستند که مدت هاست شنونده برنامه هستند.

موضوع امروز حساسیت بیش از حد و آزاردهنده نسبت به برخوردهای همسر با دیگران است و سعید و مینا درباره یکی از دوستانشان صحبت می کنند.

همسر دوستشان بیش از حد به روابط خانم خانه با دیگران حساس است و این زمینه ای برای اختلاف به وجود آورده است.

برنامه خونه زندگی با طرح یک موضوع و بحث های پیرامون آن تلاش می کند با همراهی کارشناسان و روان شناسان راهکارهای مناسبی را به مخاطبان ارائه دهد و این رهنمودها در قالب نمایش زندگی روزانه و خونه زندگی مخاطبان طراحی شده است.

خانواده و سلامت در قاب نمایش

شهرام زین العابدین یکی از تهیه کنندگان برنامه خونه زندگی است که در کنار سارا شریفی یک هفته در میان در استودیوی رادیو سلامت از شنبه تا پنجشنبه راس ساعت 10 و 30 دقیقه حضور دارد.

یک برنامه خانوادگی را چگونه در شبکه سلامت طراحی کردید؟

با انتقال ماموریت رادیو خانواده به رادیو سلامت داده شد باید به فکر برنامه هایی بودیم که ساختار خانواده را نیز حفظ کند.

از این رو ایده اولیه برنامه طراحی شیوه متفاوتی از ارتباط خانواده ها در یک برنامه رادیویی بود و ما به دنبال یک برنامه آموزنده، جذاب و موثر در بحث بهداشت خانواده و مسائل مبتلا به خانواده بودیم.

به نظر مهم ترین ویژگی برنامه حضور مخاطبان برنامه با عنوان همسایه هایی که با شماره پلاک شان شناخته می شوند.

شنوندگان برنامه همسایه های مینا و سعید هستند که طی تماس با برنامه شماره پلاک می گیرند و در تماس های بعدی با همان شماره معرفی می شوند و در مباحث شرکت می کنند.

تاکنون 900 شنونده شماره پلاک گرفته اند که بیش از نیمی از آنها فعال هستند و حتی ما شنوندگانی داریم که به عنوان همسایه صمیمی و شناخته شده در برنامه حضور دارد.

مباحث پزشکی و روان شناسی را چگونه در برنامه گنجاندید؟

این مباحث با حضور پزشکان هر حوزه در استودیو مطرح می شود و آنها مهمان خانه سعید و مینا می شوند و طی یک گپ و گفت دوستانه به یکی از سوالات مهم پزشکی پاسخ می دهند این بخش ارتباط تلفنی اعضای خانواده با متخصصان حوزه های مختلف پزشکی است.

ماجرای اتاق صورتی چیست؟

اتاق صورتی به روابط این خانواده رنگ و بوی خاصی داده است. مواقعی در زندگی هست که زن و شوهر یا فرزندان دوست دارند تنها باشند و در تنهایی فکر کنند.

اتاق صورتی آیتمی هست که امکان تنها شدن و زمزمه کردن را به افراد می دهد. قصد ما این است که به خانواده ها حریم خصوصی و تنها بودن برای مرور افکار و رفتار را آموزش دهیم.

بخش های آشپزی چطور؟

معرفی غذاهای مختلف هر استان نیز به کمک همسایه ها انجام می شود. شنوندگان تماس می گیرند و شیوه پخت غذاهایی که فکر می کنند لذیذ است و بخشی از شیوه تغذیه آن منطقه را معرفی می کند و آموزش می دهند.

در این میان سعید و مینا هم درباره فواید و ویژگی های آن غذا توضیحاتی را در اختیار شنوندگان می گذارند.

نگارش متن چنین برنامه ای باید اهمیت داشته باشد. یعنی تلفیقی از نمایش و اجرا که روح زنده بودن را به برنامه تزریق کند.

ندا حبیبی، فاطمه اسماعیلی و عادل زمانی نویسندگان برنامه هستند که با طراحی فضای خانه همه آیتم ها را در آن جا داده اند.

در نگارش متون باید تا حتی درام هم خودی نشان دهد. نمایشی از واقعیت و رویدادهای روزمره از زبان بازیگرانی که باید اجزای یک برنامه خانوادگی را میان روابطشان نشان دهند.

همراهی نمایش در اجرا

همراه با شنوندگان صمیمی

مریم سرمدی در نقش مینا مادر خانواده و مسعود خواجه وند، پدر این خانواده چهار نفری و نرگس با بازی محیا اسناوندی دختر و فرازد پسر این خانواده هستند.

مریم سرمدی،لیسانس تئاتر گرایش بازیگری از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، یکی از گویندگان با سابقه رادیو تهران و سلامت است.

اجرای نقش مینا در برنامه خونه زندگی سبب شده شنوندگان رادیو او را با همین نام بشناسند.

انتخاب قالب نمایش برای یک برنامه خانواده ریسک زیادی دارد. زمانی که قرار شد در برنامه خونه زندگی رسالت مجری را در قالب شخصیت مینا برعهده بگیرید چه احساسی داشتید؟

این ایده را اولین بار سارا شریفی و حسین یونسی تهیه کنندگان برنامه مطرح کردند. پیش از این من در رادیو تهران اجرای خانه ما را بر عهده داشتم و آنجا نیز با موضوعات خانواده آشنایی داشتم

به نظر می آید تلفیق اجرا و بازی در این برنامه به خوبی جواب داده است.

ساختار برنامه با هدف مشخصی که برایش تعریف شده بود، شکل گرفت. یعنی وقتی قرار است درباره خانواده و دغدغه هایش صحبت شود پس چه بهتر این فضا به درستی در برنامه پیاده شود.

نمایش ابزار مناسبی برای اثبات این فضا و طرح چالش های میان فردی است. من نیز با تجربیاتی که در بازیگری داشتم از اولین قسمت که اردیبهشت امسال روی آنتن رفت با عنوان مینا مادر خانواده در این برنامه حضور داشتم.

برای باورپذیر شدن مینا چه کردید؟

من مادر بودن را در برنامه بازی نمی کنم بلکه بخشی از زندگی را برای خودم تکرار می کنم. وقتی مجری بازیگر با نقش انس می گیرد شنونده نیز این مؤانست را متوجه می شود.

نکته مهم این است که در طراحی شخصیت مینا ما با یک مادر ایرانی و هزاران دغدغه و خصوصیات مشخص اش روبه روییم.

برای همین مخاطب ما را باور می کنند. همان طور که ما مخاطبانمان را همسایه می نامیم و احساس قرابت با آنها می کنیم آنها هم ما را به عنوان زن و مادر خانواده پذیرفته اند.

این پذیرش را از میان باورپذیری های شنوندگان متوجه می شوم که گاهی تماس می گیرند و مثل یک همسایه با ما درد دل می کنند یا با موضوع برنامه چنان عجین می شوند که گویی فاصله ای میان آنها و برنامه نیست.

هرچند به شما متنی داده می شود که براساس آن موضوع را پیگیری کنید، اما اجرای شما بسیار متکی به بداهه است.

به نظرم اجرا چیزی فراتر از بازی نیست. اشراف مجری به موضوع کمک می کند که از پس هر دو برآید.

در اینجا نیز برای ایفای نقش مینا از تکنیک بازیگری و احساس استفاده می کنم و مینا برای من فقط یک نقش نیست بلکه در این مدت آن قدر با این شخصیت بوده ام که وقتی برنامه شروع می شود با او زندگی می کنم.

بدیهی است که در این زندگی هر اتفاقی می افتد و من هم عکس العمل متقابل را انجام می دهم.

برای همین از لفظ خونه زندگی ما استفاده می کنید؟

 اینجا به اندازه باور شنوندگانش باورپذیر شده است. من تلاش کرده ام تکنیک و احساس را با هم تلفیق کنم و اینجا را خانه خودم بدانم طبیعی است که مخاطب هم آن را باور کرده پس همان طور که او همسایه فلان پلاک من است من هم صاحبخانه هستم.

مخاطب فکر می کند ما زن و شوهر واقعی هستیم

مسعود خواجه وند دانش آموخته تئاتر زمانی به رادیو آمد که می دانست، می تواند با کسب تجربه اجرایی متفاوت داشته باشد.

انتخاب رادیو سلامت و اجرای برنامه های سلام جوانی، پشت پلک شب، کوچه سلامت و مسابقه سبک و سنگین او را برای شنوندگان رادیو سلامت آشنا و صمیمی کرده است.

اما به نظر می آید هیچ کدام از اجراهای او به اندازه نقش سعید در خونه زندگی ماندگار نبوده است. مخصوصا که خود او نیز در نگارش قسمت های ابتدایی برنامه سهیم بوده است.

اجرا و بازی در برنامه ای که دیگر شبیه زندگی روزمره تان شده چه حسی دارد؟

بی نظیر است. شاید ابتدا قابل پیش بینی نبود، اما صمیمیتی که در برنامه است سبب شده هر روز به مخاطبان برنامه اضافه شود.

شما نویسنده بخش هایی از برنامه هم بودید. در طراحی شخصیت ها چه مواردی را در نظر داشتید؟

الگوی ما زندگی روزمره و اتفاقاتی که ممکن است برای همه ما رخ دهد بود. برای این که حضور سعید کنار همسرش توجیه پذیر باشد شغلی را برایش انتخاب کردیم که شب کار باشد و البته در نظر گرفتن اتاقی برای زمزمه های تنهایی آنها ساختار قابل پذیری از این خانواده به مخاطب داد.

به نظر می آید بخشی از باورپذیری برنامه به دوش شنوندگان بوده است؟

واقعا خودمان هم فکر نمی کردیم برنامه پس از یک هفته در میان مخاطبان پذیرفته شود. مخاطبانی که دوست داشتند شماره پلاک بگیرند و هر بار در موضوع برنامه شرکت کنند.

اکنون شخصیت سعید و مینا را به حدی پذیرفته شده گاهی که فکر می کنند ما زن و شوهر واقعی هستیم و دغدغه هایمان را جدی می گیرند.

گاهی هم شنوندگان با ما وارد نمایش می شوند و بخشی از داستان زندگی را آنها هدایت می کنند. اعتماد آنها به ما تاحدی است که گاهی موضوعات خصوصی زندگی شان را هم با ما در میان می گذارند و مشورت می کنند.

یعنی تا این حد همذات پنداری می کنند؟

بله، به طور نمونه موضوع یک روز عصبانیت و خویشتنداری بود. من کیفم را که مقدار حاوی مدارکم بود، گم کرده بودم و از اول برنامه عصبی بودم اغلب همسایه ها تماس می گرفتند یا دلداری می دادند و از تجربه مشابه خودشان می گفتند یا راهکارهایی ارائه می دادند.

اما در این میان یک راننده تاکسی تماس گرفت و گفت کیفت تو ماشین من جا مانده و الان دارم می آیم رادیو تا کیف را به دستت برسانم.

این شنونده وارد بازی نمایشی ما شد و تا جایی این ارتباط برقرار شد که مسیر برنامه عوض شد و ما در تماس با هم برنامه را پیش می بردیم و حتی وقتی روان شناس هم وارد برنامه شد این راننده هم حضور داشت.

نیره رضایی مطلق

ضمیمه قاب کوچک


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : خونه زندگی , برنامه تلویزیونی ,
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183133
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.