مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
حجاب و پایداری اجتماعی
دیه و قصاص در مباحث حقوق زن
ایجاد دکوراسیونی مردانه در خانه
دیه و قصاص در مباحث حقوق زن
چیدمان میزنهار خوری در منزل
همسر فرعون و حضرت مریم ، الگوهاي زنان
عکس های دختر بچه ناز
جایگاه زن در دین مسيحيت
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

نگاهی به آموزه های تربیتی در زندگی حضرت خدیجه علیها السلام (1)
حضرت خدیجه همسر گرامی رسول اکرم صلی الله علیه و آله، 68 سال پیش از هجرت نبوی صلی الله علیه و آله در...

چهار زن برگزیده عالم
در روایات از چهار زن به عنوان بهترین زنان بهشتی یاد شده است. از جمله پیامبر (ص) فرمود: "خیر نساءالج...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : همسر با ايمان فرعون
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   758   بازدید   
تاریخ درج مطلب  11/5/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

همسر با ايمان فرعون

همسر با ايمان فرعون واحد زنان تبیان زنجان-

 

همسر با ايمان فرعون مصر، در زمان موسي عليه السلام آسيه نام داشت که از زنان نمونه تاريخ است. در قرآن به نام آسيه تصريح نشده اما با عنوان همسر فرعون دو بار از او ياد شده است:

1. سوره مبارکه قصص آيه 9: و قالت امرأَتُ فرعون قُرَّتُ عَين لِّي و لک لا تقتلوه؛ و همسر فرعون گفت: اين کودک، نور چشم من و تو است، او را نکشيد.

2. سوره مبارکه تحريم آيه 11: و ضرب الله مثلاً للذين آمنوا امرَأتَ فرعون؛ و خداوند براي کساني که ايمان آورده اند، به همسر فرعون مثل زده است.

به گفته برخي از مفسران، آسيه به بيماري بَرَص دچار شده بود و پزشکان از درمان آن ناتوان بودند. کاهنان به فرعون گفتند: در فلان زمان کودکي را در رود نيل، در صندوق مي يابيد که آب دهان او شفاي اين بيماري است. فرعون کساني را بر کنار رود نيل بگماشت. هنگامي که صندوق را يافتند، آسيه آب دهان وي را بر برص ماليد و بي درنگ شفا يافت.

اطرافيان فرعون گفتند: اين همان طفلي است که بايد کشته شود. ولي آسيه مانع شد و به فرعون گفت: او نور چشمي براي من و تو است. او را نکشيد؛ اميد است نفعي به ما برساند يا او را فرزند خود بگيريم. و موسي اين گونه از مرگ رهايي يافت.

آسيه نام کودک را موسي( برگرفته از ميان آب و درخت يا فرزند آب) نهاد.

از امام باقر عليه السلام نقل شده که آسيه و فرعون براي تفريح در ايام بهار، درخيمه اي ( قصري) کنار رود نيل به سر مي بردند که موسي را يافتند و فرعون با ديدن موسي گفت: چگونه است که اين کودک کشته نشده؟ آسيه گفت: تو فرمان کشتن کودکاني را صادر کرده اي که امسال به دنيا آمده اند و اين کودک بيش از يک سال دارد. به گفته اکثر مفسران، فرعون ابتدا قصد کشتن موسي را داشت و در مقابل سخن آسيه که اين کودک، نور چشم من و تو است، گفت: نور چشم من نيست. از جمله لا تقتلوه نيز بر مي آيد که آن ها قصد کشتن موسي را داشتند. هم چنين آسيه واسطه مي شود تا مادر موسي در مقام دايه پذيرفته شود.

ايمان آسيه

آسيه، با مشاهده معجزه عصاي موسي و غلبه وي بر ساحران به او ايمان آورد، ولي ايمان خود را اظهار نمي کرد تا زماني که همسر حزقيل ( خزانه دار فرعون و آرايشگر دخترش) به سبب ايمانش به دست فرعون کشته شد. آن گاه با اعتراض به فرعون و سرزنش وي، ايمان خود را آشکار ساخت.

پس از آن که آسيه ايمانش را آشکار کرد، فرعون او را ديوانه خواند. آسيه گفت: من ديوانه نيستم. خداي من و تو و همه جهانيان کسي است که آسمان، زمين، کوه و دريا را آفريد. فرعون بر او خشم گرفت و او را از خود راند. آسيه در پاسخ نصيحت پدر و مادرش که از وي مي خواستند با فرعون که به عقيده آنان خداي آسمان و زمين بود مخالفت نکند، گفت: اگر او خداي آسمان و زمين است بگوييد براي من تاجي بسازد که آفتاب در پيش و ماه در پشت و ستارگان بر گرد آن باشند. گفتند: او نمي تواند. آسيه گفت: خداوند بر اين کار توانا است.

هنگامي که فرعون از ايمان آسيه آگاه شد، از سران دربارش درباره آسيه نظر خواست. آن ها قتل آسيه را پيشنهاد کردند. فرعون دستور داد: آسيه را بر زمين ميخ کوب کرده، سنگي بزرگ را بالاي سرش بياويزند؛ اگر از ايمانش دست برداشت به قصر فرعون باز گردد و هم چنان همسر وي باشد وگرنه سنگ را بر او بيفکنند.

آسيه از ايمان خود دست بر نداشت و از خداوند خواست که به جاي قصر فرعون خانه اي در جوار رحمت خويش در بهشت برايش بنا کند و او را از فرعون و کفر و ستم او و نيز عمّال ستم کارش رهايي بخشد: ربّّ ابنِ لي عندک بيتاً في الجنّه و نجِّني من فرعون و عمله و نجِّني من القوم الظالمين تحريم /11؛ پروردگارا! خانه اي براي من نزد خودت در بهشت بساز، و مرا از فرعون و کار او نجات ده و مرا از گروه ستمگران رهايي بخش!

فضايل آسيه

1. در آيه يازدهم سوره مبارکه تحريم خداوند آسيه را در کنار مريم و مقدم بر او، الگوي مؤمنان معرفي مي کند.

2. آسيه ايمان خود را در کنار فرعون حفظ کرده و از همه جاذبه هاي زندگي دنيا گذشت.

3. آسيه جوار رحمت خداوند را بر زندگي در قصر فرعون ترجيح داد و در دعاي خود، کرامت معنوي( قرب خداوند) را طلبيد.

4. پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله، آسيه را در کنار مريم، خديجه و فاطمه عليها السلام يکي از چهار زن کامل و برتر عالم و نيز از بهترين زنان اهل بهشت شمرده است.

5. آسيه به همراه حوا، مريم و مادر موسي براي کمک به وضع حمل فاطمه بنت اسد داخل کعبه شد و آسيه، علي عليه السلام را پس از تولد در پارچه اي پيچيد.

6. هنگام تولد فاطمه عليها السلام آسيه به همراه ساره، مريم و خواهر موسي براي کمک به خديجه نزد وي آمدند.

7. آسيه، همدم خديجه در بهشت و از همسران بهشتي پيامبر دانسته شده است.

منابع:

اقتباس از اعلام القرآن، 1، 102.

نسيم وحي، شماره 23

منبع:راسخون


گردآوری:گروه زنان سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/zanan.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : آسيه , الگوی زنان ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

178908
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.