مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
فیلم هيچ
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
از مختار نامه بیشتر بدانیم
فعالترین مردان سینمای ایران
سیاره 51
دقت کردید ؟؟
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

تله شبکه‌های ماهواره‌ای برای هنرمندان
ده‌ها شبکه ماهواره‌ای فارسی‌ زبان طی سال‌های اخیر متولد شده و یکی از این شبکه‌ها به صورت مستقیم هنر...

سالی سخت اما پربار برای رسانه ملی
یک سال از دوره ریاست دکتر محمد سرافراز بر سازمان صداوسیما گذشت. درست در پانزدهم آبان سال گذشته بود ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : هجوم سریال های ماهواره ای به بنیان خانواده-بخش اول
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   826   بازدید   
تاریخ درج مطلب  6/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

هجوم سریال های ماهواره ای به بنیان خانواده-بخش اول

هجوم سریال های ماهواره ای به بنیان خانواده-بخش اول واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

امروزه، ماهواره به عنوان یک رسانه جمعی، با نفوذ در حریم خلوت و خصوصی مردم به فرهنگ، ارزش ها و باورهای اسلامی ـ ایرانی آنان هجوم آورده است. برنامه ها، سریال ها و فیلم های جذاب ماهواره ای، طی شبانه روز هزاران مخاطب پیر و جوان و زن و مرد را پای جعبه جادویی می کشاند تا قسمت به قسمت سریال هایی را دنبال کنند که هر لحظه در آنها عشقی جابه جا می شود، نقاب از حقیقت واقعی شخصیتی برچیده می شود، هویتی می شکند، دروغ و راستی برملا می گردد و...

با آن که بسیاری از متخصصان و کارشناسان اجتماعی سال هاست از پیامدهای مواجهه مخاطبان ایرانی با برنامه های شبکه های ماهواره ای و از تحولات و دگرگونی های عمیق و اساسی آن در نوع روابط و ارزش های خانوادگی و فرهنگی و اجتماعی آن بر افراد، سخن می گویند، اما هنوز ناگفته ها در این باب بسیار است که سعی کرده ایم در این نوشتار این بار از نگاهی دیگر، درباره مصائب ماهواره بگوییم.

القای ضدارزش ها به جای ارزش ها

فیلم ها و سریال های ماهواره ای با تغییر احساس شخص از واقعیت ها و با تاثیر گذاری بر روی افکار و روان مخاطبان، می تواند نوع نگاه و سلایق افراد به موضوعات مختلف را متحول سازد.

از طریق همین نمایش های ماهواره ای، بسیاری از ارزش ها و باورهای غیراخلاقی در قالب قواعد و هنجارها و نمادهای قابل اجرا در محیط خانواده، به طوری کاملا خزنده و تاثیر می گیرد و در سمت و سوی دلخواه، دستخوش تغییرات و دگرگونی های شگرفی می شود.

مثلا، شبکه های ماهواره ای در قالب میان برنامه ها و آگهی های تبلیغاتی، ارزش های متفاوتی چون مصرف گرایی، تجمل پرستی، فرهنگ برهنگی، ترویج بی مبالاتی اخلاقی و... را به نمایش گذاشته و اندک اندک فرهنگ وقار و پوشیدگی را به کناری زده و صحنه رقابت برای عرضه هر چه بیشتر جذابیت های جسمی و جنسی را تبلیغ می کند.

به طور مثال برخی زنان و دختران جوان با مشاهده فیلم و سریال های شبکه های ماهواره ای، مطابق با حس همزادپنداری، به تقلید از نوع پوشش و آرایش هنرپیشگان برآمده و در هر چه بیشتر شبیه کردن خود با آنها تلاش می نمایند.

قدرت تاثیر گذاری برنامه های ماهواره ای محدود به تغییر ارزش ها، تضعیف ارزش ها و یا جایگزینی ارزش های جدید در رفتار مخاطبان نیست، بلکه این رسانه قادر است در حوزه های مربوط به حریم های خصوصی افراد نیز منجر به تغییرات و تحولات عمیقی شود، به گونه ای که گاهی افراد بدون این که خود متوجه باشند، وجدان و غیرت شان دستکاری می شود.

مثلا وقتی ارتباط جنسی با محارم قبح زدایی می شود، پدری می تواند بدون احساس گناه یا توجه به ارتکاب عملی خلاف عرف و شرع، دختر خود هتک حرمت کند.

بی تردید چنین تغییراتی، بسترهای مناسبی برای آسیب رسانی به کانون خانواده و پیامدهای ناگوار آن فراهم می سازد.

متاسفانه فیلم ها و سریال های ماهواره ای، هویت تازه ای به مشاهده گران خود می بخشند و آنها را مجبور می کنند تا ارزش های نامطلوب و فاسد را جایگزین مناسب ارزش های اخلاقی دانسته و از همه بدتر آن که گاه درصدد حفظ و ثبات آنها نیز برمی آیند.

ورهای سازنده، اگرچه شاید مساعد احوال مردم آن جامعه و در جهت سیاست های حاکم بر آنان باشد، ولی در جامعه ای که آن روابط، هنجارها و ارزش ها به گونه ای دیگر تعریف می شوند، نتیجه ای عکس داده و آنها را مورد حمله قرار می دهد که بی شک خانواده اولین مرکز مورد تهاجم خواهد بود و دستخوش اولین تغییرات قرار خواهد گرفت و گاه حتی ممکن است تا به مرز اضمحلال و تزلزل نیز پیش برود.

عفاف زدایی، چشم طمع داشتن به ناموس افراد، افزایش سن ازدواج، بی تفاوتی به حریم خانواده و بی بندوباری فکری و فرهنگی ایجاد زمینه گناه و تسهیل گناه، پیدایش تعارض ذهنی در افراد و ترغیب آنها به آشوبگری در محیط خانه و زندگی، افزایش نفرت، نگرانی و سوءظن بین اعضای خانواده ها، سست شدن پایه های اعتقادی و تبدیل هنجارها و ارزش های دینی و اجتماعی به ضدارزش، افزایش فاصله بین نسل ها، کاهش توان کار و تلاش و کسب علم و دانش، هویت زدایی ناشی از تقلید کورکورانه و از دست دادن ارزش های فرهنگی اجتماعی و... نمونه های بارزی از نتیجه الگوپذیری از سریال های ماهواره ای است.

آسیب به کیان خانواده

ترویج فردگرایی و تعارض فرهنگی افراد از جمله آسیب هایی است که موجب ناآرامی ذهنی و نارضایتی میان زنان و مردان و فرزندان خانواده شده است.

چه بسا در بسیاری از مجموعه های تلویزیونی ماهواره ای، زنان و مردان متاهلی به نمایش گذاشته می شوند که درست مانند زمان مجردی، تنهایی به مهمانی می روند و یا خود را با تفریحاتی سرگرم می کنند که از حضور دیگر اعضای خانواده در آن خبری نیست.

این در حالی است که در خانواده های ایرانی با معیارهای اسلامی، احساس مسئولیت عمیق در قبال اعضای خانواده و موظف نمودن خود به حفظ حریم خانواده از جمله وظایف افراد به حساب می آید که باعث تعهد مرد به بانوی خانه و فرزندان خویش و تامین نیازهای آنها و برعکس می شود.

این در حالی است که در فیلم های ماهواره ای مرد خانواده به عنوان فردی مطرح می شود که امیال شخصی اش تنها معیار رفتارهای او محسوب می شود.

چنین فردی خود را متعهد به دیگر اعضای خانواده نمی داند و خود و خواسته هایش را همیشه مقدم بر تمام مناسبات خانوادگی می داند و حتی گاه برای تامین امیال و نیازها مجاز است روابط مقدس خانوادگی را زیر پا بگذارد، بی تردید چنین مردی مطلوب زن ایرانی و غیرت زنانه او نیست، مرد زندگی و سر به زیر بودن و تکیه گاه محکم بودن، تنها خواسته زن ایرانی است.

از سوی دیگر فیلم ها و سریال های ماهواره ای زن را نیز به همین ترتیب یک فرد تعریف می کند که طنازی و عشوه گری و توجه به خود مقدم بر هر فرد دیگر از جمله همسر و فرزندانش است.

بی شک چنین زنی نیز مطلوب مرد ایرانی با آموزه های دینی و ایرانی نخواهد بود، زن مدیر و مدبر و مسئولیت پذیری که همسرداری را خوب می داند و مسئول تربیت فرزندان و تنظیم ارتباطات درون خانوادگی است، همسر ایده آل یک مرد محسوب می شود.

هوس خواهی و تنوع طلبی، تضعیف و نادیده گرفتن پیوند زناشویی، ایجاد حس رقابت زن و شوهر نسبت به یکدیگر، کم رنگ شدن رابطه عاشقانه و احساس صمیمیت بین زن ها و شوهرها و عدم رضایت و تمایل جنسی، القای تجربه چندین باره عشق توسط زن و مرد و حتی تجربه رابطه های فرا زناشویی، معرفی دوست دخترها و دوست پسرها به عنوان دوستان خانوادگی، بی فرهنگ و بی کلاس معرفی کردن والدین دارای فرهنگ سنتی و اصیل، عدم اعتماد به اطرافیان، ناآرامی فکری و عدم امنیت روانی و... از دیگر عوامل مهم آسیب های ماهواره به استحکام خانواده است.

نبود حیا و شکسته شدن حریم ها در خانواده

تماشای خانوادگی برخی سریال ها و فیلم های ماهواره ای که عاری از عفت و حیای مرسوم در خانواده های ایرانی است، نه تنها تاثیر منفی بر روابط بین افراد خانواده می گذارد بلکه باعث فروریختن پرده های حجاب بین اعضای خانواده و در نتیجه شکسته شدن قبح اعمال نزد آنان می شود.

مثلا پدر و مادری را در نظر بگیرید که به همراه دختر یا پسر نوجوان و جوان خویش نظاره گر تصاویر فیلمی هستند که در آن اعمال زناشویی و یا حتی یک معاشقه ولو خفیف صورت می گیرد، به نظر شما چنین رفتار به ظاهر روشنفکرگرایانه، چه پیامدهای منفی را متوجه آن خانواده می کند؟

بی شک شکسته شدن حریم های خانوادگی و از بین رفتن قبح افعال، نه تنها موجب بی پروایی اعضای خانواده نسبت به یکدیگر می شود بلکه زمینه یا مجوز تجسس و کنجکاوی نسبت به حریم های شخصی یا حتی حیطه بدنی و جسمانی یکدیگر را نیز صادر می کند.

شاید افرادی را دیده باشید که نسبت به برخی از مسائل و رفتارهای کاملا زنانه یا مردانه، احساس شرم و حیا نداشته و بی هیچ تعصب و خجالتی، بسیار آزادانه باب سخن باز می کنند و یا مطلبی را مورد پرسش قرار می دهند.

بدون آن که متوجه این مهم باشند که چه کسی، از چه جنسی و با چه مسند رابطه ای، مخاطب گفت وگوی آنهاست.

بی گمان، اینان جزو همان گروه از خانواده هایی هستند که شکستن قبح چنین اعمالی را آزادی بیان در خانواده و احساس راحتی بین اعضای آن معنا می کنند.

تجارب بالینی متعدد نشان داده است چنین قبح زدایی اخلاقی، نه تنها موجب نزدیکی و صمیمیت اعضای خانواده نمی شود بلکه موجب کم اهمیت شدن نقش والدین، ایجاد اختلاف بین زوجین و دوری فرزندان از خانواده و گاه حتی منجر به بروز آسیب های بسیار جدی شده که گاه مجال جبران آن نیز هرگز پیش نمی آید.

بی تردید وقتی حیای چشم بر دیدگان اعضای یک خانواده حاکم نباشد، احتمال وقوع اتفاقات شوم و بد نیز افزایش می یابد.

به بیان دیگر فیلم ها و سریال های ماهواره ای به طور هدفمند عفت و اخلاق اجتماعی را نشانه گیری کرده اند.

وارونه جلوه دادن حقایق اخلاقی، شخصیتی و اجتماعی، اختلاف افکنی بین زن و شوهر و چشم طمع داشتن به ناموس دیگران، شکستن مرزها و حریم های اخلاقی میان زوجین و دیگر اعضای خانواده، از کمترین تبعات حضور بدون کنترل و حتی با کنترل ماهواره بر خانواده هاست.

ورود ماهواره به خانه را می توان به منزله ورود یک فرد نامحرم و لاابالی به خانواده دانست که با کیاست و زیرکی بسیار می تواند یک خانواده را به تدریج از هم بپاشد. 

نسرین صفری/ روان شناس و مدرس دانشگاه

ضمیمه چاردیواری


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183138
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.