مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
فعالترین مردان سینمای ایران
سیاره 51
فیلم هيچ
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
از مختار نامه بیشتر بدانیم
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

مادر خوب، نسلی بی‌پایان از آدم‌های خوب تربیت می‌کند
تعدادی از به‌یادماندنی‌ترین نقش‌های تلویزیونی را به نام خود ثبت کرده که از میان آنها می‌توان به نقش...

بدرقه ولی الله مومنی به سوی سرای باقی
مراسم تشییع پیکر ولی الله مومنی بازیگر سینما و تلویزیون صبح امروز برگزار شد.این مراسم با حضور جمع ز...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : مادر خوب، نسلی بی‌پایان از آدم‌های خوب تربیت می‌کند
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1562   بازدید   
تاریخ درج مطلب  6/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

مادر خوب، نسلی بی‌پایان از آدم‌های خوب تربیت می‌کند

مادر خوب، نسلی بی‌پایان از آدم‌های خوب تربیت می‌کند واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

تعدادی از به یادماندنی ترین نقش های تلویزیونی را به نام خود ثبت کرده که از میان آنها می توان به نقش هایش در سریال هایی مانند مش خیرالله و صندوقچه اسرار، همسران، خانه سبز، یادداشت های کودکی، نرگس، صاحبدلان، همه بچه های من، در مسیر زاینده رود، زمانه و... اشاره کرد.

مهین ترابی بازیگر بی حاشیه ای است که نقش هایش را آنقدر خوب اجرا می کند که باورش می کنیم. همان گونه که در مصاحبه ای که می خوانید آنقدر بی غل و غش صحبت کرد که باور کردم همان گونه رفتار می کند که حرف می زند.

در مقدمه صحبت هایتان اشاره کردید هر کسی جهان شخصی خود را دارد. به نظرتان هر آدمی چگونه می تواند این دنیای شخصی را بسازد؟

دنیای ما آدم ها خیلی پیچیده است، اما علم پیشرفت کرده و شاخه های تخصصی علمی به وجود آمده تا متخصصان و مسئولان بتوانند جامعه بهتری را طراحی کنند. معتقدم ما نمی توانیم داستان زندگی خود را به عنوان نسخه به مردم بدهیم. داستان زندگی من کاملا شخصی است و به کار خودم می آید. با همه اینها بر این باورم که لحظه به لحظه زندگی در حال تغییر است و طرحی نو می اندازد. آدم ها روی هم تاثیر می گذارند، آب و هوا، شرایط جهانی، حتی ستاره ها روی زندگی ما تاثیر می گذارند.

با چنین احوالی، متخصصان باید بنا به شرایط موجود برای مسائل مختلف راه حل ارائه کنند. باید راه و روش زندگی جوانان را تحلیل و برای زندگی شخصی، تحصیلات و... آنها برنامه ارائه کنند.

با توصیه هیچ مشکلی حل نمی شود! برای تغییر باید شرایط فراهم و مسیر هموار شود.

با توجه به این نکته که گفتید دنیا هر لحظه در حال نو شدن است، چنین به نظر می رسد که دنیای درون شما سیال است از کی ساخت این دنیا را شروع کردید؟

به نظرم هر انسانی که به دنیا می آید با نَفس خودش با دنیا برخورد می کند. انسان برای شناخت دنیای درون خود خیلی اذیت می شود. رنج می کشد تا موقعیت خود را به عنوان یک انسان شناسایی کند و متوجه شود کجای این دنیا ایستاده و قرار است به کجا برود. این شناخت، تلاشی کاملا شخصی است که هر فردی وظیفه دارد آن را انجام دهد.

من به اندازه نیازی که به شناخت موقعیتم داشتم زحمت کشیدم و سعی کردم به درون خودم دسترسی پیدا کنم. عیب هایم را ببینم و برای رفع آنها تلاش کنم. چون فقط این سعی و تلاش است که برای ما می ماند. به نظرم انسان موجود فوق العاده پیچیده ای است که باید پیچیدگی های درونی خود را شناسایی کند، فرق نمی کند آن آدم در کدام موقعیت اجتماعی، حرفه ای یا خانوادگی قرار دارد این مسئولیتی است که در قبال خودمان و خدای خودمان داریم.

تئوری ای هست که می گوید اگر هر فردی خودش را اصلاح کند جامعه هم اصلاح می شود...

با این تئوری موافقم. این که می گویند تذهیب نفس قبل از هر کاری باید انجام شود کاملا درست است. اگر به کشور خودمان یا حتی جهان نگاه کنیم متوجه می شویم، دلیل بسیاری از گرفتاری های ما دروغ، حرص، طمع، حسادت و... است.

همه این صفات از درون آدم ها و نفس آنها نشات می گیرد .همین نفس است که باعث جنگ می شود. یکی پیدا می شود که فکر می کند باید جهان را تغییر دهد و نظم دلخواه خود را حاکم کند و با این نوع نگرش میلیون ها کشته، آواره، بی خانمان، رنج و غصه به همراه می آورد. معتقدم هر شخصی وظیفه دارد روی خودش کار کند در غیر این صورت اولین کسی که آسیب می بیند، خودش است و بعد جامعه را درگیر می کند.

یک سری مهارت های رفتاری و اخلاقی را باید فرابگیریم این مهارت ها را خود فرد باید یاد بگیرد، جامعه به او آموزش دهد یا خانواده؟

خانواده خیلی مهم است. اگر پدر و مادر با عشق و بدون منیت و خودخواهی به فرزندان خود رسیدگی کنند، حتما بچه های موفق تری تربیت می کنند تا خانواده ای که مدام در آن پرخاشگری، حسادت و... وجود دارد. خانواده ای که عشق در آن حاکم است حتما خانواده موفق تری است، عشق زندگی را سروسامان می دهد.

آدم هایی مرا تحت تاثیر قرار داده اند که صاحب خانواده ای بوده اند که آنها را از عشق لبریز و چشم و دلشان را از عشق پر کرده اند. آنها چنان از محبت سیرابند که نیازی به توجه بیرونی ندارند. مادر خیلی مهم است، یک زن خوب که عاشقانه خانواده خود را حفظ می کند، می تواند نسلی بی پایان از آدم های خوب را تربیت کند که عشق را به اطراف پراکنده می کنند.

شما این عشق را از طرف خانواده دریافت کرده اید؟

من در یک خانواده پرجمعیت به دنیا آمدم و بزرگ شدم همین باعث شد عشقی را که دلم می خواست دریافت نکنم، اما وقتی بزرگ شدم روی خودم زیاد کار کردم! زحمتم بیشتر شد، اما خودم را رها نکردم. معتقدم خانواده ها باید آنقدر به فرزندان خود عشق هدیه بدهند که دیگر لازم نباشد مثلا یک آدم در 30 سالگی به خودش بیاید و بفهمد که باید روی خودش کار کند چون در آن زمان دیگر خیلی دیر شده و او باید خیلی زحمت بکشد تا حال درونی اش خوب شود. اما وقتی عشق را از خانواده دریافت کنی، آنقدر قوام یافته و قوی است که برای همیشه از تو حمایت می کند.

آن کسی که عشق را از خانواده گرفته، تکلیفش مشخص است و معمولا به بیراهه نمی رود، اما آن کسی که در کودکی از عشق والدین محروم بوده چه باید بکند؟

به نظرم در هر شرایطی آدم باید بتواند خودش را کنترل کند. باید افکار خودرا کنترل و به چیز های خوب فکرکند. یکی از فرمول های خوبی که در همه شرایط جواب می دهد این است که آنچه برای خودت نمی پسندی برای دیگران هم مپسند! مراقبت از نفس لازم است. باید ششدانگ حواسمان باشد تا رفتارهای ناپسند دیگران را تقلید و تکرار نکنیم.

توانایی خوب بودن را خدا در وجود ما گذاشته، پس اول باید خودمان طالب خوب بودن، باشیم و بعد از خدا یاری بگیریم و از او بخواهیم به ما کمک کند تا خوبی های درونی مان را بروز دهیم و ما را ناتوان کند در انجام بدی هایی که آنها را دوست نداریم.

به نظر می رسد رابطه شما با خدا خیلی خوب است؟

مگر می شود خوب نباشد! مثل این است که آدم رابطه اش با خودش خوب نباشد.

به نظرم ما باید از ذهنمان عبور کنیم، چون اوست که مدام می گوید: من می دانم، من می توانم، من... اما واقعیت این است ما با دانش اندکی که داریم به اصطلاح قادریم فقط تا نوک دماغمان را ببینیم. باور دارم عقل و انرژی دیگری وجود دارد که کل کائنات را اداره می کند و نه تنها اکنون ما را می بیند بلکه تا ابدیت ما را تحت نظر دارد، پس بهتر است به او اعتماد کنیم. این اعتماد زمانی شکل نمی گیرد که خودمان آن را نادیده بگیریم.

اما هستند کسانی که وقتی با ناکامی و شکستی روبه رو می شوند اعتمادشان به خدا را از دست می دهند...

این نگرش اشتباه است. معتقدم خدا جز نیکی چیز دیگری نیافریده اگر سختی و ناکامی را پیش روی ما می گذارد برای این است که چیز جدیدی به ما یاد بدهد باید حواسمان جمع باشد تا درسی را که قرار است فرا بگیریم، دریافت کنیم. اگر نگا همان این گونه باشد خیلی از مشکلات حل می شود.

اما منیت در برخی از آدم ها آنقدر قوی است که اگر هزار بار هم زمین بخورند باز هم متوجه نمی شوند کجای کارشان ایراد دارد. اما کسانی هم مثل مولانا هستند که جز خوبی در دنیا هیچ چیز دیگری نمی بینند، چون از منیت خود عبور کرده اند. وقتی منیت و ذهن ایرادگیر را از سر راهت برمی داری، فقط بیکرانگی باقی می ماند.

اگر منیت از سر راه برداشته نشود آرامش، برکت، عشق، شادی و... به زندگی مان وارد نمی شود چون مدام فکر می کنیم با عقل ناقص و زندگی کوتاه باید دنیا را بر وفق مراد خود تغییر دهیم. ما نمی توانیم دیگران را تغییر دهیم ما فقط قدرت تغییر خودمان را داریم. ما اگر از درون با خودمان و با دنیا آشتی کنیم، جهان بهتری خواهیم ساخت.

طاهره آشیانی

ضمیمه قاب کوچک


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183135
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.