مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
امر به معروف و نهی از منکر
عکس و عکاسی مقالات
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
احادیث حضرت محمد
لینکستان وب سایت های مفید
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط fardsaeid با 144683 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 192
     درج شده در 1243 روز و 1 ساعت و 0 دقیقه قبل
    

صوت/ جدیدترین قطعه چاوشی برای «شهرزاد»

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

جدیدترین قطعه موسیقایی «شهرزاد» همزمان با پخش یازدهمین قسمت از این سریال با صدای محسن چاوشی در فضای مجازی منتشر شد.به گزارش خبرگزاری مهر، قطعه موسیقایی «شهرزاد» با صدای محسن چاوشی همزمان با پخش یازدهمین قسمت از سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی در فضای مجازی منتشر شد.

در این قطعه موسیقایی حسین صفا به عنوان ترانه سرا، بهروز صفاریان تنظیم کننده و محسن چاوشی به عنوان آهنگساز و خواننده حضور دارند.

در متن ترانه « شهرزاد» آمده است:

تو رو از دور دلم دید اما
نمی دونست چه سرابی دیده
منِ دیوونه چه می دونستم
زندگی برام چه خوابی دیده

نمی دونی نمی دونی ای عشق
کسی که جوونیشو ریخنه به پات
واسه اینکه تو رو از دست نده
چه عذابی، چه عذابی دیده

آه ای دلِ مغموم
آروم باش آروم
ای حالِ نامعلوم
آروم باش آروم

نیستی اما هنوزم کنارمی
نیستی اما هنوزم اینجایی
روزی صد هزار دفعه میمیرم
اگه احساس کنم تنهایی

هرکجا رفتی و هر جا موندی
منُ بی خبر نذار از حالت
اگه تنها شدی و دلت گرفت
خبرم کن که بیام دنبالت

آه ای دلِ مغموم
آروم باش آروم
ای حالِ نا معلوم
آروم باش آروم

 


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 144683 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 123
     درج شده در 1244 روز و 22 ساعت و 57 دقیقه قبل
    

موسیقی ایران، هنوز در بهت مرگ مشکاتیان

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
 

درباره هنرمندی مثل مشکاتیان که نبوغ ذاتی اش زبانزد اهل موسیقی و هنر است، مهم ترین و اساسی ترین پرسش، بی گمان این است که مثلث اجتماعی سیاسی فرهنگی دوران اش تا چه حد در اسطوره شدن او تاثیرگذار بوده اند؟

در روزگار امروز که بخش عمده ای از فرهنگ و تمدن جوامع بشری دستخوش تغییراتی اساسی و تمدن جوامع بشری دستخوش تغییراتی اساسی شده و به سختی می توان امید به خلق تمدنی تازه و حتی ظهور اسطوره ای نو داشت، فقدان موسیقیدانی مثل پرویز مشکاتیان، امری مختص جامعه موسیقی ایران نیست.

 

بلکه نمود کلی ای از جریانی است که جوامع امروزی و مدرن شده جهان و بالاخص ایران را به سمت و سویی نامشخص سوق می دهد؛ جامعه ای که گویی دیگر لزوم و زمینه ای برای پروراندن اسطوره در خود نمی بیند. و به تدریج همین اسطوره ها که مثل ما موجوداتی میرا به دنیا می آیند جای خود را به افراد متوسط الحالی می دهند که دیگر نمی توانند بازتاب آرزوهای دست یافته و نیافته فرهنگی ما باشند. اگر از دیدگاه پدیدارشناسانه و نشانه شناسی موضوع را واکاوی کنیم به واقعیتی به مراتب دردناک تر می رسیم.

 

ژان بودریار (جامعه شناس و نظریه پرداز پست مدرن فرانسوی) (۱۹۲۹ ۲۰۰۷) در کتاب «وانموده ها و وانمود» معتقد است ما وارد عصر «شبیه ها» شده ایم. «شبیه»ها نشانه هایی هستند که به منزله رونوشت یا الگوی اشیا یا کپی واقعتی اند و نه حتی المثنای آن. و دردناک تر اینکه، کم کم بازنمود چیزها، واقعی تر از خود آنها می شوند. جهانی سراسر توهم؛ توهمی که به یاری وسایل ارتباطی پیشرفته جهان مدرن، همچون رسانه های مجازی، ماهواره ها، اینترنت و... شکل گسترده تری به خود می گیرد.

 

در چنین جهانی است که اسطوره ماهیتی درخور توجه پیدا می کنند. اسطوره هایی که اوج می گیرند، در دل و جان مردمان سرزمین شان جای خود را پیدا می کنند و تبدیل به هویت منحصر بفرد و ماهیتی می شوند که پیش از آن نبوده است. پدیده هایی که نه تنها ساحت فرهنگی اجتماعی سرزمین خود، که جهانی را با پسرش هایی اساسی مواجه می کنند.

 

پرسش هایی از این دست که آیا اساسا آنها از ابتدا اسطوره زاده شده اند یا در جریان تحولات سیاسی اجتماعی زمانه شان وجه اسطوره گون پیدا کرده اند؟ چه فرایندی آنها را به ستاره هایی فروزان در آسمان سرزمین شان بدل کرده است؟ کدام رویه انقلابی را پیش گرفته اند و ماندگار شده اند؟ و البته در این میان، پرسش از روزگار اکنون روزگاری که شمایل دروغین همان متوسط الحال ها به واسطه کارخانه های خررنگ کنی تبلیغات و رسانه ها سراسر شهر را آراسته اند. روزگار رونوشت ها و المثناهای فرع و نه حتی اصل!

 

از این رو واکاوی زندگی هنری پرویز مشکاتیان، در بازه زمانی کوتاه فعالیت اش بین سال های ۵۶ تا ۵۷ واجد اهمیت است. موسیقیدانی که در همین دوران کوتاه، توانست ظهور کند، مطرح می شود، به اوج برسد، اصول را بداند، نوآوری کند، خلاقیت داشته باشد و در ساحت موسیقایی ایران، ماندگار شود. خصایصی که نه در شکل و شمایل «شبیه»ها که موسیقی ایرانی برایشان صرفا مجموعه ای است از فرم ها، تکنیک ها و ابزارهای اجرایی و تکنولوژی بلکه در اسطوره ها می توان از آنها سراغ گرفت.

 

اما درباره هنرمندی مثل مشکاتیان که نبوغ ذاتی اش زبانزد اهل موسیقی و هنر است، مهم ترین و اساسی ترین پرسش، بی گمان این است که مثلث اجتماعی سیاسی فرهنگی دوران اش تا چه حد در اسطوره شدن او تاثیرگذار بوده اند؟ این شرایط بود که او را ساخت یا او شرایط را زیر و رو کرد؟ با نگاهی اجمالی به زندگی هنری مشکاتیان و تقسیم آن به سه دوره متفاوت و البته کلیدی می توان سیر تکوینی او را در این مسیر از منظر همین مثلث سه گانه نیز دریافت کرد.

 

اول؛ ورود به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی و پس از آن حضور در رادیو

 

پرویز مشکاتیان فعالیت هنری اش را به طور حرفه ای از مرکز حفظ و اشاعه آغاز کرد. مرکزی که در پاسخ به دیدگاه نوگرای دهه ۴۰، راهی متفاوت را در موسیقی برگزید و قدیم ماندگار برداشت. کاوش در ویژگکی های موسیقایی مرکز و بسترهایی که برای مشکاتیان و هنرمندان هم نسل اش فراهم کرده بود، از این رو واجد اهمیت است که رفته رفته شرایط مناسب را برای ظهور و بروز او که دارای استعداد ذاتی هم بود، فراهم کرد و مسیر روشنی را پیش پای اسطوره شدن اش گذاشت.

 

مرکز حفظ و اشاعه موسیقی که در سال ۱۳۴۷ (در بحبوحه جولان موسیقی محفلی و تخدیری توسط داریوش صفوت با همراهی نورعلی خان برومند) تاسیس شد، درواقع پاسخ مثبتی بود به جنبش های ضدنوگرایی رایج جهان که دامنه اش به ایران هم رسیده بود. اگرچه این گفتمان در مقابل گفتمان نوگرای آن دوران پدید آمد، اما به سرعت توانست در اوایل دهه ۵۰ به اوج خود برسد. دیگر در مرکز، هر نوگرایی ای را نو نمی دانستند. نوگرایی ای واجد اهمیت بود، که دال مرکزی اش عرفان ذاتی موسیقی و چارچوب های موسیقی ایرانی باشد. از این رو جوانانی که در دانشگاه، کارآزموده شده و در جست و جوی جایی برای تکمیل آموخته های خود و ظهور و بروز استعدادهایشان بودند، جذب مرکز شدند تا حرکت حفظ اصالت ها به فعلیت درآید.

 

مشکاتیان وقتی در سال ۱۳۵۴ به دعوت داریوش صفوت، وارد مرکز حفظ و اشاعه موسیقی شد، دیگر مرکز جایگاه خود را به واسطه اجراهایش در برنامه های جشن هنر شیراز و... در ساحت فرهنگی مملکت، پیدا کرده بود. پرویز بیست ساله، به محض ورود به مرکز، وارد گروهی شد که حسین علیزاده سرپرستی آن را بر عهده داشت و در همان سنین کم به دلیل نبوغ موسیقایی و شخصیت کاریزماتیک اش، مورد توجه اعضای گروه و نیز داریوش صفوت قرار گرفت. مرکز حفظ و اشاعه با سیاست های فرهنگی اش در آن دوران مجالی بود تا او، دانسته های پیشین خود از موسیقی ایرانی را با اصالت های برآمده از دل اساتید آن زمان پیوند زند و با نگرش ویژه ای به موسیقی ایرانی، بیانی تازه و منحصر به خود پیدا کند.

 

بیانی که یافتن آن در دوران شخصیت افسانه ای چون فرامرز پایور کاری بعید به نظر می رسید؛ پایور به واسطه شاگردان مستقیم و غیرمستقم اش و نیز جریان برآمده از موسیقی وزیری، بر قله سنتورنوازی ایستاده بود و قلمروی بحق موسیقایی اش را نظاره می کرد. در چنین دورانی را فراتر از گلیم گذشتن و دست به خلاقیت زدن، دور از دست بود. اما مشکاتیان توانست با تاثیر زیادی که از خود پایور و نیز داریوش صفوت گرفته بود، بیان شخصی اش را از لا به لای روایت های گوناگون موسیقی ردیف دستگاهی ایران، دریابد.

 

به گواه یاران اش وقتی پایور با سنتورنوازی مشکاتیان رو به رو شد، نه تنها تحسین اش کرد که نگاه او به موسیقی و نیز مضراب های دقیق و کوک از آن دقیق تر سازش را ستود. بی شک تایید و نگاه فارغ از دگماتیسم استادی مثل پایور، به مثابه چراغی بود که به دست جوانی در آن سن و سال داده بودند تا طی طریق کند. مشکاتیان در همین دوره که در سنتورنوازی متاثر و وام دار فرامرز پایور بود، کوشید تا «شبیه» به او نباشد و در این مسیر چنان که در ادامه هم به آن خواهیم پرداخت به واقع موفق شد تا جایی که در سال های ۵۶ و اوایل ۵۷ با حضور در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، و نیز پیوستن به رادیو و تشکیل گروه «عارف» به همراه حسین علیزاده، از سوی جامعه مورد توجه قرار گرفت.

 

دوم؛ انقلاب ۵۷ و حضور در کانون چاووش

 

در ۱۸ شهریور ۱۳۵۷ زمانی که دو گروه «عارف» و «شیدا» در اعتراض به کشتار جمعی میدان ژاله... از رادیو... استعفا دادند، در کانون «چاووش» به هم پیوستند تا فعالیت های خود را همپای صدای انقلاب، با توده مردم، در قالب سرودهای انقلابی و تصنیف های ملی... میهنی ادامه دهند.

 

دیگر نام های «عارف» و «شیدا» که هوشنگ ابتهاج برای این دو گروه انتخاب کرده بود هویتی واقعی داشت و هنرمند متعهد شده بود؛ تعهد به مسیری که دو موسیقیدان برجسته عهد قاجار را نیز عارف قزوینی و شیدا در دوران انقلاب مشروطه همپای مردم می کرد. اما این بار نه تنها اشعار، انقلابی شده بودند که ارکستراسیون و فرم قطعات نیز، پویایی و تحرک لازم را برای گره کردن مشت مردم داشتند. مشکاتیان، در «چاووش» از جامعه تاثیر می گرفت و خلق می کرد؛ خلق می کرد رویدادها و اتفاقاتی را که توده مردم با آنها می زیستند و حاصل آن قطعات متعددی شد که «رزم مشترک» و «ایرانی» از شاخص ترین آنهاست.

 

البته در اقبال عمومی مردم با موسیقی «چاووش» نباید به حاشیه کشیده شدن دیگر جریان های موسیقی آن دوران نظیر پاپ، راک و... و نیز خانه نشینی بسیاری از موسیقیدانان دهه ۵۰ را بی تاثیر دانست. مجالی که هنرمندان متعهدی چون مشکاتیان، علیزاده و لطفی را همپای صدای اعتراضی مردم کرد تا با سرودهای برآمده از جانشان، در دل جامعه رسوخ کنند. موسیقی «چاووش» به مدد اشعار سیاسی با توده مردم گره خورده بود، چنان که دیگر نه از مدح زلف یار خبری بود و نه ستایش قد و قامت اش.

 

دیگر قرار نبود ردیف موسیقی دستگاهی ایران از درآمد تا جامه دران و اوج و فرود و... مو به مو اجرا شود. موسیقیدانان «چاووش» آمده بودند تا همه آنچه در سال های پیش فرا گرفته بودند را در بزنگاه تاریخی انقلاب، با خلاقیت و آفرینندگی شان پیوند زدند و به یاری صداهای تجربه نشده، همراه مردم پیش روند. دیگر مشکاتیان «شبیه» هیچ کس نبود و رفته رفته به «واقعیت»ای تبدیل می شد که در دهه های بعد، آهنگسازان و نوازندگان بسیاری از او وام گرفتند.

 

سوم؛ دهه ۶۰ و آغاز موج نوی موسیقی در ایران

 

مشکاتیان در اوایل دهه ۶۰ از آنجا که اصالت را تنها در تقید به سنت ها نمی دانست، با موج نوی موسیقی ایران همراه شد؛ موج نویی که ساختار موسیقی ایرانی را به لحاظ تکنیک و فرم تغییر بسیار داد و از شکل و شمایل بزمی خارج کرد. شور حماسی ای که از «چاووش» و انقلاب به دهه ۶۰ ریده بود همچنان در نواخته ها و قطعات او دیده می شد؛ شوری که با شروع جنگ تحمیلی تداوم یافت.

 

به جرات می توان دهه ۶۰ را دهه نمو تکنیک در موسیقی ایران دانست. در این دوره، زیبایی شناسی موسیقی ایرانی تغییر کرد چرا که شیوه های آهنگسازی موسیقیدانان پیش از انقلاب، پاسخگوی نیازهای موسیقایی مردم و نیز خود هنرمندان نبود. منطق تازه ای که در تنظیم قطعات برای سازهای ایرانی به وجود آمد «چاووشیان» را به آهنگسازی چون کامبیز روشن روان، محمد درویشی و... نزدیک می کرد تا دستاوردهای موسیقی غرب را در آهنگسازی و ارکستراسیون، به موسیقی ایرانی پیوند زنند.

 

مشکاتیان ضمن بهره گیری از ویژگی های متداول موسیقی غربی نظیر دگرگونی های ریتمیک، ارکستراسیون و (در چند مورد) موسیقی غیرمونوفونیک، ساختار رایج و قالب ارکستر ایرانی را با استفاده از سازهایی چون ضرب زورخانه، قیچک و... تغییر داد، تا براساس نیازهای آهنگسازی اش به صداهای جدید و احساساتی متفاوت در ساختار قطعاتش دست پیدا کند.

 

اگرچه او به اندازه حسین علیزاده از موسیقی پلی فونیک و چندصدایی در موسیقی ایرانی استفاده نکرد اما با آهنگسازی براساس منطق روایی غیرمتعارف موسیقی دستگاهی ایران، استفاده از گوشه های یک موسیقی، ملودی پردازی های شگفت انگیز و تاثیرگذار، ایجاد واریاسیون ها و توجه ویژه به نوانس در سازش و نیز استفاده از ریتم های پیچیده و شکست ریتم های غربی شیوه خاص خود را در موسیقی ایرانی بنیان گذاشت. او دیگر نه تنها «شبیه» به موسیقدانانی که از آنها تاثیر گرفته، نبود بلکه خودش تبدیل به واقعیتی شده بود که نسل های بعد هم در نوازندگی و هم در آهنگسازی از او وام می گرفتند.

 

در دهه ۶۰ تا نیمه های ۷۰ مشکاتیان آثاری را خلق کرد که هنوز هم الگوی بسیاری از جوانان موسیقی ایران است. آثاری مثل «بیداد»، «دستان»، «آستان جانان»، «نوا مرکب خوانی»، «سر عشق»، «جان عشاق و گنبد مینا» و... که نه با مهندسی موسیقایی و حساب و کتاب های پیچیده بلکه با نبوغ خاص او در آهنگسازی، ساخته و پرداخته شده بودند.

 

بسیاری از هم نسلان مشکاتیان معتقدند که موسیقی در روح و جان او جاری بود اما سوال اینجاست که چطور اسطوره ای مثل او در سال های اوج بلوغ فکری و هنری اش در ۴۲ سالگی گوشه خانه را به سالن های کنسرت و استودیوهای ضبط موسیقی ترجیح می دهد؟ چه فرآیندی مشکاتیان را بر آن می دارد که در سال های پایانی عمرش در «سرو آزاد» تنها با ساز خلوت اش سه تارش همراه شود و با صدایی برآمده از دل، از تیره روزی میهن بگوید: «ای میهن، ای داد! از آشیانت بوی خون می آورد باد! بر بال سرخ کشکرت پیغام شومی است! آنجا چه آمد بر سر آن سرو آزاد؟»

 

شکی نیست جامعه فرهنگی اواسط دهه ۷۰ در این انزوا بی تاثیر نبوده است. مردم که خوراک موسیقایی شان را در انقلاب و پس از آن جنگ و دوران سازندگی از طریق موسیقی همین اسطوره ها تامین می کردند، در این دوره با ظهور خوانندگان پاپ و نیز کاست های لس آنجلسی دوباره به تجددطلبی های کوته فکرانه غربی و سطحی روی آوردند. در این میان مشکاتیان که هنرمندی فکور بود و کم فهمی ها و سطحی نگرانی های جامعه را تاب نمی آورد، ترجیح داد به جای مبارزه، دست از فعالیت بکشد.

 

چنان که خودش در گفت و گو با روزنامه «آفتاب یزد» در سال ۱۳۸۳ می گوید: «خرابی از حد گذشته و کاری اش نمی شود کرد. ابتذال هنری آن قدر هست که به گمانم هیچ کاری نمی توان برای آن کرد.» او از مو پیچش را می دید و در همان سال ها، روزگار آشفته امروز موسیقی ایران را حدس می زد. گویی همین سطحی نگری ها به دلایل مشخصی دیگرش اضافه شد تا او را منزوی تر کند؛ کم فهمی هایی که گویی تا ابد دست از هنرمندان متعهد و دلسوز این سرزمین بر نخواهد داشت.

 

علیرضا میرعلینقی (مورخ و منتقد موسیقی) در یادداشتی درباره این تیره روزی می نویسد: «در مشکاتیان همان خستگی از هستی و پختگی سوزانی مشاهده می شد که گذشتگان ما در عارف قزوینی، ابوالحسن صبا، رضا محجوبی، پرویز یاحقی و... دیده بودند. شاید مشکاتیان در اکثر مختصات زندگی فردی و اجتماعی با این بزرگان شباهتی نداشت ولی در بلوغ زودرس هنری، ناامیدی از اجتماع پیرامون خود، شهود خلاق در موسیقی و تنهایی ویژه خود، با آنها مشترک بود.»

 

در چنین روزگاری دور از ذهن نیست که دنیای اسطوره ها روز به روز از جهان مردم فاصله بگیرد.

 

جهانی که مدام در حال کوچک تر شدن است. دردناک تر اینکه نسل نوی موسیقی ایران، علیرغم بهره گیری از نوآوری هایی که اسطوره هایی مثل مشکاتیان در موسیقی ایرانی به وجود آورده اند، تاریخ پیش از خود را چنان زیر سوال می بردند و کتمان می کنند که گویی هر اثری که می سازند از جهانی دیگر آمده و طرح نویی است که پیش از آن وجود نداشته است جهان امروزی ما جهان «شبیه»هاست. «شبیه»هایی که ادراک زیبایی شناختی امثال مشکاتیان را تحریف و تا حد زیادی مخدوش کرده و می کنند؛ جوانانی که با الصاق خود به جهانیان با برچسب موسیقی جهانی و نیز به مدد رسانه ها و نشست های خبری رنگ به رنگ، مدام سعی می کنند خود را بزرگ و بزرگ تر کنند.

 

«مشکاتیان» شدن برای نسل امروز دشوار است. «مشکاتیان» که باشی تن به سیاست روزگار نمی دهی؛ «مشکاتیان» که باشی شرایط را نگاه می کنی و صدای سازت می شود صدای مردم، «مشکاتیان» که باشی موسیقی را شیرین می کنی و زندگی را تلخ.

 

در چنین روزگاری، برای ما که نه از نسل گذشته ایم و نه از آن آینده، تنها یک دلخوشی می ماند آن هم زیستن معاصر این اسطوره هاست.

مجله اینترنتی برترین ها ( www.bartarinha.ir )

ماهنامه تجربه - نیوشا مزیدآبادی


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 144683 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 232
     درج شده در 1246 روز و 23 ساعت و 27 دقیقه قبل
    

انتشار آلبوم موسیقی فیلم «محمد(ص)»

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 در آستانه ولادت باسعادت پیامبر مکرم اسلام (صلّی اللّه علیه و آله) و آغاز هفتهٔ وحدت، آلبوم موسیقی فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله» منتشر شد.

 

به گزارش راسخون به نقل از تسنیم، این آلبوم فاخر و ارزشمند، شامل 20 قطعه و مجموعاً 65 دقیقه موسیقی متن فیلم است که تولید آن به‌سرپرستی الله‌راخا رحمان (A. R. Rahman) نوازنده سر‌شناس موسیقی جهان، به‌همراه گروه ارکستر و هفت نوازنده مطرح دنیا به سرانجام رسیده است.

 

علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت پخش‌کنندهٔ چندرسانه‌ای آی‌تیونز (iTunes) آلبوم موسیقی فیلم را تهیه کنند.

 

فیلم سینمایی محمد رسول‌الله (صلی‌الله‌علیه‌وآله) روایتی از داستان دوران کودکی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام است که مجید مجیدی کارگردان ایرانی در مدت هفت سال آن را به تصویر کشیده است.

 

این فیلم که در مدت اکران داخلی خود توانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را کسب کند، در آیندهٔ نزدیک در کشورهای مختلف دنیا به نمایش در می‌آید. پیش از این نیز، مسلمانان و مردم دیگر ادیان که در اکران‌های محدودی در کانادا، سوئد، لبنان، لهستان و دیگر کشور‌ها به نمایش فیلم نشسته بودند، از آن استقبال کرده و پیام آن را معرفی چهره حقیقی اسلام و پیامبر بلندمرتبهٔ آن به دنیا دانسته‌اند.


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 120827 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 125
     درج شده در 1366 روز و 13 ساعت و 28 دقیقه قبل
    
شهریور ماه کنسرت‌های شهرستان‌ها هم آمار قابل توجهی را به خود اختصاص دادند.

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در آخرین ماه فصل تابستان هستیم فصلی که گرمای زیادش اهالی موسیقی را تحت تاثیر قرار داده تا با برگزاری کنسرت موسیقی برای طرفداران خود هیجان بالایی را در روزهای پایانی فصل تابستان ایجاد کند.
**تهمورس و ما
تهمورس ناظری، کنسرت پرفورمنس خود را به همراه تنیا جامه‌گرمی، حسین رضایی‌نیا، آتنا اشتیاقی، نگار نوراد، آرین کشبشی، در تالار وحدت به روی صحنه می‌برد.
این کنسرت 1 و 2 شهریور در تالار وحدت به دیدار به مخاطبان خود خواهند رفت.
** دنگ‌شو

آخرین آلبوم این گروه با نام «اتاق گوشواره» بوده است که سال 93 روانه بازار شده است.
دنگ‌شو تا به حال علی‌ زندوکیلی، امید نعمتی، سپنتا مجتهدزاده را به عنوان خواننده معرفی کرده است.
این کنسرت 2 شهریور در سالن مرکز همایش‌های برج میلاد در 2 سانس با بلیت 35 تا 130 هزار تومان روی صحنه می‌رود.
** گروه بممرانی

بممرانی دائماً در تلاش برای ایجاد تغییر و تنووع در سبک موسیقی خود بوده و به همین دلیل آن را نمی‌توان در دسته خاصی قرار داد اما همواره تلاش کرده است که نگاه منحصر به فرد خود را حفظ کند.
این کنسرت 6 شهریور در سالن برج آزادی با بلیت 40 تا 80 هزار تومان روی صحنه می‌رود.
** محسن یگانه

تور کنسرت‌های تابستانه یگانه 5 و 6 شهریور به انزلی خواهد رسید.
** سیروان خسروی

خسروی علیرغم برخی لغو کنسرت‌هایی که در پرونده اجرایی خود داشته بالاخره 9 شهریور ماه در سالن برج میلاد با هواداران خود همصدا خواهد شد.
این کنسرت در دو سانس با بلیت 35 تا 110 هزار تومان در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی اجرا خواهد شد.
** امید حاجیلی

حاجیلی با اجراهای شاد و متفاوت خود 12 شهریور ماه در دو سانس به مخاطبان خود سلام خواهد داد.
این کنسرت 12 شهریور در دو سانس با بلیت 45 تا 110 هزار تومان در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی اجرا خواهد شد.
** روزبه نعمت‌الهی

نعمت‌الهی پس از یک دوره سکوت خبری ابتدا در شیراز با هواداران خود ملاقات می‌کند.
این کنسرت 12 شهریور ماه در سالن حافظ شهر شیراز با بلیت 35 تا 65 هزار تومان برای مخاطبان اجرا خواهد شد.
** فریدون آسرایی

آسرایی با تمدید اجراهای خود در تاریخ 13 شهریور ماه سالن میلاد را وعده دیدار خود با مخاطباش قرار داد.
این کنسرت 13 شهریور در دو سانس با بلیت 45 تا 150 در سالن میلاد اجرا خواهد شد.
** محمد علیزاده

علیزاده هم خود را به تور تابستانی کنسرت‌ها رسانده و 5 و 4 شهریور، سالن میلاد را وعده دیدار خود با علاقمندان قرار داده.
این کنسرت 5 و 4 شهریور با بلیت 45 تا 110 هزار تومان برای مخاطبان اجرا خواهد شد.
** امین رستمی

امین رستمی که پس از مدتی کم‌کار بودن و فاصله از دوران رقابتی خود دوباره به عرصه رقابت بازگشت و اولین دیدار خود را 15 شهریور قرار داد.
این کنسرت 15 شهریور با بلیت 35 تا 100 هزار تومان در سالن میلاد برگزار خواهد شد.
** کنسرت‌های شهرستان‌ها

**مهدی یراحی
مهدی یراحی، که به تازگی کنسرت پرشوری را در تهران برگزار کرد این بار از شهر رشت به ایران‌گردی می‌رود.
این کنسرت 30 شهریور در شهر رشت برگزار خواهد شد.
** احسان خواجه‌امیری

خواجه‌امیری که بیشترین کنسرت‌های اخیر خود را در استان‌های مختلف اجرا کرده این‌بار به ایستگاه خرم‌آباد رسیده است.
این کنسرت 13 شهریور در یک سانس به اجرا درخواهد آمد.
** حافظ ناظری و شهرام ناظری

حافظ و شهرام ناظری، کنسرت «ناگفته» را ابتدا از باغ عفیف‌آباد در شیراز شروع خواهند کرد.
این کنسرت 6 و 5 شهریور در باغ عفیف‌آباد شیراز برگزار خواهد شد.
** بابک جهانبخش
بابک جهانبخش، بعد از اجرای 29 مرداد در تهران 5 شهریور به تنکابن خواهد رفت.
این کنسرت 5 شهریور در سالن امام رضا تنکابن با بلیت 40 تا 80 هزار تومان برای هواداران اجرا خواهد شد.
** علی لهراسبی

علی لهراسبی که اندکی هم از فضای تلویزیون دور شده و با کنسرت‌های خود و اجرای زنده هواداران خود را هیجان زده خواهد کرد، دوم شهریور این وعده را محقق می‌کند.
این کنسرت 2 شهریور در رشت در یک سانس با بلیت 35 تا 80 هزار تومانی برگزار می‌شود.
** مازیار فلاحی

فلاحی این بار به بوشهر سفر کرده تا عاشقانه‌های خود را در بوشهر فریاد بزند.
این کنسرت 6 شهریور در دو سانس با بلیت 50 تا 90 هزار تومانی در سالن سینما بهمن بوشهر برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 120827 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 149
     درج شده در 1388 روز و 23 ساعت و 1 دقیقه قبل
    

تأثیر پخش موسیقی در اتاق عمل بر جراحی سریع‌تر و بهتر

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

سلامت > تحقیقات - همشهری آنلاین:
نتایج مطالعه محققان آمریکایی نشان می‌دهد، جراحانی که در حین جراحی به موسیقی مورد علاقه خود گوش می‌دهند، سریع‌تر و بهتر بخیه می‌زنند.

به گزارش ایرنا به نقل از هلث، پیش از این نیز مطالعات نشان داده‌اند که گوش دادن به موسیقی در جریان عمل جراحی می‌تواند سطح استرس جراحان را کاهش دهد؛ اما اطلاعات محدودی در زمینه اثرات موسیقی بر عملکرد فنی جراحی مانند بستن محل برش جراحی وجود داشت.

محققان دانشگاه تگزاس در یک مطالعه متوجه شدند که گوش دادن به موسیقی در حین جراحی سبب می‌شود جراحان سریع‌تر و بهتر بخیه بزنند. کیفیت و سرعت بخیه به ویژه برای جراحی‌ پلاستیک مهم است.

در این مطالعه از 15 جراح پلاستیک خواسته شد تا برشی که بر روی پای خوک ایجاد شده بود را بخیه بزنند. بخیه زدن پوست پای خوک، شباهت زیادی به بخیه زدن پوست پای انسان دارد.

در روز اول از پزشکان خواسته شد که جراحی بر روی پای خوک را انجام و زمان پایان آن را به محققان اعلام کنند. در روز بعد از جراحان خواسته شد که این عمل جراحی را در حین گوش دادن به موسیقی انجام دهند.

این مطالعه نشان داد، زمان جراحی پزشکانی که در حین جراحی به موسیقی مورد علاقه خود گوش می‌دادند به طور متوسط هفت درصد کوتاه‌تر بود.

همچنین پژوهشگران به مقایسه کیفیت بخیه زدن پرداختند. برای این کار آنها بخیه‌های مذکور را به چندین جراح دیگر پلاستیک نشان دادند. البته این جراحان هیچ اطلاعی از نحوه انجام این پژوهش و جزئیات هر بخیه نداشتند. در اینجا باز هم مشخص شد که کیفیت بخیه‌ها در مواردی که موسیقی برای جراح پخش شده بود بهتر از حالت بدون موسیقی بود.

نتایج این مطالعه در مجله Aesthetic Surgery منتشر شده است.


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


      [ 1 ] 2 3 4 5 6 7 8 9 10  مشاهده صفحه بعدی  مشاهده صفحه آخر

توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.