مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
فعالترین مردان سینمای ایران
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
از مختار نامه بیشتر بدانیم
سیاره 51
فیلم هيچ
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

هرمز و افسانه‌های گمشده
انیمیشن «هرمز و افسانه‌های گمشده» با تهیه‌کنندگی و کارگردانی جمال رحمتی در 13 قسمت 10 دقیقه‌ای طراح...

جذابیت‌های حیرت‌انگیز تخیل
بتازگی سریال انیمیشن دوبعدی به نام «اژدها سواران» که نام اصلی آن «شکارچیان اژدها»ست از شبکه پویا پخ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : از جذابیت بصری تا فیلمنامه خواندنی، نیاز انیمیشن‌های مذهبی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   792   بازدید   
تاریخ درج مطلب  9/7/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

از جذابیت بصری تا فیلمنامه خواندنی، نیاز انیمیشن‌های مذهبی

از جذابیت بصری تا فیلمنامه خواندنی، نیاز انیمیشن‌های مذهبی واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

مقایسه انیمیشن سازی در کشوری که از دو دهه پیش تولید انیمیشن در آن به صورت جدی آغاز شده با بزرگ ترین شرکت های تولیدکننده انیمیشن دنیا، چندان منصفانه نیست، اما با توجه به چندین انیمیشن جذاب و دیدنی که در طول این دو دهه و به خصوص در سال های اخیر ساخته شده، این نکته قابل بررسی است که چرا بسیاری از انیمیشن های دینی و مذهبی از جذابیت های لازم برخوردار نیستند و بخصوص در تولید آنها به کارکرد عناصر بصری و زیبای شناسی شخصیت ها و فضاها توجه چندانی نشده است.

در طول سال هایی که انیمیشن وارد کشور شده و از سال 1374 که مرکز پویانمایی صبا شکل گرفته، انیمیشن سازی در کشور ما رشد قابل توجهی داشته و با توجه به این که تولید انیمیشن های دینی و مذهبی یکی از اهداف و برنامه های جدی صبا است، اما همچنان آثار مذهبی از هنرنمایی و خلاقیت سازندگان انیمیشن سهم اندکی دارند.

تخصص مضاعف

ضعف های تکنیکی و بصری انیمیشن های مذهبی می تواند ریشه در مسائل مالی و ناتوانی طراحان داشته یا محدودیت های احتمالی ناشی از قداست مضمونی این آثار دست سازندگان را برای نوآوری و زیباسازی بسته باشد. بابک نظری که ساخت انیمیشن هایی مانند شکرستان و نقاش کوچولو را در کارنامه دارد، معتقد است که تولید آثار مذهبی چه به صورت زنده و چه انیمیشنی کار دشواری است و رفتن به سراغ چنین آثاری با امکانات و بودجه محدود، نه تنها سازنده نیست بلکه می تواند نتیجه منفی هم داشته باشد.

این کارگردان ضمن اشاره به نحیف بودن پیکره انیمیشن سازی در کشورمان می گوید: اگرچه طی سال های گذشته انیمیشن سازی در کشورمان رشد قابل توجهی داشته است، اما در انیمیشن های معمولی، موفقیت های کمی نصیبمان شده، چه رسد به انیمیشن های مذهبی که تخصص و توانایی خاص خودشان را نیاز دارند.

به اعتقاد نظری سازندگان انیمیشن های دینی و مذهبی باید در فضاسازی و انتقال حس و معنا به کمک انیمیشن توانمند باشند. وی در این باره توضیح می دهد: اصلا فرقی نمی کند یک کارگردان انیمیشن از چه تکنیکی استفاده می کند؛ مهم این است که تکنیک مناسب را برگزیند، در اجرای آن تخصص و تبحر داشته باشد و بتواند اثری زیبا، قوی و پراحساس و تاثیرگذار ارائه کند.

دوران تجربه اندوزی

بر مبنای توضیخات بابک نظری و با استناد به عمر کوتاه انیمیشن سازی در کشورمان، طراحان و انیمیشن سازان ایرانی در حال تجربه اندوزی هستند. نظری تعداد کسانی که در فیلمنامه نویسی و طراحی شخصیت و فضا، کاربلد و خوش ذوق هستند را بسیار کمتر از نیاز جامعه انیمیشن سازی می داند و بر تربیت افراد توانمند در این زمینه تاکید می کند.

وی همچنین به انیمیشن های غربی و تاثیراتی که به لحاظ فرم بر انیمیشن های ایرانی می گذارند، اشاره می کند و می گوید: متاسفانه فارغ التحصیلان شاخه های مختلف انیمیشن، آن طور که باید و شاید تعلیم ندیده اند و برای طراحی شخصیت و بخصوص فیلمنامه نویسی انیمیشن، رشته های تخصصی تعریف نشده است. می توانم به جرات بگویم تعداد کسانی که می توانند برای انیمیشن فیلمنامه بنویسند در کشورمان بسیار محدود است و طراحان نیز به داشته های شخصی متکی هستند و برای رشد بیشتر از نمونه های غربی الگوبرداری می کنند.

بابک نظری:

باید روی کسانی که در این زمینه ذوق و علاقه ای دارند، سرمایه گذاری و آینده حرفه ای این افراد تا اندازه ای تامین شود

کارگردان انیمیشن شکرستان ایجاد رشته های تخصصی مانند فیلمنامه نویسی برای انیمیشن یا طراحی شخصیت در دانشگاه های کشور را پیشنهاد می دهد و تاکید می کند: در حال حاضر فیلمنامه نویسی یا طراحی برای انیمیشن به صورت واحدهای درسی ارائه می شود و ایجاد رشته های تخصصی زمانی با استقبال علاقه مندان مواجه خواهد شد که بازار کار و درآمد مناسب برای این متخصصان فراهم باشد، اما دستمزدهای اندک طراحان فیلمنامه نویسان باعث می شود علاقه مندان به تحصیل در این رشته ها به اندازه کافی انگیزه نداشته باشند

مؤلفه های تاثیر گذار

به اعتقاد این انیمیشن ساز باید روی کسانی که در این زمینه ذوق و علاقه ای دارند، سرمایه گذاری و آینده حرفه ای این افراد تا اندازه ای تامین شود. نظری توضیح می دهد: انیمیشن هایی مانند موسی (ع) که آنسوی دنیا ساخته شده، حاصل تلاش بهترین ها و متخصص ترین آدم ها از سراسر جهان است؛

متخصصانی در رشته های مختلف. چون یک انیمیشن خوب علاوه بر داستان و طراحی شخصیت خوب از فضاسازی و دکوپاژ تاثیرگذار، موسیقی مناسب و بسیاری مولفه های دیگر هم برخوردار است بنابراین باید در همه شاخه ها از افراد متخصص بهره گرفته شود و زمینه را برای فعالیت افراد صاحب ذوق فراهم کرد. ایجاد بسترهای آموزشی مناسب کمک می کند نویسندگان و طراحان بسیار تربیت شود و از بین آنها بهترین ها وارد این حرفه شوند.

عبور از چارچوب های متعارف

مجموعه پیامبران از جمله آثار دینی تولید شده در مرکز پویانمایی صبا است که فصل اول آن در 14 قسمت به زندگی پیامبرانی چون آدم، ادریس، ابراهیم، نوح، صالح، ایوب، یوسف و سلیمان اختصاص داشت و در فصل جدید که پیش تولید آن بتازگی آغاز شده است، زندگی پیامبرانی چون دانیال و خضر که کمتر به بچه ها معرفی شده اند، به نمایش در خواهد آمد.

سلمان خورشیدی یکی از کارگردان مجموعه پیامبران معتقد است در طراحی شخصیت ها و فضای این انیمیشن از سبک خاصی استفاده شده که در جنس خطوط، نوع قوس ها و کشیدگی ها مشهود است و اضافه می کند که این شخصیت ها چاقی مفرط و نحیفی خاصی دارند که شمایل کارتونی آنها را تقویت می کند.

سلمان خورشیدی:

مشکل بسیاری از انیمیشن های مذهبی ما این است که ما سازندگان مخاطب شناسی انجام نمی دهیم و برایمان این مهم است که سفارش دهنده راضی باشد نه مخاطب کودک و نوجوان

خورشیدی معتقد است مهم ترین چالش انیمیشن های مذهبی ناشی از آن است که سازندگان یک سویه دست به تولید می زنند و خواست مخاطب را چندان مد نظر قرار نمی دهند. وی در این باره می گوید: مشکل بسیاری از انیمیشن های مذهبی ما این است که ما سازندگان مخاطب شناسی انجام نمی دهیم و برایمان این مهم است که سفارش دهنده راضی باشد نه مخاطب کودک و نوجوان.

بنابراین اگر سلیقه سفارش دهنده و مخاطب هماهنگ نباشد نتیجه مورد توجه مخاطبان نخواهد بود. از نگاه این کارگردان توجه به سلیقه مخاطب باعث به نوآوری و عبور از چارچوب های متعارف و همیشگی می شود که شاید خیلی با خواست و سیاست های تولیدکنندگان همسو نباشد، اما نکته اینجاست که سازندگان آثار مذهبی و دینی کمتر به سمت این کلیشه شکنی و متقاعد کردن سفارش دهندگان می روند.

براساس توضیحات خورشیدی، فصل جدید انیمیشن پیامبران، با تغییراتی همراه است و تا حد ممکن در طراحی شخصیت ها و فضاها تغییراتی ایجاد شده است.

وی در این باره می گوید: تغییرات فصل جدید در تناسب با فصل قبلی است و تغییرات خیلی فاحشی نخواهد بود چون نمی توانیم یک باره در یک مجموعه به هم پیوسته، خیلی تفاوت ایجاد کنیم اما این تفاوت ها به اندازه کافی محسوس خواهد بود.

همچنین وی توضیح می دهد که تولید مجموعه ای مانند پیامبران که هر قسمت از آن شخصیت ها، تاریخ و جغرافیای منحصر به خودش را دارد با مجموعه ای که شخصیت های ثابت دارد و داستان ها در چند فضای مشخص رخ می دهد، تفاوت های اساسی دارد و بسیار دشوارتر است.

خورشیدی تاکید می کند: ساخت چنین انیمیشنی با هر شیوه و تکنیکی ساده نیست، اما با همه دشواری ها، گام های مهمی برای رشد و تغییر برداشته ایم و از نظرات کارشناسان، متخصصان و حرفه مندان این رشته در داخل صدا و سیما و بیرون از آن بهره گرفته ایم تا اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

نویدهای تازه

تا چندی دیگر فیلم انیمیشنی شاهزاده رم که درباره نرگس خاتون مادر حضرت مهدی (عج) است، اکران می شود. این فیلم توانسته نظر منتقدان را به خود جلب کند و در جشنواره فیلم فجر نیز با اقبال متخصصان نیز مواجه شده است. این نمونه و تعدادی دیگر از انیمیشن های موفقی که طی سال های اخیر از تلویزیون به نمایش در آمده، وجود افراد توانمند و خلاق و البته رشد انیمیشن سازی در کشورمان را نوید می دهد.

علیرضا گلپایگانی، کارگردان و تهیه کننده انیمیشن به آینده این هنر در کشورمان امیدوار است و تاکید می کند که فصل تازه ای از انیمیشن سازی در کشور آغاز شده است. از نگاه این انیمیشن ساز ضعف انیمیشن های مذهبی چند علت اساسی دارد که یکی از آنها سهل انگاری و سپردن این آثار به افراد و گروه های جوان و تازه کار است. وی در این باره توضیح می دهد: از آنجا که صداوسیما به عنوان یکی از مهم ترین متولیان تولید انیمیشن، اهمیت ویژه ای برای ساخت آثار مذهبی قابل است،

برخی افراد بدون داشتن دغدغه های دینی و صرفا جهت فعالیت در این عرصه، طرح های مذهبی و دینی به تلویزیون ارائه کردند چرا که به تصویب این طرح ها امید بیشتری بود و متاسفانه بدون سنجش توانایی و صلاحیت حرفه ای افراد، طرح های رسیده تصویب شد. گلپایگانی معتقد است خوشبختانه این دوره به پایان رسیده و احتمالا در آینده ای نه چندان دور در ساخت انیمیشن و بخصوص انیمیشن های مذهبی اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود.

جذابیت بصری در گرو جذابیت معنایی

همان طور که بابک نظری، نویسندگان مجرب و توانمند در زمینه فیلمنامه نویسی برای انیمیشن را یک ضرورت می داند، گلپایگانی نیز تاکید می کند، یکی از عناصر مهم برای ساخت انیمیشن های مذهبی جذاب، فیلمنامه هایی است که به صورت تخصصی برای انیمیشن نوشته شده باشد.

از نگاه این انیمیشن ساز، در نبود متخصصان فیلمنامه نویسی برای انیمیشن، نویسندگانی که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت داشته اند، محتوا و متن انیمیشن های مذهبی را شکل داده اند و به همین جهت بسیاری از آثار مذهبی ویژگی های بصری جذاب را ندارند و عمدتا دیالوگ محور هستند.

وی در این باره به نامحدود بودن قابلیت های انیمیشن اشاره می کند و ساخت آثار واقع گرایانه با تکنیک های انیمیشنی را یکی از چالش های مهم انیمیشن های مذهبی می داند.

براساس توضیحات گلپایگانی یک فیلمنامه درست و مناسب برای انیمیشن سهم قابل توجهی در جذابیت اثر نهایی خواهد داشت و تا حدی پوشاننده ضعف های تکنیکی و بصری است، اما انیمیشن های مذهبی تاکنون خیلی از این شانس برخوردار نبوده اند.

ارزش ها و فانتزی ها

طرح مضامین معنوی و دینی در قالب هنری که بیش از هر چیز در خدمت رویاپردازی بوده، کار ساده ای نیست و می تواند نگرانی سفارش دهندگان را به دنبال داشته باشد. این نکته از نظر گلپایگانی یکی دیگر از چالش های مهم انیمیشن های مذهبی در کشورمان بوده و سبب شده طراحان و سازندگان انیمیشن های مذهبی با محدودیت هایی مواجه باشند.

گلپایگانی درباره این محدودیت ها توضیح می دهد: استفاده از فانتزی و تخیل یا جذابیت های بصری در آثار مذهبی چندان به مذاق سفارش دهندگان خوش نمی آمده و اسباب نگرانی آنها را فراهم می کرده است که مبادا طرح مفاهیم و مضامین دینی و معنوی در این قالب باعث خدشه به ارزش های دینی و مذهبی شود و متاسفانه هنرمندان هم در مقابل این دیدگاه عقب نشینی کرده و کمتر کوشیده اند از جذابیت های بصری در انیمیشن های مذهبی بهره بگیرند.

این انیمیشن ساز، فضای خشک، جدی و بدون جذابیت در بسیاری از انیمیشن های مذهبی را ناشی از همین مساله می داند و معتقد است با اندکی تلاش و خلاقیت بیشتر این امکان وجود دارد که دغدغه های مدیران و سفارش دهندگان برطرف شود.

کاربلدهای غایب

بسیاری از فعالان عرصه انیمیشن سازی، مسائل اقتصادی را در ضعف انیمیشن های ایرانی و باتبع انیمیشن های مذهبی موثر می دانند، اما برخلاف بابک نظری که به نبود نیروهای متخصص اشاره دارد، گلپایگانی معتقد است به دلیل مشکلات اقتصادی بسیاری از افراد خلاق و توانمند در زمینه طراحی و ساخت انییمیشن این عرصه را ترک کرده و یا به خارج از کشور مهاجرت کرده اند.

وی در این باره توضیح می دهد: در کشورمان افراد مستعد و توانمند در رشته انیمیشن کم نداریم اما شرایط اقتصادی حاکم بر فضای انیمیشن و بخصوص کمبود بودجه صداوسیما که یکی از مهم ترین متولیان تولید انیمیشن است، باعث شده بسیاری از این افراد، انیمیشن سازی را حرفه ای آینده دار تلقی نکنند این در حالی است که توانایی و امکانات لازم برای ساخت انیمیشن های تاثیرگذار در کشورمان کم نیست و دست کم می توانیم در کشورهای منطقه که شامل ترکیه، هند و کشورهای عربی است، حرفی برای گفتن داشته باشیم.

آذر مهاجر

منبع:جام جم


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :1.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

180540
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.