مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
از مختار نامه بیشتر بدانیم
فیلم هيچ
سیاره 51
فعالترین مردان سینمای ایران
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/ItMatchOnline.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

گفت و گو با مهدي صباغي بازيگر نمايش«ماضي استمراري»
مهدي صباغي اين روزها مشغول بازي در نمايش«ماض استمراري»به کارگرداني ندا هنگامي است.او مدتي قبل درنما...

كمدي را دوست دارم، اما كمتر كار مي كنم
-من به صورت حرفه اي انيميشن مي بينم و انميشن هاي مختلف شرکت انيميشن سازي در جهان تا سريال هاي انيمي...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : داستانی درباره لحظه مرگ یک جوان به نام سهراب..
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   646   بازدید   
تاریخ درج مطلب  13/5/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

داستانی درباره لحظه مرگ یک جوان به نام سهراب..

داستانی درباره لحظه مرگ یک جوان به نام سهراب.. واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

نویسنده و کارگردان تخلف میزانسنیک سهراب:

دوست ندارم در کارهای خودم بازی کنم

حمید دهقانی این روزها با نویسندگی و کارگردانی تخلف میزانسنیک سهراب ، بعد از 5 سال به عرصه نمایش بازگشته است.

دهقانی که بعد از نمایش از اطراف میلاد که در سال 89 در ایرانشهر روی صحنه برد و در زمان خود کار بسیار موفقی بود و رسانه ها به تفصیل آن پرداختند، نمایش تخلف میزانسنیک سهراب را به عنوان پایان نامه فوق لیسانس خود در سال 90 آماده کار داشت که به دلایل متعددی که خود درباره آن حرف زده، اجرای آن تا تیر امسال به تعویق افتاد.

در این نمایش شهروز دل افکار، حسین امیدی، حسام محمودی، فرزانه سهیلی، فرانک کلانتر، داراب داداش زاده، سیما بابایی ایفای نقش می کنند.

با حمید دهقانی درباره این کار که این روزها در سالن استاد انتظامی ایرانشهر روی صحنه رفته است و مسائل مختلف گفت وگو کردیم.

کمی از نمایش تخلف میزانسنیک سهراب بگویید.

نمایش حول یک اتفاق ساده می گذرد. داستان درباره لحظه مرگ یک جوان به نام سهراب است که لحظات شاخص زندگی اش برایش مرور می شود که این اتفاق ساده را که با رویکرد شناخت ریشه های خشونت و تصویر و تبیین مسئولیت های اجتماعی که روی دوش یک انسان است، به آن نگاه کرده بودم، تلاش کردم با تصرفاتی که در فرم کار دادم، از حالت یک روایت خطی در بیاورم و به آن عمق بدهم.

داستان نمایش هم داستان پیچیده ای نیست. در جای دیگر هم به آن اشاره کرده ام. دغدغه من در این نمایش روایت عرضی یک اتفاق به ظاهر ساده بود یعنی در واقع قصد داشتم زندگی یک فرد معمولی به نام سهراب پاکزاد را به تصویر بکشم که بر اثر یک حادثه در یک خیابان کشته می شود و در آن لحظه فرازهایی از زندگی اش در ذهنش مرور می شود، اما به این بهانه زندگی این شخص را همراه با آرزوها، فانتزی ها و دغدغه های او می بینیم.

پدر سهراب شخصیتی آرمان گرا دارد که همواره آرزوی رئیس جمهوری پسرش سهراب را در سر می پروراند به همین دلیل دائم این موضوع را به سهراب گوشزد می کند. داستان نمایش در حقیقت از روزی روایت می شود که سخنرانی رئیس جمهور از سازمان ملل در حال پخش شدن است و در آن روز مادر سهراب او را برای خرید، بیرون می فرستد، اما در خیابان ناگهان عده ای به او حمله می کنند و سهراب را می کشند. از این لحظه نمایش به شکل یک فلاش بک روایت می شود و دلایل این اتفاق و این که سهراب مرتکب چه خلافی شده که باعث به وجود آمدن چنین حادثه ای برای او شده است مطرح می شود.

این تصرفات فرمی چه بود و چه ضرورت و لزومی داشت؟

بعض از قصه ها را نمی توان سرراست و خطی روایت کرد و نمایش من به علت جریان سیال ذهن بودن چنین حالتی دارد. با چنین کاری نمی توان کلاسیک برخورد کرد و توقع روایت کلاسیک را از آن داشت. ما در تخلف میزانسنیک سهراب دو زمان اصلی داریم و هفت، هشت فلاش بک و یک فلاش فوروارد که اینها را با تصرفات فرمی این اجراها و متن نمایش می دهیم.

ضرورتش هم می تواند در نسبت مخاطب و متن سنجیده شود. به هر حال قرار نیست مخاطبان یک قرائت واحد از متن داشته باشند و فرم پیشنهادی من، می تواند مخاطب را با توجه به زاویه دیدی که دارد، به قرائتی از متن برساند که خاص خود اوست. نمایش به شیوه بینابینی روایت می شود؛ یعنی ما با تلفیقی از ذهنیت و عینیت روبه رو هستیم و مخاطب بیشتر با خیال و ذهن سهراب رو به روست.

آنچه که پیش تر هم درباره روایت جریان سیال ذهن گفتم به این معناست که در نمایش با تلفیق مکان ها و زمان های مختلف مواجهیم. به عبارت دیگر دیالوگ ها، نگارشی واقع گرایانه و رئالیستی دارند، اما در فضایی سیال اجرا می شوند. زیرا بسیاری از مسائلی که مخاطب می بیند، دارد در ذهن سهراب اتفاق می افتد، بنابراین می تواند هر لحظه، هر اتفاقی را شکل دهد که با منطق جریان سیال ذهن قابل توجیه است. یکی از القائات فرمی کارم هم ایجاد پرش هایی است که با نور و فضاسازی ها انجام داده ام که می تواند متبادرکننده پرش های ذهنی سهراب باشد و تاثیری در لحظه ای و ملموس تر بر مخاطب بگذارد.

یعنی مخاطب رویکرد همذات پندارانه ای با سهراب نمایش دارد؟

قطعا.سهراب دغدغه هایی را دارد که مخاطب با آن آشناست. سهراب شخصیتی است که جامعه او را در مسیری ناخودآگاه پیش می برد و به او الگوهای خودش را می دهد بدون این که این شخصیت زبان گفتار و توان رسیدن داشته باشد. این اتفاق می تواند برای هر کسی بیفتد. حتی در پیش پاافتاده ترین اتفاق. سهراب آرزوهای خیلی بزرگی دارد و درگیر آرزوهایی است که هر کدام از ما می توانیم داشته باشیم، اما کنترل امور را از دست می دهد.

سهراب از طرف جامعه و خانواده دچار بحران و دغدغه های مختلفی است و یک سری الگوهای رفتاری به او تحمیل شده که با خواسته های درونی اش در تناقض است در این میان او در تلاش است که از جایگاهی که برایش در نظر گرفته شده و به او تحمیل شده است بگریزد، اما در حالت طبیعی مثل یک فرد معمولی زندگی می کند و این تخلف و فرار از الگوهایی که به او تحمیل شده در ذهنش اتفاق می افتد، اما با وجود درگیری ذهنی که دارد این تخلف جنبه بیرونی هم پیدا می کند و به عنوان یک متخلف شناخته می شود.

اصطلاح میزانسنیک را از کجا آورده اید و یعنی چه؟

حقیقتش واژه ای ساختگی است و از ساخت دستوری خاصی پیروی نمی کند. واژه و اصطلاح میزانسن که معنای مشخصی دارد و من سعی کردم ساختی را از آن مشتق کنم که نوعی چارچوب مندی را به ذهن متبادر کند. منظورم همان میزانسن دار است.

حمید دهقانی در این نمایش هم بازی می کند و هم کارگردان است. کار سختی نیست؟

چرا. هم سخت است و هم خودم اعتقادی به آن ندارم. لااقل به بازی و کارگردانی همزمان در کار خودم علاقه ای ندارم، اما اتفاقی که برای بازیگرم شهروز دل افکار افتاد و پایش آسیب دید مجبور شدم نقشی را که شهروز باید اجرا می کرد خودم بازی کنم و این اتفاق چون خیلی نزدیک به زمان اجرا افتاد، چاره دیگری نبود. وگرنه هر دو نقش را خود شهروز بازی می کرد. هم نقشی را که خودش عهده دار بود، یعنی نقش پدر سهراب را و هم نقشی که من آن را اجرا می کردم.

در متن رویدادهای مختلفی را مشاهده می کنیم که ما به ازای فراوانی به لحاظ اجتماعی دارد و بومی جامعه ماست. تعمد داشته اید این وجه پررنگ باشد؟

کاملا. یکی از بزرگان فرهنگی کشورمان می گوید اگر کسی بیاید و شرحی از رویدادهای و اتفاقات روزمره ایرانی ها بنویسد، می تواند بزرگ ترین جوایز ادبی را تصاحب کند. من واقعا به این موضوع اعتقاد دارم. نمایشنامه های زیادی می بینیم که از بزرگ ترین نمایشنامه نویس های جهان، کارگردانی و اجرا می شود و شاید هم به لحاظ کارگردانی و اجرا نتوان از آن هیچ نقصی گرفت، اما وقتی دقت می کنی می بینی حرف تو و مردمت را نمی زند و معاصر تو نیست و دغدغه های تو و جامعه و عصر و نسلت در آن نیست، اما وقتی مایه های نمایشت را از پیرامونت بگیری، مخاطب عادی هم که به تماشای کار تو بنشیند، به فراخور حال خود، برداشتی از آن خواهد داشت، ولو سطحی. سهراب در این نمایش، آدمی دغدغه مند است. گیرم که دغدغه هایش، دغدغه هایی معمولی باشد.

نظیر این که برای ازدواجش، علایق اش و چیزهایی که در سرش می گذرد، کلی آدم تصمیم می گیرند. این دغدغه ها شاید خیلی معمولی باشند، اما همین آدم، هزاران ما به ازای بیرونی دارد که درگیری هایی مشابه سهراب دارند و من اگر توانسته باشم همین وجه را هم با یک اجرای سالم و سلامت نشان دهم، کارم را کرده و موفق بوده ام.

مهرداد نصرتی - قاب کوچک

منبع:جام جم


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

178957
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.