مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
رابطه حجاب با اصل آزادي
دیه و قصاص در مباحث حقوق زن
مقام زن درایران باستان
همسر فرعون و حضرت مریم ، الگوهاي زنان
حجاب و پایداری اجتماعی
دیدگاه اسلام به زن
دیه و قصاص در مباحث حقوق زن
جایگاه زن در دین مسيحيت
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

نگاهی به آموزه های تربیتی در زندگی حضرت خدیجه علیها السلام (1)
حضرت خدیجه همسر گرامی رسول اکرم صلی الله علیه و آله، 68 سال پیش از هجرت نبوی صلی الله علیه و آله در...

چهار زن برگزیده عالم
در روایات از چهار زن به عنوان بهترین زنان بهشتی یاد شده است. از جمله پیامبر (ص) فرمود: "خیر نساءالج...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : دانستنی هایی از قرآن (الگوی زنان با ایمان)
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   412   بازدید   
تاریخ درج مطلب  21/12/1395
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

دانستنی هایی از قرآن (الگوی زنان با ایمان)

دانستنی هایی از قرآن (الگوی زنان با ایمان)

و ضرب الله مثلا للذین آمنوا امرات فرعون اذ قالت رب ابن لی عندک بیتا فی الجنه و نجنی من فرعون و عمله و نجنی من القوم الظالمین . (سوره تحریم آیه 11)

خداوند برای کسانی که ایمان می آورند مثل می زند به همسر فرعون، آن هنگام که گفت پروردگارا! نزد خودت در بهشت جاویدان برای من خانه ای بنا کن و مرا از فرعون و عمل او نجات ده و از مردم ستمکار برهان. آسیه در این آیه دو درخواست داردو دو بی زاری.

آرزوهایش عبارت اند از:

1 قرب خداوند;

2 خانه ای در بهشت.

بی زاری هایش:

1 از خانواده خویش;

2 از تمام ستم کاران و ظالمان.

خداوند آرزوهای بنده شایسته اش را در مسیر عبودیتش قرار می دهد. وقتی ایمان کامل شد ظاهر و باطن یکی می شود و چنین کسی کردار و گفتارش یکی است.

آسیه بنت مزاحم که چنین دعایی می کند و از خدا چنان درخواستی می نماید، معلوم می شود از آغاز، قرب الهی و حمت خدا را مد نظر داشته و به آن چشم دوخته است نه به زندگی دنیایی پر از رفاه فرعون.

او با این که اگر می خواست می توانست از تمام لذت های دنیایی برخوردار شود، ازهمه چشم پوشیده و فقط به رحمت الهی امیدوار شد و به جای آن همه عزت زودگذردنیایی، عزت اخروی و معنوی را در کنار پروردگار عندک آرزو داشت. خود این عندک چقدر زیبا و پرمعنا است. در مورد شهیدان نیز خداوند می فرماید: عندربهم یرزقون نزد خدای خود و در کنار سفره رنگین جاویدان الهی، می خورند،می آشامند و روزی می جویند. و چه کرامتی و چه قربی بالاتر از این که انسان باتوانایی استفاده از آن همه نعمت ها و امکانات دنیوی، از همه چشم بپوشد و فقط عندالله را در نظر داشته باشد و بهشت رضوان الهی را آرزو کند. و این چنین بودند برگزیدگان الهی از زن و مرد.

گامی که همسر فرعون برمی دارد، گامی است که باید تمام مومنان در زندگی دنیابردارند. با دنیا و شهوات و لذت هایش قطع رابطه کنند و چشم به لذت های ابدی و رضوان من الله اکبر بدوزند، زیرا بی گمان لذت حضور در درگاه الهی و قرب خداوند بالاترین ارزش است که زیستن در بهشت هرگز به آن مقام نمی رسد. و چه بهترکه انسان هم در بهشت جاویدان باشد و هم در کنار رحمت الهی و لذا همسر فرعون هم خانه ای در بهشت را آرزو می کند و هم عندک را درخواست می نماید.

از سوی دیگرخود را از فرعون و کردارها و رفتارهایش و قوم ستم گر و ظالم بی زار می داند واعلام برائت می کند که تبری رکن دوم ولایت است.

پس اگر ما خواهان محشور شدن با اولیای خدا هستیم، باید از دشمنان خدا ودشمنان اولیای خدا نیز اعلام برائت کنیم.

لازم به یادآوری است که آسیه بنت مزاحم، این برگزیده الهی که نمونه انسان باایمان است و خداوند او را الگویی برای تمام مومنین، نه تنها زنان، معرفی می کند، مدت ها به حضرت موسی ایمان آورده بود ولی ایمان خود را پنهان می کرد، تااین که فرعون لعنه الله خبردار شد و باید خبردار می شد چه این که ایمان نمی تواند برای همیشه پشت پرده بماند. نخست از او خواست که دست از ایمانش بردارد ولی او به هیچ وجه زیر بار نمی رفت، پس دستور داد او را با چهار میخ به زمین بکوبند و سنگی بزرگ بر سینه اش بزنند تا جان بسپارد و او قبل از شهادت این درخواست را می کرد که در آیه ذکر شده است. و بدین سان این الگوی ایمان و تقوا وپارسایی در حالی که از فرعون و ستم گران در طول تاریخ بی زاری می جست، و قرب الهی را درخواست می کرد، به شهادت رسید و به آرزوی دیرینه اش نایل آمد.

راستی چنین زن های برگزیده ای بهترین الگو و سرمشق برای زنان با ایمان وشهیدپرور ایران اسلامی بوده و هستند.

آن چه از آیه استفاده می شود این است که: هر انسان چه زن و چه مرد در گرواعمال و رفتار خویش است، نه همسری و نزدیکی با پیامبران می تواند گره گشای راه باشد و نه همسری با ظالمان و کافران، انسان را به عذاب وامی دارد، چنان که همسران نوح و لوط هر دو بد بودند و هرگز نزدیکی با پیامبر نمی توانست آنان رااز عذاب و خشم خداوند دور نگه دارد، و در مقابل می بینیم که همسر فرعون همان فرعونی که انا ربکم الاعلی سر می داد و الگوی ستم کارترین انسان های روزگار به حساب می آمد به خاطر اعمال نیک اش و خلوص نیت اش، به چنان قربی دست می یافت که خداوند به ایمان او مثل می زند و الگوی پارسایان و تقواپیشگان معرفی می کند.

در روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که فرمود:

افضل نساء اهل الجنه: خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمد و مریم بنت عمران و آسیه بنت مزاحم والاترین زنان اهل بهشت اینهایند: خدیجه و فاطمه و مریم وآسیه دختر مزاحم. 

 


 

منبع: hawzah.net

 

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : آسیه , همسر فرعون , الگوی زنان ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183895
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.