مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
سیاره 51
فیلم هيچ
از مختار نامه بیشتر بدانیم
فعالترین مردان سینمای ایران
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

بهترین فیلم های اقتباسی ایرانی از داستان های ادبی
فیلم هایی در تاریخ سینمای ایران هستند که اقتباس از داستان های بزرگ ادبی محسوب می شوند. در مطلب پیش ...

اقتباس، کپی نعل به نعل نیست
اصغر پورهاجریان، تهیه‌کننده این تله‌فیلم گفت: این تله‌فیلم یک کار کودک و نوجوان است که مضمون دفاع م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : نگاهی به فیلم «جزیره رنگین» خسرو سینایی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   895   بازدید   
تاریخ درج مطلب  6/11/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

نگاهی به فیلم «جزیره رنگین» خسرو سینایی

نگاهی به فیلم «جزیره رنگین» خسرو سینایی واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

تابلوی نقاشی از یک جزیره جنوبی

وقتی می گوییم سینمای هنر و تجربه، غالبا جوان تازه کاری به یادمان می آید که در حال نمایش نخستین تجربه فیلمسازی اش است و فیلم تجربی بیشتر مصداق فیلم آوانگاردی به نظر می رسد، اما وقتی نام و امضای کارگردانی مثل خسرو سینایی زیر فیلم آمده دیگر تجربی بودن معنای دیگری می دهد و چه بسا در اینجا معنای عکس پیدا می کند.

سینمای تجربی در ارتباط با پیشکسوتان و بزرگان سینما می تواند واجد دو معنا باشد یکی به معنای فیلمی غیرمتعارف در کارنامه فیلمساز از حیث ساختاری و دیگری فیلمی که تجلی سال ها تجربه حرفه ای یک فیلمساز است و حاصل تلاش و تجربه او را متجلی می کند. جزیره رنگین خسرو سینایی می تواند مصداق هر دو معنا و رویکرد باشد. البته سابقه مستندسازی سینایی و در اینجا ترکیب آن با فیلم داستانی نیز موجب شده جزیره رنگین در ذیل سینمای هنر و تجربه قرار گیرد و آنقدر این مرد متواضع است که در جشنواره سال گذشته خودش به مسئولان ستاد جشنواره گفته بود فیلم اش را در بخش مسابقه جشنواره قرار ندهند.

آثار مستند سینایی همگی بر نوعی معرفی زیبایی ها و ناشناخته های ایران بوده و جزیره رنگین البته به عنوان یک مستند ـ داستانی یکی از بهترین نمونه های آن است. داستان فیلم جزیره رنگین اقتباسی آزاد است از فعالیت دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز. او یک ـ هنرمند محیطی ـ است چند سال پیش به آن جزیره رفت، بیغوله ای ویران را خرید و آن را به موزه ای برای نمایش آثار هنری بومی مردم جزیره تبدیل کرد. علاوه بر این طی کارگاهی به اهالی علاقه مند جزیره آموخت که چگونه می توانند با بهره گیری از خاک های رنگارنگ جزیره نقاشی کنند و آثار خود را برای فروش به گردشگران ایرانی و خارجی ارائه دهند.

حاصل این فعالیت آن است که امروز کسانی که از این کارگاه ها بهره برده اند؛ می توانند با فروش آثارشان به گردشگران، شرایط اقتصادی بسیار بهتری را برای خود و خانواده شان فراهم کنند. بدیهی است که این فعالیت از طرف یک ـ سرحدی ـ (فردی که از اهالی بومی جزیره نیست)؛

در ابتدا با سوءظن و مخالفت کسانی از اهالی بومی مواجه شد و برخوردهایی را به وجود آورد. اما پس از حدود 10 سال، نقاشی روی شیشه با خاک های رنگین جزیره به یک ـ هنر اجتماعی ـ تبدیل شده است که گردشگران بسیاری را از ایران و کشورهای دوردست برای دیدار از جزیره هرمز جلب می کند. وقتی زمان جشنواره این فیلم در بخش خارج از مسابقه و به عنوان آخرین فیلم ساعت 10 شب اکران شد خیلی ها صرفا به دلیل اسم سینایی در سالن نشستند تا فیلم را ببینند.

در ابتدا هم به نظر می رسید فیلم کشدار و ملال انگیزی باشد، اما هر چه فیلم جلوتر می رفت بر سر شوق آمدیم. یک حس و حال خوبی در فیلم موج می زد که نوعی بهجت و شادی درونی را برای مخاطب قابل تجربه می کرد. خود سینایی هم گفته بود: این فیلم شاد ترین فیلمی است که در دوران کاری خود طی 48 سال ساخته ام و این شاد بودن چه در زمان ساخت و چه در زمان بعد از آن وجود داشته است.

به گفته او ما بسیار زشتی ها را دیده ایم و در بسیاری از فیلم ها نیز زشتی ها نشان داده شده است، اما زیبایی نیز وجود دارد و ما به جای این که در این فیلم بگوییم زشتی ها را از بین ببرید گفته ایم که زیبایی هست و باید به آن توجه کرد. واقعیت این است که سینایی در فیلم جزیره رنگین تلاش کرده نیمه پرلیوان را نشان دهد سعی کرده در فیلم دائم نگوید که چرا دولت این کار را کرد یا فلان کار را نمی کند تا وضع درست شود، بلکه آدمی را نشان داده که آستین بالا می زند و به یک جزیره می رود و با کارهایی که می کند سطح فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جزیره را ارتقاء می دهد.

جزیره رنگین البته سویه مستندگونه پررنگی دارد و می تواند با توجه به قابلیت های زیاد جذب گردشگر و معرفی زیبایی های ایران به دیگران نیز فیلم موفقی باشد. اما آنچه در پس قصه فرهنگی/ توریستی فیلم به سویه برجسته تری بدل می شود غلبه عاملیت بر ساختار است. این که چگونه می توان با تکیه بر اراده و پشتکار و تلاش از همه نشدن ها گذشت و شدن ها را تجربه کرد.

یک جزیره ناشناخته

جزیره رنگین در واقع یک مستند داستانی درباره جزیره هرمز به عنوان یکی از ناشناس ترین جزایر جنوبی کشور است که شاید تحت بزرگی و معروفیت دو جزیره کیش و قشم گمنام مانده و زیبایی ها و ظرفیت های طبیعی آن پنهان شده است. این جزیره همان جایی است که محل قلعه پرتغالی های معروف است و هم چشم اندازهای طبیعی شگفت انگیزی دارد و هم از همه مهم تر خاک رنگین دارد که چیز نادری است.

تصاویر زیبا و دلفریب علی لقمانی، تصویربردار فیلم هم به این زیبایی ها اضافه شده و قاب بندی هایی که او از این طبیعت شگفت انگیز به ما نشان می دهد زیبایی طبیعی و تکنیکی را در هم ترکیب کرده و تجربه لذت بصری دلنشینی را برای مخاطب فراهم می کند. نخستین نمای فیلم، یک لانگ شات از فراز تپه ای یا دره ای مشرف به دریاست؛

که از نظر ترکیب بندی و رنگ آمیزی، شگفت آور است و گویی یک تابلوی نقاشی در برابر دیدگان ما قرار می دهد. در طول فیلم بارها و بارها این تابلو در برابر چشمان مخاطب قرار می گیرد که هر بار عکس جدیدی در آن قاب شده و جهان بیرونی اثر را به بازتابی از جهان درونی قهرمان قصه بدل می کند.

واقعیت این است که سهم زیبایی شناسی فیلم هم دقیقا برآمده از همین سویه فیلم است و وقتی به درام می رسیم آن را به قوت وجوه مستند گونه فیلم نمی بینیم. در واقع فیلم دچار نوعی دوپارگی یا بهتر است بگوییم دو گانگی ساختاری می شود که هم وزن نیستند و این تعادل کلی اثر را به هم می زند. بخش های مستند و مولفه های تکنیکی آن خیلی خوب از آب درآمده، اما درام و قصه ای که در بستر آن روایت می شود چندان قوام ندارد.

گرچه نگاه فیلمساز به شرایط و موقعیت ارادی ـ اجتماعی قهرمان قصه اش قابل ستایش است و همین که حال مخاطب را خوب می کند سختکوشی و ناامید نشدن در رسیدن به هدف است منتها این مفاهیم و ایده والا در درون ساختار درام بخوبی صورتبندی نشده و اقناع کننده نیست.

از سوی دیگر زبان فیلم با بافت جغرافیای قصه همخوانی ندارد و برعکس عروس آتش در اینجا سینایی به سینک بودن زبان و لوکیشن درام توجه نمی کند و این زبان و گویش تهرانی است که بر فیلم حاکم است. ضمن این که در پردازش شخصیت پردازی های بومی نیز تلاش موثری صورت نگرفته و بدمن و ضد قهرمان های فیلم نیز بیشتر به تیپ سازی نزدیک است.

اما اگر از این ضعف های درون فیلمی و اجرایی اثر بگذریم با فیلمی مواجه هستیم که در ماهیت و هویت کلی خود به عنوان یک اثر نمایشی، فیلم قابل توجه و تاملی است که مخاطب را با قابلیت ها و زیبایی های بومی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی گوشه ای از این خاک ارزشمند آشنا می کند و یک فیلم موفق توریستی ارائه می دهد.

قابلیت های پنهان

سینمای ایران فقط قرار نیست مخاطب را سرگرم کند، گرچه سرگرم کردن اولین کار سینماست، اما به موازات این کارکرد ذاتی باید به ظرفیت ها و قابلیت های سینمای ایران و بهتر بگوییم قابلیت های فرهنگی ـ تمدنی ایران در سینما هم اهتمام داشت .

هم آشنا کرد و هم آشنایی زدایی. گاهی آشنازایی با آشنایی زدایی به نقطه مشترک رسیده و دو روی یک سکه می شوند. مثلا همین جزیره رنگین هم مخاطب ایرانی و هم مخاطب خارجی را با زیبایی ها و برکات طبیعی این سرزمین آشنا می کند و هم در زمینه تصورات کلیشه ای و غلط درباره سرزمین ایران در پس ذهن و ضمیر ناخودآگاه مخاطب، آشنایی زدایی می کند. از سوی دیگر این فیلم و نمونه های مشابه می تواند مسئولان کشور را به ظرفیت ها و قابلیت های پنهان این سرزمین آشنا کرده و آنها را به بهره گیری درست و توسعه گرا از آنها ترغیب کند.

احمد طالبی نژاد در این باره به نکته خوبی اشاره می کند: در طول نمایش فیلم با آن تصاویر زیبا، دائم به این نکته فکر می کردم که این جزیره آمادگی تبدیل شدن به کوش آداسی و آنتالیا یا دیگر مناطقی را که سالانه میلیارد ها تومان سرمایه مملکت را قورت می دهند، دارد و ای کاش مسئولان امور گردشگری، به فکر می افتادند این زیبای خفته را از انزوا خارج کنند تا گردشگرانی که خود را به آب و آتش می زنند تا به ترکیه و تایلند و دیگر مناطق گردشگری جهان بروند و دو، سه روزی دلی از عزا درآورند، راهی هرمز شوند که چشم انداز هایش ـ به شهادت همین فیلم ـ کم از نقاط یادشده ندارد.

جزیره رنگین را باید دید، لذت برد، قدر این سرزمین گوهر خیز را شناخت و در جهت پاسداری از آن تلاش کرد.

سید رضا صائمی

ضمیمه قاب کوچک


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : جزیره رنگین , نقد فیلم ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183132
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.