مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
امر به معروف و نهی از منکر
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
لینکستان وب سایت های مفید
عکس و عکاسی مقالات
احادیث حضرت محمد
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط fardsaeid با 144683 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 97
     درج شده در 708 روز و 10 ساعت و 44 دقیقه قبل
    

چرا دخترا صورتی می پوشن؟

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
  مجله سیب سبز 

دخترها از چه زمانی و چطور بین خودشان و پسرها فرق می گذارند؟

هنوز به دنیا نیامده که برایش تعیین می کنید چه رنگی را دوست داشته باشد و چطور لباس بپوشد. از قدیم تعیین شده که صورتی رنگ دخترهاست و پسرها به جای آنکه لباسی از این رنگ انتخاب کنند، باید سراغ آبی بروند. تلاش پدر و مادرها برای ساختن یک دختر تمام عیار از دختر کوچولوی شان و تزریق مردانگی بیشتر به پسرشان، با چنین آموزش های ساده و کلیشه ای شروع شده و در جریان زندگی ، با نمایش برخی رفتارهای خود در مقابل شان تکمیل می شود.

 

گاهی هم این تلاش به سرریز شدن چنین درکی منجر می شود و هر یک از دو جنس را بیش از اندازه غرق در کلیشه های جنسیتی می کند. جمعی از نویسندگان و پژوهشگران حوزه روانشناسی کودک، در کتاب مشهور «رشد و شخصیت کودک» که مهشید یاسایی آن را ترجمه کرده، توضیح داده اند که چطور زن ها و مردها از کودکی با زنانگی و مردانگی آشنا می شوند و تصویر ذهنی شان از نقش هایی که به خاطر جنسیت خود باید برعهده بگیرند یا از آنها پرهیز کنند را کامل می کنند. آنچه در ادامه می خوانید، پاسخی است که این کارشناسان برای رایج ترین سوال هایی که در زمینه هویت یابی جنسی در ذهن والدین چرخ می زند، پیدا کرده اند.

 

زنانگی در ۱۸ماهگی

 

بچه ها بین ۱۸ماهگی تا ۳سالگی درباره هویت جنسی، شناختی ناقص کسب می کنند. آنها یاد می گیرند که خود و دیگران را به عنوان زن یا مرد طبقه بندی کنند. با این وجود تا قبل از اینکه کودک تان به مدرسه برود، درکش از جنسیت محدود است. برای مثال پسربچه ای که می گوید وقتی بزرگ شد می خواهد مامان شود، پدر و مادرش را حیرت زده می کند یا کودک دیگری وقتی می بیند مادرش برای جشنی لباس مردانه پوشیده متعجب می شود.

 

کودکان به این دلیل دچار چنین اشتباهاتی می شوند که درک ناقصی از جنسی زیست شناختی دارند و نمی توانند بفهمند که صرفا یک لباس نمی تواند جنسیت را برای همیشه تغییر دهد یا اتفاقی مثل باردار شدن و مادری که ویژگی های زیست شناسی یک زن تا اندازه زیادی آن را برای او به ارمغان می آورد برای یک مرد با شرایط خاص جسمانی اش نمی تواند اتفاق بیفتد. درواقع بچه ها در سال های پیش از دبستان فاقد آن چیزی هستند که نظریه پردازان آن را ثبات جنسیت می دانند.

 

تو همیشه دختر می مانی!

 

ثبات جنسیت عبارت است از درک کودک از اینکه جنسیت تغییر نمی کند. کودکان ثبات جنسیت را در سه مرحله یاد می گیرند؛ اول اینکه، کودکان هویت جنسیتی را کسب می کنند، سپس می آموزند (حدود ۴سالگی) که جنسیت با گذشت زمان تغییر نمی کند. در ۵ یا ۶سالگی اغلب کودکان می فهمند که جنسیت علی رغم تغییر در قیافه ظاهری، لباس یا فعالیت ها تغییر نمی کند. کودکان قبل از این سن ممکن است بگویند پسری که لباس دخترانه می پوشد و عروسک بازی می کند، دختر است.

 

البته چنین اشتباهاتی ممکن است تاحدودی به نحوه سوال کردن و جهت دهی والدین به نگاه فرزندان ربط داشته باشد. اگر از کودکان سوال شود که پسری که لباس دخترانه پوشیده دختر است یا تظاهر می کند که دختر است، غالبا درست پاسخ می دهند. البته کودکانی که نمی دانند آلت تناسلی عامل اصلی تعیین کننده زن یا مرد بودن است، ممکن است کاملا سردرگم شوند؛ اما کودکانی که از تفاوت بین آلت تناسلی زن و مرد آگاهند، می فهمند که با تغییر لباس و آرایش مو جنسیت تغییر نمی کند.

 

مردها ظرف نمی شویند

 

کودکان پیش مدرسه ای غالبا گمان می کنند قالب های جنسیتی تعیین کننده رفتار درست برای زن یا مرد است و گاهی بر این گمان خود بیشتر از بزرگسالان پافشاری می کنند. گرچه نگرش سختگیرانه بسیاری از کودکان با بزرگ تر شدن تغییر می کند اما برخی آنها با تقویت اجتماعی یاد می گیرند که باید تا ابد روی این نظر های سرسختانه پافشاری کنند و براساس آن زندگی کنند.

 

در حدود پنج سالگی کودکان شروع به یادگیری قالب های جنسیتی درمورد رفتار اجتماعی و شخصیتی می کنند و درصورتی که خانواده، همسالان، مدرسه و اجتماع به نگاه آنها جهت گیری سختگیرانه ای دهند تا پایان عمر ممکن است چنین پافشاری هایی را انجام دهند. برای مثال مردی که حتی اگر یک هفته تنها بماند حاضر به آشپزی کردن برای سیر کردن شکمش نمی شود، همان کسی است که تصور می کند غذا درست کردن یک کار کاملا زنانه است و اگر مردی آن را انجام دهد، به یک زن تبدیل می شود.

 

چرا دخترها ماشین بازی می کنند؟

 

در اواسط دوران کودکی تصور کودکان درمورد انتظارات اجتماعی از مردان و زنان پیشرفته تر شده و در عین حال تفکر آنان انعطاف پذیرتر می شود. در این سال ها بچه ها بهتر می فهمند که مردم می توانند رفتارهای قالبی زنانه و مردانه را با هم ترکیب کنند و دور شدن از نقش جنسیتی را بهتر می پذیرند. البته حتی در این سنین هم کودکان غالبا فعالیت ها و نقش هایی را ترجیح می دهند که برای جنس خودشان پذیرفته شده است.

 

البته در این زمینه تفاوت هایی هم میان دو جنس وجود دارد. آنقدر که پسرها مجذوب فعالیت های پسرانه می شوند دخترها مجذوب فعالیت های دخترانه نمی شوند. در حقیقت بسیاری از دختران خردسال از بازی های پسرانه لذت می برند، به خصوص در دوران دبستان. از آنجا که در بیشتر جوامع نقش مردانه موقعیتی بهتر از نقش زنانه دارد، پسرها و دخترها غالبا مجذوب چیزهایی می شوند که مردانه تلقی می شود، به همین دلیل کمتر دیده می شود که یک پسر دبستانی با دخترها عروسک بازی کند اما دختر بچه های دبستانی از اینکه در یک بازی نقش تعمیرکار خودرو یا پدر خانواده را به عهده بگیرند، ابایی ندارند.

 

کودک تان از شما یاد می گیرد

 

والدین و معلمان و همسالان رفتارهای متفاوتی را در پسرها و دخترها تقویت می کنند و در رفتار الگویابی جنسی کودکان موثرند. مثلا کودکان مادران شاغل در مقایسه با مادرانی که مدام در خانه اند درمورد نقش های جنسیتی کمتر سنتی فکر می کنند. پدری که در کارهای خانه کمک می کند باعث نمی شود که قالب های جنسیتی کودکان تغییر کند مگر آنکه مادر درمورد نقش مردانه نگرش های غیرسنتی داشته باشد. درواقع گرچه بچه ها نمونه کپی شده پدران و مادران شان نیستند اما تا اندازه زیادی با شنیدن حرف ها و مشاهده رفتار های شان یاد می گیرند که در این مورد چطور فکر کنند.

 

اگر شما در کودکی نگرش های سختگیرانه و سنتی درمورد نقش زن و مرد را به کودک تان تزریق کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که او در آینده همه این دیدگاه ها را کنار بگذارد و کلیشه ای فکر نکند. کودکان از طریق تقویت مستقیم و مشاهده دیگران توقعات و انتظاراتی که اجتماع از زنان و مردان دارد را می آموزند. البته رفتار آنها و ترجیح دادن یک نقش جنسیتی بر نقش دیگر به ارزش اجتماعی و تقویتی که از افراد مهم اطراف شان دریافت می کنند هم بستگی دارد.

 

پسر و دختر ندارد!

 

هرچند از همان اوایل کودکی تفاوت های جنسیتی بارزی هنگام بازی، فعالیت ها و انتخاب همسالان به چشم می خورد، الگویابی جنسیتی در شخصیت و رفتار اجتماعی حتی در اواسط کودکی کمتر مشخص است. پسران به طور متوسط پرخاشگر تر از دختران هستند ولی بین دو جنس هیچ تفاوت محسوسی از لحاظ وابستگی، نوع دوستی، استقلال یا سایر خصوصیات شخصیتی دیده نمی شود.

 

به شما نگاه می کند!

 

برخی روانشناسان می گویند کودکان به طور خودجوش و بدون آموزش مستقیم به هویت جنسی و دانش درباره نقش های جنسی دست می یابند. آنان با مشاهده والدین، معلمان، همسایگان، خواهران و برادران و چهره های تلویزیونی درباره رفتار زنان و مردان اطلاعاتی کسب می کنند. البته شواهد نشان می دهد کودکان که از سنین اولیه ثبات جنسی را می فهمند، بیش از کودکانی که بعدها آن را می فهمند رفتار مناسب جنسیت شان را کسب نمی کنند.

 

چه برنامه ای را می بیند؟

 

علاوه بر این همه کودکان نقش هایی را که برای جنسیت شان تغیین شده را تایید نمی کنند، هرچند که آن را درک می کنند. رسانه های جمعی به خصوص تلویزیون در جهت دادن به درک کودکان از جنسیت و نقش های متناسب با آن بسیار تاثیرگذارند. وقتی مجری برنامه تلویزیونی هر روز کلیشه هایی را در برنامه محبوب کودک تان تکرار می کند، ذهن فرزند شما برای پذیرش آن کلیشه ها آماده تر می شود.

 

تایید شما را می خواهد

 

پسرها و دخترها از اوایل کودکی در برابر رفتارهای متفاوتی تشویق و تنبیه می شوند و البته با مشاهده دیگران یاد می گیرند نقش های زنانه و مردانه را چطور تعریف کنند. وقتی به پسر کوچولو ی تان که سراغ رژلب ها رفته با لبخند و تایید نگاه می کنید، او را به سمت این رفتار سوق می دهید، اما اگر بدون نشان دادن واکنش مثبت با یک پنبه رژلب را پاک کنید، انگیزه تکرار رفتار را در او می کشید.

 

برای زن شدن زود است

 

مراقب باشید نگرانی شما درمورد خارج شدن رفتارهای کودک تان از رفتارهای اجتماع پسند، او را گرفتار بحران های تازه ای نکند! برای آموزش زنانگی و مردانگی به فرزندتان، دلیلی برای عجله کردن وجود ندارد. بچه ها در سنین مختلف به شیوه ای متفاوت این واقعیت ها را درک می کنند و اگر خیلی زود برای ارائه این آموزش ها به فرزندتان دست به کار شوید، تنها خودتان را خسته کرده اید و استرس تان را بیهوده به فرزندی که هنوز درکی از این تفاوت ها ندارد تزریق کرده اید.

 

اگر دختر یک سال ونیمه شما از ماشین بازی لذت می برد و پسر یکساله تان وقت خوابیدن خرس عروسکی اش را بغل می کند، نگران مخدوش شدن هویت جنسی اش نشوید. بچه ها از دوسالگی اسباب بازی ها و فعالیت هایی را انتخاب می کنند که با قالب های جنسیتی آنان جور در می آید و از این سنین است که تمایل بیشتری برای قرار گرفتن در نقش هایی که بزرگ ترهای همجنس شان آنها را ایفا می کنند در بازی ها پیدا می کنند. گذشته از این، کودکان در سال های پیش از مدرسه همبازی های همجنس خودشان را انتخاب می کنند و در حدود سه، چهار سالگی ترجیح می دهند در مهدکودک و در جمع کودکان فامیل، یک همبازی از جنس خود را برای سرگرم شدن انتخاب کنند.

 

یک همبازی شدن دختر کوچولوی شما با پسرهای خانواده یا عروسک دوست بودن پسر زیر دو سال تان نشانه مستعد بودنش برای ابتلا به انحراف های جنسی نیست. او هنوز آنقدر بزرگ نشده که جنسیت را به شیوه ای که شما درک می کنید درک کند. پس به نام آموزش جنسی و بالا بردن قدرت درک فرزندتان در این مورد، او را زودتر از آنچه که باید از علائق اش محروم نکنید.


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 144683 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 91
     درج شده در 716 روز و 13 ساعت و 27 دقیقه قبل
    

ابروهای تان را حرفه ای بردارید!!

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
 پورتال سیمرغ

برداشتن ابرو یکی از کارهایی است که برای زیباتر کردن صورت تان باید انجام دهید. در برداشتن ابروهای تان باید به نکته هایی دقت کنید تا ابروهای تان را خراب نکنید.

چگونه ابروهایم را مدل بدهم؟

 

بسیاری از خانم‌ها گرچه سال‌هاست ابروهایشان را برمی‌دارند تا زیباتر به نظر برسند، اما به‌دلیل آن‌که برخی نکات را نمی‌دانند دچار مشکل می‌شوند؛‌ مشکلاتی که از تحمل درد بیشتر هنگام چیدن موهای اضافه ابرو شروع می‌شود و تا بد جلوه کردن ابروها به جای زیبا شدن ادامه پیدا می‌کند.

 

برای این‌ که مشکلات مذکور را نداشته باشید نکات ذیل را هنگام آرایش ابروها مد نظر قرار دهید:

همیشه قبل از برداشتن ابروهایتان دوش بگیرید

 

دوش گرفتن علاوه بر این که باعث لطافت پوستتان می‌شود سبب زدودن کثیفی‌ها و آلودگی‌ها از میان ابروها شده، کار برداشتن و چیدن موهای اضافه را نیز به‌دلیل نرم شدن آنها آسان‌تر می‌کند.

 

 

از به کار بردن لوازم آرایشی بدون کیفیت خودداری کنید

 

موچینی که دو سر آن بخوبی روی هم نمی‌نشیند، آینه‌ای که به‌دلیل کدر و مات بودن یا نداشتن ویژگی محدب نمی‌تواند رشته‌های موی ابرویتان را به طور واضح منعکس کند‌ و خلاصه هر چیزی که شما را هنگام آراستن ابروها به دردسر می‌اندازد، همگی هم خسته‌تان می‌کند هم نتیجه کار را چنان که می‌خواهید به انتها نمی‌رساند.

 

 

شانه کردن ابرو

 

بعضی افراد پس از ساعت‌ها کلنجار رفتن با ابروهایشان آخر سر وقتی نتیجه کارشان را نگاه می‌کنند چهره در هم می‌کشند و کلافه و خسته از جلوی آینه برمی‌خیزند چون یک کار ساده را ابتدای چیدن موهای اضافه انجام نداده‌اند: شانه کردن ابروها. پیش از برداشتن ابرو حتما آنها را به جای شانه‌های معمولی با برس مخصوص ابرو یا حتی یک مسواک تمیز و بهداشتی به سمت مناسب شانه کنید تا پس از اتمام کار، جاهای خالی‌شده اشتباهی، مجبورتان نکند موهای دیگری را بچینید و ابروهایتان بیش از حد باریک شود.

 

 

بند انداختن را فراموش کنید

 

در قدیم که امکانات آرایشی محدود بود خانم‌ها برای اصلاح صورت خود و خلاصی از دست موهای زائد روی صورتشان به بند انداختن متوسل می‌شدند اما اکنون گرچه اوضاع فرق کرده با این حال بسیارند کسانی که همچنان به همین روش از شر موهای زائد خلاص می‌شوند. این کار پوست را تهدید می‌کند و در واکنش به آن قرمزی و التهاب و سختی بیشتری را تجربه خواهید کرد. یک دوش کوتاه مدت باعث نرمی پوست و مو می‌شود و با استفاده از موچین و وسایل با‌کیفیت راحت‌تر می‌توانید صورت خود را اصلاح کرده، موهای زائد را بچینید.

 

 

باریک کردن ابروهای تان را فراموش کنید

 

دقت کرده‌اید چرا اغلب خانم‌های مسن ابروهای باریکی دارند؟ یک دلیل آن این است که هنگام آرایش ابروهایشان بیش از اندازه موهای دور و اطراف ابرو را برداشته‌اند و از آنجا که به مرور زمان کشیدن موها سبب خارج شدن پیاز مو در این نواحی می‌شود دیگر جای آن پر نشده و مجبور شده‌اند همواره برای نظم دادن به کناره‌های ابرو مجدداً آن را باریک و باریک‌تر کنند. همچنین هنگام آرایش ابروها زیاده‌روی نکنید تا در صورت تمایل بتوانید به مدل ابروهایتان تنوعی مناسب بدهید.


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


      [ 1 ] 2 3 4 5 6 7 8 9 10  مشاهده صفحه بعدی  مشاهده صفحه آخر

توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.