مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
عکس و عکاسی مقالات
لینکستان وب سایت های مفید
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
احادیث حضرت محمد
امر به معروف و نهی از منکر

مطالب خواندنی ارسالی اعضا
ثبت مطلب شما در تبیان     / بازدید ها :   10435   بازدید /    تاریخ ارسال مطلب از سوی کاربر   23/4/1390 /    تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
   

انگیزه و انگیزش
نوع مطلب : مطالب درج شده توسط اعضای وب سایت [ مشاهده قوانین درج مطلب توسط اعضا در وبلاگ های تبیان زنجان ]

  هر زمان که در مورد انگیزه و انگیزش بحث صورت می گیرد معمولاسوال مطرح میشود که چه فرقی بین انگیزه وانگیزش وجود دارد . 

     از نظر دستور زبان فارسی ، انگیزه اسم وانگیزش اسم مصدر است که از مصدر بر انگختن گرفته شده است . بنا به نوشتۀ لغت دهخدا ، انگختن یعنی به حرکت در

 آ وردن است .

    انگیزه یعنی سبب ، علت وآنچه کسی را به کاری وادار کند .  انگیزش یعنی تحریک ترغیب،تشویق ، وواداشتن میباشد .  بنابرین انگیزه یک عامل درونی است که انسان یا بطور کلی موجوداد زنده را به حرکت در می آورد . .یابه عبارت دیگر انگیزه عبارت از یک نیاز یا نیروی محرک در نهاد شخص است که به رفتارشخص نیرومی بخشد وآنرا در راستای اهداف سازمان هدایت مینماید. وانگیزش حالتی است که در اثر دخالت انگیزه به موجوداد زنده دست می دهد . برا ی مثال ، کمبود مواد غذایی بدن یا نیاز به غذا ، انگیزه وحالت گرسنگی یا احساس گرسنگی ، انگیزش است . کمبود آب بدن یا نیاز به آب ، انگیزه واحساس تشنگی یا حالت تشنگی انگیزش است . نیاز به جنس مخالف انگیزه وعاشق شدن ویا احساس تمایل به جنس مخالف ، انگیزش است . در این رابط ، تلاش موجودات زنده برای بد ست آ وردن غذا ، آب یا جنس مخالف ، رفتار نامیده میشود .

 طبقه بندی انگیزه ها :

      میتوان انگیزه هارا به دوگروپ عمده تقسم کرد.

الف . انگیزه های فیزیولوژیک .

  انگیزه های فیزیولوژیکرا گاهی بنام انگیزه های اولیه ویا سایقهای فزییولوژیک یا انگیزه های حیوانی یاد می شود. این گروه  از انگیزه ها از اصل تعادل حیاتی نشئت گرفته است . وهدف آن حفظ مو جودیت ارگانیسم است . این انگیزه ها بر اساس نیاز های زیستی موجود زنده بنا شده اند وجنبه ذاتی دارند وانگیزه های فیزیولوژیک عبارت از آنهای هستند که در درون ارکانیسم بر انگخته میشوند ورفتاری به وجود می آورند . این انگیزه ها قرار ذیل تقسم شده است .

    1_ انگیزه گرسنگی . 2_  انگیزه تسنگی . 3_ انگیزه مادری . 4_ انگیزه جنسی .  5_  انگیزه درد . 

   انگیزه گرسنگی :

ا نسان ها چگونه می فهمند که گرسنه هستند ؟    آیا سرصدای معده است که آنهارا به خوردن تشویق میکند؟یا بوی کباب که تازه طبخ شده است آنهارا بر می انگیزد ؟  اگرچه گرسنگی آشکارا یک نیاز زیستی ودرونی است ،عوامل محیطی وبیرونی نیز به شدت برآن تأثیر میگذارند . بیاید تا هم عوا مل درونی وهم عوامل بیرونی را مورد برسی قرار دهیم .

 

  عوامل درونی

در حال حاضر ،در تحقیقات به چهارعا مل در ونی که به گرسنگی می انجا مند ،پرداخته می شود :

1) دهان  2) معده . 3) مواد کمیا وی خون . 4) مغز .

        دهان .   

  برای بحث در بارۀ غذا ، شکی وحود ندارد که باید از دهان آغاز نمایم . جویدن وبلعیدن ، برخی از احساس های سیری را به دنبال می آورند ؛ زیرا اگر این طور نبود ، ما می توانستیم ، حتی پس از آنکه به مقدار کافی غذا خوردیم ، همچنان به خوردن غذاادامه دهیم ، چون مدت وقت لازم است تا معده مواد غذا یی را جذب کند ونشانه های سیری را با جریان خون به مغز انتقال دهد .

  برای نشان دادن اثر دهان در تغذیه ، آزمایشهای روی سک انجام داده اند . به این صورت که لوله را درگلوی آنها طوری جاسازی کرد ه اند که غذای بلعیده شده به خارج از بدن بیفتد ووارد معده نشوند . سکها پس از یک دورۀ کوتا ، از غذا دست کشیده اند . اما آنها ، نسبت به حیوانات دیگری که غذا را وارد معدۀ خود کرده اند ، خلی زود تر به خوردن غذا ادامه داده اند .

     معده .

 تحقیقات نشنان داده اند که گیرنده های تخصص یا فته ای در دیواره های معده وجود دارند که در تنظیم غذای در یافتی اهمیت بسزایی دارند . برای  مثال ،وقتی مجرایی که از معده به روده ها می رود بطور موقت بسته شود ، حیوانات باز هم به اندازه معمول غذا میخورند وهنگامی که معدۀ آنها پر شود ،از خوردند دست می کشند و علاوه برآن ،اگر بخشی ازغذای حیوان به صورت آزمایشی ازمعده خارج شود ، حیوان دوباره شروع به خوردن می کند تا معده اش مجدداپرشوند . واضع    است که گیرنده های موجود در معده نقش عمده ای را در گرسنگی ایفا می کنند ،اما از آنجایی که حیوانات وانسانها فاقد معده باز هم دچار گرسنگنی میشوند وسیری را تجربه میکنند ، عوامل دیگری نیز باید اهمیت داشته با شند.  با توجه با اینکه جرایان خون ، مواد غذایی را به حجرات بدن می رساند ، تحقیقات که درین زمینه صورت می گیرند ،باید علایم حاصل از جریان خون نیز مورد توجه قرار دهند .

مواد کمیا وی خون

  تحقیقات انجام شده بر روی مواد کمیا وی خون سه عامل مهم را در گرسنگی وسیری مطرح میسازند :1)گلوکوز . 2) انسولین . 3) کوله سیستو کنین .

   چنانچه علم بیولوژی نشان میدهد که گلوکز (قند خون ) مهم ترین منبع انرژی بدن است . تحقیقات اولیه آ شکار ساخته بودند که سطوح پایین گلوکز در احساس گرسنگی نقش دارد. اما بعدها تحقیقات انجام شده به افرا د مبتلا به دیابت نشان داده اند که اگرچه

 آ نهاازسطوح بالایی از گلوکزبرخورداربودند ، اما بازهم احساس گرسنگی داشتند.چگونه می توان این موضوع را تبین کرد ؟ در واقع این سطح گلوکزنیست که بر احساس های گرسنگی یا سیری تأثیر میگذارد ، بلکه میزان جذب گلوکز است .بدین ترتیب ، علا وه برگلوکز بدن برای استخراج گلوکزاز خون به انسولین (هورمون که توسط پانکراس ترشح میشود) نیازدارد . در افراد غیر دیابتی پس از خوردن غذا ، گلوکز وانسولین هر دو درحد طبیعی موجود هستند واحساس گرسنگی نیز بر طرف میشود .هنگام که به افراد دیابتی انسولین داده می شود، حجرات بدن شان میتوانند از گلوکز خون استفاده کنند واحساس گرسنگی رامتوقف سازند .

         هنگام که غذا به روده های ما می رود ، نخستین بخش رودۀ کوچک، هورمونی (بنام کوله سیستوکنین ) آزاد می سازد که پیام های توقف خوردن را به مغز ارسال می کند .

 مغز .

یک قسمت از مغز بنام هیپوتلاموس ،مراکز دارد که خوردن ، نوشیدن،انگیزه جنسی  ودمای بدن را تنظم می کنند . درواقع ، یک قسمت از هیپولاموس بنام هیپوتلاموس جانبی یا د میشوند وعامل محرک خوردن است . وناحیه دیگر ، هیپوتلاموس قدامی میانی میباشد، احساس سیری را به وجود می آورد وبه جان دار علامت می دهد که از خوردن دست بکشد .هنگام که ناحیه هیپوبلاموس قدامی_میانی در موشها تخریب می شود ، آنها تا سرحد چاقی مفرط پر خوری میکنند هنکام که ناحیه هیپوتلاموس جانبی تخریب می شود چنانچه به اجبار به حیوانات غذا خورانده نشود ، تا سرحد مرگ ممکن است گرسنگی بکشند ( با گذشت زمان موشهایی ناحیه هیپوتلاموس جانبی آنها آسیب دیده است دوباره شروع به خوردن می کنند ،اما وزن آنها کاملا زیر حد طبیعی باقی میماند ) افرادی که درناحیۀ هیپوتلاموس جانبی یا هیپوبلاموس قدامی_میانی غده دارند ،به همین شکل افزایَش یا کاهش وزن شدید ی نشان می دهند .

           امانواحی هیپوتلاموس جانبی و هیپوبلاموس قدامی_میانی کلید های روشن وخاموش ساده ای برای کنترل خوردن نیست . برای مثال آسیب های وارده به هیپوتلاموس قدامی_میانی ، حیوانات را در خوردن مشکل پسند می کند ،آنها از خوردن غذاهایی که طعم خوشایندی ندارند امتناع می ورزند . این آسیب هاهمچنین با عث افزایش ترشح انسولین میشوند . ممکن است افزایش سطح انسولین موجب پر خوری حیوان شود ،زیرا هنگام هیپوتلاموس جانبی دچار ضایعه می شود وسطح انسولین کاهش می یابد ،حیوان کمتر غذا میخورند .آسیب های وارده به هیپوتلاموس قدامی _میانی نیز ممکن است نقطه استقرار یا سطح طبیعی وزن را بالا ببرد . نقطه اسقرار بلا تر میتواند با افزایش گرسنگی ،حیوان را وادارد که بیشتر غذا بخورد . درمقابل هنکام که هیپوتلاموس جانبی دچار ضایعه می شود ،حیوان کاهش گرسنگی ونقطه استقرار پایینی تجربه میکند .

 عوامل بیرونی :

     یکی از عوامل مهم  بیرونی که برزمان ، مکان ، نوع وعلت غذا خوردن اثر میگذارد ، شرایط فرهنگی است . برای مثال ، مردم افغانستان دوست دارد که غذای شب خودرا بعد از نمازشام (مغرب) بخورند اما افرادی که در کویطه پاکستان زندگی میکند . مایل اند که غذای شب خودرا درحدودساعت 10 شب  بخورند .هنگام که نوبت نوع چیزی که می خوریم فرا می رسد ، مثلا اکثر مردم افغانستان دوست دارد که گوشت گاو مصرف نماید . اما تعداد مردم هندونستان از خوردن گوشت گا و مبادرت می ورزد . یا اینکه مردم امریکا به خوردن گوشت خوک علافه نشان میدهد ولی دین مبین اسلا م از خوردن گوشت خوک ممانعت کرده است ،واسلام از خوردن آن خود داری میکند .

    عوامل دیگری بیرونی که بر گرسنگی وخوردن اثر می گزارد شامل محرک دیذاری ،بویایی،وچشایی  میباشد.

  انگیزه تشنگی .

برای اینکه زنده بمانم ، بهمان اندازه که غذا نیاز داریم ، به آب هم نیاز داریم .میتوانیم بدون غذا چند هفته زنده بمانیم ، اما چند روز بیشتر نمیتوانیم بدون آب زنده بمانیم . برخی محققین این فرضیه را عنوان کرده اند که میل به تشنگی قویتر از میل به گرسنگی است ، زیرا حیواناتی که ا غذا آب محروم می شوند ، کقتی به هر دو دست رسی پیدا می کنند ، معملا اول آب می نوشندوبعد غذا می خورند .مخالفان این نظریه اظهار میکنند که حیوانات گرسنه ابتدا باید مایعا ت بنوشند تا بتوانند ، پیش از غذا خوردن ،بزاق وسایر مایعات معده را تولید کنند . ما مقدار مایعات بدن خودرا به نسبت ثابت نگه میداریم .اگرمقدارمابعات بدن زیاد باشد ، احتمالا احساس تشنگی نخواهم کرد ومیزان ادرار زیاد خواهد بود . بر عکس ، اگر مایعات بدن کم باشد ، احساس تشنگی خواهم کرد وتولید ادرارکم خواهد شد . حال این سوال پیش می آید که کدام میکانیزم های بدن اعلا م کنند ه تشنگی است .

  نظریه خشک شدن دهان .

 چون تشنگی ، خشک شذن دهان وگلو رابه  همراه می آورد ؛ قبلا تصور می شد که گیرنده های موجود در دهان وگلو ، در تعین تشنگی یا سیری نقش مهمی دارند . اما از مایش ها نشان می دهد که تر کردن دهان وگلو نمی تواند به تشنگی پایان دهد . دراین زمینه آزمایش های را انجام داد ه اند .دراین آزمایش در گلو سگها ومیمون ها لوله ها را طوری جای داداده اند که مایع بلعیده شده ،با همان سرعتی که نوشیده میشود ، خارج شود. این حیوان ، وقتی از آ ب محروم می شدند ،به مقدار طبیعی آ ب می نوشیدند ، بعد چند دقیقه ای متوقف می شدند ، اما بلا فاصله به نوشیدن ادامه می دادند . آنها آن قدر به نوشیدن آب ادامه می دادند که آب معدۀ آن وارد می شد . تحقیقات نشان می دهد که گیرینده های موجود در گرده ها وهیپوتلاموس ، در تنظیم تشنگی نقش مهمتری دارند .

         همان طور که در مورد گرسنگی گفته شد ، باید شرط یاشرایط ناشخته وجود داشته باشد که باعث می شود حیوان به میزان کم بود آب بدن خود پی ببرد . در این صورت ، همان شرایط نیز باعث می شود که میزان تشنگی ومصرف آب حیوان ، تنظم شود .

       هر چه میزان آب بدن کمتر شود ، حجرات خونیی نیز به همان نسبت آ ب خود را از دست می دهند . هنگام که کمبود آب حجرات خونی از حد معین تجاوز کرد ،میزان فشار خون حیوان بالا می رود . کفته می سود بعضی از نسوجی که در مجاورت سرخرگهای اصلی قرار گرفته اند ودرپایین مغز به بیک دیگر نز دیک میشوند ، نسبت به چنین تغییراتی حساسیت خاص نشان میدهند . به این نسوج (اوسموری سپتور ) گفته می شود . آن چه این نسوج احتمالا انجام می دهند ، آنست که علائمی را به غده هیپو فیز یا هیپوتلا موس یا به هر دو می فرستند واحتیا ج حیوان را به آب ، اعلام میدارند .

         از مدت ها قبل معلوم شده بود که غده هیپو فیز ، در کنترل مصرف آ ب ، داخالت دارد . دلیل این امر آنست که وقتی ( منطبقه پسین ) غده هیپو فیز دچاراختلال میشود ، شخص بیش از اندازه ادرار می کند وبرای جبران کم آبی بدن خود که بهمین دلیل بوجود می آید ، ناجار است آب بیشتری بنوشند . بعضی از محقیقان تصور می کنند علائمی که ( اوسموری سپتور ها ) می فرستند ،با عث می شود منطقه پسین غده هیپوفیز ،هور مونی که تشنگی را منظم می کند ترشح نماید . محقیقا ن دیگر معتقدند این هورمون توسط بعضی از حجراتی هیپوتلاموس ایجاد می شود وبعد به منطقه پسین غده هیپو فیز میرود . اگر چنین باشد ، دلایل مستقیمی در دست است که نشان می دهد هیپوتلاموس در کنترل مصرف آب دخالت دارد .

         انگیزه جنسی.

هورمون ها ی که از غدد جنسی ( بیضه ها در نر وتخمدان در ماده ) ترشح می شود ، باعث ایجاد انگیزش جنسی موجود زنده می گردد . هورمونها ی جنس نر ( آندروژن ) از بیضه ها ترشح میشود . اگر حیوان قبل از رسیدن به دوره بلوغ اخته شود ، هورمون های جنسی اوترشح  نخواهد شد . درین صورت وقتی حیوان به سن بلوغ میرسد ،سایق جنسی در اودیده نمی شود .

         به هورمون خاص تخمدان «استروژن » گفته میشود واگر تخمدان جنس ماده را قبل ا ز اینکه حیوان بالغ شود ،برداریم ،درآنصورت خصوصیات جنس ماده از بین می رود .

            بنا برین دیده میشود که هورمون «استروژن » با عث ایجاد فعالیت حیوان ماده وانگیزش جنسی زیا د او می شود . درآدمی نیز وقتی زن بالغ شد ، این هورمون به مقدار زیاد ی ترشح می شود . وقت این هورمون ترشح می شود ، سینه ها وقسمت های دیگر بدن زن رشد  می کنند ، ولی اثر آنها در انگیزش جنسی ، نا معلوم است . این هور مون ممکن است در علایق زن مؤثیر واقع شود واورا برای نزدیکی با مرد ،آماده کند. به هر حال ظهور انگیزش جنسی در آدمی مثل، آنچه در حیوانات دیده می شود، آشکا ر نیست .

       توضیحی که در مورد تفاوت موجود بین انگیزش حیوان وانسان میتوان داد آنست که ، درآدمی انگیزش فیزیولوژیک محض ، تحت تأثیر عوامل فرهنگی قرار میگیرد ، ولی در حیوان عوامل فرهنگی نمیتواند مؤ ثیر واقع شود . ترس از آبستنی ، امراض مقاربی از جمله عوامل فرهنگی مؤثیر،در آدمی هستند .

            اگر غده جنسی زن یا مرد در هنگام که بالغ شده است ، برداشته شود ، ممکن است این امر اثر اندکی بر فعالیت جنسی او داشته باشد . درین شرایط احتمالا باید ادامه انگیزش جنسی را ،دوام علائق وعاداتی دانست که زمانی تحت تاثیر غدد جنسی ، بوجود آمده است ولی اکنون به ترشح این غدد بستگی ندارد . جالب اینکه وقتی غدد جنسی زن یا مرد ، پس از آنکه بالغ شد یا در سنین پیری دچار اختلال میگردد یا وقتی اخته می شود ، معمولا فعالیت جنسی در او، ادامه دارد « کینزی » گذارش می دهد که وقتی زنان به سن یا ئسگی می رسند ، غالبا فعالیت جنسی آنها افزایش می یابد . او معتقد است شاید دلیل این امر ، از بین رفتن ترس از آبستنی باشد . در موارد ی که ازنیروی جنسی شخص کاسته میشود ،میتوان باتزریق هورمون اندروژن برای مردان وهورمون استروژن برای زنان ، شخص را بهبود بخشد .

        سائق جنسی از لحاظ شدت ونحوۀ ارضا در افراد مختلف ، متفاوت است . گاهی اثرات منع کننده ( مثل اعتقا د به اینکه عمل جنسی زشت یا کثیف است ) علائق جنسی را از بین میبرد یا هر چند در فرد نقص بدنی دیده نمی شود ، معهذا ناتوانی جنسی پیدامیکنند . حالت سردی در زنان ، وناتوانی در مردان نیز در اثر همین عوامل ایجاد می شود . از طرف دیگر ممکن است فعالیت حنسی زن (جنون جنسی زن )یا مرد (جنون جنسی مرد ) بیش از حد معمول انجام گیرد . دلیل این رفتار ناهنجار مرد یا زن آنست که ترشح غدد جنسی آنان زیا د است یا تحریک اجتماعی جنسی ، در سائق جنسی اثر زیاد دارد . مطالعات ( کینزی ) که بر مبنای اطلاعات بدست آمده از پر سیشنامه انجام گرفته ،نشان می دهد که بین مردان از لحاظ فعالیت جنسی تفا وت بسیار وجود دارد . طبق جدولی که اوبدست آورده ، فعالیت جنسی مردان در هر هفته از صفر تا 29 بار یا بیشتر در تغییر است .

          تفاوتهای موجود در فعالیت جنسی افراد ، غالبا از دوره کودکی ایجاد می شود . درست همان طور که موجود زنده گرسنه تا هنگام ارضإ احتیاج خود فعالیت می کند ، به همان ترتیب نیز وقتی سائق جنسی اورا به فعالیت وامیدارد ، تلاش میکند عملی را که در گذشته باعث ارضإ جنسی اوشده است ، تکرار کند . گاه ممکن است کودکی که میل جنسی اش تقریبا به ظهورپیوسته ، خود را از لحاظ جنسی تحریک کند یا بوسیله همجنس خودتحریک شود یاازاین حیثیت ،بعضی موقعیت ها یا آشیإ برای او محرک باشد.

         درین صورت، ممکن است ارضإ جنسی کودک دراین شرایط،باعث شود کودک  مایل باشد آنرا دوباره تکرار کند . اگر عمل کودک تاهنگام بزرگ سالی ادامه پیداکند ،ممکن است د ربرزک سالی نیز روش های غیر معمول ارضإ جنسی را به روشهای دیگری که مورد تصویب وقبول جامعه است ، ترجیع  دهد ودراین صورت ، گروهی که فرد متعلق به آنست (وغالبا خود فرد ) اورا نا به هنجار یا منحرف بداند . غالبا این نوع انحراف در نزد حیوانات (مخصوصا در حیوانات بلاتر ) نیز دیده میشود ولی تنوع وشیوع آن درآدمی ، بیشتر ازحیوانات است .

   انگیزه مادری .

    پستانداران پست تر مثل موش ، پشک ، سگ ،خوک ،وگوسفند ،دارای الگو ی رفتاری مادری هستند که خاص نوع آنهاست وازین حیث بین رفتار یک پستاندار ماده از یک نوع   وپستان دار ماده دیگر از همان نوعُ، تفاوتی نسبتا اندک وجود دارد در زمینه الگوی رفتارمادری ونیز شرایط ایجاد آن ، مطالعات دقیق انجام شده است . گفته میشود هورمون( پرولاکتین ) که از منطقه پیشین غده هیپوفیز ترشح میشود ، نقش مهمی را در انگیزه مادری بعهده دارد. ضمنا میدانیم که در این سطح خاص از تحول حیوانات ،موجودات زنده برای مراقبت از کودکان خود احتیاجی به یاد گیری ،ندارد . بنا برین دلائل زیاد درد ست است .که رفتاری مادری را (ذاتی )یا(غریزی ) بدانیم . ولی وقتی به سطح پستان داران بالاتر مثل میمون وآدمی میرسیم ، رفتاری مادری نیزمتنوع می شوند . در آدمی، نه سائق مادری ونه رفتاری مادری ، هیچ یک کاملا ذاتی نیست هر چند درآدمی نیز از منطقه پیشین غده هیپوفیز هورمون پرولاک تین ترشح میشود .و شرایط فیزیولوژیک جریان تولد نیز مانند پستانداران دیگر است ، ولی نتایخ آن درمیمون وآدمی قابل پیش بینی نیست ووجود غریزه مادری درمیمون وانسان ، مورد تردید است .

      انگیزش مادری درزنان ، یک سان نیست . بسیاری از زنان می گویند که نمی خواهند بچه داشته باشد . البته این امکان وجود داردکه عاملی باعث از بین رفتن این خواسته طبیعی ،شده باشد . آنچه اکنون میدانیم آنست که در آدمی ، فعالیت های مادری بر خلاف پستانداران دیگر ، تنوع بیشتر دارد .تنها الگوی رفتار ی مادری که میتواند در همه جا یکسان باشد ، شیردادندمادر از طریق پستان است .ولی نحوه رفتارمادر با کودک وتر بیت او ، در فرهنک های مختلف ، متفاوت است . در جامعه ما غالب مادران درباره نحوه نهگداری کودک خود چیزی را نمیدانند واین مطلب را باید به آنها آموخت . این واقعیت نیز یکی دیگر از دلایلی است که نشان می دهد آدمی فاقد غریزه مادر ی است .

انگیزۀ درد .

چون موجود زنده تلاش میکند از درد دوری جوید ، درد نیزبعنوان یک انگیزه به حساب می آید . درد دراثر تحریک انتهای آزاد اعصاب پوست یا اعضای بدن حاصل میشود .مثلا فروبردن سوزن به پوست ، انتهای آزاد اعصاب را تحریک میکند واثرتحریک به دستگا عصبی مرکزی منتقل میشود ودر نتجه موجود زنده درد احساس میکند . بر خلا ف انگیزه ها ی گرسنگی ، تشنگی وجنسی که حالت جذاب دارند ، انگیزه درد حالت دفع دارد ، بدین صورت که موجود زنده از آن اجتناب می ورزد .  

         درانسان انگیزه درد نیز مثل سایر انگیزه ها تحت تأثیر یاد گیری وادراک است . بدین معنا که انسان ، براساس تجربه های قبلی وبر اساس موقعیتی که در آن قرار می گیرد ، در مقابل درد به شیوه ها ی مختلف واکنش نسان می دهد . برای مثال ، ورزش کارانی که به ورزشهای رزمی ، نظیر بوکس ، کراته روی می آورند ، اغلب جراحات وآسیب ها ی سختی متحمل می شوند ، اما چون تمام توجهشان به ورزش است درد را کمتر احساس میکنند .

      بنابراین ،درست است که درد یک سائق فیزیولوژیک واجتنابی است ، می تواند تحت تأثیر یاد گیری وادراک نیز قرار گیرد

      ب)انگیزه های اجتماعی

برخی روان شناسان معتقد اند که انگیزه ها ی اجتماعی در واقع نیاز های روانی هستند ، یعنی همان طور که بدن به آب ومواد غذایی وبه طور کلی به انگیزه های زیستی نیاز دارد ،روان نیز به انگیزه های اجتماعی نیاز دارد تا فعال باشد . در میان انگیزه های اجتماعی میتوان موارد زیر را نام برد : انگیزه پیشرفت ، انگیزه پیوند جوی ، انگیزه قدرت و........ چون ما یاد گیری ها وگذشته های متا وت داریم ، بنا براین ، سطح متفاوتی از انگیزه ها را گسترش می دهیم یا ارزش ها ی متفاوتی برای آنها قایل می شویم .انگیزه های اجتماعی با انگیزه های فیزیولوژیکی از این نظر با یک دیگر تفاوت دارند که انگیزه اجتماعی بایاد گیری اجتماعی (با مشاهده  وتقلید ) آموخته می شوند. این انگیزه ها نیز مارا برمی انگیزند وبه سوی هدفی سوق میدهند . حال به بررسی تعداد از انگیزه ها ی اجتماعی می پردازیم .

  انگیزۀپیشرفت .

   از این جهت که پیشرفت میتواند انسان را هم از نظر کسب مال وتأمین زندگی تضمین کند وهم مقام ومنزلت اورا بلا ببرد یکی از انگیزه ها ی نیرومند به حساب می آید . وجود ضرب المثال هایی مثل 'نابرده رنج گنج میسر نمی شود       مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد  ' یا' تا کار نکنی آش نخوری ' نشانه اهمیتی است که مردم برای تلاش وپیشرفت قایل میشوند . در اجتماع امروزی ، انگیزۀ ، پیشرفت احتمالا بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورند .جوانهای می بینیم که از نقاط دور دست کشور به شهرهای دانشگاهی هجوم می آورند وبا شور وشوق زیاد به تحصیل مشغول می شوند .

        تحقیقات نشان می دهد که به هر اندازه انگیزۀ پیشرفت بیشتر باشد به همان اندازه موفقیت بیشتر خواهد بود .مثلا ، اگر دو شاگرد یا دو کار مند از نظر توانایی ذهنی در سطح یک سانی باشند اما از نظر انگیزۀ پیشرفت تفا وت داشته باشند ، نتا یج متفاوت بدست خواهند آوردو این تفاوت به نفع کسی خواهد بود  که انگیزۀ قوی تری دارد.

       علت بوجود آمدن انگیزۀ پیشرفت این است که جا معه به آ ن ارج می نهد وخانواده ها نیز برای فرزندانی که به دنبا ل پیشرفت میروند ارزش بیشتر قایل می شوند . میتوان گفت که انگیزۀ پیشرفت با آموزش های ویژ ه وسرمشق قراردادند افراد موفق به وجود می آید . برای مثال ، ما عکس بزرگان ودانشمندانرااغلب به در ودیوار خانه ، اداره یا مکتب نصب می کنیم .

       انگیزۀ پیوند جویی

انگیزه پیوند جویی ما را وادار میکند تابرای خود دوستان داشته باشیم ، به گرهها بیپوندیم ودر انجام کارها  ،از دیگران کمک وهم کاری بخواهیم . انگیزه پیوند جویی به با فت اجتماعی کمک می کند ودر نتجه خانواده ها وتمدن هایی بوجود می آورد . دراین معنی انگیزه پیوند جوی قطعا یک ویژگی سود مند است . این در برخی اشخاص چنان شدید است که به دشواری می توانند خودش تصمیم بگیرند یا بمدت طولانی تنها بمانند . انگیزۀ پیوند جویی بالا احتمالا از اضطراب نشئت می گیرد ،مثلا ، زمانی انسانها ، بر اثر ترس از یک نیروی خاریجی ، دورهم جمع میشوند .

   انگیزۀ قدرت .

یکی دیگری از انگیزه های اجتماعی ، انگیزۀ قدرت است . انگیزۀ قدرت ، یعنی، نیاز به مدیریت ساز مانها وهدایت افراد دیگر . آندسته از شاگردان که انگیزۀ قدرت بالای دارند ، نسبت به افراد عادی ، بیشتر تمایل نشان می دهند که عضوکمیته ها ی مهم باشند ودر درون تشکلات ، پستهای کلیدی اشغال کنند . این افراد بیشتر تمایل دارند که در ورزشهای رزمی شرکت کنند وبه کارهایی کشیده شوند که در آنها رقابت وجود دارد . جالب تر اینکه آنها به روانشناسی بسیار علاقه مند ند .


باز منتشر شده توسط mehdibishe در وب سایت تبیان مرکز زنجان   

توجه : این مطلب جزو مطالب ارسالی کاربران به ساختار وبلاگی خود در وب سایت می باشد . تبیان زنجان مسئولیتی در خصوص بررسی فنی محتوای آن ندارد و محتوای آنرا تایید یا رد نمی کند . برای مطالعه قوانین ارسال مطلب "این قسمت " را ببینید .
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.