مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
لینکستان وب سایت های مفید
عکس و عکاسی مقالات
احادیث حضرت محمد
امر به معروف و نهی از منکر
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله

مطالب خواندنی ارسالی اعضا
ثبت مطلب شما در تبیان     / بازدید ها :   38   بازدید /    تاریخ ارسال مطلب از سوی کاربر   20/10/1393 /    تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
   

تخریب جنگل ابرحتی درکوتاه مدت برای مردم محلی منفعتی ندارد
نوع مطلب : مطالب درج شده توسط اعضای وب سایت [ مشاهده قوانین درج مطلب توسط اعضا در وبلاگ های تبیان زنجان ]

دکتر هادی کیا دلیری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص بازدید نمایندگان مجلس از جنگل ابر، افزود: تاکنون بارها و بارها کارشناسان و متخصصان محیط زیست در خصوص ارزش‌های جنگل ابر بحث کرده و این جنگل را به عنوان یک سرمایه ملی معرفی کرده‌اند.

وی در خصوص اظهارنظر یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه اشکالی ندارد که محیط زیست به نفع مردم تخریب شود، اظهار داشت: البته نفع مردم با دیدگاه‌های مختلف به صورت متفاوت تعریف می‌شود. منفعت کوتاه مدت عده ای از مردم نباید با تخریب یک سرمایه ملی که منفعت تمام مردم کشور به آن بستگی دارد، مقایسه شود .

به گفته رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم و تحقیقات، وقتی پای منافع ملی در میان است، حتی اگر عده‌ای از مردم به صورت کوتاه مدت از نظر اقتصادی متضرر شوند، اشکالی ندارد اما اینکه سود اقتصادی عده‌ای از مردم را در تخریب یک سرمایه ملی ببینیم، تماما اشکال است.

کیا دلیری تصریح کرد: البته ساخت این جاده در جنگل ابر حتی به صورت کوتاه مدت نیز برای مردم منطقه منفعتی ندارد، چرا که تمام جاده‌هایی که تاکنون حتی به منظور حفاظت در مناطق طبیعی کشور کشیده شده‌اند، منجر به زمین‌خواری، تخریب و قاچاق چوب شده‌اند چه برسد به اینکه این جاده از همان ابتدا به منظور بالا بردن ارزش افزوده زمین‌های مردم این منطقه و دسترسی برای ویلاسازی ساخته می‌شود.

سفر اعضای کمیسیون محیط زیست ، کشاورزی و اصل 90 به جنگل ابر

وی افزود: مردم این منطقه باید بدانند با ساخت جاده در جنگل ابر ممکن است سود ناچیزی عاید آنها شود و قیمت زمین‌هایشان اندکی بالا برود اما در بلند مدت افراد خاصی از این بابت سودهای کلان خواهند برد و چیزی نصیب مردم محلی به غیر از از دست دادن فرهنگ و سرزمین آبا و اجدادی‌شان نخواهد شد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به نقطه نظر برخی از افرادی که از این منطقه بازدید کرده‌ و درختان موجود در این مسیر را غیر صنعتی عنوان کرده‌اند، تاکید کرد: صنعتی دانستن درخت خود نیز یک دیدگاه اقتصادی و تجاری است که به هیچ عنوان در این منطقه که به لحاظ ارزش‌های اکولوژی و زیستگاهی دارای ارزش است، مطرح نیست.

کیا دلیری یادآور شد: کارشناسان و متخصصان محیط زیست در خصوص ارزش‌های زیستگاهی جنگل ابر بارها اظهارنظر کرده‌اند اما متاسفانه گاهی به نظر خواص و کارشناسان توجه نمی شود.

وی اظهارکرد: امیدواریم نمایندگان مجلس که به عنوان حَکم در ماجرای جنگل ابر برای بازدید از این منطقه رفته‌اند به وعده خود مبنی بر در نظر گرفتن نظرات کارشناسان و متخصصان این حوزه عمل کرده و برای تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص از شاخص‌های علمی استفاده کنند.

به گزارش مهر ،هفته گذشته برخی از نمایندگان مجلس به همراه تعدادی ازمسئولان کشوری و استانی مرتبط به بازدید از جاده ابر و سایرمسیرهای مواصلاتی به شاهرود پرداختند که در این بازدیدنمایندگان فراکسیون محیط زیست بر حفظ محیط زیست استان تاکید کردند اما تصمیم گیری نهایی در این خصوص به بررسی نظر کارشناسان  در مجلس موکول شد.

 


منبع : http://www.mehrnews.com/news/2461661/تخریب-جنگل-ابرحتی-درکوتاه-مدت-برای-مردم-محلی-منفعتی-ندارد   

توجه : این مطلب جزو مطالب ارسالی کاربران به ساختار وبلاگی خود در وب سایت می باشد . تبیان زنجان مسئولیتی در خصوص بررسی فنی محتوای آن ندارد و محتوای آنرا تایید یا رد نمی کند . برای مطالعه قوانین ارسال مطلب "این قسمت " را ببینید .
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.