مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
فعالترین مردان سینمای ایران
از مختار نامه بیشتر بدانیم
سیاره 51
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
فیلم هيچ
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

بهترین فیلم های اقتباسی ایرانی از داستان های ادبی
فیلم هایی در تاریخ سینمای ایران هستند که اقتباس از داستان های بزرگ ادبی محسوب می شوند. در مطلب پیش ...

اقتباس، کپی نعل به نعل نیست
اصغر پورهاجریان، تهیه‌کننده این تله‌فیلم گفت: این تله‌فیلم یک کار کودک و نوجوان است که مضمون دفاع م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : اقتباس، کپی نعل به نعل نیست
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   795   بازدید   
تاریخ درج مطلب  17/8/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

اقتباس، کپی نعل به نعل نیست

اقتباس، کپی نعل به نعل نیست واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

تله فیلمی که به مرحله تدوین رسید

تقابل پدر و پسر در پاییزی که گذشت

تصویربرداری تله فیلم پاییزی که گذشت به کارگردانی سیامک کاشف آذر و تهیه کنندگی اصغر پورهاجریان به پایان رسیده و این اثر نمایشی مراحل تدوین را پشت سر می گذارد.

در این تله فیلم که به سفارش گروه فیلم های تلویزیونی مرکز امور نمایشی سیما ساخته شده است، بازیگرانی چون نادر فلاح، علیرضا استادی، علیرضا عامری، دانیال عباس زاده، فرحناز خسروآبادی و مانی رحمانی به ایفای نقش می پردازند.

قصه بکر و کمتر پرداخته شده فیلم کوتاه

اصغر پورهاجریان، تهیه کننده این تله فیلم گفت: این تله فیلم یک کار کودک و نوجوان است که مضمون دفاع مقدسی دارد. تله فیلم پاییزی که گذشت، قصه بکر و کمتر استفاده شده ای دارد و کمتر به آن پرداخته شده است. در عین حال، اقتباسی بودن فیلمنامه هم بیشتر راغبم کرد تا آن را به تصویر بکشم.

وی با اشاره به تصویربرداری این تله فیلم در استان های ایلام و کرمانشاه درباره ترکیب بازیگران توضیح داد: فضای پاییزی که گذشت در منطقه صفر مرزی می گذرد و به همین دلیل سعی کردیم فیلمبرداری در منطقه ای صورت بگیرد که دارای لوکیشن های واقعی باشد. به علت قصه بکر تله فیلم هم ترجیح دادیم بازیگران کمتر شناخته شده ایفاگر نقش های آن باشند.

نیاز اقتباس به تحقیق و مطالعه

فیلمنامه تله فیلم90 دقیقه ای پاییزی که گذشت را سهیلا جبری براساس رمان بنجامین ادوارد ورتیس نوشته است

این فیلمنامه نویس در این زمینه تصریح کرد: چند رمان کودک و نوجوان را برای اقتباس به من پیشنهاد دادند که از بنجامین خوشم آمد. فیلمنامه خیلی به اصل داستان نزدیک است و قصه آن هم در حد توان بومی سازی شده و متناسب با حال و هوای کشور خودمان است. به محض این که رمان بنجامین را خواندم احساس کردم چقدر تصویری به رشته نگارش درآمده و می شود از دل آن یک فیلمنامه خوب بیرون آورد.

جبری در واکنش به طرح این پرسش که چرا در ایران فیلمنامه های اقتباسی به ندرت نوشته می شود و فیلمنامه نویسان کمتر سراغ ادبیات داستانی داخلی می روند یادآور شد: این مساله در وهله اول به مباحث اقتصادی باز می گردد. تهیه کننده می پندارد که در این صورت باید با دو شخص قرارداد ببندد؛ اول خالق اثر و بعد فیلمنامه نویس، و در نتیجه ترجیح می دهد اصلا سراغ این آثار نرود تا به هزینه کرد مضاعف مجبور نشود. از سوی دیگر، اقتباس به تحقیق و مطالعه نیاز دارد که متاسفانه جدی گرفته نمی شود.

تقابل پدر و پسر

سیامک کاشف آذر در مقام کارگردان پاییزی که گذشت اعتقاد دارد، این تله فیلم عرصه وسیع تری برای او بوده است تا توانایی هایش را بسنجد. این کارگردان پیش از این فیلم کوتاه حنان را با محور دفاع مقدس و آسیب های جنگ ساخته که در چند جشنواره بین المللی هم به نمایش درآمده است.

وی به جذابیت های فیلمنامه تله فیلم پاییزی که گذشت اشاره کرد و گفت: فیلمنامه دارای فضای خوبی است، اما در عین حال یک کار صرف دفاع مقدسی نیست. قصه درباره مردی است که پس از سال ها به خانه پدری اش بازمی گردد تا زمین زراعی شان را احیا کند، اما در اثر یک اتفاق و در برخورد با یک مین عمل نکرده باقیمانده از زمان جنگ مجروح می شود. در این میان، پسر نوجوان او که با اکراه همراهش بوده، با وجود مخالفت های اولیه اش تصمیم می گیرد به پدر کمک کند. بنابراین شروع می کند به کار کردن روی زمین تا آن را به محصول برساند. این تقابل میان پدر و پسر در قصه پررنگ است و مخاطب بیشتر با دغدغه پدر که بعدها به پسر منتقل می شود، درگیر شده و تا آخر تله فیلم همراهی اش می کند.

یک نقش دراماتیک و پرچالش

نادر فلاح، یکی از بازیگران اصلی تله فیلم پاییزی که گذشت است که نقش پدر را بازی می کند. این هنرپیشه درباره نقش خود و جذابیت های آن توضیح داد: نقشم در تله فیلم را خیلی دوست داشتم. یک پدر که به واسطه دور افتادن از اصل و ریشه اش دچار بحران شده و حالا به خانه پدری بازگشته تا به شکل و شمایلی خودش را احیا کند. یک نقش دراماتیک و پرچالش است که خیلی دوستش دارم. موقعیت های خیلی خوبی داشت. از قصه، فضا و لوکیشن مناسبی هم برخوردار بود. جزو نقش های جذابی است که جای کار داشت

فلاح افزود: از این که ایفاگر این نقش بودم، خوشحالم. باید نتیجه کار را در زمان پخش تله فیلم دید، اما در مجموع راضی ام. کاشف آذر کارگردان کاربلدی است و همکاری با او لذتبخش بود. دیگر عوامل از گروه فیلمبرداری گرفته تا صدا و صحنه هم کار خود را به خوبی می دانستند.

اقتباس، کپی نعل به نعل نیست

جبری: ما اصولا سراغ ادبیات کهن نمی رویم. در مورد ادبیات کلاسیک و مدرن هم اگر نویسنده اثر زنده باشد، عموما با فیلمنامه نویس به مشکل برمی خورد. متاسفانه نویسندگان ما تصور می کنند اقتباس یعنی کپی نعل به نعل. در حالی که فیلمنامه نویس می تواند چیزهایی هم از خودش به قصه بیفزاید یا اصل داستان را با نگاه و زاویه دید خود بازنویسی کند. من تا امروز ندیده ام یک نویسنده معاصر از اقتباسی که از اثرش شده، راضی باشد.

محسن محمدی

ضمیمه قاب کوچک


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : پاییزی که گذشت , فیلم ایرانی ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

181331
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.