مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
فعالترین مردان سینمای ایران
فیلم هيچ
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
از مختار نامه بیشتر بدانیم
سیاره 51
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

نگاهی به آثار زنده یاد « اکبر رادی »
اکبر رادی، نمایشنامه نویس گرانقدر کشورمان، متولد مهر ۱۳۱۸ با نوشته هایش به هویت ملی و فرهنگی و ارتق...

نگاهی به حضور بازیگران شناخته شده بر صحنه تئاتر
سیامک انصاری، چهره شناخته شده تلویزیون و سینما است که در سال‌های گذشته یکی از بازیگران ثابت اصلی سر...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : معضل شخصی‌سازی تئاتر در ایران
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه :
بازدید ها :   664   بازدید   
تاریخ درج مطلب  17/6/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

معضل شخصی‌سازی تئاتر در ایران

معضل شخصی‌سازی تئاتر در ایران واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

با وحید آقاپور بازیگر، عروسک گردان و صداپیشه

تئاتر با شخصی سازی روبه رو ست

وحید آقاپور، متولد 1357، بازیگر، عروسک گردان، صداپیشه و از چهره های شناخته شده تئاتر است که در رشته نمایش با گرایش بازیگری لیسانس و در رشته کارگردانی نمایش از دانشکده سینما ـ تئاتر فوق لیسانس گرفته است.

این بازیگر که این روزها در فرهنگسرای نیاوران در شب بخیر جناب کنت بازی می کند و بناست به زودی نمایشی را هم با کارگردانی خودش روی صحنه ببرد، از بازیگران مولفی است که نظرات کارشناسی و خوبی در زمینه وضعیت تئاتر دارد. با این بازیگر در زمینه های مختلف گفت وگو کردیم.

از اجرای این روزهای تان که متن آن کار مرحوم اکبر رادی است برای ما بگویید.

اجرای نمایشنامه شب به خیر جناب کنت نوشته آقای اکبر رادی از یکشنبه، دوم شهریور در فرهنگسرای نیاوران آغاز شده است. نظر نهایی در مورد این اجرا، با مخاطب است.

این نمایشنامه از معدود نمایشنامه های تک پرده ای آقای رادی است. آقای رادی دو یا سه نمایشنامه تک پرده ای دارند که شب بخیر جناب کنت یکی از این نمایشنامه هاست.

این نمایشنامه به جهت مضمون در قیاس با دیگر آثار جناب رادی، تفاوت هایی دارد. در این نمایشنامه مایه هایی از سورئالیسم وجود دارد که پرداخت آن، پرداخت جالب و در نوع خود قابل توجه است.

وضعیت اجرا و استقبال مخاطبان چگونه است؟

موضوعی که دوست دارم به آن اشاره کنم درباره فرهنگسرای نیاوران است. به نظر من این مجموعه، برای اجرای تئاتر در دوره جدید برنامه منظمی ندارد.

به عنوان مثال ما در حال حاضر با این موضوع مواجه شده ایم که سه شنبه ها نباید نمایشنامه مان را اجرا کنیم و شنبه ها می توانیم اجرای خود را داشته باشیم.

این برای اولین بار است که تعطیلی تئاتر را از شنبه به سه شنبه تغییر داده اند و می گویند دلیل این کار، این است که سه شنبه ها در این سالن نشست ادبی اجرا می شود. این اتفاق اصلا موضوع محترمانه ای نیست و در دراز مدت به مخاطب تئاتر لطمه می زند.

می شود با برنامه ریزی برنامه های غیر از تئاتر هم در این سالن برگزار شود و لطمه ای به اجرای تئاتر هم نخورد یا می شود نشست ادبی را به جای سه شنبه، شنبه ها اجرا کرد.

از آنجا که اعلام شده است که درآمدزایی و گردش مالی، برای مراکز فرهنگی، اولویت است، کم کم ما لطمه های این گونه نگرش را می بینیم.

این که مرکزی تلاش می کند حداکثر درآمد را برای خودش داشته باشد. انعکاس این نگرش را این گونه می بینیم.

چند ماه پیش دوست من آقای حجازی فر در سالن بزرگ این مجموعه اجرا داشتند، روزهایی پیش می آمد که ده دقیقه، قبل از اجرا، سالن را به ایشان می دادند چون تا آن موقع برنامه دیگری در آنجا اجرا می شد.

این اتفاقات خوشایند نیست، اما درباره مخاطب باید بگویم که روزهای اول اجراست، ما خیلی مخاطب آنچنانی ای نداشته ایم.

بخشی از این مسأله به خاطر تبلیغات گروه است که تبلیغات مناسبی نیست. من ندیده ام که روابط عمومی فعالیت چشمگیری داشته باشد.

بیشتر توان گروه متوجه پروسه تولیدی اجرا شده بود و حالا کم کم دارند به این مسأله فکر می کنند که کارهایی درباره روابط عمومی صورت دهند.

شما در تمام حوزه های مرتبط با نمایش اعم از بازیگری و نمایشنامه خوانی طی این سال ها بسیار پر کار بوده اید.

از قدیم گفته اند، کار نیکو کردن از پُر کردن است. اگر در کارنامه من اجراهای زیاد، با کیفیت و قابل قبولی بوده یکی از مهم ترین دلایلش این است که من از ابتدای دوره دانشجویی که کار را شروع کرده ام تا الان، همواره به این نکته توجه داشته ام که یکی از چیزهایی که به یک بازیگر می تواند کمک کند، تجربه کردن ژانرهای مختلف با کارگردان های مختلف و نمایشنامه های متنوع است.

من اصولا از این که خود را به یک گونه و سلیقه خاص محدود کنم، پرهیز می کنم و معتقدم پارامتر انعطاف که یکی از پارامترهای بازیگری است، زمانی پرورش پیدا می کند که شما بتوانید در آثار کارگردان های مختلف کار کنید و خودتان را با نگاه های مختلف تطبیق دهید و توانایی اجرا برای طیف مخاطبان گوناگون را داشته باشید.

حالا این که سلیقه خود تو به عنوان مخاطب کدام است و کدام را می پسندی، این بحث متفاوتی است اما باید این اشراف را داشته باشی که بتوانی در نمایشی که با سلیقه ات هم متفاوت است، حضور قابل قبولی داشته باشی.

به خاطر همین، من از این ماجرا استقبال و سعی کرده ام در آثار مختلفی حضور پیدا کنم. فضا برای فعالیت در عرصه تئاتر در این سال ها مساعد بوده است.

از این نظر که تقاضای کار داشته ام. شاید بعضی از این تقاضاها از نظر مالی درخشان نبوده و چشم انداز روشنی نداشته باشند، اما این تقاضا به هر حال وجود داشته است.

من هم سعی کرده ام سالانه در سه یا چهار اثر به عنوان بازیگر حضور داشته باشم چون اگر یک بازیگر، مدتی روی صحنه نرود، قطعا توانایی هایش کاهش پیدا می کند، قطعا ارتباطش با مخاطب ضعیف می شود.

توانمند بودن در بازیگری منوط به حضور و ارتباط مستمر با مخاطب است که شکر خدا، فضای این کار برای من مساعد بوده است و همیشه آرزو کرده و گفته ام هستند بازیگرانی که توانمندی شان در سطح توانمندی من است یا از من توانمندتر هستند و بازیگران قابل تری از من هستند، اما فضا برای حضور آنها متاسفانه فراهم نشده است.

من امیدوارم شرایط برای حضور همه بازیگران تئاتر به شکل عادلانه مهیا شود. کسی که استعداد این کار را دارد اما شرایط برایش مساعد نشده، فضا برایش مساعد و امکان حضور روی صحنه برایش فراهم شود.

نظرت راجع به رفتن تئاتر به سمت خصوصی سازی چیست؟ آیا شما هم معتقدید خصوصی سازی به تئاتر ضربه می زند؟

قطعا با اتفاقاتی که طی چند سال دیده ایم، قاطعانه می توان گفت که خصوصی سازی در حال ضربه زدن به بهترین بخش های فرهنگ و هنر، از جمله به تئاتر است.

دلایل این حرف هم مفصل است، اما آنچه می توان به طور خلاصه به آن اشاره کرد، این است که این خصوصی سازی به اعتقاد من نامش خصوصی سازی نیست و بیشتر ما با فرآیند شخصی سازی رو به رو هستیم.

خصوصی سازی در معنای درستش یعنی بخش خصوصی به عنوان بخشی که ارتباط مالی با دولت ندارد، بتواند وارد عرصه فرهنگ و هنر شود و جامعه هنرمندان بتوانند از سرمایه بخش خصوصی برای عرضه فعالیت های خود استفاده کنند.

اما آنچه ما درحال حاضر می بینیم این نیست. ما چندان با اضافه شدن یکسری فضاهای فرهنگی که بخش خصوصی آن را افتتاح کرد، مواجه نیستیم.

بندرت این فضا را می بینیم. ما داریم می بینیم در همان فضاهای فرهنگی ای که متعلق به دولت است، نقش و حضور هنرمندان در آن کمتر می شود و افرادی که سرمایه دار هستند، همان معدود اماکن و مراکز فرهنگی را که پیش از این، هنرمندان می توانستند طی پروسه ای در آن حضور پیدا کنند، از آنها می گیرند و سرمایه در آنها حرف اول را می زند.

وقتی که مراکزی که از دولت برای اداره شان، بودجه می گیرند، رسما به هنرمندان می گویند که هرکس که بتواند پول بیشتری به ما بدهد و هزینه های بیشتری را به ما بدهد، اولویت با اوست، به نظر من این فرآیند، فرآیندی نابود کننده و ضربه زننده است.

این که کارگردانی به صرف داشتن سرمایه می تواند اولین اثر خود را در تالار وحدت اجرا کند، اصلا اتفاق معقول و امیدوار کننده ای نیست.

هرکس توان مالی دارد می تواند محصول خود را عرضه کند و با مخاطب ارتباط برقرار کند و هر کس این توان را ندارد باید به فکر دیگری بیفتد.

مجموعه این صحبت ها را به این اضافه کنید که در کشور ما امکانات سخت افزاری اجرای تئاتر بسیار اندک است. به هر حال ما سالن های معدود و مراکز فرهنگی کمی داریم.

اگر قرار باشد اولویت همین تعداد مراکز هم این باشد که کاری در این مراکز اجرا شود که بتواند وجه موفق تری داشته باشد و هنرمندانی برای اجرا اینجا بیایند که بتوانند پول بیشتری به این مرکز فرهنگی دهند. اگر ما مراکز متعددی داشته باشیم، می گوییم بخشی از آن می تواند این طور اداره شود.

ولی وقتی ما مراکز محدود داریم که تنازع بقا بر سر آنهاست درگیر شدن و حاکمیت یافتن ماجرای خصوصی سازی به این شکل، قطعا ضربه بیشتری وارد می کند.

اگر در کشوری که توسعه یافته است، ما مکان های متعدد برای عرضه نمایش داریم، از مجموع این مکان ها، 20درصد رویکرد این گونه داشته باشند، یعنی بگویند اولویت با سرمایه است، اشکالی ندارد.

به هر حال کلی سالن دیگر است که می تواند با نگاه دیگری اداره شود ولی در این محدودیت امکانات قطعا چیزی که در دراز مدت ضربه خواهد خورد هنر و نگاه هنری واقعی است که قرار نیست اولویتش با سرمایه باشد.

از ویژگی های نمایش شب به خیر جناب کنت، بگویید، کدام ویژگی سبب شد شما بازی دراین کار را قبول کنید؟

فضای ارتباطی بین دو کاراکتر سالمند که زن و شوهر هستند، بسیار ماهرانه و جذاب در نمایشنامه آقای رادی پرداخت شده است.

جنسی از روزمرگی و کهولت رابطه بین این دو کاراکتر وجود دارد که این هم خیلی خوشایند و دلپذیر در نمایشنامه نشان داده شده است.

دیالوگ نویسی ماهرانه ای دارد و بازیگر هنگام ادای این دیالوگ ها وسوسه می شود، این دیالوگ ها را مزمزه کند و گونه های مختلفی روی آن اتود بزند و برایش گفتن این دیالوگ ها جذاب است.

نکته دیگر، نگاهی است که به مقوله مرگ شده است. این نگاهی غافلگیر کننده و جالب است. نوعی از تعلیق در نمایشنامه به واسطه مقوله مرگ وجود دارد، که به نظر من در آثار دیگر آقای رادی کمتر این را می بینیم.

علاوه بر اینها موجز و کوتاه بودن نمایشنامه ای که داستان، قصه، حرف و حرکت خود را در کمتر از یک ساعت جمع می کند و ارائه می دهد. اینها همه از پارامترهایی بود که برای من بازیگر جذاب بود.

مهرداد نصرتی/ اعظم حسن تقی - قاب کوچک

منبع:جام جم


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : تئاتر , شخصی‌سازی تئاتر , وحید آقاپور ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

179916
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.